Картинна галерия

  • 38 188
  • 95
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 983
Self-Portrait with a Casquette. 1873-75

Пол Сезан е роден на 19.01.1839г. в Екс ан Прованс и там започва училище. От 1859 до 1861 изучава право, но продължава да взема уроци и по рисуване. Въпреки протестите на своя баща, Сезан решава да продължи с артистична кариера и през 1861 г. заминава за Париж със своя приятел Емил Зола. Там той посещава Академи Сюиз и работи самостоятелно в Лувъра. В Париж той се запознава с Камий Писаро и други импресионисти.
Следвайки идеите на Зола за натурализма, художниците от това време (втората половина на 60-те години на 19 век) започват на гледат на рисуването по нов начин. Сезан започва да използва преувеличена и демонстративно изразителна деформация в картините си. Негови творби са представени на първото изложение на “Салона на отхвърлените” през 1863г., където са изложени творби, неприети от журито на официалния Парижки салон.
Сезан се увлича за известно време от светлината и въздушния рисунък на импресионистите, но постепенно идеите му изкристализират и той заявява: "Искам да правя изкуство трайно и вечно, както това в музеите". След като преминава през своя импресионистичен период, осъзнал че възприетата техника, може да спъне по-нанатъшното му развитие, Сезан се изолира в Екс-ан-Прованс и започва да търси свой метод.
Той създава собствена система за геометризация и деформация на предметите, чиято основа след това се изполва в кубизма, фивизма и други модернистични течения в изобразителното изкуство. Сезан извежда живописта от нейните описателни функции и я превръща във философия.
Работи в растяща творческа изолация, избирайки Южна Франция пред Париж. Създава много натюрморти, променяйки гледната точка, пейзажи, в който премества определени елементи (определено дърво например),  фигурални композиции, както и немалко портрети. Рисува Планината Св. Виктория от безброй ъгли.
През 1906г. Сезан рухва докато рисува навън по време на проливен дъжд. Една седмица по-късно, на 22 октомври той умира от пневмония.

Ето много малка част от неговите картини, които харесвам:
Château Noir 1900-04

Jas de Buffan, The Pool 1876

Road at Pontoise. 1875-77

The Hanged Man's House. 1873.

Village Road, Auvers. c.1872-73

На 10 май 1999г., неговото платно Rideau, cruchon et compotier ("Завеса, глинена кана и фруктиера") е продадено от "Сотбис" за 60,5 милиона долара.

Compotier, Pitcher, and Fruit 1892-94
Мисля, че става въпрос за тази картина.

Ако имате интерес, може да разгледате този импровизиран албум


Искаше ми се да напиша толкова много неща за този толкова значим живописец, но стана прекалено дълго. Така и не успях да го синтезирам и накрая използвах текста от Уикипедия, който не ми харесва особено, но пък е достатъчно кратък  Confused

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 10:46 от dujdets

# 31
  • Мнения: 2 924
dujdets
сложих албума ти във фаворити:)
Днес получих няколко т.е 170 снимки на картини,представящи фовистите- /т.е техни пейзажи/
за които по - горе спомена.Има на Матис, Дерен, Вламенк, Марке, Раул Дюфи./пиша ги така както ти си ги написала в поста:)/
За сега не съм ги класифицирала-някои не знам на кого са.
Има подписи на тях ,но с е изисква време и познания.
Това е доста трудоемка работа с която за сега не мога да се заема.

Представям няколко от тях тук-тези ,които на пръв поглед ми харесаха:)
Това е Вламенк





А тази Брак



Тези са неизвестно чии






Тук се намират останалите

# 32
  • Мнения: 461
Още картини от Вламенк


Maurice de Vlaminck
Bords de rivière
Michelle Héritier Fine Arts


Maurice de Vlaminck
La Gentilhommiere
1930
Ravenscourt Galleries


Maurice de Vlaminck
Village sous la neige
1925
Hammer Galleries


Maurice de Vlaminck
Fleurs
Galerie de la Présidence


Maurice de Vlaminck
Vase de Fleurs
Opera Gallery


Maurice de Vlaminck
L'Entrée du village
Galerie Dreyfus


Maurice de Vlaminck
Le Pont sur l’Olise a Mery II
1925
Annalie's Fine Art Gallery







# 33
  • Мнения: 461

Maurice de Vlaminck
Bords de rivière
Michelle Héritier Fine Arts


Maurice de Vlaminck
La Gentilhommiere
1930
Ravenscourt Galleries


Maurice de Vlaminck
Fleurs
Galerie de la Présidence


Maurice de Vlaminck
Vase de Fleurs
Opera Gallery


Maurice de Vlaminck
L'Entrée du village
Galerie Dreyfus


Maurice de Vlaminck
Le Pont sur l’Olise a Mery II
1925
Annalie's Fine Art Gallery


Maurice de Vlaminck
Le Village Ensoleille (348)
The Art Collection, Inc.

# 34
  • София
  • Мнения: 983
Най-накрая мога да покажа въпросната картина Hug Твърде вероятно е да си кажете: "Е, за това ли беше голямото търсене, че тука видяхме много по-добри картини от тази"  Joy Да, ама за мен тя е много специална. Може би защото е първата, която видях на Влеминк, при това още като дете. А може би и защото баща ми беше правил нейно копие. Както и да е ...
Съжалявам, че репродукцията не е много добра, рязкостта се е позагубила при сканирането. Побърках го човека по нощите да ми я сканира и праща. Mr. Green




За следващото представяне си избрах Ван Гог - в момента му правя албума. Амбицирала съм се да направя и на Гоген, за да имаме по-цялостен поглед върху постимпресионизма.

Последна редакция: ср, 16 май 2007, 10:01 от dujdets

# 35
  • Мнения: 4 077
Записвам се, за да следя.
Хипатия, разкошна тема!

# 36
  • Мнения: 531
Моите поздравления,момичета!
Темата е невероятна!
Мен хич ме няма по търсенето в нета, но половината ми библиотека се състои от албуми на художници и галерии.ще се опитам да представя някой от моите фаворити.Освен показаните от вас, аз много уважавам и Густав Климт, Егон Шиле, Хундертвасер, който още е жив, и много още, разбира се.
Аз, от своя страна полагам усилия да ме включите един ден във вашата галерия LaughingДа си призная, забравила съм много имена и течения, не съм на нивото на dujdets,но ще се постарая да се включа, не само да ви чета.

# 37
  • Мнения: 2 924
Моите поздравления,момичета!

Аз, от своя страна полагам усилия да ме включите един ден във вашата галерия LaughingДа си призная, забравила съм много имена и течения, не съм на нивото на dujdets,но ще се постарая да се включа, не само да ви чета.
Тъкмо мислех да те поканя да се включиш не само с коментари за другите ,а с представяне на твоите картини:))
И хич недей да скромничиш, аз съм един от почитателите ти:)

# 38
  • София
  • Мнения: 983
soft, ласкаеш ме Embarassed. Нивото ми на познания е доста посредствено, за съжаление. Добре, че си пазя лекциите и разработките по история на изкуството, че иначе паметта ми е доста неуслужлива  Embarassed
Навремето при всеки удобен случай си купувах албум с репродукции, но откакто открих интернет... Heart Eyes

Между другото тъкмо тия дни си мислех, понеже ти явно си прекалено скромна, да помоля Мимиту да те представи тук.
Де да можех и аз да рисувам като теб...   bouquet Но съм се взела в ръце и работя по въпроса

И за да не обърна темата съвсем на лична кореспонденция, ето някои от най-основните характеристики на
импресионизма:

Баща и може би единствен представител на импресионизма в чистия му вид е Клод Моне (донякъде и Сисле и Писаро).
У останалите представители има много отклонения, а понякога и напълно противоположни тенденции.
В общи линии характерно за импр-ма е:
- възприемат от Коро пленерната живопис - всеки вид ателиерно изкуство според тях е "корекция" на натурата
- от Дьолакроа - употребата на комплементарни цветове, тонове, които взаимно се допълват в цветовия спектър, като създават преход към следващия чист цвят
- цветът е светлинен лъч, следователно зависи от дължината на вълната, т.е. цвят и светлина са едно и също физическо явление. Така се изключва съществуването на плоския локален тон, тъй като той не може да предаде трептенето. Предметите се оцветяват според интензивността на светлината и дължината на вълната, като голяма роля играят светлинните рефлекси. Тези рефлекси се изразяват в оптиката чрез симултанните контрасти, тонове, стоящи един срещу друг в спектралния кръг. Импресионистите отдават голямо значение на тях.
- не съществува светлина и не-светлина. Сянката е само по-малко интензивна светлина, а не тъмнина. Теоретично изхвърлят черния цвят от палитрите си.
- рисуват а ла прима
- основен принцип: Живописта е чисто зрително изкуство и като такова не може да си служи с литературни сюжети и изобщо с белетристични елементи
- отхвърлят рисунката, плановете и перспективата - вижда се само цветът - светлина, която е обкръжена от атмосферата, също светлина. На базата на атмосферата се изгражда изобщо картината.
- не е от значение какво се изобразява, а как, т.е. не е важен самият предмет на изображението, а това, което светлината и атмосферата правят с него.
- полагане на боите във вид на вибриращо цветно петно, което дава илюзия за вътрешно движение и трептене на светлината.

Ван Гог, Гоген, Сезан, Тулуз-Лотрек, Редон и Русо – представители на постимпресионизма, като този термин не означава някакъв определен стил. В творчеството на представителите му има огромни разлики, но има и някои общи черти. Определят постимпресионизма като: "Изкуство, което произлизайки от импресионизма, преодолява неговата ограниченост по отношение на всички компоненти на картината". Импресионизмът обогатява цветовото решение на живописта, но затова пък я обеднява откъм останалите й страни. Постимпресионистите възвръщат значението на композицията, линията, архитектониката на предметите, декоративната страна на картината, също така и значението на съдържанието на живоп. творба, при това (твърди се) на по-високо равнище, отколкото предшестващите епохи.
Много характерно за представителите на постимпресионизма е това, че всеки от тях решава сам за себе си даден проблем по различен начин, така че става основа за развитието на различни тенденции в по-нататъшния път на живописта. В общи линии те не създават стил, а са родоначалници на различни стилове.


Това е в най-общи линии...


# 39
  • Мнения: 2 924
Люсиан Фройд./Lucien Freud/
 Роден 1922г.Британски живописец и график от немски произход.
Роден в Берлин,в Англия емигрира през 1931 г заедно с родителите си.
Едно от най-любимите му занимания като дете  е рисуването.
В момента един от най-известните художници и поради някокво стечение на обстоятелствата
е и внук на небезизвестният Зигмунд Фройд.
Ето един от неговите известни автопортрети ,наречен Рефлекция

Признавам се,че на мен не ми харесва.
Не ми харесва стила му,какво да кажа ,е не ми харесва нито една ор картините му.
Но осъзнавайки факта ,ч е моето мнение е актуално и вярно само за моето аз,няма
да коментирам картините му, а само ще представя тук някои от тях.
Всеки приема по различен начин изкуството-
в зависимост от моментното възприятие към света и човешкото.
През 2005г портрета на излегналата се гола и бременна Кейт Мос е бил продаден в Кристи за 7,3 милиона долара.


Купувача не е известен.
/Може и да е модела-картината си струва да бъде откупена и скрита/
Самата картина  е нарисувана през 2002г.
Манекенката е и най-известният модел ,позирал на художника


Ето някои негови картини












Има и други негови картини

Мислех да постна и други тук ,но вярвайте ми не харесах нищо.
Мислех и да не коментирам,ама не се стърпявам..
Моля  да не бъде критикуван вкуса ми:)
Не казвам ,че е лош -вероятно е добър,за да бъде толкова популярен.
Казвам ,че на мен лично не ми харесва- меко казано.
Честно казано,разглеждайки картините му съм щастлива ,че не го познавам

# 40
  • София
  • Мнения: 983
„По-малката част от нашето недоволство произлиза от това, че не сме намерили в живота мечтаното; по-голямата от това, че сме го намерили.“ – Ван Гог

Self-Portrait with Bandaged Ear 1889

Винсент Ван Гог (1853-1890) е холандски художник, смятан от мнозина за един от най-великите художници в историята на европейското изкуство. През последните 10 години от своя живот развива цялата си художническа дейност — автор е на около 900 картини и 1100 рисунки. Заболява от психична болест и извършва самоубийство през 1890 г., когато е едва на 37 години. Не е особено известен приживе, но посмъртно славата му се разнася, най-вече след като на 17 март1901 г. в Париж са изложени 71 от неговите произведения.
Една от най-известните му творби е „Слънчогледите “ (1888, Арл).



По-подробно за биографията му може да се прочете ето тук

Предполагам всички познават най-известните му картини, затова тук ще сложа само няколко от по-неизвестните, които харесвам:

Autumn Landscape with Four Trees 1885


First Steps 1890


Pollard Willows With Setting Sun 1888

The Church at Auvers-sur-Oise 1890

Wheat Field with Rising Sun 1889


Импровизирания албум, който направих  Hug

# 41
  • Мнения: 2 924
dujdets
благодаря за представянето:)
Аз съм му почитателка.
Даже съм изрисувала слънчогледите му на едно лятно сако:))
Мисля си ,че  трябва да обединим албумите.
Не сега ,защото е излишен труд,но след време ,когато ще направим и някаква систематизация на школи и течения:)

# 42
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Темата е страхотна.
Не съм сигурна дали това, което ще постна е за тук, но се надявам, че ще е полезно:
http://www.megaupload.com/?d=AOGCM1MQ

# 43
  • София
  • Мнения: 983
Хипатия, ще го направим, няма проблем  Hug В началото на втората тема  примерно newsm78 Нека се съберат повечко художници  Heart Eyes

Ще ми е интересно да видя сакото  Peace

Бабъл, мерси за книжките   bouquet

# 44
  • София
  • Мнения: 983
Хипатия, в този сайт някои от репродукциите са с прилична резолюция, май  newsm78
http://www.ocaiw.com/catalog/index.php?lang=en&catalog=pitt

(Всъщност той е с препратки към различни галерии.)

Последна редакция: нд, 20 май 2007, 20:30 от dujdets

Общи условия

Активация на акаунт