Училищна библитека. Побеснях.

  • 4 134
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 877
Влизам в бъдещото училище на детето, за да му покажа библиотеката. По път ни беше, а и исках малко по малко да създам някакво радостно очакване за първи клас. Портиерът ни насочи.
Вътре - малко сиво помещение със сивокоса жена зад бюро и още някаква, явно учителка.

- Вие какво търсите?!
- Добър ден, искам да покажа на детето библиотеката, наесен ще е първокласничка.
(Учителката, сравнително мило): - Наесен ще им покажем всичко. (Излиза).
- Е, аз все пак ще й покажа, нали вече сме тук.
- Хм.
Оглеждаме книжките, трудно се разпознава коя коя е - на поне двайсет години са, не са носени на книговезец явно никога, в повечето библиотеки слагат твърди корици - все пак деца ще ги ползват. Аз все пак се опитвам да насърча детето, показвам му няколко познати книжки, учебника по математика за първи клас и т.н.
Минавам зад стелажа (те са общо 2-3) и библиотекарката се развиква:
- Забранено е да се влиза с чанти!! (по дяволите, точно така, аз съм световноизвестен обирджия на библиотеки, пак ме спипАха).
- Добре, извинете. (Оставям си чантата отпред, до детето).
Тя (окуражена от победата и твърдо решена да ни изгони):
- И въобще е забранено на първокласниците да взимат книги, аз не им давам в първи клас!

Аз ли съм идиот или една училищна библиотекарка следва:
1. Да приветства децата, да им създаде приятна атмосфера, за да развият навика да вземат книжки.
2. Да се грижи за фонда си, да изпраща за подвързия по-пострадалите книжлета.
3. Да подреди книгите така, че да привличат децата, а не да наблъска някакви папки на предните лавици
4. Да работи заедно с учителките, да прави тематични подредби на книжките, ако трябва и допълнителни дейности
5. Да попълва фонда с нови заглавия - всичко, което излиза на пазара и има образователна стойност; междубиблиотечният обмен също е вариант, ако не стигат парите

Ясно, че тази там не е мръднала пръста си за всичко това - но целево да отблъсне детето, за да не й се пречка - побеснях, честно.

# 1
  • Мнения: 9 912
съжалявам, Анда  Hug в първи клас, в първото ми училище, ме насърчаваха и правеха библиотеката едно от най-уютните места за мен. 2-3 години по-късно една подобна библиотекарка обаче ме отказа задълго да се записвам в библиотеки.
Ти всъщност каза ли й нещо?

в предишната градина на сина ми, като не спазвал дисциплината, го извеждали от класната стая и го водели в...библиотеката Simple Smile той беше доста доволен.

# 2
  • Мнения: 3 219
В нашата дават на първокласниците, библиотекарката леля Ани е любезна, по думите на сина ми. Отделен въпрос е, че например през лятото рядко я засича. Записан е,но рядко взема книги от там, по простата причина, че каквото и да потърси или го няма или е взето. Та купувам книги.

# 3
  • Мнения: 1 217
Анда, на твое място щях да говоря с директорката, ако и това не даде резултат и до Министерство на образованието щях да пиша. За пръв път чувам да не дават книжки на най-малките. Тогава защо има всякакви книжки в библиотеката ? И от онези, книжка- приказка с много картинки съм виждала. Да не е нейна библиотеката та да се разпорежда кои деца да я ползват ?!

# 4
  • Мнения: 5 877
То ясно, че ще се говори с директорката, само да тръгне детето на училище. Записахме се с баща й в училищното настоятелство, да видим.

Казах й, разбира се, какво мисля - че нейната работа е да предразположи децата, не да ги отблъсква.
Ще направим всичко възможно да бъде сменена.

# 5
  • София
  • Мнения: 62 595
И в училището на моите библиотеката не цвете. Но те така или иначе оттам книги не вземат. Все още не съм ги записвала в библиотека, защото купуваме книги доста често. Има моменти, в които киснат с мен в университетската библиотека и оттам имат положително отношение, но все пак нашата библиотека е от модерните и доста добрите, служителите са много учтиви и няма проблем децата да обикалят и да гледат книгите..

# 6
  • Мнения: 4 841
Много разочароващо  ooooh! Бих се почувствала ужасно. Направо нямам идея как бих реагирала на твое място.
Библиотеките за мен винаги са били и продължават да бъдат едно вълшебно място, в което трябва да работят невероятни хора... Няма как да си заобиколен от цялата мъдрост на света и да си някакъв катил...

Дано успеете да я смените  Peace

# 7
  • Мнения: 5 877
Андариел, и ние нямаме реална нужда от тази библиотека в смисъла й на заемна -
вкъщи има повече книги, отколкото там, вземаме от Британския съвет, Institute Français, Градска библиотека и American corner, въпросът е принципен.
Училищната библиотека би трябвало да допълва училищното обучение по един по-лежерен, по-свободен начин. Много неща могат да се направят. Въпросът е, че тази конкретно е под всякакви стандарти.

# 8
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Масово закриват училищните библиотеки, защото това е първото нещо, от което училищното ръководство решава да спести пари. Аз не ги виня. Защо? Защото библиотеките не се използват. Никой не влиза в тях. Защо? Защото библиотекарките смятат, че работата им е да седят на бюро и да дават картон. Да не говорим, че леличките не обичат да се влиза там, развалят им рахата. Ами то си е блага работа - по цял ден нищо не правиш. Ех, да беше и нормална заплатата, нали.  Mr. Green
Много ученици дори не подозират, че в училището им има библиотека.
А има начин училищните библиотеки да са различни. Има начини за финансиране (тоест, да се купят нови книги). Има начин децата да бъдат приобщени, да им стане интересно, да се отбиват по-често, а не само защото вече ножът съвсем е опрял и ще повтарят годината, ако не прочетат "тъпия" "Тартюф".  Rolling Eyes
П.П. За късмет на някои училища и ученици има библиотекарки, които не са като "истинските". Но колко са те?

# 9
  • Мнения: 8 999
През ум не ми е минавало да насърчавам децата си да четат, като ги водя по училищни библиотеки! Вкъщи си имаме достатъчно. Може би дори повече отколкото в училищната.

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Жалко е, че училищните библиотеки са в такова състояние, но и по "наше" време не бяха кой знае какво притегателно място. Просто оттам се вземаха книгите за програмата по литература. По мои спомени всичко друго, което ни трябваше го вземахме или преписвахме от градската библиотека, защото изборът там беше много по-голям.
Не виня училищата, че са зле с библиотеките, защото са доста притиснати с тези бюджети. За добро или лошо, никога не съм разчитала на училищната библиотекарка да събуди у децата любов към четенето, а съм го приела за родителска роля.

# 11
  • Мнения: 1 144
Боже, тази жена как не я е срам! Вместо да се радва, че някой цени писаното слово, че има шанс да научи децата да обичат книгите и да четат, тя се чуди как да ви изгони! Едно време обожавах да ходя в кварталната библиотека и да се ровя в книгите с часове, дори си мечтаех да стана библиотекарка и цял ден да си чета книжки! Библиотекарката беше една мила и прекрасна жена, показваше ми какво да чета, коментираше си с мен книгите, изобщо като чета сега вашата случка и направо съм възмутена!

# 12
  • Мнения: 5 877
Байбиби, въпросът не е кой колко книги има вкъщи. Нито пък чакам някой да буди любов към четенето у детето. Въпросът е, че това са възможности, на които то има ПРАВО.
Вече писах по-горе.

Хубавите библиотеки не са само места, където можеш да намериш книги, които нямаш.
Те са средище, място, интересно само по себе си; можеш да се помотаеш и да зачетеш ту едно, ту друго, докато решиш какво ти е интересно; можеш да си напишеш домашното на място, можеш да разлистиш някое списание, да те насочат коя книга за бръмбарите е най-подходяща за теб и училищния ти проект и т.н.
Когато бях първи курс, правеха библиотеката на английска филология горе в централното крило и ни питаха: Какво искате да има там, ние задължителната литература ще я сложим, но какво би ви било приятно да четете за удоволствие?
И го направиха наистина, има си кресла, списания най-различни, извънучебна литература, има дълги маси, на които ми е било приятно да уча, когато не ме свърта в квартирата. Да не говорим за дискове, филми и пр., които могат да се гледат или слушат на място. Това също е учебна библиотека.

# 13
  • Мнения: 25 867
Анда, извинявай, но се учудвам как изобщо са те пуснали в училище, при положение, че детето ти още не учи там.
Да не говорим, че в повечето училища и родители не пускат, освен ако не се запишат на входа с данните от личната карта. Вашето училище охрана няма ли? Липсата на такава повече би ме притеснила, отколкото състоянието на училищната библиотека.
Никога не съм ползвала такава, даже и в добрите стари соц времена - имах всички книги, които се изучават в училище, а други за четене си взимах от кварталната или окръжната библиотека.

# 14
  • Мнения: 5 877
Говорих с охраната, човекът ме пусна. Детето е записано в училището, видимо не сме терористи. Друг път съм си записвала данните, вече явно ме познава.

Ако за теб е ненужно да има библиотека (аз не съм ползвала, що пък детето ми да има свястна), за мен е въпрос на права.

Общи условия

Активация на акаунт