Необходими финанси за отглеждане на дете

  • 7 218
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте!
 Иска ми се да обменим опит относно колко пари според Вас са необходими, за да живее нормално семейство с едно дете? Напоследък ме дразни факта, че не мога да спестч нищо и живеем от заплата до заплата, което не е много хубаво... в майчинство съм. Ще се радвам да споделите при Вас как е и какво правите по въпроса?

# 1
  • Мнения: 13 588
Много е относително. Всяко семейство разполага с различен бюджет, има различни разходи.
Живеене под наем напр. е сериозен разход.
Разни глезотийки като хранене навън, почивки, ненужен шопинг и т.н..

# 2
  • Мнения: 18 621
Едва ли нечий бюджет ще се промени в която и да е посока, ако в бг-мама се напише, че трябва сумата Х.
Карайте според възможностите и това е.

# 3
  • Мнения: 1 181
Ако нямате баби или детето не е прието в ясла или е, но се разболява постоянно, гледачката ще ви бъде най-големият разход. Достатъчно е само да се отвори един сайт за бавачки, за да се види за какви пари става въпрос. Всички останали разходи бледнеят. Другият вариант е да не се връщате на работа дълго време.

# 4
  • Мнения: 41 323
Е, нормално платените средни български семейства не спестяват по време на майчинство. Това е по-скоро период на оцеляване, гледай си детето докато тръгне на ясла, пък после ще печелите.
За другото са ти казали.

# 5
  • Мнения: 14 942
Под някакъв размер на дохода спестяването е първо недостатъчна сума, второ означава мизеруване и лишаване. Хайде няма нужда. Не го мисли толкова това със спестяването, за да си спестиш стреса, и си гледай детето.

Последна редакция: пт, 14 юли 2023, 11:28 от Нарцùса

# 6
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 297
В съседната тема се говори, че това да не ти стигат парите е личен избор. По принцип от много места може да "щипнеш" и да спестиш, ако държиш да пускаш монетки в касичка. А необходимите финанси може да си ги сметне като брой бебешки консумативи средно на ден и горе-долу да прецениш какво да очакваш. А както знаеш от марка до марка има разлика. Понякога зависи и откъде пазаруваш, някои дори пазаруват памперси от чужбина. Разликите в такива дребни неща може да доведат до разлики от няколко стотин лева месечно.

# 7
  • Мнения: 46 558
Всичко зависи от навиците, здравословно състояние, възрастта на детето, големината на жилището, в което живее семейството, отдалеченост от работно място и т.н.
Например разликата м/у семейство с бебе на 6 м., на памперси и мляко за кърмачета, което живее под наем или има ипотека, а работното място на баща е на 20 км и друго семейство с дете на 3 г. или бебе на кърма, в собствено жилище, с работа на бащата на пешеходно разстояние или дистанционна, е  над 1000 лв. Т.е., ако живеят по сравнително еднакъв начин, при еднакви доходи, едното семемейство ще ги спести, без да усети.
 
Има периоди, когато спестяването не е на дневен план. Зависи и от гледната точка. Ако ти гледаш детето през деня, спестявате от детегледачка, чиято заплата може и да е по-голяма от твоя доход + майчиството.
Ако изплащате свое жилище, спестявате от наем/инвестирате в нещо свое.

# 8
  • Мнения: 12 857
Здравейте!
 Иска ми се да обменим опит относно колко пари според Вас са необходими, за да живее нормално семейство с едно дете? Напоследък ме дразни факта, че не мога да спестч нищо и живеем от заплата до заплата, което не е много хубаво... в майчинство съм. Ще се радвам да споделите при Вас как е и какво правите по въпроса?
Според мен, е много хубаво, че смогвате да се справите с наличните ви доходи.
Когато започнеш и ти да работиш, тогава може и да остава за спестяване. А може и да не остава, зависи какви разходи ще правите и колко ще печелиш ти.

# 9
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Много фактори има, които не са свързани само с детето/бебето. Размерът на майчинството за една жена може да е 800 лв, за друга 1800. Също така заплатата на бащата, налична ипотека, кредит или наем.

За съжаление човек не знае кога ще има непредвиден разход и за какво ще му потрябват пари. За това е хубаво ако може да се спестява някаква сума.

# 10
  • Мнения: 8
Здравейте!
 Иска ми се да обменим опит относно колко пари според Вас са необходими, за да живее нормално семейство с едно дете? Напоследък ме дразни факта, че не мога да спестч нищо и живеем от заплата до заплата, което не е много хубаво... в майчинство съм. Ще се радвам да споделите при Вас как е и какво правите по въпроса?

Нямам деца, но според мен е добре да си направите статистика, за това да знаете, колко пари отиват например за плащане на сметки, излизане по заведения, пазаруване на храна, ходене по кина, театри, концерти, пазаруване на памперси за детето и т.н.  Важното е да опишете всички разходи, които правите през месеца в  тази статистика.
Така ще знаете, къде ви отиват парите и ще може да прецените от какво може да се лишете, за да може да спестите малко пари за черни дни.

# 11
  • Мнения: 3 995
Човек знае и с две, и с 200. Аз по време на майчинството съм получавала по 2100 месечно и не ми стигаха за спестяване. Нямам разход като наем, единствено сметки. Мъжът ми по това време изкарваше малко повече. Не бих казала, че сме прахосници, напротив (през останалото време спестяваме), просто не сме се лишавали от нищо. От тези пари не знам и колко са отивали по децата честно казано, купувала съм каквото и когато са имали нужда. Живели сме добре, но за спестяване не може да се каже и дума. С първото ми дете (2015-2016) пък съм получвала майчинство 800 лв и също ни стигаха Grinning До човек си е, до навици, до нужди.

# 12
  • Мнения: 1 257
Както вече са споменали, много е индивидуално. Ще кажа само две неща, които мисля за важни.
Бебето - разбираем е естественият стремеж на родителя на осигури на детето си всички най-красиви и лъскави неща, които съблазнително намигат от рафтовете. Не падайте лесна плячка на маркетинговите специалисти и модите. Бебето има съвсем простички нужди - добра храна, чисто и удобно облекло, внимание и общуване с родителя. Изключително много пари се хвърлят за абсолютно ненужни вещи, дрехи и играчки, които са далеч от първа необходимост. Това е перо, от което можете да освободите не малки суми месечно. Няма нищо лошо в  размяната, подаряването, предаването нататък, даряването и подобни.
Личен външен вид. В никакъв случай не занемарявайте външния си вид с извинение, че сте по майчинство. Щом чувствате финансите, че са недостатъчно, просто свалете ценовото ниво, но запазете рутината си. Ако сте си правели прическа за 100 лв, сега си направете за 30. Ако сте ползвали бяла козметика за 150 лв месечно, свалете на 50. Правете си маникюр, маски и процедури у дома - сама или с приятелка. Има достатъчно изгодни алтернативи на всичко, и това временно сваляне на нивото не трябва да ви плаши, защото при първа възможност можете да го покачите. Важното е да не губите навика и рутината си - да се погрижи човек за себе си е нужно и здравословно, а и помага на самочувствието.
И за спестяване ще дойде време, сега гледайте бебето да е добре, а вие да се съхраните и възстановите физически и психически, независимо от трудностите, пред които майчинството изправя Hands Plus1

# 13
  • Мнения: 1 341
Те парите никога не стигат, важни са навиците.  Пазара е заринат от ненужни продукти, реклами, промоции с единствената цел КУПИ.

# 14
  • Мнения: 6 782
Доста е относително понятието кой от какво се нуждае и кое наистина е необходимо. Например моето дете, което сега е на 2г, ми е второ и не страдам от манията на масовката млади родители да изкупят всичко що е за бебе на пазара. Включая всеки или почти всеки ден да се купува играчка или някаква дрънкулка за детето. В този ред на мисли аз съм отгледала до тук детето с доста по-разумен бюджет от нейни връстници, които от бебета разполагат с прескъпа количка, триколка, колело, шезлонг, гнезда и прочие джаджи. С малко дете, разходите са малки, ако не си прахосник и наистина се купува необходимото, а не това, което имат всички.
С голямо дете, дъщеря ми е на 9г, разходите са далеч повече. Занималня, пособия, уроци и подобни.
Аз вече се върнах на работа, но и преди това сме били ок. За храна, лекарства, дрехи, уроци, на почивка да ги заведем, не сме се лишавали. Но наистина ограничавам до минимум ненужни джаджи и играчки. При всички положения в България храни, медикаменти и режийни за високи и с под 2-2,5 поне на месец ще бъде доста трудно.

# 15
  • Мнения: 1 181
Ако за малкото дете е била нужна гледачка, разходите ще са били много повече от колкото за голямо. Всички изброени дрънкулки са смешни на фона на този разход. Не става въпрос да гъзария, а за това да си запазиш работата. Пак казвам, че родителите трябва много добре да обмислят дали може да се наложи да прибегнат до това, за да пробват да измислят нещо, ако няма да могат да си го позволят или поне за да се приготвят за студения душ от рано.

# 16
  • Мнения: 6 782
В България в 95% от случаите "бавачката" е някоя  от бабите. Не е типичен разход за масовката родители, просто този модел тук е чужд, платената помощ. Безплатната е масова.

# 17
  • Мнения: 1 181
По-голямата част от хората имат огромния късмет да имат помощ, но не мисля, че при 95% от случаите има здрава, млада, неработеща баба, която може да поеме дете по цял ден за месеци или дори години. Не става въпрос за мода, а за възможност. В случаите, в които няма, може би се жертва работата на майката, защото да не работиш 3 години, е жертва. Зависи какво работи. Дори тогава пак е трудно.

# 18
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Разбира се, който може разчита на баба. Млада баба не знам какво значи, но жените се пенсионират в момента на 62. Ако бабата е под тази възраст и работи, не знам как би могла да бъде бавачка.

Нашите родители са в София, защото с мм сме от тук. Но много от приятелите ни са от други градове и родителите им живеят там. Съответно баба от Варна или Велико Търново няма как да зареже всичко у дома за да дойде да гледа бебе в София.

Хората, живеещи по родните си места могат да ползват баба ако имат такава, защото са в един град.

Масово майките стоят поне 2-3 години майчинство от моето наблюдение. Чак такъв голям зор да се връщат на работа след първата година, не виждам. Още е мистерия за мен как се гледат 1-2 деца със 710 лв. Ясно, че заплатата на бащата става основен доход, ама всички ли бащи са с по 3-4 к заплата?

# 19
  • Мнения: 1 037
Откакто родих, разходите ми се вдигнаха многократно. Споделям на мен какви финанси са ми необходими, за да си покрием месечните нужди. Отглеждам сама дете на почти две години. Имам собствен апартамент, закупен със спестявания, т.е. не плащам ипотека. На месец разходите ни само за храна, режийни разходи и консумативи са около 1300 лв. На месец си купуваме по 2-3 дрешки. Отвреме-навреме се храним на заведение. Всеки ден сме в парка и там отиват джобни за кафе и напитки. Едно време можех да живея и с 300 лв, но тези славни времена отминаха, откакто чудовищната инфлация ни разката фамилията. И аз кроях планове до края на майчинството да спестя едни 10к, ама нейсе. Животът е прекалено кратък, за да се лишаваш. Ако сте и на квартира или плащате ипотека, става солено. Камо ли ако живеете в София и няма места в държавните градини. Според мен ако живеете в София и плащате за частна ясла, ви трябват едно 5 бона на месец.

# 20
  • Мнения: 1 181
Към горното мнение, освен да плащате за ясла, трябва и детето да не е болно в 90% от времето.

# 21
  • Мнения: 2 173
Както вече са казали - много зависи какъв стандарт на живот се опитвате да поддържате, както и какви са основните ви сметки.
В цифри не мога да говоря, тъй като е много индивидуално.
В случая на нашето домакинство - двама възрастни, пет деца между 1г и 7г, две кучета, има различни нужди от вашето, например.
 Уточнявам, че след всяко дете съм се връщала на работа най-късно 7-8 месец, след последното раждане дори не мога да кажа, че съм спряла. Бях ограничила работата до минимум в рамките на 2-3 седмици, докато се напаснем. Аз обаче не мога да си позволя да не работя, защото работя за себе си и отсъствието ми ще повлияе не само върху семейство ми, но и върху колегите ми.
Основни пера в семейния ни бюджет са таксите за частно училище и детска градина на трите по-големи деца, за малките (близнаци на почти 2г) използвам помощ от детегледачка всеки ден от седмицата на пълен работен ден - това също е разход. Освен това - ипотека, лизинг за 2 автомобила, битови сметки, храна, пътуване/развлечения. Застраховки…наскоро теглих чертата и видях, че там изсипваме солидно количество финанси всяка година, но е наложително. Всякакви странични разходи като джобни, дрехи, лекари, спорт и извънкласни дейности за децата, разкрасителни процедури и услуги от всякакъв характер, месечен абонамент за почистване на дома и още куп други, също прибавят доста.
Преди няколко години, когато имахме само 1 дете, разходите ни бяха съвсем различни и може би една много малка част от тези сега, но и възможностите ни бяха съразмерно по-малки.
С мъжа ми работим много, бих казала. Случва се събота и неделя да са изцяло работни за нас, имало е и седмици наред без почивен ден. Така ще продължава и вероятно ще се увеличава дори, тъй като в близките години разходите ни само ще растат.
Със съпруга ми заедно разпределяме семейния бюджет. Ще се опитам да съм максимално кратка, тъй като мога да пиша много на тази тема.
Първо, винаги спестяваме преди да започнат харчовете ни. За най-големите ни постоянни разходи, нужните средства по тях всеки месец си заминават директно по направление.
Въпреки че имам възможност да не го правя, пазарувам основно на намаления, следя такива и отказвам да платя повече за един и същи продукт, когато имам възможността да не го правя. В този ред на мисли - перилни препарати, почистващи препарати, консерви, буркани, всякакви пакетирани храни с дълъг срок на годност, неща за бита като салфетки, хартии, канцеларски материали, козметика, памперси, адаптирано мляко, каши, кърпички и тн. се купуват основно само на намаление. За намаление считам само такова над 30-35%, тогава купувам  в големи количества и остава за употреба нататък. Вкъщи имам стая, подобие на килер, в която сме сложили етажерки и съхраняваме точно такива неща. На практика на редовна цена се купуват само пресни плодове и зеленчуци, месо, риба, млечни продукти, , яйца и разбира се някакви импулсивни или пък извън типичните ни нужди покупки.
Дрехи и обувки купуваме всякакви - скъпи, евтини, среден клас. Отново следя намаления и едно 70% от нещата се купуват по този начин. Пазарувам обратно на сезона, особено за децата, тъй като при тях дрехите се използват най-много година. Лятно време пазарувам за зимата и обратно, ако нещо съм пропуснала или пък е нужно по някаква причина - купувам както намеря за добре. За мен и мъжа ми също пазарувам онлайн и от намаления. Доста пари отиват за него за костюми - основно ги шием по поръчка, трудно си намира готови, които да харесва и да му стоят добре.
В този ред на мисли миналата година по това време си купих жестоко палто на Y.A.S, вълнено, ужасно красиво, топло и удобно, беше намалено на страховитите 40лв. Спуках се да го нося. По-късно през зимата го продаваха за 350лв. Та ето един пример, с който съм спестила някой лев, макар и не милиони. Само че спестяването за мен е с натрупване.
Доста хора ни гледат с презрение като разберат как пазарувам и тн., може би им се струва малоумно, след като имам опцията и да него правя. На същите тези 100% от доходите им преминават през четирибуквието, извинете ме за израза. Със сегашните ни доходи и разходи успяваме да спестим около 20-30%, зависи от месеца. Не смятам, че живеем скотски - децата ни са облечени, нахранени, във всеки един смисъл на думата материално задоволени, ние - също. 

В обобщение мога да кажа, че според мен голяма роля играе начинът, по който си разпределяте и харчите парите. Има моменти, в които обстоятелствата не позволяват да се пести, но стига да е временен период, не виждам проблем. И все пак, преразгледайте си харчовете и вижте какво и дали може да оптимизирате, за да спестявате по нещо.

# 22
  • Мнения: 775
Много. Да, човек може и да я кара колкото да не умре от глад, но това нормален живот ли е въобще. Повечето ви пишат за вещи, а те са най-лесното. Трябва да купите здраве на детето, свобода, щастие. Да, купуват се, колкото и да не им се вярва на някои. Едно е детето ти да не кихне за две години в частна градинка, където най-много десетина деца ги гледат 3-4 души, друго е да го забиете в държавна и да пие агресивни медикаменти през месец, защото няма нормални условия и една жена “гледа” 25 деца. Също едно е да имате време и да сте навън с детето, защото можете да си позволите друг да ви приготвя храната навън, друго е да бъркате манджи по три часа всеки ден. Едно е да го научите на всичко лично, друго е чужд човек да го приема като обща единица с един куп други деца. Оставете играчките, трябва да купите времето, включително и за вашите нужди като двойка с мъжа ви. Зависи изцяло от вашите възприятия за нормален живот. Много хора нямат проблем друг да им отглежда детето през най-важните години от неговото развитие. Други нямат проблем да слугуват на мъжете си и да са щастливи по мрежите, достатъчно им е. Но добрият и смислен живот струва пари. Не може да нямате времето да четете книги, да обучавате детето си, да сте нон стоп в някакъв стрес, да нямате време да се наспите, да се разходите днес с часове навън и това да е хубав живот. Не е, това е кофти живот и голяма част от децата ще продължат този модел; разбира се, винаги има изключения и някои ще успеят да се измъкнат и да бъдат свободни хора. Трябват не просто пари, а мозък, който да успява да ги изкара за минимално време, не с цената на това човек да е затворен на работното си място десет часа ежедневно. Защото тогава кога ще живеете? В комбинацията  от свободно време плюс достатъчно пари е успехът. Все тая колко пари имате, ако нямате свободно време и все тая колко свободно време имате, ако нямате достатъчно пари. Но много зависи от вашето мислене и от това какво вие лично искате от живота. Обикновено за каквото се борим - това и получаваме.

# 23
  • Мнения: 6 782
Твърде крайно, Руми. Голямата ми дъщеря посещаваше държавна ясла и градина. Чак такива черни драми не е имало. Да, яслата беше тежък период, то рядко има малко дете, което като влезе в колектив да не боледува. За частната ясла въобще не е така. И там здраво боледуват. В градината после не сме имали никакви проблеми, стандартно като повечето деца по някой бацил зимата. Въпреки че 1 учител се грижеше за около 30 деца, не са били неглижирани и тя самата има хубави спомени от градината. Всичко е до учителите, кофти групи има и на частно и в държавни ясли/градини.
Що се отнася до работата, кой съвременен човек разполага с време?? Средно се работи 8 часа на ден и имаш една събота и неделя, това е. Аз се прибирам 18:30 от работа, лятото не е такава драма, така или иначе прохладно става към 20ч. Зимата е по-тегаво, но пак се успява. Важното е за тези 8 часа все пак да си заслужават времето ти. Защото да бачкаш много, а да не стигат за нищо, значи трябват промени. Дали на работното място, дали някакви допълнителни квалификации и смяна на професията, дали нещо в разходите куца.
Пари за храна например не пестя, но за парцали (дрехи) и техника, да. Масово около мен родители мрънкат, че парите им не стигат, а се движат с айфони и скъпи парцали. Еми това е абсолютно погрешно разпредекение на финансите. Отделно че е факт, живота у нас е скъп, имаме едни от най-скъпите храни и медикаменти в ЕС.

# 24
  • Мнения: 991
Аз нямам дете още и точно това си мисля напоследък.  Но според мен в София при изплащане на квартира или ипотека с малко дете(не съвсем бебе, те са икономични) под 5к чист доход общо от двамата родители няма как да се живее много спокойно. Ще чета, защото ми е интересно доколко мислите ми отговарят на реалността.

# 25
  • Мнения: 1 037
Толкова, 5 хиляди за столицата. Ако имате и две коли за обслужване, застраховки и прочие. Но всеки се простира според чергата си. В малкия град с по-малко се живее, но и заплатите са смехотворни. Още не са ги актуализирали спрямо темпа на инфлацията, никой не смята за нужно да го прави. Стана като някакво риалити за оцеляване, ще се действа на принципа на естествения подбор. Тока ли да платиш или лекарства да си купиш.

# 26
  • Мнения: 3 713
Само да кажа, че колкото по-голямо става детето, толкова по-огромни стават разходите.

# 27
  • Мнения: 1 489
Много вярно, че с нарастването на възрастта и разходите се увеличават.

# 28
  • Мнения: 6 782
За мен лично най-евтино е било гледането на бебе. Ако се кърми и се приготвя домашна храна при захранване, разходите са едни пелени. Има достатъчно магазини тип Пепко, Синсей, където до 100лв да се набави нужния гардероб за сезона.
После вече ясли, боледуване, градини, учебни пособия, дрехи, обувки, тренировки, занимални и изхранване са сериозна сума. Дъщеря ми е на 9г и лятото трябва да е някъде, няма как да стои сама у дома. Занималнята е минимум 500 лв месечно.

# 29
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 297
Само да кажа, че колкото по-голямо става детето, толкова по-огромни стават разходите.
Авторката е в майчинство, а ние вече до сватба и апартамент за младоженците ли стигнахме? Satisfied По американската статистика отиват към 150хил долара за отглеждане на едно дете, значи 300хил лв може да го сложим като горна граница, за 18г стават към 16хил лв на година или малко над 1000лв на месец които родителят трябва да заделя за да осигури на детето старт в живота, включително частни уроци, колеж, спорт, хобита когато е необходимо според възрастта, което не се похарчи една година се пести за следващите по-нататък. Минимумът разбира се е колкото имаш налични и се нагласяш според това.

# 30
  • Мнения: 3 713
Американските статистики да го д….
Зависи в кой щат живееш, ние сме в най-луксозния. Ами не съм смятала колко ми струва детето месечно, но не е лишен от нищо.
Образованието, което е избрал е безплатно, даже ще му плащат заплата. Ако реши друго - има стипендии, ще тегли и стюдънт лоун, пък ние ще помагаме.
Но ако трябва да сравня бебе/тодлър/пре тийн, тийн - сметката зловещо нараства, особено, когато краката растат като полудели. Не се оплаквам, щастлива съм!

За България не искам да мисля, всичко струва толкова много, отделно уроците, които се налага да плащаш постоянно.

# 31
  • Мнения: 68 994
Толкова, 5 хиляди за столицата. Ако имате и две коли за обслужване, застраховки и прочие. Но всеки се простира според чергата си. В малкия град с по-малко се живее, но и заплатите са смехотворни.

В малкия град сигурно нямат две коли и застраховки, а каруци, и за това им е по-евтино ли Grinning
Същата работа и там...

# 32
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
В малкия град не плащаш детска градина или ясла, защото детето е прието в държавната. В големите градове няма места за всички деца и 600-1000 лв месечно са само за това.

В малкия град не си плащаш паркомясто пред блока/наем на гараж, защото има къде да се паркира. В някои случаи се налага да плащаш и наем за паркинг около работата, защото пак няма къде да се паркира. Ето ти едни 1000-1500 лв разлика от две елементарни неща.

# 33
  • Мнения: 1 037
Да добавим и това, че в малкия град цените на жилищата са в пъти по-ниски. Мерси, но не желая да си купувам на кредит за 600 хил. лв апартамент в столицата. Купих си за 40 хил. със спестявания преди няколко години на хубавите цени. Не желая да робувам до живот на две-три работи, да плащам частна ясла и детегледачка само за да се тупам в гърдите, че живея в София.

# 34
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Не е нужно да се тупаме в гърдите къде живеем. Щом малкия град те устройва, това е прекрасно. Някои сме родени в София и пак ни се налага да плащаме ясли, паркоместа и да купуваме апартаменти на високи цени.

# 35
  • Мнения: 1 037
И аз съм родена и израснала в София, но определено предпочитам малките градове и в даден момент се преместих. Има добре устроени малки туристически градчета с развита инфраструктура и много приятни кътчета. Ако живеех в Козлодуй, примерно, нямаше да се изкефя.

# 36
  • Мнения: 2 173
А тези, които сме от София и не сме взели решението да се преместим в провинцията, да се гръмнем ли 🙈
Всеки сам избира как да устрои бюджета си, времето си  - също. Не е биене в гърдите и хвала това - да запишеш детето си в частно училище или да наемеш детегледачка. Въпрос на избор и опции е.
Аз съм избрала децата ми да ходят в частна детска градина и училище, детегледачка също ни помага. Само че не се отчита фактът, че децата са си наши и все пак ни се налага да работим, но за мен лично е нередно бабите да се превръщат в детегледачки. Ако не плащате, но ви гледат децата, то вие сте не по-малко облагодетелствани. В случая на моето семейство те са млади, работят и живеят на 2 дни път от нас. Може да плащам за градина и училище, но знам, че има контрол, децата ми не боледуват сряда-петък, а в училище получават знания - не комплекси за оценки и притежание на вещи. И не казвам, че дечицата в държавни учебни заведения са с нещо по-малко, просто с баща им сме преценили, че за нашето семейство и виждания за възпитанието на децата съответните институции са най-подходящи. Това е лукс, за който съм избрала да плащам с личното си време. Малко хора ще ме разберат правилно, но и не е нужно. Всеки живее както намери за добре. Изводи за манталитета на хората е нелепо да се правят на база толкова малко фактори. Робуват тези, които са дошли в големия град, разпродали са си всичко по родните места, живеят под наем в панелка в някой краен квартал, но за гъзария са дали и  последните си пари за скъпа кола или дрехи, които са на светлинни години от реалните им възможности. Това е изхвърляне и робство, робство на собствените ти комплекси. Не липсата на опции и желанието семейството ти да се чувства добре.

# 37
  • Мнения: 1 035
Аз съм родом от София, но се преместихме в по-малък град. Иронията е, че преди детето, загубихме работа заради Ковид, а бяхме похарчили всички спестявания за наш дом. Можехме да живеем и в нас, но мечтата ни беше голяма къща, голям двор, на спокойно място. Въпреки това, реших да оставя детето, ММ работеше за смешните 600лв, но и на това бяхме благодарни, защото и без тях щяхме да умрем от глад. Нямахме помощ от баби, родителите ми са на 60+ работещи, а неговите нямаха желание да помагат. Справихме се, някак оцеляхме. Детето беше на АМ, нямах кърма. Помня, че когато вземаше "заплата" купувах 10 кутии АМ, толкова ми стигаха за месеца, също и 10 бутилки Глюкоза, това пиеше вместо вода, защото беше и недоносено. 150лв ми беше АМ-то най-евтиното Фризолак, 40лв глюкозата, и памперсите около 150лв. Ето ги 340 заминаха, а още не са платени сметките 😅😅. То нямахме и много сметки ток и вода около 50лв, ползвахме само лампа, зарядни, ТВ и малък икономичен котлон за готвене. Имало е моменти, в които съм брояла стотинки за АМ, и съм избирала АМ пред хляб. В този период се научихме да оценявяме малките неща, научихме, че наистина се обичаме, щом останахме заедно. Много хора ни обърнаха и гръб, но ние сме доволни, за миг не съжалявам, че родих детето. Да, понякога ми идва да побегна по чорапи😅, но не съжалявам, справихме се. Беше нахранено, облечено, сменено. Сега не бих могла, защото детето е супер злоядо. Но, сега сме много добре, не падаме под 6к месечно, имаме фонд "добро и лошо". Аз харча на поразия, взимам каквото ми падне, не се вторачвам толкова в пестене, защото смятам, че парите трябва да ни носят удоволствие. Не бих оставила детето да реве, за някоя играчка, взимам я и толкова. Иска чипс- взимам го, не бих я оставила да плаче за храна, пък макар и вредна.

# 38
  • Мнения: X
И мен ме вълнува, някои хора си мислят че живеем преди 100 години и че деца се правят на конвеир. Викат ми-е то какво му трябва на едно дете? Моя сега дава зор. Ами без майчинство на къде? Ще износва, ще караме на подаяния.А ако трябва сухо мляко? И кърмено да е не мисля че е по-евтино - трябват специални храни. Памперси, кърпички. Ами рожден и дни? Малко не мислят някои, давай деца да се правят пък то нищо не е нужно за едно дете. Ще подаряват, ще ядете филии с маргарин, ще переш многократни памперси на пералото, ще носиш вода с менците и ще топли на огъня. Аз ли нещо греша или не мога да убедя хората че детето иска. 2 деца съвсем. Не може с едни детски да се живее.  Само за лекари си трябва една сума иначе на магия е всичко.

# 39
  • Мнения: 6 782
Много зависи от родителите. Работят ли или не. Ако майката работи, взима добра заплата, това значи, че и първата година ще взима добри пари. Втората, сумата е фиксирана нещо около 760лв беше. Ако бащата също има работа, всичко ще е ок. Вече ако единия от двамата не работи, да става сложно. Но да заявиш майчинство няма е грешно. Майчинство има и то е толкова добро, колкото си го изкарала.

# 40
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Моя сега дава зор. Ами без майчинство на къде?

Много грозно изказване. “Моя ми дава зор”. Ако не умеете да взимате решения на база обсъждане, по-добре не правете деца.

Майчинството е пропорционално на това, което си внасяла. Ако си работила на добра работа, ще взимаш добро майчинство. Втората година не е задължителна.

# 41
  • Мнения: 1 564
Аз съм родом от София, но се преместихме в по-малък град. Иронията е, че преди детето, загубихме работа заради Ковид, а бяхме похарчили всички спестявания за наш дом. Можехме да живеем и в нас, но мечтата ни беше голяма къща, голям двор, на спокойно място. Въпреки това, реших да оставя детето, ММ работеше за смешните 600лв, но и на това бяхме благодарни, защото и без тях щяхме да умрем от глад. Нямахме помощ от баби, родителите ми са на 60+ работещи, а неговите нямаха желание да помагат. Справихме се, някак оцеляхме. Детето беше на АМ, нямах кърма. Помня, че когато вземаше "заплата" купувах 10 кутии АМ, толкова ми стигаха за месеца, също и 10 бутилки Глюкоза, това пиеше вместо вода, защото беше и недоносено. 150лв ми беше АМ-то най-евтиното Фризолак, 40лв глюкозата, и памперсите около 150лв. Ето ги 340 заминаха, а още не са платени сметките 😅😅. То нямахме и много сметки ток и вода около 50лв, ползвахме само лампа, зарядни, ТВ и малък икономичен котлон за готвене. Имало е моменти, в които съм брояла стотинки за АМ, и съм избирала АМ пред хляб. В този период се научихме да оценявяме малките неща, научихме, че наистина се обичаме, щом останахме заедно. Много хора ни обърнаха и гръб, но ние сме доволни, за миг не съжалявам, че родих детето. Да, понякога ми идва да побегна по чорапи😅, но не съжалявам, справихме се. Беше нахранено, облечено, сменено. Сега не бих могла, защото детето е супер злоядо. Но, сега сме много добре, не падаме под 6к месечно, имаме фонд "добро и лошо". Аз харча на поразия, взимам каквото ми падне, не се вторачвам толкова в пестене, защото смятам, че парите трябва да ни носят удоволствие. Не бих оставила детето да реве, за някоя играчка, взимам я и толкова. Иска чипс- взимам го, не бих я оставила да плаче за храна, пък макар и вредна.

Как 10 кутии за месец АМ? Памперси 150лв? Моя син повече от 5кутии не може да изпие, а памперсите са му максимум 60-70лв за месец 🤔 Нещо преувеличаваш.

# 42
  • Мнения: X
Моя сега дава зор. Ами без майчинство на къде?

Много грозно изказване. “Моя ми дава зор”. Ако не умеете да взимате решения на база обсъждане, по-добре не правете деца.

Майчинството е пропорционално на това, което си внасяла. Ако си работила на добра работа, ще взимаш добро майчинство. Втората година не е задължителна.
Работила съм, но в чужбина.

# 43
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Моя сега дава зор. Ами без майчинство на къде?

Много грозно изказване. “Моя ми дава зор”. Ако не умеете да взимате решения на база обсъждане, по-добре не правете деца.

Майчинството е пропорционално на това, което си внасяла. Ако си работила на добра работа, ще взимаш добро майчинство. Втората година не е задължителна.
Работила съм, но в чужбина.

Има тема за майчинството счетоводно. Можеш да прочетеш там колко трудов стаж ти трябва в БГ, за да получаваш майчинство. По спомен не е много, около година.

# 44
  • Мнения: X
Моя сега дава зор. Ами без майчинство на къде?

Много грозно изказване. “Моя ми дава зор”. Ако не умеете да взимате решения на база обсъждане, по-добре не правете деца.

Майчинството е пропорционално на това, което си внасяла. Ако си работила на добра работа, ще взимаш добро майчинство. Втората година не е задължителна.
Работила съм, но в чужбина.

Има тема за майчинството счетоводно. Можеш да прочетеш там колко трудов стаж ти трябва в БГ, за да получаваш майчинство. По спомен не е много, около година.
Няма година. Всичко е в чужбина. Има няколко месеца, но това ясно.
Мисълта ми е че който не е гледал дете мисли с 200 лева ще мине, подарени дрехи и без "луксове" (хубави обувки, торта за рд. някоя нова играчка). Ще си засееш градината и ще се изхранваш. Ще събираш дърва в гората и ще се топли без пари, пък може така и 10 да се отгледат.
Е, не става така.

# 45
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Казвам, че и да нямате тук стаж, можете да го натрупате сравнително лесно.

Иначе не мисля, че хората разсъждават чак толкова елементарно. Все пак всички виждаме кое колко струва в магазина и е ясно още от самото раждане, че разходи има. Дори разходите в болницата, АМ и подобни. Торта за рд е най-малкия “проблем”.

# 46
  • Мнения: X
Казвам, че и да нямате тук стаж, можете да го натрупате сравнително лесно.

Иначе не мисля, че хората разсъждават чак толкова елементарно. Все пак всички виждаме кое колко струва в магазина и е ясно още от самото раждане, че разходи има. Дори разходите в болницата, АМ и подобни. Торта за рд е най-малкия “проблем”.
Какви разходи в болници, като си осигурен всичко било без пари. Да, така разсъждават. Ако стане жената в 4 да меси хляб и пере на пералото ще се мине по-тънко. То на думи всеки велик, ама само първите 3м.като се оръсят няколко стотака за прегледи и ще има-ама аз не знаех. Като кажат 1000 лева избор на екип-тука вече не знам, някъде и без това минава, като ти дадат един списък с дреболии, но и те скъпи ще се оцъклят.То дори и да има човек от първото неща, все си трябва-едни шишета са 100лева само. Количката дали ще издържи не се знае. Там 1000-2000.Направо не знам, мислят като от едно време.
 И съвсем реално някаква баба била казала-ще готвиш с една купичка повече ядене и ще отгледаш дете.

# 47
  • Мнения: 1 564
Казвам, че и да нямате тук стаж, можете да го натрупате сравнително лесно.

Иначе не мисля, че хората разсъждават чак толкова елементарно. Все пак всички виждаме кое колко струва в магазина и е ясно още от самото раждане, че разходи има. Дори разходите в болницата, АМ и подобни. Торта за рд е най-малкия “проблем”.
Какви разходи в болници, като си осигурен всичко било без пари. Да, така разсъждават. Ако стане жената в 4 да меси хляб и пере на пералото ще се мине по-тънко. То на думи всеки велик, ама само първите 3м.като се оръсят няколко стотака за прегледи и ще има-ама аз не знаех. Като кажат 1000 лева избор на екип-тука вече не знам, някъде и без това минава, като ти дадат един списък с дреболии, но и те скъпи ще се оцъклят.То дори и да има човек от първото неща, все си трябва-едни шишета са 100лева само. Количката дали ще издържи не се знае. Там 1000-2000.Направо не знам, мислят като от едно време.
 И съвсем реално някаква баба била казала-ще готвиш с една купичка повече ядене и ще отгледаш дете.

1.И за какво са тия "няколко стотака" до 3м? На мен ми се наложи да платя един очен преглед, на частно беше 50лв 🤔. Другото е с направление от педиатъра!
2.Можеш да родиш и без избор на екип, като не можеш да си позволиш.
3.Колички има също по-евтини.
4. Шишета също има евтини варианти, но ако държиш да са Авент, да толкова са.
Мисля, че малко се преувеличава с доста неща. И в крайна сметка има и евтини, има и скъпи неща. И с едните и с другите ще го отгледаш. Всеки се простира според чергата си!

# 48
  • Мнения: 3 995
Все си мисля, че повечето хора работят преди да имат дете. Дори да си работил една година, все ще се получава някакво майчинство в размер на минималната работна заплата, която от 2024 е планирано да бъде 933 лв. Такива твърдения са крайни, не са толкова много хората, които решават да имат дете без ден трудов стаж и не мисля, че това се обсъжда в темата.

# 49
  • Мнения: 1 035
Аз съм родом от София, но се преместихме в по-малък град. Иронията е, че преди детето, загубихме работа заради Ковид, а бяхме похарчили всички спестявания за наш дом. Можехме да живеем и в нас, но мечтата ни беше голяма къща, голям двор, на спокойно място. Въпреки това, реших да оставя детето, ММ работеше за смешните 600лв, но и на това бяхме благодарни, защото и без тях щяхме да умрем от глад. Нямахме помощ от баби, родителите ми са на 60+ работещи, а неговите нямаха желание да помагат. Справихме се, някак оцеляхме. Детето беше на АМ, нямах кърма. Помня, че когато вземаше "заплата" купувах 10 кутии АМ, толкова ми стигаха за месеца, също и 10 бутилки Глюкоза, това пиеше вместо вода, защото беше и недоносено. 150лв ми беше АМ-то най-евтиното Фризолак, 40лв глюкозата, и памперсите около 150лв. Ето ги 340 заминаха, а още не са платени сметките 😅😅. То нямахме и много сметки ток и вода около 50лв, ползвахме само лампа, зарядни, ТВ и малък икономичен котлон за готвене. Имало е моменти, в които съм брояла стотинки за АМ, и съм избирала АМ пред хляб. В този период се научихме да оценявяме малките неща, научихме, че наистина се обичаме, щом останахме заедно. Много хора ни обърнаха и гръб, но ние сме доволни, за миг не съжалявам, че родих детето. Да, понякога ми идва да побегна по чорапи😅, но не съжалявам, справихме се. Беше нахранено, облечено, сменено. Сега не бих могла, защото детето е супер злоядо. Но, сега сме много добре, не падаме под 6к месечно, имаме фонд "добро и лошо". Аз харча на поразия, взимам каквото ми падне, не се вторачвам толкова в пестене, защото смятам, че парите трябва да ни носят удоволствие. Не бих оставила детето да реве, за някоя играчка, взимам я и толкова. Иска чипс- взимам го, не бих я оставила да плаче за храна, пък макар и вредна.

Как 10 кутии за месец АМ? Памперси 150лв? Моя син повече от 5кутии не може да изпие, а памперсите са му максимум 60-70лв за месец 🤔 Нещо преувеличаваш.
Ами това е самата истина. 120/150гр мляко са 4-5лъжици АМ. Едно АМ свършваше за 2дни и половина, максимум 3 дни и половина. Ползвах най-евтиното- Фризолак. Понякога изяждаше всичко, друг път хвърлях (няма как да държа приготвено мляко). Хранех на 2ч и половина до 5ти месец, защото беше недоносено и беше важно да наддава. Ако сте били изцяло на АМ, не знам как ще стигат 5 кутии.

# 50
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Ако някой изпитва трудност да покрива АМ за детето и брои дали са 5 кутии или 10… дали може въобще да издържа дете?

# 51
  • Мнения: 1 564
Няма шанс детето ти да изяде 10х800гр кутията АМ! Ако щеш и денонощно да го храниш!
10х400гр са точно 5 големи по 800гр. Така мога да се съглася.
Синът ми от 5м яде 5х210 гр и повече от 5кутии не ми е изяждал.

# 52
  • Мнения: 116
Няма шанс детето ти да изяде 10х800гр кутията АМ! Ако щеш и денонощно да го храниш!
10х400гр са точно 5 големи по 800гр. Така мога да се съглася.
Синът ми от 5м яде 5х210 гр и повече от 5кутии не ми е изяждал.
На мен пък ми се струва много нереалистично 60-70 лева на месец за памперси на новородено.
Поне 50ст на бройка, 30 дни по 7-8 на ден прави 110-120 лева.

# 53
  • Мнения: 1 564
Няма шанс детето ти да изяде 10х800гр кутията АМ! Ако щеш и денонощно да го храниш!
10х400гр са точно 5 големи по 800гр. Така мога да се съглася.
Синът ми от 5м яде 5х210 гр и повече от 5кутии не ми е изяждал.
На мен пък ми се струва много нереалистично 60-70 лева на месец за памперси на новородено.
Поне 50ст на бройка, 30 дни по 7-8 на ден прави 110-120 лева.

Ами памперсите, които взимам са 22лв за 88бр джъмбо пакет. Както искаш така ги смятай.

# 54
  • Мнения: 116
Няма шанс детето ти да изяде 10х800гр кутията АМ! Ако щеш и денонощно да го храниш!
10х400гр са точно 5 големи по 800гр. Така мога да се съглася.
Синът ми от 5м яде 5х210 гр и повече от 5кутии не ми е изяждал.
На мен пък ми се струва много нереалистично 60-70 лева на месец за памперси на новородено.
Поне 50ст на бройка, 30 дни по 7-8 на ден прави 110-120 лева.

Ами памперсите, които взимам са 22лв за 88бр джъмбо пакет. Както искаш така ги смятай.
От къде ги взимаш? Всичко което намирам е значително по-скъпо.

# 55
  • Мнения: 1 564
Няма шанс детето ти да изяде 10х800гр кутията АМ! Ако щеш и денонощно да го храниш!
10х400гр са точно 5 големи по 800гр. Така мога да се съглася.
Синът ми от 5м яде 5х210 гр и повече от 5кутии не ми е изяждал.
На мен пък ми се струва много нереалистично 60-70 лева на месец за памперси на новородено.
Поне 50ст на бройка, 30 дни по 7-8 на ден прави 110-120 лева.

Ами памперсите, които взимам са 22лв за 88бр джъмбо пакет. Както искаш така ги смятай.
От къде ги взимаш? Всичко което намирам е значително по-скъпо.

В Лидл 56бр за 15,99лв. Там също пускат джъмбо пакети или ги пускат взимаш един, втория е на половин цена. В ДМ също съм взимала за 24лв пак 80бр мисля. По ФБ групите също има Литъл Ейнджълс или пак Лидълски от Англия.
Искам  да кажа, че има опции, дори и за тези, които са с ниски доходи. За мен например на Кауфланд памперсите (Бевола мисля че бяха) също са добри. Пак са 56бр за 15,99лв. Говоря за малките размери.

# 56
  • Мнения: 116
Няма шанс детето ти да изяде 10х800гр кутията АМ! Ако щеш и денонощно да го храниш!
10х400гр са точно 5 големи по 800гр. Така мога да се съглася.
Синът ми от 5м яде 5х210 гр и повече от 5кутии не ми е изяждал.
На мен пък ми се струва много нереалистично 60-70 лева на месец за памперси на новородено.
Поне 50ст на бройка, 30 дни по 7-8 на ден прави 110-120 лева.

Ами памперсите, които взимам са 22лв за 88бр джъмбо пакет. Както искаш така ги смятай.
От къде ги взимаш? Всичко което намирам е значително по-скъпо.

В Лидл 56бр за 15,99лв. Там също пускат джъмбо пакети или ги пускат взимаш един, втория е на половин цена. В ДМ също съм взимала за 24лв пак 80бр мисля. По ФБ групите също има Литъл Ейнджълс или пак Лидълски от Англия.
Искам  да кажа, че има опции, дори и за тези, които са с ниски доходи. За мен например на Кауфланд памперсите (Бевола мисля че бяха) също са добри. Пак са 56бр за 15,99лв. Говоря за малките размери.
Разбирам. Да, намират се и по-достъпни пелени.
Но памперс памперс са по-скъпи. Не знам дали са по-добри, но тях сме ползвали винаги.

# 57
  • Мнения: 1 564
Веднъж взех на Памперс, еми нищо специално. И все тая. Има избор. Ако все се целим към скъпото, може наистина да не ни стигат парите.

# 58
  • Мнения: X
В Англия бяха 5 паунда 1и2 на памперс а по-евтините 2 50.Това преди 2 години. Реално ако се поръчат доста неща от там(има теми тука), излиза много изгодно, само дето 1 и 2 бързо умаляват и не бива да се презапасявате. Иначе тук са двойни цените.

# 59
  • Мнения: 3 995
Дори Памперс са по-евтини. Аз купувам 4-ка, а тя е много по-скъпа от тези за новородено и наскоро ги вдигнаха до 0.45, като бебе ги купувах около 0.30. Около 80 лв. на месец за Памперс стигат, но памперсите далеч не са основното перо за отглеждане на бебе и който не е в състояние да отделя пари за памперси и АМ, просто не е в състояние да гледа дете.

# 60
  • Мнения: X
В Англия бяха 5 паунда 1и2 на памперс а по-евтините 2 50.Това преди 2 години. Реално ако се поръчат доста неща от там(има теми тука), излиза много изгодно, само дето 1 и 2 бързо умаляват и не бива да се презапасявате. Иначе тук са двойни цените.

# 61
  • Мнения: 1 035
Е, значи не съм уточнила. 10 кутии по 400гр, 14,90лв брой = 149, не са 150. Големи не знам дали има Фризолак, поне в аптеката на близо не съм срещала.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт