Пчеларство

  • 149 906
  • 731
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 2 018
Кенга - когато питите са в кошера не се притеснявай от молеца. Те пчелите могат да се справят до известна степен с него. В смисъл, че не му позволяват да се развива свободно. Четох, че проблемът при тях е, че гъсеничката прояжда и си стои в основата на питата, а там за пчелите е малко труднодостъпно за да я унищожат, но явно все пак се справят, защото питите в кошера имат най-малко поражения от молец.

PaChEt0o0 и аз именно защото имаше много противоречиви мнения за начина на подреждане и стесняване в кошера, че и аз не предприемам нищо в тази посока. Не стеснявам и не пренареждам пити. Общо взето принципа ми е - в плодника да се меся колкото се може по-малко.  Peace

Аз съм го писала и преди в темата, но ще го напиша пак - четох от изследвания, че около кълбото температурата в кошера остава непроменена. В смисъл, че въздуха около кълбото не се затопля от пчелите. Толкова им е стегната стената около кълбото /около 2 см дебелина на стената/, че нямат почти никаква загуба на топлина. Това обезмисля стесняването на кошера.
Важното е да имат досатъчно храна и да е проветрен добре самия кошер. Да не се появи мухъл. От там нататък, те пчелите знаят какво да правят.  Wink

# 706
  • Мнения: 0
Здравейте! Аз пак ще ви занимавам, с моите необикновенни пчели. Скоро ходих в пчеларския магазин, до кино "Тракия"  /който е от Варна сигурно го знае/. Попитах продавача за моите черни пчели и той ми каза че това са стари пчели на които са опадали косъмчетата и затова са черни, а на мен ми се струва че са по-големи. В сряда ходих до село и се отбих да ги видя.Имаше летеж но не толкова интензивен колкото преди. Вмомента е цъфнала лъжливата коприва и има много пчелички по нея. На прелката кацнаха 2 от черните пчели и влязоха вътре. Тъй като имаше и други пчели отвън видях много добре че черните са по-големи и явно се излюпват в кошера, щом ги има още.
        За наместа в плодника съм съгласен, че колкото по-малко се смущават пчеличките, толкова по-добре. Обаче за борба с акарите препоръчват да се ползват строителни рамки, които да се вадят на всеки 15 дена и да се отстранява търтиевото пило, защото на него имало най-много акари а и търтеи не били необходими. Друг автор казва, че търтеите не трябва да се унищожават. Когато се сложи магазина манипулирането със строителните рамки е почти невъзможно защото трябва всеки път да се сваля магазина. Също така пишат, че зимното кълбо се разполага срещу отвора. Това значи ли че отвора трябва да бъде по средата? Аз отвора го запуших с една летвичка и той сега е 10см, и е от едната страна. Как осъществявате вентилацията? Миналата зима, свалих хранилката и на нейно място сложихт минерална вата /използва се за изолация/ без да затварям отвора по друг начин.Мисля и тази година да направя същото, но не зная до колко ватата е способна да поглъща влагата и дали съм прав.

# 707
  • Мнения: 2 018
veno49, ами намери начин да ги снимаш тези черните пчели. Така по описания или са търтеи /защото каза, че са по-големи/ или ... не знам. Снимай ги.

Аз не махам търтеево пило. Четох навремето за опити направени с изрязвано и не изрязано пило на търтеи. Резултата е намаляване добивите на мед при изрязано пило. Взела съм решение да не го пипам.
Срещу акара се боря по друг начин.

За вентилацията - отдолу капачетата, една година не ги затворихме. Проблеми нямахме. Въпросът е да имат достатъчна храна.
Тази година май ще ги затворим.
Хубаво е да има добра вентилация.

# 708
  • Мнения: 0
Бо, за търтеи по това време да влизат спокойно в кошера не ми се вярва, а и коремчетата им са остри.Приличат на майки. Снимките са трудно осъществими , защото няма кой да ми помогне.Сам съм, облечен като средновековен рицар, с дебели електричарски ръкавици, изцапани с прополис и на всичко отгоре подложен на масирани атаки.Просто не виждам начин. Но това не е толкова важно. Просто е интересно. А сега да споделя нещо по интересно. Един ми предложи сега да сменя майката. Имал майки. Аз мисля че е доста късно. Възнамерявам в хубав ден да отворя кошера, за да извадя противоакарните ленти и това да е за тази година. Бо не казваш нищо за вентилацията. Как я осъществяваш. Във "Вестник за пчеларя" има една статия по този въпрос, но там става въпрос явно за сибир, защото се говори за температури -35градуса. Така че нищо не може да се научи от там. Мисля че всички статии, или поне повечето от тях са преписани от руски автори и не са актуални за нас.

# 709
  • Мнения: 0
Незнам какви ще са тези пчели ,но със сигурност не са търтей,защото тях ги няма повече от месец в самите пчелини.Ся д кажа моито процедуране относно вентилацията;На мойте още септември има повдигам дъната така че да остане 10 см. отвор.Мойте да ДБ 12 рамкови и при самото зазимяване двете крашни ги прибутвам по навътре така че да има повече място м/у стените и питата.Слагам Вартом м/у 3-4 и 7-8 по 2 лентички на семеиство поставени под диагонал и ги махам чак напролет.
Ето на какво се натъкнах преди седмица


# 710
  • Мнения: 2 018
търтеи е възможно да останат неизгонени в семейството, ако майките имат проблем.

А за вентилацията - оставям горен и долен вход отворени. Тях не ги затварям.
Руските статии и книги наистина говорят за доста продължителен зимен период, минусуви температури под -20, -30 градуса. Но все пак и от там има какво да се научи. Всъщност от тях най-вече има какво да се научи и след като знаем за нашите зими, че са по-меки и по-бързи можем да предположим как е правилно да се действа.
Аз казах по-напред за моя принцип. Имат ли достатъчно храна пчелите, то не би трябвало да имат проблеми със студа. Дори и долни капачета не съм затваряла за да се вентилира въздуха по-добре - и са оживявали и са се развивали доста добре на пролет.

# 711
  • Мнения: 0
      Здравейте пчеларки и пчелари. Нещо много се умълчахте. Скоро четох нещо интересно и искам да го споделя с вас, за да го коментираме. Става въпрос, за биологична борба с акарите. От 15 март до 15 април и след това от 15 септември до 01 октомври, да се наръсват питите и пчелите с пудра захар. Когато се почистват от захарта щели да изчистят и акарите. Не се казва колко пъти и през колко дена трябва да се прави това. Автора, пише че ще опита да ги поръсва с брашно, вместо захар и предполага че ефекта ще бъде същия. Какво е вашето мнение по този въпрос. А сега за нашите пчелички. Мисля че това хубаво време е добро за тях. Летят доста интензивно и събират прашец. За нектар не съм сигурен. Не смея да погледна вътре, за да не ги смущавам, но дали не е възможно да има късно пило?

# 712
  • Мнения: 4 586
Да, имам едно жълто, дребно димитровче, днес имаше една пчеличка на него. Mr. Green

# 713
  • Мнения: 3
Здравейте колеги пчелари, с Ваше разрешение да ви се представя.Имаме със съпруга ми пчелин от26 кошера намиращ се на 680 м. надморска височина в село  Шипково Троянско.Пашата при нас е много различна .Малко акация малко липа , ябълки, сливи и диво растящи цветя и билки и когато има мана и от нея.Тук при нас не може да се отдели само един вид мед.Почти винаги е смесен, само ма новия е по чист.От много годишният опит установихме че за зазимяването на пчелите най важна е храната.Има ли достатъчно  храна както казва Бо те сами се справят.Ние оставяме околу 2 см. отворен входа и на горния капак не слагаме нищо да се изолира.  Когато опушваме използва ме   дървесна гъба или много изгнило дърво.Независимо от какъв дървесен вид е гнилото дърво  само да се изсуши на слънце и е страхотно за опушване.

# 714
  • Мнения: 2 018
Добре дошла gorskata_49.  Hug Много се радвам, че си сред нас.
За подпушването - все си мисля, че не може да няма начин да не се изисква от нас и трета ръка, която да ги подпушва, може да се измисли и нещо друго.
Всъщност тях миризмата на изгоряло, ги кара да смучат мед...  Thinking

# 715
  • Мнения: 3
.По горе в форума се коментираше за зазимяването.Хубаво е младите пчелари да си намерят изданието на Бижо Бижев Съвети за любителя пчелар.Там по много опростен начин е обеснено зазимяването.Ще споделя с вас как зазимяваме нашите кошери.Вътре оставяме всички пити  ,не махаме от тях може да са 10,11, 12, независимо колко но да са пълни с мед ,може само крайните от западната страна да са до половината с мед.Затоплещи възглавнички не слагаме,защото се получава контез.при силните кошери стесняваме отвора около 5-6 см.а отвотките стесняваме около 2-3 см. защото на тясно могат по лесно да се бранят от нападение на други пчели а  и не са укрепнали.При температара около 15, 16 градуса в края на януари началото на февруари захранваме със затоплен мед и вода съотношение 10 към 1.Тогава те излизат да облитат.Края април плодника вече е пълен с пчели.Много сухо и  повърхностно обеснявам но мисля че ще ме разбирете.

# 716
  • Сливен
  • Мнения: 382
Здравейте и от мен!
Първо добре дошла на Горската!  Hug
Аз май нямам нищо за казване, но реших, че твърде много съм се умълчала. Днес за съжаление пропуснах да отида до село да ги видя какво правят душичките. Мисля да им оставя капачетата отдолу отворени, надявам се да издържат зимата. Аз съм с ДБ и отдолу има едни отворчета с диаметър около 10 сантиметра. В някаква статия или книга, която четох наскоро се споменаваха кошери с мрежесто дъно, които били оставени само с мрежата цяла зима и добре си презимували.
Бо, а ти защо реши тази година да ги затвориш, след като предишната си ги оставила отворени и не си имала проблеми?

# 717
  • Мнения: 2 018
Кенга - за капачетата отдолу ли говориш? Миналата година си бяха затворени и добре, че беше така защото температурита бяха доста дълго под - 20 градуса. Аз казах, че една от по-предните години ги бяхме оставили, но тя беше много мека зима. Не, че знаех предварително, но решихме да рискуваме. Нямахме никакви проблеми.
Ами все пак се притеснявам да ги оставям отворени защото си е все пак отвор с пряк достъп на  леден въдух и все още не съм съвсем сигурна дали е по-благоприятно. Ако съм сигурна, че зимата ще е мека - то със сигурност ще ги оставя отворени, но все пак си е риск, защото не зная дали ще им стигне храната.
Иначе за ползата от това - да няма конденз - спор няма.  Hug

Горска - мерси за съветите.  Peace За дървесната гъба - все не смея. Имаше до нас по едни дървета... А тя суши ли се или направо в пушалката?

# 718
  • Мнения: 0
Пчела о т студ не умира, в това се обедих вече за 8 година имах един които като си ги донесохне в града че в село немаше кой да ги пази беше много изгини и след 2-3 месеца дъното ми се откърти и нали още си нямах и представа от отглеждане на пчели и така този кошер 6 години подред си зимуваше без проблем,но миналата година за жалост се спонина от глад и още няколко,та само 2 от които 1 едвам жив,но нали започнах да се поинтересивам и се се справям г/д някакси.

# 719
  • Мнения: 3
Здравейте,с голям интерес чета вашите споделяния .За пушилките ние използваме само дървесна гъба или гнило дърво но сухо .Гъбата е много жилава и нея е сечем със брадва ,а гнилака той се чупи сам.Но трябва да са сухи и техния пушек е много мек не люти, и се отделя доста дим.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт