Трансформиращи дневници - Хранене/Тренировки 8

  • 44 951
  • 750
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 994
Здравейте, момичета. Моят проблем с корема продължава. Значи следобед не се търпи, подут ще се пръсне, боли много, газове ужас.
Имам чуството, че даже и към протеина имам непоносимост.
Днес вече си купих дегазин и се надявам да ми помогне.
Така или иначе ще си изпия опаковката.
С две ръце ти препоръчвам да си вземеш ензими, които да пиеш поне два месеца редовно. Ако имаш възможност да са тези, бих казала, че са най-добрите за подобни проблеми. Пия по 1 преди или по време на всяко основно хранене. Понякога, ако съм забравила взимам и по две. https://de.iherb.com/pr/now-foods-super-enzymes-180-capsules/857 … eNgcaAhF8EALw_wcB
 Обсъждания в съседната тема Хлорофил също е много добър за проблеми със стомаха.

Протеинът ти безлактозен ли е?? Пробвай известно време да пиеш растителен или безлактозен неовкусен.

О задължително ще си взема, само да изпия дегазина. Благодаря , че сподели. Трябва да взема вече мерки , че не се търпи. Даже мисля,че проблема се задълбочава.
Без лактоза пия от година сигурно и повече.
Ето този.

# 706
  • Мнения: 1 565
Nona, Дегазин не може да направи нищо в дългосрочен план за твоя проблем, защото действа само симптоматично - при наличие на проблем - и помага докато се приема. Не е добра идея за продължителен прием.
Ензими или вещества, подпомагащи екскрецията на ензими, е много по-добро решение.
Ани е дала идея за ензими, а аз мога да добавя и страхотен личен опит с Cinarix (цинарикс), който представлява стандартизиран екстракт от артишок и подпомага отделянето на панкреатични ензими, съответно съдейства за по-добро храносмилане без никакви дискомфорти. Това е лекарство без рецепта, може да се приема неограничено дълго време.

Аз нямам с какво да се похваля относно начина си на хранене напоследък. Редовно си позволявам вино и различни глезотии - сравнително здравословни, но все пак глезотии Heart Eyes.

Днес е така:
Рано сутринта преди трен - смути от половин банан, бадемово мляко, Supermix на Dragon (растителни протеини), ашваганда и кейл.
Закуска - каша от елда (40 г елда, 40 г полумаслено сирене, мъничко масло)
По някое време - 150 г печена тиква без захар
Обяд - ципура на скара и салата от домати.
След обяд - скир и две бисквити дайджестив.
Вечеря - печени пилешки гърди и голяма салата от зелении, краставици, царевица и няколко маслини. 1-2 чаши вино.
С двете кафета на работа хапнах по едно коледно бадемче на Линд (от тези, които са в топче шоколад, много радост в 26 калории бройката Hug)

Днес е прилично, но когато сме с малкото чедо, което тъкмо се прибра от Германия за Коледа, е лудница Grinning От всичко  му се хапва на детето, а аз готвя, ама не си оставам с готвенето, ами си ям като студентка след дълго отсъствие Grinning

# 707
  • Мнения: 19 334
Нона, ти беше бременна или бъркам?
Понеже при бременност много често се получава притискане на стомаха, но ти пък казваш корема, което ще рече дебело черво. Може да пробваш също дълъг курс пробиотици, поне месец, а и на лекар да отидеш, ще ти е най-спокойно.

И аз съм с ужасни стомашни неразположения от известно време и днес най-накрая се наканих да отида на гастроскопия. Имам чувството, че една от причините да си прецакам стомаха е фастването и после ядене в прозорец на повече храна. Ще видим какво ще покажат изследванията. Ще ходя на гастро и ще го разпитам за ензими, защото усещам как храната дълго време стои на топка в стомаха ми.
Протеин също спрях да пия засега, защото след него ставаше нещо страшно от киселини.

# 708
  • Мнения: 1 994
Не не съм. Аз от както се храня здравословно започнаха проблемите, незнам защо . Иначе навремето така ми се подуваше корема, но след една опаковка Еспумизан всичко приключи.
Може би и годините си оказват влияние, незнам.
Поръчах ензимите от БГ сайт и утре са при мен Simple Smile
Така, че ще оставя дегазина на една страна и започвам ензимите.
55,20 лв. за 180 капсули най- изгодното което открих.

# 709
  • Мнения: 19 334
Извинявай, объркала съм се явно.
Щом е свързано с храненето, явно има нещо, което не ти понася от новата диета.Може да нямаш достатъчно чревна флора, необходима за обработка на новия вид храна.

# 710
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 588
Нона, много добра цена, супер

# 711
  • Мнения: 2 631
Нона, само като идея преди да се впуснеш в добавки: не мислиш ли, че може да е от храната? До колкото помня се храниш силно нвд, почти само протеини и зеленчуци или нещо грешно съм запомнила? На мен този режим ми се отразява най-зле на стомаха и затова го отричам. А иначе съм пила и ензими и от тях получавам още по-подут корем и болки.

Това, което при мен помага, е балансирано хранене с достатъчно полезни вглх. Но ти трябва да се самоизследваш от къде идва проблемът.

п.с. Виждам, че пишеш ,, от както се храня здравословно". Дефиницията на здравословно може да е много широка и спорна, затова предпочитам термина ,,адекватно за личните нужди с преобладаващи натурални съставки". :Д За един това ще е нвд, за друг изобилие от плодове и зеленчуци, трети ще се раздуе от последните, четвърти ще вирее на ВВД заради кардио практиките си. Но в никакъв случай не бих се забила в една дефиниция като например ,,здравословно е НВД", защото така човек може да ослепее малко за това от къде са му дошли проблемите.

# 712
  • Мнения: 2 674
Това е много интересна статия на Икигай
Връзката на червата и мозъка
Червата са една от най-неразделните части на тялото. Той е свързан с почти всяка телесна система и процес. Червата помагат за производството на здравословен холестерол за насърчаване здравето на сърцето, съставляват приблизително 75% от имунната система на тялото и помагат за регулиране на теглото, заедно с много други телесни функции. Като се има предвид това, хората често забравят за критичната роля, която червата играят за здравето на мозъка.
Червата влияят върху мозъка както чрез хормони, така и чрез нервни връзки. Следователно състоянието на червата оказва голямо влияние върху състоянието на мозъка.
По-долу очертаваме начините, по които червата въздействат върху мозъка и как да насърчаваме здравето на мозъка чрез възстановяване и поддържане на здравето на червата:
Чревният микробиом
Чревния  микробиом е ключов аспект на червата и се състои от около 1000 вида бактерии в "джоба" на дебелото черво, наречено цекума. Този микробиом е отговорен за подпомагането на производството на невротрансмитери като серотонин (хормонът на „добро усещане“). Всъщност 95% от серотонина се произвежда в червата. По този начин микробиомът на червата помага в процеса на производство на необходимите химикали в мозъка, които помагат за подобряване на настроението и цялостното психическо здраве.
Проучванията показват, че здравето на червата може да бъде свързано с психични проблеми като депресия и тревожност . По-конкретно, изследователите обмислят въздействието на специфични чревни бактерии върху депресията и тревожността. Имаше проучване на над 1000 души, които изпитват депресия или смятат, че имат ниско качество на живот. Резултатите показват, че депресираните участници е по-вероятно да липсват два специфични вида бактерии в червата си: Coprococcus и Dialister . Следователно дисбалансът на бактериите в микробиома може потенциално да навреди на хормоналните и психически функции на тялото.
Строболомът
Въпреки че може да изглежда странно, червата и ендокринната система са дълбоко свързани. Всъщност част от червата се определя като естроболом, съвкупност от бактерии в червата, отговорни за метаболизирането и модулирането на нивата на естроген в тялото. Връзката между естроболома и други чревни бактерии може да повлияе на нивата на естроген в тялото, което от своя страна може да повлияе на теглото, либидото и настроението. Настроението се влияе специално, защото естрогенът действа върху частта от мозъка, която помага за контролиране на емоциите. Естрогенът може да повиши нивата на серотонин и да увеличи броя на серотониновите рецептори в мозъка. Известно е също, че естрогенът участва в производството и ефектите на ендорфини (химични вещества, които се чувстват добре в мозъка). Освен това, естрогенът помага за защита на нервите в мозъка от увреждане и има доказателства, които предполагат, че естрогенът може да помогне за стимулиране на растежа на нервите. ,
Нервни връзки
Освен това червата са физически свързани с мозъка чрез милиони нерви, което означава, че чревният микробиом има способността да влияе на мозъка, като помага за контролиране на съобщенията, които се изпращат до мозъка чрез тези нерви. Проучванията дори показват, че хората с различни психологически разстройства имат различни видове бактерии в червата си, в сравнение с контролната група.
Подкрепа на мозъка ви чрез червата ви
Има различни начини да поддържате червата си, включително:
Яжте разнообразна гама от храни: Това може да доведе до разнообразен микробиом, който е индикатор за добро здраве на червата. Бобовите растения, бобът и плодовете съдържат много фибри и могат да насърчат растежа на здрави бактерии.
Яжте ферментирали храни: Ферментиралите храни като кисело мляко, кисело зеле и кефир съдържат здрави бактерии и могат да намалят количеството на болестотворните видове в червата.
Вземете пробиотична добавка: Пробиотиците са живи бактерии, които могат да помогнат за възстановяване на червата до здравословно състояние след дисбиоза.
 Яжте пребиотични храни: Пребиотиците стимулират растежа на здрави бактерии. Богатите на пребиотици храни включват артишок, банани, аспержи, овес и ябълки.
Ограничете приема на изкуствени подсладители: Има доказателства, които предполагат, че изкуствените подсладители като аспартам повишават кръвната захар, като стимулират растежа на нездравословни бактерии в чревния микробиом.
Яжте пълнозърнести храни: Пълнозърнестите храни съдържат много фибри и полезни въглехидрати като бета-глюкан, който микробиомът на червата използва, за да помогне на тялото да регулира теглото, риска от рак, диабет и други заболявания.
Яжте храни, богати на полифеноли: Полифенолите са растителни съединения, разградени от микробиома, за да стимулират здравословния бактериален растеж. Те могат да бъдат намерени в червено вино, зелен чай, черен шоколад и зехтин.
Оценяването на здравето на мозъка ви е критична част от благосъстоянието и поддържането на здравето на червата е един от най-добрите начини за това. Научете повече за значението на червата :
Здраве на сърцето
Скорошно проучване на 1500 души установи, че чревнrs микробиом играе важна роля в насърчаването на "добрия" HDL холестерол, който помага за премахването на други и потенциално вредни форми на холестерол от вашите артерии и кръвообращение. Проучването установи също намаляване на триглицеридите в кръвта, които са видове кръвни мазнини, които могат да допринесат за сърдечни заболявания, когато нивата им са твърде високи. Освен това, Lactobacilli, чревна микробиомна бактерия, могат да помогнат за намаляване на „лошия“ холестерол, когато се приемат като пробиотик, намалявайки риска от сърдечни заболявания.
Въпреки това, бактериите в червата също могат да повлияят негативно на здравето на сърцето. Това е така, защото нездравословните видове в чревния микробиом могат да доведат до сърдечни заболявания, като произвеждат триметиламин N-оксид (TMAO), който е химикал, който допринася за блокиране на артериите.
Имунно здраве
Червата съставляват приблизително 75% от имунната система. Решаващ аспект от ролята на червата в имунитета се дължи на наличието на полезни бактерии или микрофлора, които се колонизират в лигавицата на червата. Микрофлората в червата образува бариера, която предпазва от нашественици, като се конкурира с вредните бактерии и вируси. Тези микрофлори комуникират с имунната система, като я карат да атакува лоши бактерии, гъбички, вируси  и паразити и да попречи на повече бактерии да се настанят. Когато тези микрофлори не процъфтяват в червата, имунитетът е силно компрометиран.
Тегло
Изследванията показват, че чревната дисбиоза или когато има дисбаланс на здрави и нездравословни микроби в червата, може да допринесе за увеличаване на теглото. Добре известни проучвания показват, че ако чревните бактерии от хора със затлъстяване се поставят в мишки, мишките наддават на тегло. Освен това микробиомът на червата влияе върху химикалите, които тялото произвежда, за да се почувствате сити. Следователно, тъй като микробиомът на червата участва в сигнализирането по отношение на глада, той може също да бъде свързан с наддаване на тегло.
Добро здраве
Чревният микробиом играе роля в здравето на червата и вероятно е фактор за чревни заболявания като синдром на раздразненото черво (IBS) и възпалително заболяване на червата (IBD). Много от симптомите, които хората с IBS изпитват, като подуване на корема, крампи и коремна болка, могат да бъдат причинени от чревна дисбиоза. Това е така, защото микробите произвеждат много газове и други химикали, които допринасят за подуване на корема и други симптоми.
Въпреки това, някои здрави бактерии като бифидобактерии и лактобацили могат да подобрят здравето на червата, тъй като помагат за запечатването на празнините между чревните клетки. Това помага за предотвратяване на синдрома на пропускащите черва, както и предотвратява залепването на болестотворни бактерии към чревната стена.

# 713
  • Мнения: 1 994
Нона, само като идея преди да се впуснеш в добавки: не мислиш ли, че може да е от храната? До колкото помня се храниш силно нвд, почти само протеини и зеленчуци или нещо грешно съм запомнила? На мен този режим ми се отразява най-зле на стомаха и затова го отричам. А иначе съм пила и ензими и от тях получавам още по-подут корем и болки.

Това, което при мен помага, е балансирано хранене с достатъчно полезни вглх. Но ти трябва да се самоизследваш от къде идва проблемът.

п.с. Виждам, че пишеш ,, от както се храня здравословно". Дефиницията на здравословно може да е много широка и спорна, затова предпочитам термина ,,адекватно за личните нужди с преобладаващи натурални съставки". :Д За един това ще е нвд, за друг изобилие от плодове и зеленчуци, трети ще се раздуе от последните, четвърти ще вирее на ВВД заради кардио практиките си. Но в никакъв случай не бих се забила в една дефиниция като например ,,здравословно е НВД", защото така човек може да ослепее малко за това от къде са му дошли проблемите.
Ами да ти кажа честно съм леко объркана. Накара ме да се замисля, но не мисля че съм НВД.
Макронутриенти не следя и не смятам. Но една позната спазваше стрикно това хранене и не кусваше даже плодове и зеленчуци, само определени такива. Влизаше в китоза и т.н.
А пък аз ям много плодове, всеки ден. Ориз, картофи / по-рядко/ боб, леща, нахут, грах, протеинов хляб, овесени ядки много често, палчинки.
Незнам не мисля, че съм НВД, камо ли силно.
Ще пробвам с ензимите и силно се надявам да ми помогнат.

# 714
  • Мнения: 2 602
Нона, много плодове не е много добра идея. Боб, нахут, грах, пък и овес - подуващи храни.
Вегетарианка ли си ? Във всеки случай не си НВ.

# 715
  • Мнения: 1 994
Нона, много плодове не е много добра идея. Боб, нахут, грах, пък и овес - подуващи храни.
Вегетарианка ли си ? Във всеки случай не си НВ.

Не, не съм. Заедно с тези храни имам доволно количество протеин. Вкъщи почти винаги си ядем месо, рядкоо посно.
Плодове един два на ден, банан или ябълка, цитруси.....

# 716
  • Мнения: 1 565
Сега се сетих, че вече повече от половин година си правя костен бульон и съм сигурна, че И заради него нямам никакви стомашни смущения. Бях чела някъде, че много помага при синдрома на раздразнените черва - аз нямам такъв, но пък когато ям повече фибри, чувствам дискомфорт. От друга страна, фибрите са ми важни, за да ходя редовно до WC - това ми е проблем от детска възраст.
Мисля, че костният бульон наистина върши чудесна работа. Буквално "смазва" стомаха и стените на червата. Има и разкрасителен ефект, който аз лично не съм усетила осезаемо, сигурно заради виното и кафето Joy

# 717
  • Мнения: 1 994
Сега се сетих, че вече повече от половин година си правя костен бульон и съм сигурна, че И заради него нямам никакви стомашни смущения. Бях чела някъде, че много помага при синдрома на раздразнените черва - аз нямам такъв, но пък когато ям повече фибри, чувствам дискомфорт. От друга страна, фибрите са ми важни, за да ходя редовно до WC - това ми е проблем от детска възраст.
Мисля, че костният бульон наистина върши чудесна работа. Буквално "смазва" стомаха и стените на червата. Има и разкрасителен ефект, който аз лично не съм усетила осезаемо, сигурно заради виното и кафето Joy
Как го правиш?

# 718
  • Мнения: 2 602
На мен добре ми понася смес от лъжица овесени ядки и лъжица булгур, накиснати от вечерта в топла вода. Добавям и лъжичка фъстъчено масло, не ме подува и ме засища.
А част от работата ми е и да ям на стол на обяд с деца. Та поднасят ни понякога уж зеленчукова салата, пълна с нахут, червен боб и царевица Smiling Imp Тези три бомби заедно! Никой не го докосва това нещо.

# 719
  • Мнения: 1 565

Купувам си телешки кости от магазина на една добра ферма.
Около два килограма кости се подреждат в голяма тава върху хартия. Наоколо нареждам две големи глави лук, нарязани на 4, 2-3 моркова, 2-3 стебла селъри или няколко стръка нашенска целина без листата или пък една средноголяма глава целина, обелена и нарязана на едро, и/или пащърнак. Запичам всичко това във фурната на 180 градуса за 30-35 минути. Целта е костите да потъмнеят, белтъците да коагулират и да не прави пяна при варенето. Вкусът също е много по-добър, ако костите са запечени предварително. След това премествам всичко в крокпота (моят е от големите, пълня с вода до максимума), добавям 2-3 листа дафинов лист и 10-15 зърна черен пипер и варя на Low 24 часа. Дългото варене на тих огън е ключово за качествата на костния бульон. Посолявам почти накрая. След това, още топъл, го прецеждам в буркани, оставям да изстинат и мазнината да излезе отгоре и да запечата съдържанието. Слагам капачка и внимателно прибирам в хладилник или фризер. В хладилник изкарва месец без проблем, ако бульонът е добре запечатан с мазнината. Ако не си сигурна, ползвай си фризера.
Бульонът се пие затоплен (първо махаш мазнината, разбира се), може с лимонче, на мен ми е много вкусен. Може да се ползва за супи или ястия вместо вода.

Последна редакция: чт, 16 дек 2021, 10:19 от Vetrena

Общи условия

Активация на акаунт