Януарски книжен клуб - 2024

  • 2 948
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 154
Една идея, родена из другите теми във форума - нашият книжен клуб!

Целта на клуба е не само обсъждане на месечна книга, но и разкази на всеки две седмици, за да могат да се включат и хора, за които времето за четене е силно ограничено.

Правила за участие в клуба и разяснения как ще процедираме:
Скрит текст:
- В рамките на един месец се обсъжда една книга.
- В рамките на един месец ще се обсъждат два разказа по възможност. Някой разказ може да отнеме и повече време, графикът ще е плаващ в зависимост от настоението на членовете и наличните предложения за следващ.
- Нека не обръщаме внимание на ден-два-три забавяне или избързване в подаването на информация - хора сме!
- Изборът на книги и разкази ще се случва чрез анкета, освен, ако няма само едно предложение.
- Избраните книга и разкази за следващия месец ще се задават няколко дни предварително, възможно най-рано, за по-безпроблемно сдобиване с четивото.
- Предложения за книги и разкази могат да се правят в самата тема (напр. вместо "запис") или на лично към мен. Ще подканвам, когато наближи средата на месеца, но можете да давате предложения през целия месец. В зависимост от броя предложения и брой гласували на място ще решаваме дали някои заглавия да останат в предложенията за следващия месец.
- Много моля за конкретни предложения за разказ. Нещо на автор Х или от сборник У няма как да бъде подложено на гласуване.
- Хубаво е книгите да са достъпни и на места като Амазон, за членовете извън страната. Читанка също, разбира се.
- При равни гласове ще хвърлям зарче. Едната ще е текущия месец, другата - следващия.
- С предимство са книгите, които успея да намеря в електронен вариант, за да могат да се включат повече хора. Помощ от членовете на клуба винаги е добре дошла.
- Всеки четящ темата е съгласен да попадне на спойлери!
- Абсолютно всяко едно мнение е добре дошло, стига да е конструктивно. Нека си спестим просто "Пф, по-тъпа книга не съм чел". Няма лошо, разбира се, това е мнение, което всеки има за не една и две книги, но нека бъде подкрепено с обяснение кое точно ѝ е тъпото на книгата.
- Има ли нужда да споменавам, че сме тук за забавление и добрият тон е на почит? Не всеки обича люто, не всеки обича сладко, не всеки ще хареса всички книги или изобщо която и да е от предложените.
Месец Януари
Книга: "Трябва да те предам" на Рута Сепетис
График: Всеки чете и коментира, както му е комфортно -> https://dox.abv.bg/download?id=f62713c475# (пишете ми, ако линка изтече)

Предишни обсъждани книжи и разкази с линкове към темите:
- 2022
Скрит текст:
Септември 2022 - "Хартиеният дворец" на Миранда Каули Хелър, "Двубой с Касандра" - Светослав Славчев
Октомври 2022 - "Момичето с гръмовния глас" на Аби Даре, "Не съм от тях" на Чудомир, "Кръв от къртица" на Здравка Евтимова
Ноември 2022 - "Убийствен ум" на Майк Оумър, "До вратата" на Георги Господинов, "Даровете на влъхвите" на О'Хенри
Декември 2022 -  "Уроци по химия" на Бони Гармъс, ", "Коледен дар" на Вазов
- 2023
Скрит текст:
Януари 2023 - "Приказка" на Стивън Кинг, "Песента на колелетата" на Йовков, "Последния ден на 20 век" на Вазов
Февруари 2023 - "Списъкът" на Луси Фоли, "Децата на царевицата" на Стивън Кинг, "Съдба" на Йосиф Перец
Март 2023 - "Момичетата от мочурището" на Кели Мъстиан, "Гост от палеолита" и"ОБВС" на Йосиф Перец
Април 2023 - "Вода за цветята" на Валери Перн, "Бърнис се подстригва" на Франсис Скот Фицджералд
Май 2023 - "Последната любов на баба Дуня" на Алина Бронски, "Бягството на номер 811" на Жан Тардьо, Пътепис на Филип Захариев
Юни 2023 - "Камък, ножица, хартия" на Алекс Фини, "Клисарят" на Моъм
Юли 2023 - "Симон" на Нарине Абгарян, "Лили" на Здравка Евтимова, "Чакалът" на Камелия Панайотова
Август 2023 - "Мамник" на Васил Попов, "Практическа ЕСХТ" на Невена Стоянова, "Събирача на очи" на Теа Монева
Септември 2023 - "Един аристократ в Москва" на Еймър Тауълс
Октомври 2023 - "Празникът на Вси Светии"/"Призраци във Венеция" на Агата Кристи, "Убийстватта на улица "Морг" на Едгар Алан По, "Откраднатият бял слон" на Марк Твен
Ноември 2023 - "Камериерката" на Нита Проуз, "Гръмна Гръм" на Рей Бредбъри, "Дервишово семе" на Николай Хайтов
Декември 2023 - "Тътени" на Цончо Родев, "Зимна разкодка" на Иван Вазов, "Хиляда долара" на О'Хенри

Ако някой желае може да сподели мнение и коментар по предходните произведения дори след като месеца е свършил, само, моля, отбележете изрично произведението.

# 1
  • Мнения: 540
Привет, група!
Първо, благодаря за новата тема на Inferiya - страхотна, както винаги.
Второ - Честита Нова Година! Пожелавам на вас и семействата ви здраве, късмет, обич и топлина в домовете ви!
Изгълтах новата книга за ден и половина! Много беше увлекателна и просто не исках да я оставям.
Потресена съм от живота на хората в Румъния през 1989. Знаех съдбата на вожда и съпругата му, но не и на обикновените хора там. И това как и какво използват, за да ги манипулират да станат доносници. Няма да разкривам повече, за да не изпусна някой спойлер без да искам.
През декември не можах да се справя с "Тътени", останах си на 1/3, но сега имам достатъчно време да я дочета, защото ми е интересна и си струва.

# 2
  • София
  • Мнения: 5 568
За много години, момичета! Да сме здрави и много хубави книги да прочетем през 2024-та Simple Smile

Inferiya, благодаря за хубавата тема!

Аз чета Олива Денаро в момента и след нея съм си приготвила нашата книга. Олива Денаро ми попадна като препоръка от номинациите за книга на годината. Като я завърша, ще ви пиша и за нея.

Добра и мирна 2024-та на всички!

# 3
  • Мнения: 5 278
Ще се опитам да се включа този път, щом книгата я има онлайн, а и съм чела една от авторката и ми хареса доста.

# 4
  • Мнения: 518
Покрай януарската книга попаднах на "Тайните дневници на Е.Чаушеско", ако Ви се стори интригуващо може да погледнете кратката статия :
https://zarata.info/%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-% … 1%81%D0%BA%D1%83/

"Сградата на Секуритате в Букурещ бе разрушена. Днес е запазена само част от фасадата с модерна надстройка."
Мавзолеят в София нямаше тази добра съдба.


Изобщо много благодатна тема се оказа първата книга за годината !
Приятни размисли !

Последна редакция: пт, 05 яну 2024, 14:36 от donatellla

# 5
  • Мнения: 776
Благодаря за новата тема. Честита Нова Година пожелавам на всички!

И аз прочетох книгата. Бях я приготвила по-отдавна. Не знам защо си мислех, че Рута Сепетис има румънски произход, но тя е със смесени корени от Америка и Литва. В бележките си след романа описва как е правила проучванията чрез различни източници и интервюта с румънци.

Книгата е за YA, но си струва да бъде прочетена от хора от различни възрасти. Съгласна съм с Elle, че въпреки тежката тематика, се чете лесно и е динамична. Аз също мислех, че знам за този период в Румъния. Оказа се, че тяхната ситуация през 80-те години е била много по-страшна от ситуацията в България. Бях чувала от румънец как са се редели по опашки за всичко, но мислех, че преувеличава. Интересна беше бележката от Британския пътеводител, който съветва туристите да избягват Румъния и да посетят Унгария или България вместо това защото условията в тези две държави били по-добри.

И въпреки това се чудех дали Сепетис не преувеличава в описанието на доносническата система. Със сигурност е имало. И в България я е имало. Но доносници в семейството срещу семейството--брат, сестра, родители и т.н.--не знам доколко е било действително, поне в обикновени семейства.

Единственият по-комплексно развит образ е на главния герой. Може би защото книгата е за YA.

Харесаха ми бележките в края на книгата, в които Сепетис споменава, че с падането на режима на Чаушеско, комунистическата система и комунистите не са си отишли напълно. Дори десетилетия след това се чувства тяхното влияние.

Последна редакция: пт, 05 яну 2024, 18:39 от Cool_Cat

# 6
  • Мнения: 721
Аз четох книгата миналата година и доста ми въздейства. Точно това си мислех и аз дали е възможно да са толкова брутални, че да противопоставят хора от едно семейство едни срещу други. Не съм живяла по време на комунизма и не мога да направя някакво обективно сравнение с българската ситуация, но това, което румънците са преживявали е ужасно... Е, едно е сигурно, влияние се усеща и тук и в днешни дни, но да не зачеквам подобна тема.
Другите книги на Рута, които съм чела, също са много въздействащи и увлекателни и се четат за часове. Едната е точно за ситуацията в родната ѝ Литва по време на ВСВ, а другата се развива по време на фашистката диктатура на Франко в Испания. Препоръчвам ги на всички, на които им допадне авторката.

# 7
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 707
Благодаря за новата тема и книга!
Честита нова година, мили момичета! С пожелание за много хубави моменти, споделени преживявания, здраве, късмет и щастие!
Четох книгата миналата година и все още е жива в главата ми, жестока е. И изобщо не е преувеличена. Имало е и в България подобни неща, точно така - роднини са се предавали.
Сепетис пише много увлекателно! Чела съм всичко нейно

# 8
  • Мнения: 189
Покрай януарската книга попаднах на "Тайните дневници на Е.Чаушеско"
Напълно оф-топик се включвам, защото аз четох Дневниците на Елена Чаушеско още като излязоха, някъде през 1991-92 г. Бях потресена, както и всеки, който ги е чел. Обаче се оказа, че са фалшификат. Не помня подробностите за това как е станало, защо са изфабрикувани, както и каква санкция е наложена на "авторите" и "издателите", но доколкото помня, е безспорно установено, че не представляват автентичен текст.

Приятно съм изненадана, че книгата е за това време. Аз порастнах в комунизма и понеже семейството ми беше под лупа, винаги с интерес чета и гледам произведения на изкуството, чиято тема е периодът (за България, особено 1945-1960г, когато зверствата са най-големи). Книгата от миналия месец изобщо не планирах да я чета. Отказаха ме хвалебствията по неин адрес още от ноемврийската тема. Може би беше пропуск, но така или иначе декември е натоварен месец.
Тази книга ще прочета с интерес!
Хубав месец на всички

# 9
  • Мнения: 20
Покрай януарската книга попаднах на "Тайните дневници на Е.Чаушеско", ако Ви се стори интригуващо може да погледнете кратката статия :
https://zarata.info/%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-% … 1%81%D0%BA%D1%83/

"Сградата на Секуритате в Букурещ бе разрушена. Днес е запазена само част от фасадата с модерна надстройка."
Мавзолеят в София нямаше тази добра съдба.


Изобщо много благодатна тема се оказа първата книга за годината !
Приятни размисли !

По темата е и "Трябва да те предам" на Рута Сепетис, за този период от историята на Румъния

# 10
  • Мнения: 5 154
Да ви побутна малко Simple Smile Помислете какво ви се чете следващия месец Simple Smile Ако ви хрумне и някой разказ ще е страхотно Simple Smile Не че не мога да отворя нещо напосоки в интернет Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 5 568
Изключително пише Рута Сепетис!

За първи път ходихме в Румъния с колеги, по работа, няколко години след промените. Навсякъде се усещаше едно много странно чуство, което не можех да опиша тогава, но сега като чета тази книга, разбирам на какво се е базирало.... Те още не са се били оттърсили от ужаса на формата на техния соц.
Пак по време на това свое първо посещение, бяхме на гости на едно американско семейство (мъжът работеше във фирмата, която посещавахме, а жената просто беше придружила съпруга си в чужбина). Ярък спомен ми е останал, тъй като къщата, в която живееха, беше много хубава, просторна и уютна едновременно, по това време такъв вид хубави къщи бяха все още голяма рядкост (или поне аз не бях виждала в соц държава такъв тип къща). Хората си бяха пренесли обзавеждането от САЩ и въобще бяха взели всички мерки да се чувстват добре там. Но въпреки това, никак не им допадаше в Румъния. Казаха, че всеки уикенд палят към България, където начина, по който се чувстват, е коренно различен. Хората у нас са лежерни, социални, пият кафе дълго и си говорят, излизат с приятели на заведения и т.н., все нормални неща, кото обаче в Румъния не се случваха по това време. Беше много странно... едната вечер ходихме на ресторант в Букурещ и в него имаше само чужденци, нито един румънец клиент... Те просто все още живееха много асоциално и изолирано.

Тази книга ми върна всички тези спомени (много общи неща, даже и американци Simple Smile) и ме накара да ги преоткрия, да ги погледна през призмата на Рута Сепетис и по-добре да ги осмисля и разбера.

Като правило не обичам да чета книги за соц-а, но с тази книга авторката докосна някакъв ракурс, който ме вълнува. Много естествено пише и едновременно влиза надълбоко. Въпреки тематиката, определено бих прочела и други книги на авторката:-) Най-малкото за да видя, когато пише за нещо, което не асоциирам толкова силно със свое преживяване, дали пак ще ми въздейства:-)

Благодаря на нашето клубче, че избрахме тази книга:-)

# 12
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 707
Въпреки тематиката, определено бих прочела и други книги на авторката:-) Най-малкото за да видя, когато пише за нещо, което не асоциирам толкова силно със свое преживяване, дали пак ще ми въздейства:-)

Аз съм чела всичките й книги, определено са доста въздействащи и след това винаги ровя да търся информация за това, за което пише. Четох, че прави сериозни проучвания, преди да се заеме с писането на книга, търси информация и събира много, преди да разработи сюжета. Например в "Пепел в снега" - не знаех абсолютно нищо за приобщаването на руските републики и как точно се е формирал Съветският съюз - едно време не учехме подобни неща. Не са ни разказвали, че литовците са били подлагани на гонения и пращани на заточения. Тя е от литовски произход, някъде бях чела, че историята на семейството й е подобна - били са преследвани. По книгата има и филм, много хубав. Изобщо пише много хубаво и прочувствено. Аз поне, много я харесвам. Въпреки че мненията за книгите й са противоречиви, заради поставянето й в секцията - янг адулт

# 13
  • Мнения: 776
И мен книгата ме докосна главно заради тематиката. Помня еуфорията в 1989. След това, в чужбина, ми направи впечатление, че всички знаеха за Румъния (за България не толкова). Знаеха точно заради Чаушеску и показната екзекуция. Румънецът, когото споменах, веднъж каза, че като ученици е трябвало да наричат Чаушеску "любимият лидер."  И това ми стори преувеличено тогава.

Ще прочета и "Пепел в снега".

За следващия месец бих предложила "Жената в бялото кимоно" на Ана Джонс. Не знам дали я има в електронен формат.



# 14
  • Мнения: 76
Здравейте! Може ли отново да пуснете линк за сваляне на книгата?
Благодаря предварително

Общи условия

Активация на акаунт