Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 46

  • 20 670
  • 525
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 168
Може ли ,да ми кажат ,тези които вече са стигнали до някакъв етап на стоеж или вече са построили къщи , колко време ви отне постройката и документациите за актовете ?

Благодаря!


    # 286
    • Мнения: 550
    Ние започнахме да строим 15.03.2022г.
    Нанесохме се 12.2023.
    Дворът още не е оправен, но като цяло всичко друго е готово.
    Преди това 1год за проект, документи.
    Елинпелинска област.

    # 287
    • Мнения: 6 330
    Не знам много объркано ми се вижда. Дори да кажем, че проекта може и да мине, според общината без вертикална подробна планировка, то по самата сграда всичко трябва да е предвидено до акт 16,със сигурност, вик, ел, отопление, изолации и тн, да го имате на проекти и тн. Преди да подаде в общината папките с проекти нашия ни вика да подпишем всичко, имаше по копите от всичко за нас, за него и за общината на хартия. Имаме всичко и дигитално. Количествени вметки за всеки един от проектите... 🤷‍♀️ Ами не знма най-мн да ви върнат от общината.
    Прикачвам се по твоя пост, за да допълня инфото за altadelt. Част ОВК не е задължилна за включване в проектната документация за издаване на РС, както и пътеките, дворно осветление, а оградите са си с отделно сега вече само конструтктивно становище, преди беше с отдел РС. ВиК и ток до точки. Изгребната яма трябва да е включеа, както и вътрешната канализационна мрежа. Относно дворни врати, настилки на тераси, веранди, парапети пък никой никъде не се интересува и също не са част от проектната документация.

    Bubana123, много зависи в коя община се подават документите. Дали трябва нещо по ПУП-а да се изменя, дали някой "заблуден" съсед няма да реши да жали ПУП-а или РС и т.н. Ако е за някой район на София, поради големият брой проекти, може и много повече време да отнеме. За да скъсите сроковете по одобрение на проектите, то е добре да сключите договор с фирма за строителен надзор, която да ви изготви Доклад за оценка на съответствието на инвестиционните проекти, а след това да наблюдава строежът и да ви изготвя документацията по отделните актове. С ДОСИП прескачате разлеждането на проектите в Еспретен съвет на общината и сроковете за издаване на РС са по-кратки. Мисля че бяха 7 дни от одобрението на проектите и още 14 срок за обжалване от заинтересованите страни, но може вече и да бъркам, че отдавна се занимавахме с документация.

    Последна редакция: пн, 01 апр 2024, 19:56 от Fatalina

    # 288
    • Мнения: 74
    Това зависи от толкова много неща. На колко етажа ще е, какъв тип, кога ще имате вода и ток. Ние откакто получихме Разрешение за строеж, после чакахме да мине зимата, и почнахме края на миналия Март. Двуетажна сграда от 200РЗП с покрив и още 40м2 гараж ни отне 5 месеца да приключим грубия, ако имахме малко късмет/бяхме се договорили да уредим и външна изолация+ не голямо забавяне от фирмата за дограмата спокойно можеше и при тази топла зима да си работим вътре по разни неща. При нас успяхме все пак да сложим замазка Октомври-Ноември и това спомогна да съхне през зимата. Сега средата на февруари почнахме бани, тавани и финна мазилка. А от средата на Март слагаме и външна изолация. Принципно не е невъзможно да завършим до Юни-Юли, до етап годно за живеене с останали неща (приперно патеки, двора да се финализира и разни неща дето са довършителни, но не драматични за живот. Актовете си вървят при нас паралелно и не са ни спирали строежа, в момента подготвяме 15. За тези неща при нас следи стройлен надзор(то май е и задължително), но не бих казал че нещо кой знае какво са надзиравали, по-скоро хора дето следят административните неща да са изрядни. 

    # 289
    • София
    • Мнения: 44 248
    Зависи и общината какво изисква, за да издаде разрешение за ползване. За накои до шпакловка и замазка е ок, за други трябва да е изпълнено до последния храст, оградка и преградка тн
    Иначе при нас около година и малко отне от първа копка до разрешение за ползване.

    # 290
    • Sofiа
    • Мнения: 3 243
    На нас ни отне 2 години и един месец от първа копка до нанасяне в къщата и още един месец за УВЕ. Само озеленяването не успяхме да направим за това време. Забавяне с документите не сме имали, надзора ни подготвяше своевременно документите включително екзекутив правихме, по време на строителството.
    Можеше и за по-кратко време да стане, но някои неща сами си правихме и това със сигурност забави процесите с няколко месеца.

    # 291
    • Мнения: 8
    Здравейте, предстои ни строеж на двуетажна къща, обаче сме в голяма чуденка относно последователността на направата на стоманобетонната конструкция и зидарията. Архитектът, конструкторът и строителят са на различни мнения и това допълнително ни обърква, кое е най-правилното решение. Та според вас как е най-добре:
    1.   Първо зидария и после колони и плочи – тези от вас, които са строили по този начин имахте ли  проблем с провисване на плочата и напукани стени?
    2.   Първо стоманобетона (колони и плочи) и накрая зидарията - При този вариант как е направена връзката между двете, само пяна достатъчна ли е или е необходимо анкериране, слагат ли се шишове, какво е необходимо, за да стане здрава връзка?
    3.   Първо се изливат колоните, правят се зидовете и тогава се отлива плочата - това е някакъв хибриден вариант, който не ми е ясно дали елиминира недостатъците на другите два.

    Повечето колони, които са заложени в проекта ни са на разстояние по-малко от 3,5 м и има заложени доста греди, ако това има някакво значение.

    Много благодаря на всички за споделения опит.

    # 292
    • София/Варна
    • Мнения: 1 444
    Правите го както конструктора каже.

    # 293
    • Мнения: 295
    Стария начин на строеж беше първо се изграждат стените, след това се леят колоните с плочата. Сега масово е обратното, първо колоните и плочата, след това стените и довършват с пяна, уж, че при стария начин, слягването на сградата гарантира пукнатини по стените, а пяната обира този луфт. Но съм засичал същия проблем и при новия вариант. Заметръсните шайби и колоните са долепени до стени, тогава става едно вертикално провлачване, което и мрежа не го спасява. Предполагам не сте редовен клиент на строителя, за да му знаете качеството на работа. За това мисля, че по-добрия вариант е първо колоните и плочата да се излеят, за да се види дали добре са извибрирани колоните. Когато са изградени стените предварително, колоните може да седят само на арматури от вътрешната стена и няма да разберете.
    За провисване на плочата, причината са кофражистите, не начина на строене.

    # 294
    • Мнения: 1 624
    И аз мисля, като Gerundiq ,  както е задал конструктора така трябва да се направи.
    Не разбирам защо конструктора и архитекта са на различно мнение. Обикновенно са един екип, а строителя гледа на него как му е най-лесно.

    В идеалния случай проектанския екип трябва да е дал всички подробности как да се случат нещата, а строителя само трябва да ги изпълни без да "вкарва" негови си технологии. В практиката обаче масово строителя казва, това не се прави така, аз ще го направя по-добре от проектанта....

    # 295
    • Мнения: 316
    И аз мисля, като Gerundiq ,  както е задал конструктора така трябва да се направи.
    Не разбирам защо конструктора и архитекта са на различно мнение. Обикновенно са един екип, а строителя гледа на него как му е най-лесно.

    В идеалния случай проектанския екип трябва да е дал всички подробности как да се случат нещата, а строителя само трябва да ги изпълни без да "вкарва" негови си технологии. В практиката обаче масово строителя казва, това не се прави така, аз ще го направя по-добре от проектанта....

    Аз се питам каква е експертизата на архитекта по въпроса...

    # 296
    • Мнения: 8
    В проекта не е посочено кое след кое да се изпълни, за това разпитахме конструктора, архитекта и в последствие и строителя, на който се спряхме.
    Конструктора е за варианта първо тухли и после стоманобетон, архитекта - обратното, а строителя предложи хибридния вариант.

    # 297
    • София
    • Мнения: 44 248
    По спомени при нас беше по хибридния вариант... Но архитект и строител не са имали разногласия. Вътрешните малки стенички най-накрая и с пяна.

    # 298
    • Мнения: 931
    Нашият строител каза: “Както както е по проект”. Обясни ни, че има разлика в проектирането и изчисленията при различните варианти.

    # 299
    • Мнения: 1 624
    Странно ми е, че конструктора е предложил 1-вия вариант.

    При нас се строеше по 2-рия вариант, само на покрива, заради наклоните се ползваше 3-тия вариант.

    Общи условия

    Активация на акаунт