Пчеларство

  • 149 910
  • 731
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 018
Не знам защо, но не съм разбрала, че сте писали.  Знам, че в темата има записани и по-знаещи пчелари/ки, но не разбирам защо не вземат отношение. Както и да е.
Вено, Кенга ти е казала Hug , ще ти кажа и аз как правя - слагам варостопа или варотома около средата на август. От тогава и започваме да подхранване. Най-късното ти подхранване трябва да е около средата на септември 15- /най-много до/ 19 септември. Зависи какво ти е подхранването - ако е за попълване на запаси за зимата, то подхранваш с по-гъст сироп или мед, ако е за подбуда за да снася майката - то сиропа или меда трябва да е по-разреден. Но най-късно да 19 септември.
За подпушването и ние в началото ги пушихме малко /не знам защо/, но когато дойде един познат да ни помогне за малкия кошер и като видяхме колко много ги пуши и проблеми нямаше. От тогава и ние не пестим пушека. Той не може да ги раздразни, нито да ги успокои. Просто пчелите си мислят, че има пожар и бързат да отидат да се насмучат с мед, защото може би ще трябва да излетят. Пуши енергично точно където са се събрали и ще видиш как се разбягват.  Simple Smile
И аз мисля, че за мишите предпазители е рано. Те се поставят защото, когато пчелите са на кълбо не могат да си пазят кошера и мишките могат да си влязат необезпокоявани. Та когато температурите през ноща паднат под 10 градуса, то тогава може и да сложиш мишите предпазители. 10 градуса е температурата при която почват да се окълбяват.  Laughing Те на сутринта пак се разпускат, но през ноща не могат да противодействат.
Защо те жилят толкова много - не се ли предпазваш с дрехи?

Кенга как са ти пчеличките?  Hug

# 691
  • Мнения: 0
Здравейте! Бо, аз преди писах че късно вадих меда ,на 9 септември, защото чаках да се захлади. Имам проблеми със сърцето и вземам много лекарства от които се потя от най малкото натоварване, а това изглежда дрзни моите дивачета и те ми устройват нападения. Тогава свалих и магазина подхраних ги само 2 пъти със сироп от разпечатки и толкова. За повече нямаше време. Тогава извадих строителната рамка която беше пълна в горната половина с мед а отдолу с не запечатан прашец. Извадих още една рамка от средата, която беше пълна в горната половина с мед. Личеше че под запечатката е течно, а отдолу беше запечатано с оранжеви капачета и каточели е нещо сухо.Но така или иначе рамката беше пълна. Повече не вадих рамки, само ги преместих за да запълня празното място и доколкото успях да видя на всички има мед поне в горния край.Дали има пило не успях да видя.Но кошера е пълен с пчели, както през лятото. Усилено летят защото в момента има обилен цъвтеж на живия плет. Някъде му казват бял трън, другаде кисел трън защото когато сдъвчеш връхче, то киселее.Казват му още меден трън защото пчеличките правели от него много мед. Когато доближа до него се чува силно жужене и е пълно с пчели. Лентите против акар ги сложих през 2 рамки, когато махнах магазина. Когато слагах мишия предпазител реших да направя тази операция късно вечерта, зада не се налага да обличам "скафандара". Обаче на прелката ме чакаха 20тина разбойнички и успяха да ме жилнат, а аз не успях да сложа предпазитела. Сложих го на другия ден. Утре ще ходя на селои ще махна този прословут предпазител за да не пречи .

# 692
  • Сливен
  • Мнения: 382
Здравейте пак от мен!
Като стана дума за пушилките, та все се каня да ви питам с какво ги пушите? (Хехе, като формулирах така въпроса и ми хрумна - Вено, дали няма да ги ощастливиш и успокоиш ако ги напушиш с марихуана? Wink ) На мен първоначално ми бяха казали, че стават САМО конски фъшкии. Дядката, дето в началото идва, каза, че и с говежди ставало. Накрая моят пчелар ми каза - "Аз моите пчели ги уважавам и не ги пуша с лайна". От него разбрах, че стават и дървесни гъби. Като идва първия път ми донесе една и с нея ги пушим още. Преди десетина дни ходихме из Балкана наоколо, специално за дървесни гъби, та съм заредена вече, но ми стана любопитно - може би вие ги пушите със съвсем различни неща. Нещо ми се върти в главата, че съм чувала за брезова кора, ама може и да съм си го измислила...

А за лентичките против вароатоза - човекът ми каза да ги сложа чак в началото на октомври. Може би тия дни ще трябва да свърша и това. Гледам, че навсякъде пише - още от август, но му вярвам на човека. А и при двете ни отваряния, накрая в пушилката слагахме Тимол, който също бил срещу вароатоза.

Иначе моите кошерчета от 4 станаха 3. Събрахме двата най-слаби и дори им сложихме една пита от най-силния, защото положението наистина беше трагично. Онези, които изкараха лятото в отвореното сандъче, си нямаха почти нищо - 2-3 килограма мед най-много. Дано изкарат зимата! Знаете ли, че ако се смесят пчели от 2 кошера наставала голяма война, но ако са от три - много по-лесно се разбирали? Нямам обяснение защо е така.

А миши предпазители и ние сложихме. Нямам възможност да наблюдавам кошерите (от тогава не съм ходила) и не знам дали им пречат.

# 693
  • Мнения: 0
Здравейте на всички!
Тук забелязвам нещо нередно!
Новата пчеларска година започва на 01.08 От тази дата нататък започва да се мисли за зимата и новия медосбор. Пчелите се подготвят за зимуване, а меда е храната за зимата. Мед след 15 август НЕ СЕ ПИПА това е храната за зимата и пътя към силен кошер. По това време се слагат и лентите против акари. Поколението което ще се излюпи да е здраво. По късно към началото на ноември се третира с киселина отново против акари.
Когато пчелите са с много храна те се чувстват спокойни и тяхното развитие започва още през януари.
Пчелите се ориентират по слънцето. В момента деня намалява и те се подготвят за зимата, тялото им от мускулесто става белтъчно. Зимните пчели които се раждат от 1.08 до 15.09 трябва да преживеят 6 месеца, докато през лятото - активния сезон пчелите живеят 30- 35 дни.
Ние зазимяваме пчелите с около 20-25кг. мед и 8 рамки с пчели. След третиране на пчелите в началото на ноември ги оставяме да почиват. След 10.03 започваме за развиваме семействата чрез въртене на рамките първо на 180 градуса.

# 694
  • Мнения: 2 018
Силве, да знаеш, че тази година правим един експеримент.  Embarassed Да видим, ще имаме ли пчели на пролет, няма ли да имаме...  Rolling Eyes Оставихме ги с магазините и без да покриваме плодника с нещо.  Praynig Подхранихме с по-гъст мед, но малко време. Много ми е притеснено да ги мисля.  Praynig Praynig

Кенга - късно е да третираш против акара чак октомври. Нямам време да си отворя книгите, но ще ти пиша по спомени - до тогава вече почти цялото пило за зимата е вече запечатано или излюпено. А акара снася яйцата си вътре в пилото. Смучат хемолимфа от ларвата и после тази пчела се излюпва увредена. Тя има нисък имунитет - така да се каже. Тази пчела, ако не е умряла още като ларва, то тя се храни повече, умира по-бързо.
Целта да се третира против вароатоза есента е да се сложи препарата преди да е започнала  майката да снася пило, което ще презимува.  Wink /разбира се, не пилото презимува, а излюпените от него пчели/
А ако сложиш варостопа октомври, то кога ще го изкараш? Ноември? Тогава не се пипа кошера - те са го запечатали с прополис и не е желателно изобщо отварянето на кошера. Последния ти преглед трябва да е най-късно октомври.  Hug

Последна редакция: чт, 23 сеп 2010, 10:13 от Бо_

# 695
  • Мнения: 193
Мили пчеларки,
извинете че се намесвам в темата ви, търся за едни приятели в Германия, най медоносното растение, еводия. Казаха, че се намирало рядко в Европа. Имало в Сръбско някав разсадник, но те не са в EU, а и по 50 Еu newsm78?! Имаме ли го в България?
Мерси

# 696
  • Мнения: 2 018
В темата преди време писахме за еводията.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=316107.msg12634114#msg12634114
Включи се някой и пусна линк http://platan.imario.de/index.jsp , но до колкото разбрах са внос от Германия.  Laughing Трябва да питаш.

А от Пловдив ми изпратиха семенца, но не съм сигурна дали си отглеждам Еводия или нещо друго. Въпреки това, тази есен ще си го засадим.  Laughing

# 697
  • Мнения: 193
Бо,
 благодаря много за линка на този разсадник   bouquet. Еводиите са българско производство. Имат и много други медоносни растения, казаха, че са специализирани  в тази област. Сте вземем от там.
А иначе еводията не е европейско растение, а от източна Aзия, аз гледах, в Европа се намира рядко, а дава много мед:)

# 698
  • Мнения: 0
Здравейте! В сряда ходих и махнах мишия предпазител, защото не можеха свободно да влизат и излизат и се трупаха на прелката. Сега пък се притеснявам, защото комшиите ми казаха, че сутрин ставало 10 градуса, а четох че при 10 градуса и по ниско вечер се събирали на кълбо. Не съм там за да видя рано сутрин дали има пчели на прелката. Срахувам се да не влезе вечер някоя мишка. Мисля какъв предпазител да сложа, който хем да не пречи, хем да не пуска да влизат мишки. От плодника изобщо не съм вадил мед . Извдадих само строителната рамка и след като ги сгъстих накрая за да запълня мястото сложих преградна дъска. Сега в плодника има 11 рамки. За пушенето ги пуших с какво ли не. С конски фъшкии, с дървесни гъби, с изгнило дърво, със суха трева. Реакцията им е все еднаква. Сега искам да споделя нещо което четох в брой 18 от 9-23 сиптември на вестник "пчели" в статия озаглавена "храненето" отМладен Котларски. Цитирам "масата на екскррементите, натрупани в дебелото черво на пчелите,измерено непосредствено преди очистителното зимно облитане, за пчели храненис нектарен мед, е 34мг, а за пчели, хранени със захарен сироп,е 25,3мг." Той развива тезата че е по добре да се подхранват със захарен сироп. Така че човек да се чуди на кой господ да се моли. Тези пчелички които са сега , бяха в 8 рамков кошер. От него извадих 2 пити с мед и след като го центрофужих ,ги върнах. Зазимих ги на 7 рамки, без да ги подхранвам.Кошера беше на ветровито място и след големия сняг когато успях да отида да ги видя около кошера нямаше грам сняг.Презимуваха успешно и дадоха много добри резултати. Другия кошер беше по-слаб, него го подхранвах със захарен сироп по-докъсно. Зазимих го на 5 рамки, но не го затоплих. Той беше на завет и когато успях да отида , имаше пряспа1,2м, но се беше  постопила Пчаличките бяха умрели, но дали се бяха задушили от снега или от студ не зная, защото имаше мед по питите. Сега кошера е на същото място имисля когато застудее и престанат да летят да го преместя за да не го затрупа снега ако има такъв.

# 699
  • Сливен
  • Мнения: 382
Здравейте!
Пак ще питам, че още ми е голяма мътилка. Аз все пак си сложих Варотома в събота. (Беше първото ми отваряне на кошерите сама. Sunglasses) На него пише, че престоява в кошера 20 дни, което означава, че трябва да го извадя окло 15ти октомври. Мисля, че по това време температурите няма да са под 10 градуса, така че не се притеснявам много за ваденето на лентичките. Дано времето даде рамо.
На въпроса - като отворих единия кошер, отвътре излетя една пеперуда. Не разбирам много, но мисля, че беше голям восъчен молец. Имаше и още една умряла върху... мисля че това се нарича подкапак (мястото, върху което се слага хранилката - простете за лаишкото изказване Embarassed Embarassed Embarassed).  Като се има предвид, че всичките ми пити са в кошерите, (защото аз така и не вадих мед тази година) трябва ли да се притеснявам от молеца? Търсих начини за справяне с него, но навсякъде става дума за опазване на магазинните пити. Само на едно място прочетох, че при ниска температура молецът не бил опасен. Мога ли да разчитам, че зимата ще го изтрепе? Чудя се - като се съберат пчелите на кълбо, няма ли молецът да си действа необезпокояван?

# 700
  • Мнения: 0
Здравейте Кенга!Ще споделя това което съм прочел за молеца, и което съм запомнил естествено. Пълен цикъл на развитие при най благоприятна температура 30-32градуса. Като  яйце 8 дни, ларва-30 дни, какавида-9 дни. С падане на температурата, процеса се удължава. Под 10 градуса, спира размножаването. Под 0 и над 40 загива във всички стадии. Когато се обеззаразяват питите с ниска температура, е необходимо да престоят във фризера - при -12 градуса-4,5часа, при -15 градуса-3часа, а при -17градуса-2часа. Други начини за борба са: опушване със серен окис, или с 90% техническа оцетна киселина. Тези начини изискват изваждането на питите и добро проветряване след това, преди да се поставят отново в кошера. Други препарати са "ИНВЕТ " и "ЕНДОБАКТЕРИН-3". Тези два препарата доколкото разбрах се поставят в кошера. Четох за някаква гъба чиито спори унищожават молеца, а не вредят изобщо на пчеличките. Използва се за биологична борба, но мисля че е експериментална. Стари пчелари соделят опита си в борбата с молеца. Казват че силните кошери сами се справят с него. Признаци че има молец в кошера е тръбното пило. То се образува когато ларвата минава под килийките и ги надига .Казват че когато видят такова нещо, или паежина, разчовъркват с нож за да открият ларвата,а пчеличките след това сами се справят.

# 701
  • Мнения: 2 018
как сте пчелари и пчеларки?
как са ви пчеличките?

аз тази година правя експеримент. Да видим на пролет колко кошера ще имам.  Embarassed

Последна редакция: пн, 04 окт 2010, 23:12 от Бо_

# 702
  • Мнения: 0
как сте пчелари и пчеларки?
как са ви пчеличките?

аз тази година правя експеримент. Да видим на пролет колко кошера ще имам.  Embarassed
ми добре съм
И аз като теб си права огромни експерименти с мойте/както съм по книга ги зазимих в началото на септември ,но реших да оставям магазините отгоре над плодника и към края на месеца викам чакай да ги отвора да ги подхрана малко , отварям магазина и какво са вида  Shocked магазина напълнен със мед и дори запачатан .След което последва процедура на разпечатване на 2-3 пити и това ми беще подхранването и глед няколо дни пак така докато не изядоха меда.Чехох много мнения за стезняването и подреждането на питите ,но толкова противоричиви мнения попаднах че се опърках от всякаде  и си  ги оставих на 12 пити.

# 703
  • Мнения: 0
Здравейте любители на пчеличките. Искам да споделя нещо което четох в брой 19 от 23сеп-7окт на вестник" Пчели". Статията е "Пчелно семейство с много майки". В нея се казва че китайците правели опити презпоследните 10години  и установили,че при семейство с 3 майки, които едновременно снасят яйцата си в пчелното семейство, в него ще се отглежда средно 199% повече пило. При семейстгва с 5 майки този процент достига 328% спрямо семейство с една майка. Има някой неясноти защото статията е препечатана със съкращения. Например в статията се казва че майката трябва да се направи стерилна като се запушат яйцеизвеждащите канали но не се казва по какъв начин става това. След това се изчаква 22 дена за да се излюпят всички пчелички. Цитирам " Пчелите не подозират проблемите,които има майката.Те не предприемат никаква процедура чрез изграждане на маточници за тиха смяна от вече снесените яйца да извършат замяна на повредената майка"-"След няколко дни първата от планираните майки, която трябваше да присъединяваме към това семейство,беше намерена на прелката на кошера. Незащитена от никой, майката се впусна в свободно летене... Така при нашата първа прибавена майка пчелите припознаха точно онова, което са жадували дни наред, а именно: здрава,изправна майка, която ще направи възможно продължението на рода.Ако тя бъде радостно приета, това означава,че тяхната наистина неспособна предишна майка за тях е като светиня и новата трябва да я уважава...Двете майки бяха открити една до друга, даже едната мина през другата,а гняв, сърдене или борба между тях нямаше... Третата майка, ако се намери в кошера, се прибавя най-малко слад 2 часа. Процедурата за прибавяне и приемане е същата като при втората майка,защото в семейството нищо не се е променило. Не се раждат нови пчели." Направили са опити с няколко семейства. Едното е приело 8 майки!!! Много ми е интересно къде ще снасят?Мисля че това е интересно и ще бъда любопитен. да прочета вашите коментарии

# 704
  • Мнения: 2 018
Здравейте  Grinning

Вено, по принцип съм чела много малко материали относно семействата с повече от една майка. Лично аз не съм убедена в ползата от тях. Не знам - може би греша, но и ти сам забеляза - къде ще се събере това пило от 8 майки. И това според мен е най-малкия проблем.
Всъщност в статията се казва, че първо трябва да се запушата каналите на първата и излюпва се пилото и тогава пускат втората майка. За да пуснат третата процедурата била същата. Значи и втората трябва да е стерилна. И така до осмата.  Rolling Eyes Ама първата се впуснала в полет.  Rolling Eyes Какво значи това - къде е летяла? Да събира нектар? Да се разходи?  Laughing Да я оплодят наново? Да се рои? Знаем, че майката след като е оплодена не може да излети току така от кошера - само ако спрат да я хранят и ако я ограничат в снасянето. Добре, но нали пчелите не подозирали за нейния проблем, пък свита нямала, когато била на прелката...  Rolling Eyes
Излиза, че снасящи майки в кошера няма. После какво - отпушват им каналите ли? Това със запушването на каналите естествено ще става в лабораторни условия. Тя продължава ли да има маточно вещество? Много неясноти има в статията.
Не знам - аз съм против чак такива намеси в живота на пчелите. От практиата съм се убедила, че колкото по-малко им се месим в начина на живот, подреждане на кошер и т.н., то толкова повече се отплащат и самите пчели.
И дано не прозвучи много екологично - моралистично, но човечеството трябва да знае къде да спре да изисква все повече и повече от природата иначе не се знае тя как би ни отвърнала.

И на мен са ми интересни мненията ви! 

А ...  още нещо - ако има 300% пило при 5 майки, от колкото при една, то тогава не трябва ли и кошера да е по-голям? Ако пък кошера е по-голям, то тогава каква е ползата от това да имаш 5 майки в един такъв кошер, когато можеш и да имаш 3 нормални семейства?
Някой направил ли е изчисления при такива семейства колическтво получен мед, положен труд и време спрямо количества получен мед, труд и време от нормалните семейства?

Е, явно, че статията не дава отговор на тези въпроси.  Laughing
Пак казвам - много малко съм чела за този метод - повече от една майка. Може би и аз греша в мнението си. Но, ако има няко практикувал този начин - може да сподели за предимства и недостатъци.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт