Финансова грамотност и финансови възможности - защо често не ги различаваме?

  • 6 971
  • 198
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 38 613
Мен напоследък един приятел ме учи на тези сайтове с валутите и разни уж инвестиции. Някои са чисти пирамиди. Аз засега наблюдавам, нямам нерви да сложа пари там и да играя.

# 61
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 429
Чиста финансова неграмотност е да знаеш, че нещо е пирамида и да търсиш смелост да вложиш пари в него.

# 62
  • Мнения: 14 931
Да не се редактирам и да не ме разберете погрешно, не осъждам такива постижения. Факт, че децата работят и печелят пари. Но изобщо не натрупват такъв капитал на такава възраст сами, а същевременно не признават приноса на родата, което първо е срамота, второ не е точно добро управление на финанси. Ученици като онова дете, дето го разлиствахме в СО преди 2 седмици се броят на пръстите на едната ръка за цял набор , ако не и два-три даже и при тях е много съществено, че имат вече компетеннции, не си търсят просто да си заработят почасово с подноса за яките маратонки.

# 63
  • Мнения: 41 220
Може ли някой малко по-подробно да сподели, как  млад човек на 25 години може да има 20-30к евро спестявания, отчитайки факта, че на 19 години завършват средно, а на 23 бакалавър? И това е в идеалния случай.

Какви са тези работи, символични наеми и прочие? Или пак говорим за единични случаи, които се случват  веднъж на хиляда?

Има как, но наистина не е масово. Но и не е масово, защото много хора с възможности не се опитват. И хайде да не са 25 години, ама на 28 си е съвсем ОК.
- Живот при мама и татко.
- Без лична кола.
- Добре платена работа. Основно ИТ, още повече те работят още от трети курс.
- Стипендии разни. Има една за медалистите от олимпиади, лауреати на конкурси по танци и изкуства, спорт и прочее, която е годишна, 12 по 0,5 МРЗ. Това значи 6 МРЗ годишно, което е близо 6000 лева. И понеже медалистите са общо взето все едни и същи, това значи от 6 до 12 клас 35 000 лева само от стипендии.
- После 5 години работа за 50 000 годишно от които може да се спестят поне 2/3.
Когато се оженихме и ние с половинката май имахме към 50 000 лева по цени от 1995 година. Но не сме се изхвърляли и живеехме под приходите си.

# 64
  • Мнения: 542
Може ли някой малко по-подробно да сподели, как  млад човек на 25 години може да има 20-30к евро спестявания, отчитайки факта, че на 19 години завършват средно, а на 23 бакалавър? И това е в идеалния случай.

Какви са тези работи, символични наеми и прочие? Или пак говорим за единични случаи, които се случват  веднъж на хиляда?
Не съм учила висше, работих от по-ранна възраст, никой не ме е издържал, малко след като завърших средно се изнесох да живея с приятеля ми под наем. И не, не съм разнасяла кафенца в гимназията. Знаех език на високо ниво, работех дистанционно. Доста хора работят и докато следват.

За мен наем на двуспален апартамент в топ квартал в добро състояние за 450 лв си е символично според мен. Особено ако делиш на две. Преди няколко години имаше такива наеми. Човек като живее със секвартирант/партньор е малко по-лесно.

И знам, че на много млади им е трудно, аз не казвам, че ми е било лесно, ами не е. Не твърдя, че ако си на 25 г, нямаш пари и роднини ти помагат е нещо лошо. Но не ми е ясно защо се правят изводи как някой бил издържан или подсигуряван без да се знае нищо за живота му. Ясно, че може да не познавате такива хора, но не значи, че ги няма.

# 65
  • Мнения: 14 931
Ехехеее, ЧС, от. 25 до 28 има доста голяма разлика. 3 години работа по специалността като начало. И пак зависи какви са и двете.
Между другото, откак живея с ММ, спестявам наема от старата си квартира. Обаче ще ползвам сумата да си закрия кредита за висшето, тъй че все едно в момента нямам спестявания.

# 66
  • Melmak
  • Мнения: 3 127
Мистик, аз резонирам с твоите мнения.

Просто тук се навлиза в някакви конкретни случаи, как един имал Х пари от спестявания, пък друг нямал. Различно е при всеки.

Примерно Нарциса добре го каза, че при много хора се омаловажава подпомагането от родата. Не казвам, че твоя случай е такъв.

Примерно моя приятелка се хвана с едно момче, сериозни гаджета. Заживя в квартирата му, плащаха някакъв малък наем (беше преди 2020). Смениха се собствениците на апартамента и трябваше да напуснат. Обаче беше захванала пандемията и работеха онлайн. Така заживяха извън града при неговите родители. После малко при нейните в София. Блъскаха се в детската й стая, буквално в малък апартамент. За мен това би било недопустимо по моите разбирания. Тя сама си казваше как родителите им покривали всичко, храна и сметки. Така спестявайки по няколко хиляди на месец успяха да купят апартамент с минимален кредит. Ама нека не се лъжем чия е заслугата, защото ако човек сам се издържа, трудно ще си заделя 90% от заплатата.

Аз лично за себе си не искам да живея с майки и свекърви, за това си плащам сама масрафа от 20 годишна. И не е лесно, но аз не обичам да се съобразявам, не ме мързи и си работя, уча и съм се справяла. Но всеки с разбиранията си.

# 67
  • Мнения: 542
hechicera_, абсолютно съм съгласна, че е различно при всеки и има хора, на които родителите оказват голяма подкрепа и това понякога се омаловажава, познавам и такива. Просто тук някои не можеха да повярват как е възможно на някаква възраст да имаш Х сума пари и да си се справял сам, почва се с разни интерпретации, затова дадох конкретни примери.

И аз се ометох при първа възможност от бащината къща, много ме натоварваха нашите тогава. Опитваха се да налагат мнението си за това как трябва да живея и какво трябва да правя след като завърша, как ако не ги слушам нямало да стане нищо от мен и т.н. Засега не съжалявам за изборите си.

Аз много добре знам колко е трудно да постигнеш някакви неща в по-млада възраст без да разчиташ на някой друг. Затова съжалявам ако изглежда все едно се изтъквам, не ми е това намерението, просто като знаеш през какво си преминал и какво е коствало не става много приятно да ти каже някой "ама обясни ми ти как на еди колко си еди какво си"...

Няма лошо родители да помагат, донякъде благородно завиждам. Имам приятелка от детството, чието семейство е много добре финансово, тя менка апартаментите, в които живее през 2 г (не е под наем), може да избира между 4. До 25 г не беше работила, следваше, всичко се покриваше от майка й, какво остава за спестявания... И да, разбирам раздразнениетио, когато някой се изтъква колко е успял и колко е напред в сравнение с другите, а е имал доста добра подкрепа от родителското тяло.

# 68
  • София
  • Мнения: 35 169
Как ли няма да ме е срам от това, което имам.
И как ли няма да тръгна да се доказвам кога, защо и как.

# 69
  • София
  • Мнения: 38 613
Щом си е мое по документи, значи си е мое и точка. Всеки си знае през какво е преминал и на какъв етап в живота е.

# 70
  • Melmak
  • Мнения: 3 127
Емии, щом е твое на документи, ок, ясно е, че е твое. Ама като родителите са издържали двама млади до 30тата им година, някак… кофти е да не се признае принос.

# 71
  • София
  • Мнения: 38 613
То само покрив и образование да дадат, пак си е достатъчно добра основа, от която да литне птичето.
Покрив - в смисъл детската стая.

# 72
  • София
  • Мнения: 4 052
Не намирам за редно, да живеят до 30 години с родителите си, че да спестявали за вноска. По-добре да се изнесат с приятели и да делят апартамент под наем, отколкото да ми влачат гаджета и да правят купони в детската.

# 73
  • Мнения: X
Аз в България само успели хора познавам. Само на по 16 са се изнесли, на 14 почнали работа, на 10 с по 3 езика. На 20 вече имат по един апартамент и кола 😂. Защо 2,3 милиона избягаха ми е чудно, тук е толкова хубаво, особено извън София(където все още живеят хора).

# 74
  • Melmak
  • Мнения: 3 127
Аз в България само успели хора познавам. Само на по 16 са се изнесли, на 14 почнали работа, на 10 с по 3 езика. На 20 вече имат по един апартамент и кола 😂. Защо 2,3 милиона избягаха ми е чудно, тук е толкова хубаво, особено извън София(където все още живеят хора).

По северозапада имат една приказка “кой работи при двама живи родители?!” 🤣

Общи условия

Активация на акаунт