Религията и (крайният) патриотизъм като най-гадни човешки изобретения

  • 5 539
  • 180
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 639
"Общочовешката ограниченост,глупост и порочност се проявяват във всяка отделна страна под различна форма-това именно се назовава национален дух"
Съдбата е жестока-хората жалки-е казал Артур Шопенхауер.
Например всяка религия обещава,че ще донесе награда за качествата на сърцето или волята,но никоя за развитието и качествата на ума.
Мисленето на бай Ганьо е -"Който не разбира от дума,ще разбере от бой" и тук не визирам бай Ганьо като българин.В днешно време той е навсякъде.За мен най-лошото човешко изобретение са парите.Хората с пари,незнайно защо се мислят за богопомазани и безсмъртни.Те разпределят,нареждат и контролират целия свят.Защо!?
Това е моя въпрос.Нали всички идваме от едно място,и всички един ден ще умрем.
Човек уж не обича да бъде командван,но слуша и изпълнява всичко,което наредят управляващите.Както сега за Ковид-още не е свършила така наречената "пандемия",а Бил Гейтс казал,че скоро предстои друга по-лоша от тази.Как аджеба,той знае,да не е екстрасенс!?
По филмите много пъти съм гледала,а и чела в разни книги-за организирани боеве на така наречените "обикновенни-разбирай бедни" от хора,които не си знаят парите.И къде в картинката е Господ Бог? ..Защо те продължават да разполагат с "благата" и не следва "наказание".Ясно е,че един ден и те ще си отидат,но до тогава ние "обикновенните" ще страдаме,заради техните игри.
Та според мен,парите са най-гадното изобретение на човечеството.
Или поне някой хора,са открили как да си играят с човечеството,благодарение на парите си.

# 16
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
За нова пандемия, ако четеш, всички най- големи вирусолози предричат, че ние ще преживеем още една пандемия в живота си
а те си говорят с Бил Гейтс за пари Simple Smile

Иначе парите са символ, най- доброто изобретение на човека, не мъкнеш чували с картофи, за да разменяш с моркови, а носиш хартийки

Останалото е закономерсност в природата- който печели повече има повече влияние и стойност за общността и то, защото всички искат от него и му висят на врата

# 17
  • Мнения: 2 639
Изобщо не чета нищо свързано с пандемии и вируси.Просто случайно ми попадна в полезрението.
И не казват,че вирусолози го предричат,а той.Ама все тая де,не наблягам на това.
Наблягам на друго.Че хората с парите,движат света.Е това не е закономерност.Ако ги нямаше парите,как щяха да се случват нещата!?Всеки ламти за пари,и иска още и още,ще кажеш,че ще си ги носи в гроба.А след като "този,който печели повече има стойност за общността"-Каква стойност има за обществото този,който продава наркотици примерно,или този който се занимава с проституция?Защото те имат пари,но според теб Роузи каква е тяхната позиция в обществото,и с какво допринасят за развитието му?
Защото,аз логика не намирам.
Да,всеки има различно мнение по въпроса,моето е,че парите са най-гадното изобретение,защото "развалиха" хората дет'се вика.
Има и лаф "Парите развалят човека".Въпреки,че човек се разваля от вътре-навън..

# 18
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 294
Хубава тема.
Аз мислех, че ваксините са измислени с тази цел.

# 19
  • Мнения: 41 149
Без религия нямаше да има Ренесанс и Просвещение.

Все едно да кажеш, че без криза е нямало да има оправяне. Не забравяй, че тъмните векове са ни натрапени от църквата, а ренесансът е връщане към времето преди това и то въпреки църквата, а не по нейна заслуга. Църквата се е опитвала всякак да го спре - горила е Джордано Бруно на клада, затворила Галилей...
 Забележи също и какво е направила религията и с мюсюлманите - някога арабите са били по-културни от европейците, но след векове религиозен фанатизъм днес са абсолютен прът в колелото на прогреса, а най-радикалните биха искали пак да сме в тъмните векове.

Иначе патриотизмът е хубаво нещо в умерени дози, внася емоция и колорит в живота. Ще гледаш олимпиадата, ще стискаш палци за нашите, ако паднат ще ти е мъчно... Няма лошо, ако след това си кажете "наздраве" с другия, чиито сънародник пък е спечелил. Но става съвсем друго, когато разни отрепки почнат да говорят за национални идеали, за никакво примирение, за отнети изконни територии и да призовават за връщане на нещо си с оръжие в ръка...
И с религията е така - няма лошо да те учи на морал, да дава утеха и някаква цел в живота, но когато разни религиозни водачи почнат да сочат с  пръст неверниците и да призовават за религиозни войни, когато настане нетърпимост между различните и когато религията потиска човешкото в човека нещата загрубяват.

Последна редакция: ср, 23 фев 2022, 09:11 от Черна станция

# 20
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 294
Факт е, че религията е инструмент за управление и въздействие.
Какъв би бил животът без нея?

# 21
  • Мнения: 41 149
Факт е, че религията е инструмент за управление и въздействие.
Какъв би бил животът без нея?

Не знаем. Но с нея виждаме какъв е. Християнството например е много човечна религия - Христос учи ако те ударят по едната буза да обърнеш и другата, ако имаш две ризи да дадеш едната на ближния си... Но какво става после? Кръстоносни походи и горящи клади... Даже супер мирна религия като будизма не спира будисти да се избиват с каквито там има около тях.

# 22
  • Мнения: 25 677
Проблемите идват от човешката алчност. Борба за повече ресурси, дори когато вече не става въпрос за оцеляване, а за излишества.
Религията и национализмът във всичките му проявления са само инструменти в тази борба.

# 23
  • Мнения: 2 589
Човекът, в смисъл масата, има нужда (за мен необяснима) да вярва в нещо. И юруш на традициите, на всеобщи църковни празници, пренасяни и съществуващи от столетия.
Но ако попиташ някого конкретно има ли вяра, по-голяма част ще си признае, че не. Или някакво банално бла-бла. Това е парадоксът.

# 24
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Най- просто- тя е начин за обяснение на човека и света.
Тя е продължение на вътрешното търсене на човека. Тя е вътрешно
търсене за утеха, опрощение, закрила. Дядо Мраз за възрастни. Дюркем го е казал- не съществуват нерелигиозни общества

Християнската религия е изиграла ролята си, тя е била най- прогресивната философия за времето си, начин на мислене, живеене и организиране на обществата- политика, наука и етика

Заедно с еволюцията на човека, отдавна мястото ѝ заема науката, медицината, литературата и психологията

Религията днес е за мързеливите или неспособните да анализират себе си, да приемат собствената си вина и затова приемат утехата да персонализират и изхвърлят "злото" извън тях и да търсят опрощение извън себе си

Християството ни е научило на морал, от гледна точка, че е научило човека да изпитва вина, но в същото време е измислило дявола, който всъщност поема вината за злото.

Което е остарялата дума за нагон- всички вродени инстинкти, върху които имаме малък контрол, когато не сме осъзнати хора. Т.е нещо напълно естествено и добро, но не разбирано от човекът тогава

Странно е, че все още има хора, които вярват в Дявола, Ангела, Рая и Ада

В източите народи тече процес на секуларизацция и дано се сучи в рамките на живота ми.
Много страдания ще спрат

# 25
  • Мнения: 41 149
Религията и национализмът във всичките му проявления са само инструменти в тази борба.

Именно това твърдя и аз - щом са изобретения значи има изобретател и изобретателите са онези, които искат да управляват.

А иначе се реших на темата заради Украйна. Практически еднакви хора като бит, религия, език, нрави обичаи, но са готови да леят кръв за да ги управлява този, а не онзи, да са в тази, а не в онази държава и да умират под този, а не под онзи флаг... Ми тотална идиотщина. Все си мислех, че хората трябва да са умни и да покажат среден пръст на поредния политик, който ги праща на война, но се получава обратното - хората се самонадъхват и сами усилват изначалния импулс...

# 26
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Същото е в Индия- едни черни колят други черни, щото са чисти арийци и малко по- светли от другите...

Там безумието на национализма се вижда най-ясно

В Африка също

# 27
  • Мнения: 25 677
Човекът, в смисъл масата, има нужда (за мен необяснима) да вярва в нещо. И юруш на традициите, на всеобщи църковни празници, пренасяни и съществуващи от столетия.
Но ако попиташ някого конкретно има ли вяра, по-голяма част ще си признае, че не. Или някакво банално бла-бла. Това е парадоксът.

Има разлика между вяра и религия. Вярата си е вяра, това е вътрешно усещане и не пречи на никого.
Виж, религията вече може и нанася много вреди. Най-циничното е, че се възползва от вярата на хората за собствени цели и облаги.

# 28
  • Мнения: 160
Всичко е много хубаво написано и обяснено, но според мен патриотизмът е стар колкото света. Не е нужно да има определено движение, за да може човек да бъде патриот. Според мен това да си патриот идва отвътре и не смятам, че някой може да ти го насади в теб.
Иначе си изключително права, че с всичко се злоупотребява, манипулира и предава, за да се материализира.

Темата е доста дълга, но тези теории са  развивани още от антрополози през XVIII век как религията носи само беди и войни, но после самите те се поправят и казват, че грешат, след като навлизат в материята на своята наука и разбират следното:
Природата на хората е агресивна и без религия нямаше да е по-различно. Пак щеше да има кръстоносни походи, защото участниците в тях не се сражават за Бог, а за богатства. Кои отиват на Изток? Първо отиват най-бедните, които търсят ново препитание, а след тях следват всички принцове, рицари и благородници, които не са първородните деца, поради което са лишени от наследство в родните им земи. Същата история е и с джихада, но ролите са разменени. Религията се използва за Bellum Iustum (правост/легитимност за предприемане на военни действия). В случая религията е жертва на човешката алчност и не бива да се обвинява заради това.
Черна станция, това, което си писала за самоубийството, е правило прието доста по-рано от средновековното феодално общество и е заимствано от още по-древни правила и философия. Накратко фактът, че християнството се разпространява в Рим и Персия именно сред по-бедни, зависими и робски прослойки, би трябвало да ни светне, че последното нещо, за което са си мислели, е как да останат лоялни на своите господари. Става въпрос за душата ти, че тя не е нещо случайно, ти си важен и Бог те е включил в неговите сметки, като в края на жизнения ти път стои надеждата за по-добър живот там горе. Това е нещото, което направи християнството най-разпространената религия - надеждата за по-добър живот в края на светлината, оттатък тунела.

Ромоли, патриотизмът навлиза като доктрина през XVIII век и започва да се разпространява едва след епохата на Наполеон Бонапарт, когато навлизаме от епохата на империите в епохата на националните държави. В лъжа живеете, ако си мислите, че българите по времето на Симеон Велики са се тупали в гърдите от гордост, че са българи. Отново, Черна станция,  селяните не са се присъединявали към войската, за да умират за своя владетел, защото им е повтарял "България на 3 морета, момци" (най-вече тогава патриотизъм не е имало, както стана ясно), а защото във войската може да се издигне. Ще натрупа богатства, ще се сдобие с голям имот и ще събира данъци, с които да се прехранва, а няма да работи като луд, за да може накрая градушката да му отнеме всичко и да гладува зимата. Даже ще дам пример с еничарите и "насилствено" взиманите християнски дечица. Повечето християни сами предлагали децата си за кариера в османската войска, за да може да имат по-добър живот. После мюсюлманите се бунтуват, защото и те желаят техните деца да бъдат част от еничарския корпус. Както виждате нито има патриотизъм тук, нито чувство към религия, след като някои ще изменат на първородната си вяра. Всичко е до това да са материално осигурени. Религията/вярата обаче е тази, която е съхранила българщината до появата на чувство за патриотизъм и родолюбие, за да може едва през 1762г. един вярващ, отдал се на религията си монах,  да напише неговата патриотична творба, от която да започне една епоха на Възраждане, в която ще се откроят толкова велики имена на патриоти и вярващи хора.
Религията и патриотизмът за мен са хубави, защото са движения, които наблягат над духовното развитие на човек. Уви природата ни е такава, че хората ще изменят и най-святото по такъв начин, за да се накичат с богатства и блага. Те не са изобретения. Не са създадени за ден или два. Това са течения, с които човек си обяснява заобикалящата го среда и къде той стои в нея.
[Разбира се, че има секти и манипулации спрямо религия и шовинизъм, но не трябва заради тях да се напада религията като цяло. Всичко хубаво може да се използва и за негативни цели.]
Даже искам да контрирам, като кажа, че атеизмът и либерализмът са най-гадните човешки изобретения. Първото ти отнема душевността и те превръща в същество, което трябва само да яде и да живее ден за ден, а второто те превръща в личност без собствено място, без бащина огнище, която да се лута в още един по-изгубен свят, който не знае накъде да поеме и кое е морално правилно, и кое не.

# 29
  • Мнения: 41 149
Именно - вяра, религия, църква на пръв поглед са едва ли не синоними, ама не са. Църквата, посредством религията, се опитва да наложи монопол върху вярата.

Общи условия

Активация на акаунт