"Бягат" ли българите от българи?

  • 14 608
  • 245
  •   1
Отговори
# 75
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 970
Питането “от къде си” предполага, че не си “от тук”. И, да, може да е неприятно усещането, че не си си у дома когато реално си си у дома. Децата ми няма как да кажат, че са от България, защото не са от България, примерно. Родени са и са израстнали в Исландия. И естественият отговор за тях е този. И наистина бяха много объркани и притеснени от този въпрос когато им беше зададен за първи път в Исландия. Обсъждали сме темата с тях.

Аз съм от България и този въпрос не ме смущава, макар че ако съм някъде в чужбина на почивка и ме питат “от къде си” съм се чудила каква точно да кажа “от България” или “от Исландия”. С този въпрос съм забелязала, че обикновено питат къде живееш и откъде идваш, та обикновено отговарям “живея в Исландия”. Пък ако се разговорим повече може да допълня и да стигнем до България.

# 76
  • Мнения: X
Metanoia, понеже от мой коментар тръгна дискусията, ще отговоря. От моята гледна точка, разбирам опита за политкоректност в мулти-култи обществата и се старая да се съобразявам. Живея в западно общество вече 10+ години, считам се за добре интегрирана и отворена към всички (почти, де, към някои култури съм с резерви заради отношението им към жените). Не ми е приятно, когато един от първите въпроси към мен е откъде идвам, защото не произходът е главният критерий, който ме определя като човек, та да се пита първо за него. Не ми е приятно директно от началото да се прави разграничение "ти не си като нас, ти си другоселец", когато аз по манталитет съм много по-близка до приемното общество. Това, разбира се, съвсем не означава, че се срамувам от произхода си или че се отричам от сънародниците си. Много мога да говоря за България и живота ми там.

Напоследък забелязвам как въпросът откъде идвам ми се задава все по-рядко и по-рядко при първи контакти с нови хора, в началото не беше така. За акцента написах по-горе.

# 77
  • Мнения: 25 845
Добре, че нямам такива дертове. Не могат да ме засегнат със "от къде си", та те тук всички са от някъде и със акцент. Joy

# 78
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Чак пък да са притеснени...
Реален случай
Викат ме в училище, зарди твърдение, че дъшеря ми е проявила неуважение към учител.Което няма как да бъде истина
Случаят
Детето на 10 години.Нова учителка, чете списъка на класа и децата стават.Сига до девойката.Съптветно не може да произнесе  фамилията.
След ва въпрос Откъде си  "х"
детето "От тук"
учителката, "Да живееш тук, но къде си родена?"
детето "Родена съм тук"
учителката "И къде е това тук?"
детето "УБПА"
учителката.Да, точно за това питах, къде е УБПА
детето Отиваш на площад "z" вземаш  автобус  с номер " X", последна спирка УБПА(Университетска болница принцът на А..."
Извода  на учителката детето си подиграва.
Ами какво очаква да чуе, след като деето е родено в същия град. Щом не получава желания отговпр, трябва да смени въпроса.Девойката решила(и с право),  че учителката не знае къде е райоммата университетска болница.
За протокола, дъщеря ми  е родено тук, няма акцент и  по фенотип не се отличава от тукашните граждани и има тукашен паспорт.Съответно, ако учителката си направи трида да погледне в дневника , ще види, че е записана с идентификационем номер на гражданин на страната, а не с номер за идентификация на чужденец.

Че като си отворих устата с моя източноевропейски акцент.Наложи се да пише обяснения  пред тукашния инспекторат.После имаше писмено извинение.Естествено канцелира  оплакването на учителката от  училищното досие на дъщеря ми.

Последна редакция: ср, 12 апр 2023, 16:11 от sl

# 79
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 970
Въпросът сам по себе си е ок, но и на мен ми е досадно когато се задава не на място, ни в клин, ни в ръкав. Особено след 20+ години вече. Отишла съм на преглед за очите, а не да обяснявам откъде съм, от колко години живея тук, че и по-лични неща.  Но и аз забелязвам, че все по-рядко се задавя този въпрос така неадекватно.

# 80
  • Мнения: X
При лекар е съвсем не на място, съгласна съм. Мен напоследък наистина не ми задават този въпрос при нови контакти на работа или private, чак по-нататък като се поопознаем или аз споменавам, или подпитват нещо. Може би не им толкова интересно. Но може и да е защото аз по принцип съм си кречетало и ги разсейвам с други теми за разговор, та забравят да питат.

Говоря лично за себе си и за моите си предпочитания и ще кажа, че на мен такива шаблонни small talk разговори и симулиран интерес към страната ми от непознати са ми втръснали до болка. Да, хубаво е в България, морето, планината, но надали моите две изречения мимоходом в първи разговор с някого ще го навият да си прекара почивката там.

# 81
  • Мнения: 1 752
Навремето като учех магистратура, когато се запознавах с една девойка, която впоследствие ми стана приятелка, я питах откъде е, тя ми каза - “от Турция”.  След известно време, дойдоха студенти от Германия на обмен, гледам я, говори с тях на перфектен немски. Оказа се, че когато била на година, семейството се преместило в Германия. Същата се омъжи за местен, с когото живееше дълго време, за което родителите, живеещи в Германия, не знаеха. Предполагам просто е имало и елемент на родителско влияние, в това откъде тя се определяше да е, а вероятно и дългогодишен опит, израствайки с идеята, че родителите й са гастарбайтери. Сега интересно децата й как се самоопределят, с баща западноевропеец, живеещи в Германия.

# 82
  • София
  • Мнения: 2 630
Какво значение има кой как се самоопределя? Истината е само една, тя не може да има две страни, които се разтеглят докрай. Моят син е триезичен, наполовина българин, другата половина няма да я кажа каква е, защото не искам. За българските ширини името му сравнително необичайно. Той е чудесно дете, умно, будно, чаровно, всички искат да са му приятели, без капка агресия в себе си. И чак след като го опознаят и харесат, почват да питат за името и произхода на името, за мама и тати откъде са и т.н. Той може да се самоопределя както си иска, но тук не е това важното. Важното е, че е голям сладур и всички му се радват.

# 83
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 888
И това каква връзка има с темата?

# 84
  • Мнения: 1 752
Има връзка, защото и българин да си е в определени ситуации не е много ясно. Моите деца също ги питат от къде са,  българи ли са? Ако само единият родител е българин, другият не е и живееш в трета страна? Какво си тогава? Това е честа схема в чужбина. Мен, навремето в Британская музей ме спря младо момче с плачевен български. Аз говорех със сина ми, той ни чу, каза че е роден и израствал в Щатите и му е много мило да чуе българска реч. А той какъв е?

# 85
  • Down south
  • Мнения: 7 767
Аз ли се загубих в темата. Какво общо има сладкото и комуникативно дете, на което всички се радват.
Да, децата са общителни и комуникирайки на няколко езика е предимство.
В основата на темата, сме ние, българите.

# 86
  • Мнения: 6 547
Моите синове са такъв случай. Родени са в различни държави, които не са нито България, нито Германия. За тях мястото им на раждане е просто графа в документите и малка весела история за small talk.

# 87
  • Мнения: 25 845
Моят син е триезичен, наполовина българин, другата половина няма да я кажа каква е, защото не искам. За българските ширини името му сравнително необичайно. Той е чудесно дете, умно, будно, чаровно, всички искат да са му приятели, без капка агресия в себе си. И чак след като го опознаят и харесат, почват да питат за името и произхода на името, за мама и тати откъде са и т.н. Той може да се самоопределя както си иска, но тук не е това важното. Важното е, че е голям сладур и всички му се радват.
Много жалко за теб, че се срамуваш от произхода на бащата на детето. Ето такива са много българки омъжени за мъж от друга раса или религия. Детето им чудесно, но имат този балкански предрасъдък.Все едно е срамно...
Имай в предвид, че никой не го интересува бащата нигериец, албанец или швейцарец е, ама никой. Wink

# 88
  • София
  • Мнения: 2 630
Изобщо даже не ме е срам, ама няма да кажа, защото не искам. Имам си причина да не искам, как не ще си разкажа цялото житие и битие във форума. ierldan например ме чете какво пиша и не искам да разкривам повече подбронсти за себе си .Живяла съм на толкова много места и съм срещала толкова много хора от толкова много държави, че ми е абсолютно все тая кой какво мисли за мен. Ако ти е по-лесно да осмислиш, че ме е срам, окей.

# 89
  • Мнения: 1 752
Vondito, в една тема само съм те засичала, и то с един коментар, а ме изкара твой стокър! Въобще не знам коя си, що си и за мен няма значение, какво общо имам аз с това какво пишеш за себе си или не??  Тук всеки споделя каквото му харесва за себе си - едни са загадъчни, други почти анонимни, но ми е странно защо аз съм намесена в горното твое изказвани😵😮😲???

Общи условия

Активация на акаунт