Отговори
# 15
  • Мнения: 6 941
Изумена съм. Болницата и раждането по спешност се сравняват със салони за масаж, при това от медицински специалист! Приемливо е бебето да е заложник на плащане.  Конституцията не важала в частните болници, а парите по КП в пъти не покриват разходите. Затова частните болници имали право да си искат допълнително тлъсти суми.  Но се подразбира, че държавните нямат такива права.
Ами защо частните болници сключват договори с НЗОК щом пътеките не им покриват разходите? Да си работят изцяло на частни начала, тогава ще остават повече пари за КП и за държавните. Щом имат договор с НЗОК, трябва всички да са на равни начала, останалото е нелоялна конкуренция. Кога ли някой ще сезира КЗК?!

А случайно да сте я чели тази Конституция, дето не важала за частните болници? Да сте чували, че майчинството е под особената закрила на държавата?
Цитат
Чл. 14.
Семейството, майчинството и децата са под закрила на държавата и обществото.
Чл. 47.(2) Жената майка се ползва от особената закрила на държавата, която й осигурява платен отпуск преди и след раждане, безплатна акушерска помощ, облекчаване на труда и други социални помощи.
Акуширането включва и помощ при раждане. До колко прочетох, раждането е нормално, независимо, че е преди термина. Та какви извънредни разходи на стойност 3000 лв., е имала болницата, които КП не покрива?

Колкото до подписването на документи при приемане в болница, добре знаем как става - връчват ти ги и ти дават зор да подписваш, в т.ч. и информирано съгласие, но никой нищо не ти е обяснил. Избор нямаш, дори и да не си съгласен, дори и да са допуснати куп нарушения. Друг въпрос е , доколко родилка, раждаща по спешност, е в състояние да асимилира какво подписва и доколко въобще е имало време за обяснения.
Доста неща могат да бъдат доказани, при добро обмисляне на казуса в неговата цялост. От опит зная, че човек тръгва да упражнява такива права, в случаите, когато наистина чувството му за грубо нарушаване на права и за справедливост, е силно накърнено.

Да припомня и един друг текст, този път от НК. Това по повод сравняването на болницата с масажен салон и принудата за подписване на документи в момент, когато не си в състояние да четеш и осмисляш, свързна с отказ от лечение, ако не подпишеш.
Цитат
Чл. 141. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Лице, което упражнява медицинско занятие, ако след като бъде поканено, не се притече на помощ на болен или на родилка без уважителна причина, се наказва .....

И да попитам, как човек избира болницата при раждане по спешност? Аз си мислех, че отива в първата най-близка болница. Че ако тръгне да избира и да обикаля Сф болници, с тези задръствания и бавно придвижване, бебето може и да не прояви нужното търпение и разбиране да дочака стигне до болница.

Последна редакция: чт, 22 сеп 2022, 12:50 от Diorela

# 16
  • тук-там
  • Мнения: 5 755
+1 за горното! Адмирации също за авторката за смелостта и прямотата! Много хубаво пише и и желая по-красиви разкази вбъдеще! Това е нейното преживяване и тя ни прави съпричастни! Не бих си и помислила да я съдя!

# 17
  • Мнения: 6 941
Да вмъкна:

КП № 5.1 НОРМАЛНО РАЖДАНЕ   - 1 450 ЛВ.
КП № 5.2 РАЖДАНЕ ЧРЕЗ ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ   - 1 000 ЛВ.
Минимален болничен престой:
нормално раждане - 3 дни,
раждане чрез цезарово сечение - 4 дни
https://trinitymedcenter.com/%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%8 … %B4-2020-2022.php

Излиза ,че нормалното раждане хем е доста по-добре платено по КП, хем е с по-малко дни болничен престой.

И за сравнение
КП № 16 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НЕСТАБИЛНА ФОРМА НА АНГИНА ПЕКТОРИС/ОСТЪР МИОКАРДЕН ИНФАРКТ БЕЗ ИНВАЗИВНО ИЗСЛЕДВАНЕ И/ИЛИ ИНТЕРВЕНЦИОНАЛНО ЛЕЧЕНИE   -  650 ЛВ.
същия престой - 3 дни.
Т.е. нормалното раждане е повече от 2 пъти по-скъпо по КП за равен брой дни болничен престой.

По-скъпо е и от тази КП , която е с 5 дни болничен престой. ( Няма да коментирам, че за 5 дни човек с това състояние още не е излязъл от рисковия период за летален изход).
КП № 50.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ  - 1 300 ЛВ.

Та значи тези 1450 лв. не им стигат на частните болници, а трябва да изнудват  за още 3000 лв. родилките?! Защото човек дава мило и драго в такъв момент, а публично известно е, че родилките са с лабилна психика.
После се възмущаваме, от къде в бедна България, някой шефове на болници си определят заплати от по 50 - 100 000 лв. месечно...  Ами да, големи са им разходите, нали и заплатите са в тях.

Последна редакция: пт, 23 сеп 2022, 00:07 от Diorela

# 18
  • Мнения: 6 311
Не пишете небивалици и се осъзнайте малко! Не подвеждайте и други млади майки, че всичко им е позволено и безплатно. И по КП да си всички знаем, че се доплаща. Тези пътечки не важат за частни скъпо платени болници. Ами що например родилката като счита, че всичко и е безплатно не отиде направо в Лондон да ражда в някоя частна клиника и да си носи Конституцияти в ръка?!  Не е зле малко да се слезе на земята и освен да се търсят права, да се знаят  и задълженията на гражданите. Като е така както го описва авторката, защо не оттовори на питането ми по-горе? Защото просто не е била приета по спещност по надлежният ред, а сама е решила, че принцеската ще ражда в частна болница, ама ако може и да не плати още по-добре. Само че в частните болници не лекуват по милост и без пари!

Последна редакция: пт, 23 сеп 2022, 11:19 от fatalina

# 19
  • Мнения: 54 635
Пътеките важат за частни болници, ако имат договор с НЗОК. Токуда има. Но да си тръгнеш преди да изтече пътеката, означава да си платиш престоя, независимо от болницата, частна/държавна.
И аз чакам пояснение, защо е била в Токуда, а не в обикновена държавна болница. Дори за спешно раждане, пак знаеш къде отиваш и е с твое съгласие.

# 20
  • Мнения: 6 171
Предполагам никой не отива да ражда, било то и в частна болница за чиито разходи е уведомен предварително и стъкмил бюджета, с идеята да му трупнат още два пъти по толкова ненужни пътеки от предполагаеми усложнения. На всички ни е ясно, че пътеките се доят безпощадно с основание или без. Та, това е дерта на авторката в общи линии.
Адмирирам темата, за да се знае, че дори и там червени килими не постилат, а шашмите са си като навсякъде.

# 21
  • Мнения: 344
Токуда и майчин дом са с едно ниво на неонатология, защо не е отишла там?
Първескиня решава, че знае повече от лекар е цялата драма.
Имала е 37 седмици да попита как ще процедират ако роди по-рано, какви са опциите и да се запознае с цените, всичко се случва.
В токуда са спасени транспортирани бебета от Белгия, да не забравяме, че спасиха и бебето бито в София мед, често транспортират и бебета от вита.
Дали им е нужно да държат без причина точно бебето на авторката? И така да е, тя е решила да си го вземе, защо не е платила за падащата пътеката и грижите досега? Обикновено хората се гневят на лекари, когато не им помагат и ги неглижират, тук е обратното и тя пак е недоволна.

# 22
  • Мнения: 6 941
fatalina и двата Ви коментара са обидни  и некомпетентни. Токуда има договор с НЗОК, така, че работи по КП.

ПС Не е отишла да ражда в Лондон с бг Конституция в ръка, както я съветвате,  може би , защото българската Конституция не е приложима там. Laughing

Като сте толкова загрижена за печалбите на частните болници, ще ни обясните ли  на какво правно основание искат такива тлъсти суми над редовно получаваните по КП?  На какво основание  авторката е платила 3000 лв. за раждането, над стойността на КП? Малко ли ви се виждат, че сте толкова яростни?
Да разбирам ли, че подвеждане според Вас, е изясняването правата на хората? Т.е. не трябва да ги знаят, а безропотно да търпят да ги изтупват като брашнени чували, щото тъй било у нас?  
Права сте, че всички имаме и задължения. Само, че аз не останах с впечатлението, авторката да не е изпълнила някакви свои задължения. Напротив, останах с впечатлението, че Токуда са нарушили свои задължения, искайки и получавайки допълнително заплащане, над КП. Да не говорим, че са поставили новородено бебе като заложник на такива плащания!
Ще цитирам пак няколко правни норми:
Цитат
НРД
Чл. 30. Изпълнителите на медицинска помощ се задължават да:
5. не изискват плащане или доплащане от осигуреното лице за видове медицинска дейност,
която е заплатена от НЗОК
, извън предвидената сума, с изключение на медицински изделия за
определени КП/АПр/КПр, в които изрично е посочено;
9. предоставят на пациента ясна и достъпна информация за здравословното му състояние и
методите за евентуалното му лечение
.
За разлика от Вас, аз виждам грубо неизпълнение на задълженията от страна на Токуда, съобразно известната ни информация.
Ако искат да действат като частна болница, моля , без договор с НЗОК, както вече казах. Щом имат договор с НЗОК, ще работят както ги задължава НРД.

Цитат
Закон за здравето
Чл. 90. (1) (Доп. - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 02.06.2009 г.) Пациентът, съответно негов родител, настойник или попечител, лицето по чл. 87, ал. 5, дирекцията по чл. 87, ал. 6 или лицето по чл. 162, ал. 3, може да откаже по всяко време предложената медицинска помощ или продължаването на започнатата медицинска дейност.

Цитат
Приложение № 3 към чл. 20, ал. 3 от Наредба № 49/2010г.
(Ново - ДВ, бр. 53 от 2011 г., в сила от 13.08.2011 г., обявено за нищожно в частта "Наясно съм, че следва да заплатя всички извършени медицински действия/процедури/изследвания и други в случай, че с напускането си създавам пречка за заплащане от страна на Националната здравноосигурителна каса, Министерството на здравеопазването и други финансиращи институции на осъществената ми до момента от болницата медицинска помощ." с Решение № 16747 от 14 декември 2013 г. по административно дело № 10123 от 2013 г. на ВАС - ДВ, бр. 37 от 2014 г.)

Цитат
не е била приета по спещност по надлежният ред
А ще ни изясните ли как се приема по надлежния ред  по спешност?  Да не мислите, че единствено БМП може да закара пациента до болница? Пациента може и сам да се придвижи до болнично заведение, а лекарите са тези, които преценяват дали да го приемат по спешност.

Да Ви информирам още нещо. Болниците не могат да отказват хоспитализация на бременни жени, дори и да не са здравно осигурени.

--------------------
3108lvr, може би защото разстоянието до Майчин дом е било твърде голямо, за да стигнат навреме. Елементарна логика. А има и право на избор. Ама Токуда що искат допълнително заплащане, като нямат право на такова?
Цитат
Първескиня решава, че знае повече от лекар е цялата драма.
Не, не е в това драмата, а в неспазването на законите, в неуважението и незачитането правата на пациентите. Болниците не са над законите и правния ред и е крайно време всеки засегнат пациент да си търси правата, а не да търпи своеволия.
Ако медиците искат уважение, то да започнат с ремонта на собствената си кочинка.
Изрично ще посоча, че от това мнение, изключвам онези, малко останали истински медици, които късат от съня си, лишават семействата си от своето присъствие и самоотвержено се борят за пациентите си.
--------------------------------------------
ПС И ще ви кажа защо авторката на темата не ви е отговорила на въпросите - защото не е влизала.

Последна редакция: сб, 24 сеп 2022, 02:44 от Diorela

# 23
  • Мнения: 344
Diorela, само самостоятелната стая в токуда е близо до 300лв на ден ( впрочем има и двойна, която е по евтина, интересно какво си е избрала авторката, защото определено питат какво желаеш след раждането), още ли ги мислите тия три бона?
Авторката се е разписала за тях на документи за стая, за доплащане и е получила фактури за плащането.
Влизането за раждане в частна болница означава, че можеш и без багаж, предоставят бельо, пижами, превръзки, памперси, АМ и не пращат близките до аптека за свещички примерно. Това струва пари.

# 24
  • Мнения: 42
“При него ме допускаха за 5-6 минути два пъти на ден. Не ми позволяваха да го кърмя, дори когато вече беше извън кувиоз. Носех кърмата там. Рядко, почти като изключение, позволяваха да го взема в ръцете си.
След изписването ми, свижданията с детето ставаха само при ежедневно направен тест за ковид. Поискаха ми допълнително микробиология на кърмата и спряха да я взимат докато излезе резултата. Същата кърма, която до вчера не се нуждаеше от микробиологично  изследване, днес вече беше под условие.“

Разбирам ужасното усещане от гореописаното.Но честно казано това звучат да са правила,целящи да опазят максимално живота на едно все още много крехко  същество,макар и мъчение за майката.Принципно в Токуда има семейна стая
 за бебе и майка в кувиоз :
https://acibademcityclinic.bg/tokuda/medicinski-deinosti/detaili … iya/semeina-staia

Съжалявам за негативните емоции,пожелавам ви само щастливи моменти!

# 25
  • Мнения: 6 941
3108lvr, ми да, мисля ги тези 3 бона. Защото никъде не прочетох да са ползвани допълнителни услуги, които са нормативно регламентирани - като самостоятелна стая, по-добри битови условия и т.н. Прочетох, че са били за раждане и престой на бебето. И, че са искани още 2 бона заплащане на КП, които авторката е отказала. Тълкувам като незаконни плащания. Прочетох за нарушаване на права, за отказ от информация, за психически тормоз.
Със сигурност тези 3 бона в документите са ги омотали да придобият малко по-приличен и законен вид, за пред контролните органи. Въпросът е , дали наистина са предоставили услуги, за които е платила.
Казваш, дават бельо, пижами и се доплащало за това. Ми всяка болница ги дава. Преди години, пациента не можеше да си ги носи, а беше задължително да ползва болнични, защото са дезинфекцирани, а домашните не са. Чаршафите и пижамите не са в графа платени допълнителни услуги, превързочните материали също ( лигнини , например).
Казваш, свещички. И те са по каса, когато са част от назначеното лечение. Нищо, че много болници карат пациентите да си закупуват отвън част от назначено лечение.

ПС Не оставай с впечатление, че по принцип скачам срещу болниците и медиците. Напротив. Наскоро имаше друга тема, в която авторката питаше как да си защити правата, малко дете повръщало, били в болница, доплатили за ВИП стая - детето, тя , бащата. Ама видиш ли нямали отношение. Там бях на обратната позиция, че тя е скандализирала и тормозила персонала и казах ,че аз няма да дам съвет къде да се оплаче. Не видях от постовете й да има основание. За разлика от тук, където виждам доста нарушения от Токуда. Разбира се, правя уговорката, че не съм гледала документи, както и всички ние, съдя от написаното.

Ще ти дам пример с мен самата - 2 различни Сф частни болници, и в двете правя кофти алергични реакции към системи с лекарства. В първата не ми казаха, че е алергична реакция ( разбрах го по еднаквите симптоми при втората), но викаха анестезиолог от операционната, който дори скастри една сестра, да си държи език зад зъбите, когато каза, че лицето ми е много зачервено. В епикризата липсва цялата тази информация, липсва лекарство, което са ми поставили само веднъж, на мен също не ми го казаха, поне да го зная, да предупреждавам друг път за алергия. ( Право на информация и достъп до медицинската ми документация, забрави.)
Във втората болница веднага ми казаха, че е алергична реакция, лекарката дори ми обясни по-късно, че симптомите са  различни при системите, затова не съм разпознала и аз. Написаха ми го в епикризата, дори ми написаха на  зелен талон, за да си го нося в портмонето и да е винаги с мен.
Така, че не може по презумпция да приемем, че щом е частна една болница, всичко там е наред.

Последна редакция: сб, 24 сеп 2022, 10:54 от Diorela

# 26
  • Мнения: 6 171
Чак пък без багаж ... По мое време се циганеха за допълнителни нощници, ако поискаш. Можеше и собствени, даже бе за предпочитане за тях, тъкмо да не ги тормозиш. Да не говорим, че повечето им бяха скъсани. Превръзки и еднократни гащи трябваше да се носят, никой не дава такива работи. А и до аптеката ходих на собствен ход за зърна. Но да, памперси, АМ и си бяхме щастливо обезболени през цялото време. Аз чак като излязох от болницата усетих, че нещо може да ме боли от секциото.

# 27
  • Мнения: 6 311
Амо нещо авторката не се включи да поясни някой факти, нали? Частната болница предоставя други условия и хайде да не се правите, че не е ясна разликата. Да, работят по пътеки, но за удобствата и глезотииките се доплаща и то здраво. Ако не беше така всички здравно осигурени щяха да тичат да се лекуват в частни болници.
Хич не ми е зор болницата защо  и колко взима. Нейна си работа и няма нужда някой да ми размахва членови и алинеи.  Като не й е било ок на авторката обслужването  и нещо я притеснява има Съд и да си търси правата. Само, че от сега е ясно, че няма да спечели делото, защото с влизането в болницата  е подписала с какво се съгласява и какво трябва да плати.

Последна редакция: сб, 24 сеп 2022, 18:18 от fatalina

# 28
  • Мнения: 54 635
Специално в Токуда толкова подробно обясняват всичко, подписваш една камара документи, та няма как да не е разбрала какво ще доплаща. Без доплащане е в държавните болници, редом с братята. Но условията са несравними.

# 29
  • Мнения: 6 941
Като ви слушам, имам чувството, че не сте помирисвали болници.
Последните няколко години съм била и в частни, и в държавни, и в общински. И  условията нямат толкова общо с вида на собствеността, а с управлението. Има държавни болници, които по нищо не отстъпват на частните. А едни частни, са на много различно ниво от други. Най-важното е качеството на медицинския персонал. Пулмологията, например, е с много лоши условия, но с много качествени лекари и сестри.

fatalina, като видя някой, който нищо не разбира, но се прави на многознайко, няма как да не му размахам членове. Току виж научил нещо.  И в болниците не предоставят обслужване, не са хотели, а медицински грижи.  Laughing

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт