Финансова грамотност и финансови възможности - защо често не ги различаваме?

  • 6 176
  • 190
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 501
Нарцùса, ти описваш как се бърка нещо си с еди какво си, но не става ясно кое как се бърка. Питаш как се преценява дали дадено поведение се дължи на финансова грамостност. Дават се конкретни примери, за да може всеки да си прецени и да не се приеме веднага като наставление.
Ако нещо те е тригърнало в съответната тема, която визираш, заповядай да го дискутираме, не е нужно от нова тема с увъртания. И иронията накрая е леко неуместна. Наистина има немалко хора, за които е лукс.
.
hechicera_, животът на човек може да се стече по различен начин и в зависимост от това не всеки има възможност да спестява. Възможността за спестяване не е свързана само с харчовете, но и с доходите ти. В момента се дават ипотеки до 35 г. Човек и на 40 да е може да вземе ипотека, ако няма спестявания - може да финансира с потребителски. Въпросът е това да е информиран избор и ако наистина е такъв не мисля, че можем да говорим за финансова неграмотност, защото означава, че човекът е запознат с рисковете и не подхожда лекомислено.

# 31
  • София
  • Мнения: 35 101
Какво е питането в тази тема, може ли по резюмирано, Нар?

Ще ти падне ли реномето, ако си признаеш, че имаш кредити или стоки на лизинг. Simple Smile
Ще ми падне ли, ако кажа, че аз давам Innocent

Сьомгата е хубав нутриент, купувам, какво да правя.

# 32
  • Melmak
  • Мнения: 2 991
Мистик, за това казвам, че нещата не са черно и бяло само. Не всеки на 40 без вноска за апартамент е мързеливец. Но и масово хората не знаят как да си управляват парите.

В момента жилищата в големите градове са ужасно скъпи на фона на доходите и е нормално да е трудно ако разчиташ на заплата само. От много неща зависи, някои хора са предприели стъпката за апартамент още докато са сами (без половинка), други го правят вече във връзка, като цяло животът не се стича по еднакъв начин за всички.

# 33
  • Мнения: 501
Toва, че масово не знаят е факт, за съжаление.
При теглене на ипотечен кредит препоръчвам силно да се ползва финансов консултант. Добре обясняват и проверяват най-добрите оферти и за потребителски кредит при липса на самоучастие, въпреки че масово не съветват, но няма да те спрат, а и имат по-голям шанс да договорят добри условия. Обаче не знам как стоят нещата в момента, на една приятелка към края на 2023 й отказаха банково финансиране за самоучастие, макар че до преди 1-2 години нямаше никакви проблеми. Тя си плати самоучастието накрая, имаше възможност, просто искаше да се възползва от по-ниските лихви.

Иначе и аз давам бързи кредити, но индиректно.

# 34
  • Мнения: 4 512
Скрит текст:
Нещата не са просто черно и бяло. Винаги има нюанси.
Около нас доста хора направиха крачка с жилище и всеки случай е доста индивидуален.
Възрастта също има значение. Ако правиш сметка да изплащаш около 25 г, а самият ти си на 40, може да нямаш време да спестяваш първоначалната вноска.

От друга страна човек, който няма собствено жилище, най-вероятно трябва да планира по-рано такава крачка и да спестява.
Странно е на 40 да се сетиш, че трябва да купуваш жилище. Не визирам никого от пишещите тук, да не се обиди някой.
Когато си купувахме къщата с мъжа ми, аз бях на 36, той на 42. Мъжът ми се е сетил на 40 да си купува жилище, защото има един брак преди да се събере с мен. Живели са в жилище на бившата му жена и не му е било необходимо да си купува преди да решим заедно. Даже ако не бяхме с котарак и зависеше от него, още щяхме да си живеем на квартирата му в Лозенец. Аз настоявах да си купим къща. Та както каза, нищо не е черно или бяло.
ПС. Не го пиша, защото си ме обидила с някой пост. Grinning

# 35
  • Мнения: 14 847
Кредитен консултант е за дом. Нашите двама (едната излезе в майчинство и пое колега) съветваха точно с потребителски за самоучастие да действаме. Всъщност, не съм чула друг да е получил различен съвет, при условие, естествено че няма друга възможност за самоучастието. Под друга се разбира родителите да додадат, да се продадат ниви, излишни апартаменти или къщи и така някой 'сам и без кредит' да си купи жилище.

Последна редакция: нд, 18 фев 2024, 09:27 от Нарцùса

# 36
  • София
  • Мнения: 38 499
Всъщност никой на никого не знае цялата финансова история, така че не е много адекватно да се дават непоискани съвети.
Много хора ми предричаха финансов колапс, а така като гледам съм си добре....

# 37
  • Мнения: 227
В първоначалното си поставяне темата ми беше по-интересна.. Спестявам от дете, и все пак нямам ни апартамент, ни първа вноска Simple Smile Дупки, кво да ги правиш...
Та, нека да преформулирам - къде и как се ограмотявате финансово? Мернах едно име по-назад, ще го проверя. Други, все пак адекватни източници (имена, сайтове, от които четете)?

# 38
  • Мнения: X
В първоначалното си поставяне темата ми беше по-интересна.. Спестявам от дете, и все пак нямам ни апартамент, ни първа вноска Simple Smile Дупки, кво да ги правиш...
Та, нека да преформулирам - къде и как се ограмотявате финансово? Мернах едно име по-назад, ще го проверя. Други, все пак адекватни източници (имена, сайтове, от които четете)?

Прави ми впечатление, че не малка част от домакинствата започват да се ограмотяват финансово, когато дохода в семейството започва да не достига, някой остане без работа, започват да изникват непредвидени разходи, които не могат да се покрият и т.н.

Според мен, дори не е и задължително да се чете толкова много. Както се видя от мненията в темата, всеки един случай е строго индивидуален и няма универсални съвети. Няма как да кажете на някой, който живее с минимална заплата да отделя 20-30% от дохода си, какъвто е случая в много от видеата в YouTube. Приоритетите и потребностите в домакинството също са много различни.

Близко е до акъла, че когато разполагаш със 100 единици за месец, а харчиш 120, то има нещо сбъркано в цялата схема и това не можа да продължава до безкрай. Или когато започне да те боли зъб да чакаш до следваща заплата, защото нямаш никакви средства, с които да отидеш при зъболекаря.

Обикновено, когато човек вижда черно на бяло, къде отива всеки ден лев от заплатата му, може много лесно да си направи сметка, какво може да се оптимизира и какво не.

# 39
  • София
  • Мнения: 38 499
Никога не съм спестявала, няма и да започна. Но винаги съм имала определен месечен бюджет, от който не излизам.
Така че, ако ми падне някоя странична сума, я инвестирам някъде.

# 40
  • Мнения: 14 847
То няма как да разбереш откъде да се ограмотяваш, ако не знаеш за какво се ограмотяваш Simple Smile
За мене финансовата грамотност е проста математика - във времеви отрязък Х кое ще ми излезе най-бюджетно. Като колкото по-дребно е нещото, толкова по-кратък е отрязъкът. За най-големите неща (то от жилище колко по-голямо) е хубаво да се ползват специалисти с практически опит, които да ти покажат къде се намираш и на какво да разчиташ. Доколкото виждам, другите хора също разсъждават така.
Интернет източниците на финансова грамотност съм търсила преди години и отдавна съм ги отписала - всички съвети тръгват от САЩ и много различни социално-икономически условия, абсолютно всички преписват един от друг, накрая имаш съвети, които не са адекватни на нашата действителност.

# 41
  • София
  • Мнения: 38 499
Единственото адекватно нещо като съвет беше как да изчислим нетното си богатство. Когато го направих за първи път, направо зяпнах. В смисъл, аз си мислех че съм по-зле, а се оказа че съм добре. И все още съм.

# 42
  • Melmak
  • Мнения: 2 991
Хората тръгваме от различно стъпало така да се каже. Един ще има 1-2 наследствени имота, друг ще наследи и дългове. Казвам примерно, разбира се. Трети ще бъде на 0, няма да има нищо и ще знае, че трябва да се оправя сам.

Имах колега на 30+, чиито родители живееха в чужбина и му пращаха пари. Хората работеха тежък труд, синът им в голяма корпорация, нелоша заплата, ама те пращаха и пращаха. Той дали имаше някаква финансова култура? Не, защото не му се налагаше. Просто знаеше, че винаги има кой да праща.

Разбира се, че не всички хора са така, който е работил сам от ученик/студент и се е издържал от рано, най-вероятно умее да планира по-добре.

Съгласна съм с Нарциса, че повечето финансови съвети, идващи от сащ не са много адекватни за тук. Просто тук начинът на живот, заплащането, всичко е много по-различно.

Примерно за мен е важно да имам допълнително здравно. Имам здравословен проблем, хроничен, който ми коства стотици левове годишно за изследвания и хиляди за добавки. Добавките не ми ги покриват, но изследванията и лекарите - да. Съответно винаги си правя такова здравно. В нашата фирма то се плаща на 25% от служителя, което отказва голяма част от колегите. Разчитат, че са млади и здрави. Мда, обаче и мм не си го правеше, веднъж се разболя и му потрябва. Похарчи толкова пари, че ако си го беше платил, нямаше да даде и стотинка.

В България много хора и здравните осигуровки не си плащат, които са някаква минимална сума, ама ако нямаш е лошо. За мен това е лоша финансова култура. Имаше някъде такива сравнения - 200 лв за кръчма не са много, ама за зъболекар са много!

Примерно ние не сме си купили хубава кола. Караме една стара, не се чупи, не ни генерира много разходи. Обаче причината да не я сменим е, че нямаме нужда в момента. Колата с дни не я палим, защото сме вкъщи. Не пътуваме толкова извън града, живеем в града от който сме. Например наши приятели от други градове всеки уикенд си ходят при техните. Ние работим вкъщи предимно и не ползваме колата за транспорт до работа. В центъра винаги ходим с гт, защото паркирането е проблемно.

Съответно колата не ни е приоритет в момента. Това би се променило при наличие на деца, нова работа, която изисква повече път или ако се преместим да живеем по-далеч от тук, където сме сега.

Аз имах лош период, в който харчех много за глупости. Ама то студентски живот всяка вечер навън. Своите пари си харчех, работех много ама и много излизах. В един момент си сложих един ап мъни мениджър или нещо подобно. И там всеки разход се документираше, дори кафето в офиса. И така осъзнах къде ми отиват парите, промених си навиците.

Сега съм в труден финансов период, след едно много неприятно сътресение. Теглих кредит, който не е голям, но и не мога да спестявам, защото всичко наливам в една посока. Надявам се скоро да изплувам.

Може би трябваше да изтегля по-голям кредит и съответно да имам повече спокойствие сега. Обаче като го теглих, не знаех, че ще имам още непредвидени разходи.

Човек не знае никога какво предстои.

# 43
  • София
  • Мнения: 38 499
Така е. Но като се научиш да си управляваш парите, дори и да попаднеш в лоша ситуация, ще знаеш как да пренасочиш всичко, което е много важно умение.

Последна редакция: нд, 18 фев 2024, 12:21 от Rockstar

# 44
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 090
Поводът за темата беше изказване, че финансирането на самоучастие за жилище с потребителски кредит е признак за финансова неграмотност.
Авторът вероятно познава само хора които не могат да си плащат кредитите и не може да си представи друго.

Общи условия

Активация на акаунт