СЕДМИ КЛАС - трето и четвърто класиране

  • 57 742
  • 761
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 704
Заповядайте във Варна, у наше село няма квоти, а има и море 😄.
Дъщеря ми има  в ЕГ трима съученика и 20 съученички, ами не е добре… синът ми ще е в МГ, там обикновено е обратното съотношение.
В София има квоти само за ЕГ, НТБГ, 32, 35 и 133. Може да съм пропуснала някое. Като защитават квотите да направят такива и за СМГ, ТУЕС и Джон Атанасов. Определено момчетата са привилегировани. Също така проблемът с женските паралелки съществува и в София. Училищата от Втори ешелон са преобладаващо женски.
Преди години съученик на дъщеря ми от ОУ влезе във ФЕГ с бал по-нисък от нейния. После и се подиграваше, че той бил във ФЕГ, а тя в тъпото 32-ро.

# 46
  • Мнения: 3 732
Моите деца през всичките си училищни години са имали социални контакти предимно извън класа. Винаги съм настоявала, че тези 5-6 часа, които прекарват в училище, следва да са време за контакт с учители, не със съученици, време за научаване на нови неща, не за приятелства и вражди. Не, че се получава на 100%, естествено, но донякъде, така че не е важно имат или нямат момчета в класа, момчета има навсякъде. От друга страна когато дъщеря ми видя, че ако беше момче, щеше да влезе в Руската, но по полов признак не се класира, получи житейски урок, че мъжете са тъпи и имат повече права от нея.
И аз смятам, че квотите са дискриминационни и обиждат мъжете, унизяват жените. Защото 14г не се смятат за деца, а се делят именно на мъже и жени.

# 47
  • София
  • Мнения: 12 238
Напълно съм на вашето мнение за женския колектив. Но Ели се нахендри точно в такава паралелка. Сега даже пак и писах дали не иска да размисли за паралелката в 35-то с квоти, но не желае.
Макар Ели да е с 25 точки повече от последното прието момче във Фег, аз съм за квотите. Но щях да съм доволна, ако имаше и в училището на Ели.

Последна редакция: сб, 29 юли 2023, 23:50 от Aila

# 48
  • Мнения: 3 732
Ели ще се научи да се справя с дребни пубертетски интриги по-добре от съученичките си от 35то, освен това има шанс да се концентрира върху ученето, вместо да влиза в битки със съученички за момчета. Ще е по-добре подготвена за работа в женски колектив или управление, което, знаем, не е лесно, а "бестита" и гаджета пак ще има, ако ще и в манастир да учи.  
Късмет на Ели в новото училище, възхищавам се на деца, които отстояват желанията си и не се съмнявам, че ще се справи, най-малкото на базата на самочувствието, което сте и помогнала да изгради по време на кандидатстването. 💐

# 49
  • София
  • Мнения: 9 558
Акълолипсис вика 😂😂.

Момичешка майка съм, но и аз смятам, че е добре да има квоти за общообразователните и езикови училища. Не мисля, че това унижава дъщеря ми или е някакво мерило за “тъпотата” на момчетата. Ще рече човек, че не трябва да се признават рекордите на жените в плуването например, защото са със секунди по-ниски от мъжките и това унижава мъжете, които постигат резултати по-високи от женските, но дори не помирисват подиум.
 Още в началото на 7 клас обясних на дъщеря ми, че като момиче ще тича в нейната си писта - ще се състезава с другите момичета за училището, в което иска да учи и резултатите на момчетата не я засягат.

# 50
  • Мнения: 4 260
Не се научих на женските колективи и това е Simple Smile

# 51
  • Мнения: 23
Малко да ви върна при класиранията. Аз мисля , че трето и четвърто не са измислени както трябва. Примерно дете, което ще учи в  частно училище, винаги може да подаде за 3то класиране и с висок бал да се класира. То не се записва, но блокира мястото и то се освобождава за 4то класиране. На 4то пак подава и пак не се записва и затова в елитните гимназии, примерно в СМГ има места до 5то класиране.
Ако бяха направили връзката между 3и4, както при 1 и 2, то всички места щяха да бъдат запълнени в елитните гимназии при 4то класиране, а сега агонията продължава до септември....

# 52
  • Мнения: 1 591
След като системата го позволява, това е положението. Ако се кандидатства централизирано, включително да нямаш опция за отделни класирания в различни области, ще е много по-смислено и практично.

# 53
  • Мнения: 5 898


Разликите в баловете не са безумни. 2 токи реално са една запетайка в текста за редакция. Тази година се видя, че момчетата с висок бал бяха доста повече от момичетата в София. Та баланс има.


Горното изобщо не е вярно. Ако се погледнат баловете на второ класиране в топ гимназиите в София, ще се види, че масово момчетата са с поне 10 точки разлики надолу в минималните балове. Единствено са наравно в СМГ и НПМГ по обясними причини. Има разлики и от по 15-35 точки ( в Испанската с италиански разликата е 35 т.).
А това не се прави само чрез 2 точки от запетайка.

Освен това между 200 и 180 точки сумарно (което е два резултата по 90 точки) има поне 50 момичета повече.

И не съм съгласна да сравняваме разликите между половете във физическите данни и да казваме, че момчетата са "по-тъпи" и затова им трябва квота. Не е едно и също. Резултатите в СМГ и НПМГ ясно показват, че съвсем не са по-тъпи.
Не е приемливо само момичешки клас, разбира се. Но и не съм съгласна момиче с 20 точки повече да не може да влезе в толкова желаната паралелка, заради момче с много по-нисък резултат.

# 54
  • Мнения: 434
3то и 4то по регламента на 1во и 2ро и на мен ми е по-смислено, даже си мисля с оглед на втората дата за НВО, че този втори рунд могат да го пуснат точно за допълнителното НВО. Хем ще има места за повечето училища все още, хем ще е реална конкуренция между участващите в него. Даже няма да се наложи да го ограничават откъм достъп, ако се даде право само на едно явяване на дете. Няма да е 100% еднакво и справедливо, но ще е по избор или с оглед нуждите на всеки ученик.

# 55
  • Мнения: 742
От години си мисля, че варианта с квоти за първо класиране и след това класиране по бал, без оглед на пола е по-удачен от сегашния. По този начин беше преди 6-7 години, когато голямото кандидатства медицина, фармацията в МУ София. Так хем се избягва феминизирането на определени паралелки и професии, хем и няма варианта да си момиче, да имаш 20-25 точки повече от последното прието момче и да не можеш да влезеш в желаното училище. Т
   Имам и син и дъщеря. И след седми, и когато кандидатсва медицина, в неговия случай пола нямаше значение, бала му беше предостатъчен.  Но ако тази година се налагаше дъщеря ми да кандидатства в София, трябваше да запише в 35-то например, нищо че с нейния бал има приети момчета в 73-то, втора английска, 9 ФЕГ още на първо класиране.

# 56
  • Мнения: 82
Динчо, говорим по принцип. Много наизуст бих казала следното: от 100% момчета 20 нямат изоставено развитие всравнение с момичетата. Твоето е сред тях... Моето е сред останалите 80 %. Ко да правиш - живот. Сега седи пред мен и учи като змей по английски. И иска да ходи всеки ден на уроци. А, кажи ми този творчески ентусиазъм що не го беше обхванал миналата година... Учителката по английски ме пита дали не съм й пратила някой необявен близнак.
Виж сега, жена съм и съм твърдо за квотите. Абе човек, за самите жени не е полезно да учат и да се развиват в "девически" класове. Още повече, че точно сега, в пубертета аз ли да ти обяснявам как се открива света. Мъжете дават друга гледна точка за света. Имат друго мислене. Трябва да има баланс. Неслучайно Господ е създал мъж и жена.

Разбирам идеята за квоти и съм съгласна с тях. На първо и второ класиране ок. На трето и четвърто класиране, обаче ми се струва, че са излишни. Остават по няколко места за момчета свободни за трето класиране, в същото време на момиче не му стигат 0,5 - 1т. за желана паралелка и гимназия, но не може да кандидатства, защото за момичета няма места вече. Очевидно за тези паралелки няма достатъчно желаещи момчета. 
Решението на АК най-ми допада в случая: имат квоти за първо класиране и след това свободните места ги запълват по низходящ бал без значение момче или момиче. Така хем има баланс и се дава шанс на момчетата, хем няма аномалии места за момчета да седят свободни, макар и с по 30т. по-нисък бал от момичетата, а момичетата да не могат да кандидатстват за тях.

# 57
  • Мнения: 464
Някое от другите деца да се е разколебало за избора си? Вчера, тинейджърката ми заяви, че е записана в кофти клас понеже досегашните й проучвания показали, че шест деца са зубъри и класът щял да бъде скучен. Обясних й, че в класа ще има всякакви деца, но тя ме пита какви са й шансовете на четвърто класиране. Директно я отрязах, обяснявайки й рисковете.

Последна редакция: сб, 29 юли 2023, 22:36 от Le Vert

# 58
  • София
  • Мнения: 1 174
И моят не е доволен от класа, в инстаграм се виждали. Влезе в паралелка без квоти и били само 3 момчета.

# 59
  • София
  • Мнения: 3 565
Моят май добре направи, че остави запознаването за новата учебна година.
В момента го вълнува само да ни убеди, че има нужда от нов компютър.

Общи условия

Активация на акаунт