Обменните програми за ученици-за и против

  • 3 670
  • 25
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 273
Здравейте,бих желала да събера мнения за тази система в училищата.Дъщеря ми е на 16г. и има предложение да кандидатства по обменна програма в училището си.Става въпрос за едногодишен престой при приемно семейство,което на мен ми изглежда доста дълъг период.Освен това след завръщането може да се наложи да повтаря годината т.е.не се зачита престоя в американското училище.Тя е много ентусиазирана и не ми се иска да я обезсърчавам,но ми се струва още рано за това,а и не съм сигурна,че ние като родители сме готови да я пуснем.Моля за мнение и лично впечатление,ако имате такова!
 Касае се за Обменна програма за ученици Кенеди-Лугар (YES).
https://bulgaria.americancouncils.org/yes-bg

# 1
  • София
  • Мнения: 35 113
За година не бих я пуснала, за краткосрочни програми - винаги.

# 2
  • Мнения: 19 026
Програмата е доста престижна и много деца се борят за едно място. Със сигурност би натежала много при американски или западноевропейски работодател, ако е участвала в програмата. Освен всичко това е шанс за участниците да се потопят в естествената езикова среда за един достатъчно дълъг период, докато все още са в най-благоприятната възраст за научаване на чужд език от гледна точка на мозъчни изменения, говорен апарат, необремененост на паметта и пр. Това няма как да се повтори, дори и след години да прекарат също толкова време там.

# 3
  • Мнения: 794
Не бих изпратила детето си за една година на другия край на света при никакви условия. Нейното здраве и безопасност са ми по-важни от всичко друго. Не може да знаете какво влияние ще има върху нея семейството, при което ще живее, средата в която ще се намира, новите приятели и т.н. Студент - разбира се че да, ученик - не.

# 4
  • Мнения: 1 574
Аз честно казано и студент не бих оставила да живее при някакво непознато семейство и да зависи от тях за цяла година, 16 годишен пък съвсем. Отделно че говорим за страна на друг континент до която не се стига нито бързо, нито евтино, дори човек да има дългосрочна виза, което означава и че няма да можете често да ходите да я виждате.

# 5
  • София
  • Мнения: 273
Аз честно казано и студент не бих оставила да живее при някакво непознато семейство и да зависи от тях за цяла година, 16 годишен пък съвсем. Отделно че говорим за страна на друг континент до която не се стига нито бързо, нито евтино, дори човек да има дългосрочна виза, което означава и че няма да можете често да ходите да я виждате.
Често казано и аз това си го мисля.А като имам пред вид и несигурната световна обстановка и катаклизмите през последните години не мога да имам доверие на нищо и никого.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 122
Цоп и аз тук. Голямата дъщеря и тя се е засилила по такава програма. Кандидатства за някакъв колеж в САЩ да видим до къде ще го докара, но съм с доста резерви и наистина не бих си представила да пуснем дете на 15-16 г. на другия край на земното кълбо и да не можем да се чуваме често, да знаем как и т.н.
И в САЩ не е толкова безопасно. Ако е в Европа по бих се съгласила.

# 7
  • Мнения: 1 141
Имам познати, които минаха през програмата, останаха много доволни. Нивото им на език също беше на отлично ниво. Някои решиха да повтарят година, други се взеха изпитите, това вече си е лично решение.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 569
Ако е само за да научи езика - не. Особено английски, който не е чак толкова труден и недостъпен. Аз съм много “за” опита в чужбина и го казвам като човек, завършил бакалавър на другия край на света. Но не на 16. Има време за всичко. За 2-3 седмици да отиде някъде, да види как е, разбира се. Една година е твърде много.

# 9
  • София
  • Мнения: 273
Споделих с позната и тя ми казва:"Не и отнемай шанса. Ако е писано нещо да става,ще се случи и тук.Не си мисли,че в квартала ти е по-безопасно."По принцип е така,но...как ще заспя като не знам къде е и с какви хора общува?!Детето ме е отговорно и организирано,но светът много се промени.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 569
Разбира се, че каквото му е писано на човек, ще го намери навсякъде. Аз обаче си мисля, че децата и тийновете трябва да си изживеят тези години възможно най-безгрижно. После животът ще ѝ предложи още такива възможности, или сама ще си намери, ако много иска.

# 11
  • Мнения: 19 026
Този тип програми са селективни.  От това, което съм чувала. Избират се деца с успехи в училище и извън задължителните учебни дейности, които са мотивирани, амбициозни, имат някакви цели и не го дават особено безгрижно. Приемните семейства носят сериозна отговорност за повереното им дете. Не си представяй, че ще го оставят на самотек или ще го изложат на опасност. Това обикновено са хора, които са малко по-образовани и отворени към света от масовия американец. Често са университетски преподаватели или в някакви структури. Тъй като да имаш свободна стая в някой от мегаполисите, за да приемеш дете, е голяма рядкост, понеже са скъпи имотите, обикновено ги пращат в провинцията, често около университетски градчета, и вероятно е по-спокойно, отколкото в София. Също така в програмата участват и деца с увреждания, та подходящите жилища и приемни семейства много прецизно се подбират. Няма да попаднат при реднеци или при фермери, гледащи тикви в някой затънтен край на Америка. Нито ще попаднат в училище, което е проблемно, с деца с проблемно поведение. И американчетата, които идват на обмен тук, не ги пращат да учат в училища, пълни с роми и т.н.

# 12
  • Мнения: 3 122
Категорично ЗА! На 16 годишна възраст за 1 година ще се научи да говори английски без акцент. Това ще е голя плюс в живота.
И противно на 2-3 .нения тук, които казват че е по-безопасно в България и в Европа от САЩ, аз съm на обратното mнение. Живея в САЩ и тук е mного по-спокойно и не е толкова престъпно. Със сигурност няmа да го изпратят детето в някое гето или супер беден район с престъпност. Ако знаете къде биха го изпратили, напишете, за да провериm обстановката.

# 13
  • Мнения: 605
В раздела за училищата има няколко такива теми. Пишат хора, които са минали през програмата, както и майки на деца, които също вече са се върнали.
Моето дете в момента е в САЩ по програма YES. Нямам никакви съмнения, че е полезна за него /стана на 16 години там/. Вярвам, че колкото по-самостоятелни са децата ни, толкова по-добре ще е за тях.
Програмата не ги оставя без надзор. Имат координатори тук, във Вашингтон, в техните населени места в САЩ. Наясно са кога и към кого могат да се обърнат.
Приемните родители са проверени предварително, има и физическо посещение, за да се видят условията на живот, ходят на нещо като предварителна родителска среща. Там живеят различни чужденци по всякакви програми и за никого не е нещо ново.
За мен е уникална възможност. Ако нещо чак пък толкова се обърка, винаги може да се върне.
Не мисля, че посещение за няколко седмици може да се сравни с опознаването на манталитета им, системата им на обучение и т.н. с този наистина дълъг /за нас/ престой.
Не е без значение това, че стипендията е пълна и покрива всички разходи, дори получават допълнително месечна сума, т.е. учат се да разполагат с лични финанси в чужда среда.
За мен това са уроци.

# 14
  • Мнения: 25 750
Ако хипотезата беше преди 10 години, бих била За, шанса е шанс. Но днес в 2023та не бих си пуснала 16годишното дете само в САЩ.

Общи условия

Активация на акаунт