(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 56)

  • 29 374
  • 730
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 068
Алиса, как ти се развива и плододава патладжана когато е по два корена засаден? Стана ми интересно, моите наблюдения са , че патладжаните имат доста големи и разпростиращи се настрани корени.

Като се полива редовно се развива много добре. Аз съм от Добруджа и тук сеем така. Преди време работих като берач да зеленчуци . Отначало ги сяхме по 2 пипер, патладжан, зеле. Не му пречи нито на пипера нито на патладжана. Винаги сме сели така.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 19:14 от ֍₰꙳꙳ Alisa ꙳꙳₰֍

# 76
  • София
  • Мнения: 12 278
Патладжаните стават огромни и ги садя по един, но ако ми останат коренчета като насадя планираните в реда, може и да сложа по два някъде.
Иначе и доматите ги садя по един корен, чушките по два корена на едно място.
Чушките както и миналата година ги садя нагъсто и после директно на двора, ужасно много бройки са и няма как да си играя да ги пикирам, а и така като са нагъсто се държат един друг.
Днес отново бях отпуска, пооправих вкъщи и отскочих отново до село. Пикирах още 50-тина корена домати и предполагам, че уикенда ще довърша готовите за пикиране.
Пипера почва да пониква масово, калифорния уондър, за който питаше някой също е поникнал.
Магданоза мисля да го обера уикенда и да замразя. Че скоро ще се наложи да го разкарам от оранжерията, да има поне 2-3 обирания преди това.
Пикирала съм дотук:
Скрит текст:
1. Меделина - 32 бр
2. Ръгби - 31 бр
3. Тайко - 9 бр
4. Червен градински - 20 бр
5. Чери Green zebra - 10  бр
6. Чери Blush tiger - 10 бр
7. Албенга - 17 бр
8. Розов блян - 8 бр
9. Паулина - 6 бр
10. Домат от съседа Пешо - 7 бр
Дотук общо 150 броя.
Остават да пикирам по-късно садените домати както патладжана.
Обещала съм част на съседка и на приятелка.

И снимки :
Скрит текст:
Домати от днес.


Тези са първите домати:


Поникналият пипер :

Този е Калифорния Уондър. Насаден на 27ми февруари, поникнал на 10-ти февруари.



Пазителя на салатите :


Новите салатки:


Грах:




Магданоз:


Първата цъфналя ягода Simple Smile


Цветенца :
















# 77
  • Мнения: 2 068
Страхотно е всичко. Ние нищо не пикираме. И чушките по две ги сеем. Има ли вода да се поливат всичко става било то по 1 или 2. А лятото голям проблем с водата къде има къде не, но ние живеем на баир и докато се оттече сме полели. Магданоза можеш да сееш на вън, но първо го поостижи. Ще избие на ново и по на гъсто.

# 78
  • Мнения: 3 983
Дали ще ми се получи разсад, ако го направя на вилата и го поливам веднъж седмично🙄
Нямам място в апартамента, а си купих семена, които искам да ползвам🤣
Малко от главата за краката, ама мерак голям🙄

# 79
  • Мнения: 4 303
Минзухарите са ми големи любимци. Много ги обичам. Една година есента купих сигурно 50+ луковици от Бриколаж, които само пролетта цъфнаха и изчезнаха повечето. На следващата година от всички видове макс 4-5 да цъфнаха.
От скоро преоткрих и зюмбюлите, но лилави и сини не ми допадат.Всички други цветове повече ми харесват. В този жълтия на Айла ми останаха очите. Тази есен ще видя и аз да си взема луковици и ще ги отглеждам в саксии този път. И лалета мисля да си купя разни видове.
Грахчето колко голямо ти е станало. Пазител котарак е много сладко закръглен🥰.Страх ли е това или ново попълнение

# 80
  • Мнения: 356

Тези минзухари са подарък за 8март.Много са красиви и се надявам да се запазят в градинката.
марулките ми,сададени в късна есен.

Ягодите,засадени август месец в големите жеги.

Есенния чесън.

Влашкия лук.

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 01:23 от Vanja66

# 81
  • Мнения: 2 068
Нашите ягоди повечето са изсъхнали и сега сеем нови . При нас е дъждовно и май няма да е скоро .

# 82
  • Мнения: 594
Надали ще стане разсад на вилата. Не е проблем сигурно да се полива веднъж седмично , но е много студено

# 83
  • Мнения: 594
Надали ще стане разсад на вилата. Не е проблем сигурно да се полива веднъж седмично , но е много студено. А и когато не е достатъчно светлината се изкривят към нея, аз ги въртя всеки ден . Не пречи да пробвате, така се учим, може да станат по калени.

# 84
  • Мнения: 1 224
Аз имам въпроси към Айла и разбира се към всички, които използват подгряващи подложки. На колко градуса настройвате таймера? Достатъчно ли е да сложа разсада върху подложката в голямата полиетиленова оранжерия и да завивам с агрил само вечер?

# 85
  • Мнения: 2 068
Освен , че се накривяват , а и се издължават при недостиг на светлина . Зависи и много в каква почва ще се сеят , защото ако е тор тя съхне по бързо от пръстта например .

# 86
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
Ние я включваме на 16 градуса. Тя се самоизключва, но понякога става и по-топло и тогава махаме и капака. В оранжерията е.
Скрит текст:

# 87
  • София
  • Мнения: 12 278
Пазител котарак е много сладко закръглен🥰.Страх ли е това или ново попълнение
Да Страх е дебелака, Наско също е загладил яко косъма, откакто се научи да влиза и той през вратичката  с чип.
В апартамента са си Шепа и новото попълнение Смоуки. Смоуки беше болен и затова стана поне временно домашен мяу. Смоуки е отляво, а отдясно Шепа.
Скрит текст:

А това е братчето му Лапичка, което си остана на село, хем уж двама желаещи имаше да го вземат по едно време.
Скрит текст:

За отоплителните подложки, моята съм я нагласила към 20-25 градуса, но бях забила датчика в земята, съответно тя се затопля и трудно изстива и на въздуха ми беше отчело и 10 градуса. Сега съм го сложила на почвата, но не забито, но може би ще коригирам по-ниска да е температурата. Искам само да кажа, че на сегашните минипарничета, отдолу е отоплителна рогозка, като готовите за подово отопление на ток, нещо от сорта на 5 метра на 50 см широка. Когато я взимах беше изгодна, сега е скъпа. След термостата, който включва като падне под 20 градуса температурата и изключва като стигне над 25 градуса, съм сложила и обикновен механичен таймер, през половин час да включва и изключва, тъй като рогозката нагрява много и бяха почнали да се стопяват кофичките.
Ето така изгледа тя.
Скрит текст:

За новата оранжерия, която пристигна, ще ползвам от тази нагревателна подложка, пак като за подово, която обаче не топли толкова, пак с термостат разбира се
Снимка
Скрит текст:
Термостатите и подложките са ми пак от същият човек от олх. Това е термостата, май към 30 лв беше.
Скрит текст:
Уикенда като сглобя новата концепция, с фолиото нагревателно и термостат с новата оранжерия ще снимам. Според мен с него е по-добрият избор, но имам и фолио и рогозка и ползвам всичко, за да не се налага да купувам отново неща.
Нямам търпение да сглобя новата оранжерия, а с многото насадени лук, магданоз, ягоди, грах и тн в оранжерията за пръв път не знам точно къде да ще намеря място за минипарника. Предишни години не съм садила неща в оранжерията от есента и не се бях сблъсквала с този проблем, ще си имам едно наум за догодина Simple Smile

По въпроса, ако си на място и да завиваш само вечер и евентуално тогава да се включва подложката ще е най-добре. При мен го има риска от прегряване, когато е топло, а те са с капаците, но това е положението.
Иначе предната година май го бях нагласила 5-10 градуса интервал само да се включва.

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 14:03 от Aila

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
Започнах да режа клонки на крушата и видях такива пъпки. Отначало си мислех, че са някаква болест, и "затапват" клончето, но видях, че има и такива, от които излизат цветни пъпки. Дано има някой агроном , та да каже защо се появи този вид. Дръвчетата са доста стари, поорязахме ги преди две години доста юнашки, миналото лято никои овошки не задържаха плод в нашия район и сега....тази  модификация.. От всичкото четене, разбрах, че има 2 вида пъпки-листни и цветни. Тези са доста "извън света".
Скрит текст:


Малко са мътни снимките, но вали и няма да правя нови.

# 89
  • Мнения: 2 068
Скрит текст:
Започнах да режа клонки на крушата и видях такива пъпки. Отначало си мислех, че са някаква болест, и "затапват" клончето, но видях, че има и такива, от които излизат цветни пъпки. Дано има някой агроном , та да каже защо се появи този вид. Дръвчетата са доста стари, поорязахме ги преди две години доста юнашки, миналото лято никои овошки не задържаха плод в нашия район и сега....тази  модификация.. От всичкото четене, разбрах, че има 2 вида пъпки-листни и цветни. Тези са доста "извън света".
Скрит текст:


Малко са мътни снимките, но вали и няма да правя нови.
[/quote]

По обемните пъпки са плодни пъпки , а по малките са листни пъпки . Както можете да видите на клипчето за всяко едно на вид дърво е , че тия набръчканите клончета всяка година дават плод и никога не се режат.

https://www.youtube.com/watch?v=yes9fjrkFaA

Като при всеки вид дърво резитбата е различна и в зависимост от това дали да е на плод , дали да е оформяне на короната и т.н . Аз съм се учила да режа от клипчета . Не мога да кажа , че съм експерт , но се справям . Тук в ю туб можете да намерите всичко , което ви интересува . При всяко дърво има и листни и плодни пъпки . Докато аз гледам да няма вътрешни клони или странични тях ги премахвам за да не си пречат остават се единствено тия на горе .

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 15:23 от ֍₰꙳꙳ Alisa ꙳꙳₰֍

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт