Финансова грамотност и финансови възможности - защо често не ги различаваме?

  • 7 790
  • 198
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 5 101
Аз в България само успели хора познавам. Само на по 16 са се изнесли, на 14 почнали работа, на 10 с по 3 езика. На 20 вече имат по един апартамент и кола 😂. Защо 2,3 милиона избягаха ми е чудно, тук е толкова хубаво, особено извън София(където все още живеят хора).
Извън София е друго, у наше село купуваме апартаменти за децата, още преди да идат студенти, после парите отиват там.Но и на нас са дали жилища, не сме плащали нито лихви, нито наеми и сметките са ни плащали и са ни хранили.Затова ни остават пари за жилище на децата.И работа сме почнали на 25, докато учехме не сме работили.Ето, има мързеливи и неуспели като нас.

# 76
  • Мнения: 15 003
По северозапада имат една приказка “кой работи при двама живи родители?!” 🤣
Знаем ги нашите роднини от северозапада, да.

# 77
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 413
А защо трябва да са лични спестявания парите в банката? Пък и като е семейство ще се дели на две.

# 78
  • Мнения: 6 078
Не намирам за редно, да живеят до 30 години с родителите си, че да спестявали за вноска.
Понякога и това е вариант, но краткосрочен.
Купихме жилище на зелено, с 40% самоучастие заема ни го отпуснаха на акт 14,през това време живеехме на квартира в малък град, различен от този в който купихме имот. Съпругът ми успя да се прехвърли там на работа и за да ме плащаме заем и наем отидохме в детската ми стая. Започнах работа, защото имаше кой да ми помага-  да ми прибира дето от градина и да го гледа когато се разболее. И така до момента в който жилището беше готово и си се преместихме. Да трудно е да се съобразяваш с още двама възрастни, с които не си живял от 18 годишен, но не е невъзможно.

Последна редакция: пн, 19 фев 2024, 15:13 от J_M_M

# 79
  • Мнения: 41 495
Спомнете си класическия соц филм "Два диоптъра далекогледство".  Там младите ни пари имаха за жилище, нито пък имаше за продан да си купят. Трябваше да им дадат, ама не. И къде отидоха да живеят накрая при хепи енда? Ми при дъртите, барабар с бебето и малкия брат. Това някога беше нормата. По мое време също все още беше норма да не се изнасяме от вкъщи преди брака. С гаджетата си живеехме всеки у тях си и се виждахме само през деня или ако ходим на море, ски и прочее. И така за няколкото години от започване на работа до брак се събираха някакви прилични парици, ама не от всеки. Някои гуляеха, други събираха.

# 80
  • Melmak
  • Мнения: 3 251
Много се е променило от тогава.

Като се замисля мм като дете е живял в един апартамент с техните и баба си. И то не голям апартамент. И то така са си живели, не за временно, а винаги, докато е починала баба му.

Ние като семейство с нашите при баби не сме живели никога. Мисля, че и нашите са били достатъчно наясно, че е супер да са самостоятелни. Но явно сме били изключение, не правило. Сега даже не мога да си представя в този апартамент да живеем и с родители. А дори нямаме деца. Страшен калабалък ще е.

# 81
  • Бургас
  • Мнения: 6 142
За мен финансова грамотност и финансова култура означава човек да използва всяка налична възможност парите му да работят, да не спят. Първо - да има "мазнинки". Никога не оставам без спестявания и този съвет да имаш пари, за да преживееш поне шест месеца, ако останеш без доходи е много важен.
Кредити обичам най-вече дългосрочни ипотечни, но ако имам предоволно мазнинки - погасявам предсрочно. Ако не бяха кредитите, никога нямаше да имам собствено жилище, че и последващи инвестиционни.
Да се търси всяка възможност за "работа" на парите - даване под наем на собствени имоти, за да не стоят празни, диверсификация в други инструменти, предоговаряне на лихви, и т.н.
Освен това считам, че докато човек е млад, трябва да поработи повечко и да натрупа имАне. А след това да го харчи. А не айфони-майфони и пилеене, докато е млад, а като стане на 40 - без нищо.
Разумно харчене - всяка вещ се използва, докато върши работа. Колата ми е инструмент, с който работя. Ако преценя, че вече не става за работа - тогава сменям. Същото е с компютъра.
"Това нещо нужно ли ми е, или го искам?" е въпрос, на който уча детето - да си го задава преди всяка покупка.
И още от ранна възраст - 5-6 години, уча децата да работят със собствен бюджет, за да имат преценка за харчовете. Забелязала съм, че когато в "Джъмбо" се ходи с нейни пари, а не с мои, покупките рязко намаляват.
Не че някога няма и разходи "за душата", трябва да има и такива, ама не всеки ден Simple Smile

# 82
  • Мнения: 54 700
Чакайте сега, финансовата култура не е просто да не похарчиш цялата си заплата. Инвестирането не е финансова култура, а късмет.

Точно това е финансовата култура.
Да не харчиш повече, отколкото печелиш.
Кредитите са полезен инструмент, аз също съм ползвала, само веднъж. Но ми даде силен отскок и от там нататък много лесно тръгнаха нещата.
За твоя конкретен въпрос - мисля, че купуване на жилище без никакво самоучастие, в смисъл налични спестявания, е голям риск. Много голям даже. Защото освен задължения към банките, трябва и буфер да имате, за форсмажорни обстоятелства. Всичко става.

# 83
  • Бургас
  • Мнения: 6 142
Аз купих така - без самоучастие. С ипотекирани две жилища, за да даде банката такъв голям кредит. И без доказване на доход с лихва от 15%. Звучи направо безумно, но преди 20 години просто нямах друг начин. Нито финансова помощ от родители. Достатъчно бе, че ме приютиха обратно в детската стая, че и с детето, докато се развеждах.
Жилището го купи майка ми, за да не се води на мен. Тя обаче не може да докаже доход. Аз доход имам - имах много висока заплата, обаче не мога да го купя официално, защото все още бях омъжена Simple Smile Пълен цирк.
Стратегията ми беше максимално бързо да прключа с развода, да прехвърля кредита на мое име, да махна ипотеката от нейното жилище и лихвата да стане нормална.
Успяхме за около година, но що нощи не спах, аз си знам. Но нямаше друг начин, наистина. Жилището ми трябваше, дадох го под наем, за да събирам парите за вноската и за ремонт...
Ето, абсолютен пример за финансова "неграмотност". Но за дадения момент сработи.

# 84
  • София
  • Мнения: 38 798
Важното е, че си намерила начин! И аз в момента съм след развод и ми предстоят разни финансови и имотни гимнастики.

# 85
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 413
Бизнес нюх и лична финансова грамотност са различни неща.

# 86
  • София
  • Мнения: 17 866
Финансиране на самоучастие с потребителски кредит не е непременно равно на финансова неграмотност, но в повечето случаи е равно на финансова нестабилност, което всъщност е по- важният критерий на практика.
Познавам доста неграмотни хора, които си изплатиха апартаменти тип руска рулетка просто защото имаха късмет да не бъдат съкратени, да намерят бързо също толкова добре платена работа в рецесията преди десетилетие или да не се разболеят, което да им глътне парични потоци.

Инвестирането не е късмет/залагане/игра. И не е равно на търкане на билети, казино или тото. Има доза късмет, рабира се, но ако трябва с една дума да го дефинирам, ще е "търпение".

Другото не ми се коментира. Имам стар айфон, който ми е втори резервен. Някои хора на масата доста се учудиха.
Имам понякога проблем с емоционално харчене за вещи, но са кратки периоди и никога не е нещо, което не мога да си позволя. Просто са неща, които невинаги ми трябват.

# 87
  • Мнения: 19 177
Ако някой взима заем, за да си плати депозита за квартирата, финансира самоучастие с потребителски кредит и т.н., в повечето случаи не е понеже разполагаемите му средства са малко, а пък спестяванията си ги е инвестирал в биткойни, акции на Майкрософт или Петрочайна, и не може да ги пипа. Просто  нито разполагаеми средства има достатъчно за целите, които си е поставил, нито спестявания.

Хората по принцип имат повече късмет с кредитите, като са по-млади. По-лесно се отпускат кредити, ако имат късмета да си загубват работата, по-лесно намират друга. По-здрави са (като цяло) и може и да нямат разходи за здраве, издържат на повече натоварване, родителите им е по-вероятно още да са здрави, работещи и ненуждаещи се от дотации или грижи, даже могат да помогнат с кредита в тежък момент. Рискованите финансови ходове не са чак толкова рисковани в една по-млада възраст.

Имам и аз една приятелка, бяха взели кредит преди десетина години, с висока вноска за онова време, едната им заплата заминаваше само за кредита и тя се върна работа веднага след първата година от майчинството. Много се притесняваше тогава как ще се оправят, но с годините цените на жилищата много се повишиха, заплатите също скочиха 2-3 пъти и даже го изплатиха предсрочно жилището.

# 88
  • Мнения: 8 005
Истината е, че повечето хора в Бг, са подпомогнати от наследствени, общи семейни жилища, парцели и т.н. ..
от там масово хората харчат повече отколкото имат, защото знаят, че 'имат нещо зад гърба си'..
все още битува неписаният закон - да множиш имоти за децата, което не е лошо, ако имаш възможност и го правиш без особени усилия, но е много лошо, ако си съсипваш здравето заради това и се лишаваш от елементарни потребности..
аз лично съм давала за наеми пари колкото за покупка на един апартамент, но не съжалявам, защото така съм имала възможността да живея на много различни места и да натрупам страхотни спомени, познанства и житейски опит..
плащала съм и зверски лихви на ипотечен кредит и съм решила, че предпочитам занапред да съм свободна от стреса по всякакви кредити, ако ще някой да каже, че съм финансово неграмотна и да не мога да множа 'имането'..

# 89
  • Мнения: 3 741
Мисля имам финансова грамотност, но нямам финансова възможност, като приказката : имам на сърце, но нямам в ръце. Истината е, че с днешните заплати не остава много за спестяване( пиша от провинцията) , рядко има нормално заплащане , за да се живее нормално и , за да спестяваш. Иначе ми са странни хора, които са на минимална заплата , но купува марково червило, не знам как се нарича това поведение, но за мен е неприемливо . Създават си фалшив имидж, заблуждават себе си, виждала съм хора ,които продават имот и си купуват скъпа нова кола, а после няма пари да я обслужва. Свят като цвят сме.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт