Да кръстим ли бебето на бабата и дядото?

  • 6 227
  • 153
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 28 731
Вярно има ужасни имена. На свекъра ми беше такова и ако бях решила за спазвам традицията от техния род, и синът ми щеше да е с ужасно име. Преди години по-малката сестра на приятелка си смени името като навърши пълнолетие. Буквално не си го понасяше.

# 121
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 300
За празниците- дъщеря ми трябваше да се роди на 15.08. и ако се беше родила тогава щях да я кръстя Мария или щеше да е с двойно име.

Да,бих кръстила детето на светец,ако е родено точно на деня.

# 122
  • Мнения: 2 504
Аз не бих и не кръстих на светеца. Не смятам за нужно да давам име, което не харесвам.

# 123
  • Мнения: 1 035
Живеем в свободно време, кой, как реши. Ако искаш го кръсти, ако искаш недей. Аз лично реших да го кръстя, но само първата буква свекъра е Атанас, детето е Андреа. Тотално различно е, но това име ми хареса, можеше и Анастасия за да е по-близо, но не смятам, че има нужда.

# 124
  • Мнения: 46 553
И аз за малко да родя на 15.08., но родих на 16-ти Simple Smile не бих кръстила на Светец, само защото се е родило тогава. Не съм вярваща, а и имам прабаба Мария. Ако пък я бях кръстила така, пак щеше да има хора (не от семейството, по принцип), които да кажат - защо пренебрегна рода на мъжа ти и въобще бабаите и дядовците като цяло, а отиде чак на прабаба и то от страна на жената Simple Smile
https://aida.bg/rod_i_sila0521/
Прочети тук, Аида Марковска изучава родовете, изводите и са на базата на много, много случаи.
Конкретно в този линк не откривам обяснение на въпроса. Но прочетох с какво се занимава Марковска, не вярвам в подобни неща, но пък е печеливш бизнес.

П.П. Замислих се за семействата на родителите ми. От баща ми, брат му, майка ми и сестра ѝ (родени през 50-те), само майка ми носи първата буква на дядо си (и то по майчина линия). Другите нямат никаква връзка с баби/дядовци. След това аз и братовчедите ми сме кръстени на дядовците си. Или и двете двойки баба-дядо са били нетрадиционалисти, или през 50-те не е била толкова почитана тази традиция.

# 125
  • Мнения: 12 307
В различните краища е било различно даже в началото на 20 век - кръщавало се е на кумовете, кръстниците са избирали имената, , на други места пък на светци или на баба/ дядо... Но и на мен ми се струва, че чак 60-70-80-те години става масово очакването да е на баба / дядо и сръдните, ако не е.

# 126
  • Мнения: 6 778
До манталитет и интектуални възможности. Да се цупиш и не приемаш внук, защото не носи името ти, говори за доста липси.
Добре правят в чужбина, пазят фамилното име, това е ценното и важното, не първото име. Като чуеш Кенеди и знаеш произхода, няма значение Джон ли е или не.

# 127
  • Мнения: 2 764
Имам близка в семейния кръг родена края на 60-те,  дават и име на бабата и жената много се зарадвала. Е, да но кумата се сетила, че не била попитана и се започнало едно провикване - къде се чуло и видяло кумска дума да не се зачита.
Тогава бабите били на по има няма 40години,  кумата също. Сменят името с посочено от кумата, и двете имена са хубави. Запознах се с въпросната кума, вече беше 70годишна и споделяше каква глупост е сътворила да си прави майтап пред хората за едната шега дали ще се наложи.

# 128
  • Мнения: X
Това с кумовете е много странно, не вярвах, че е вярно! Мисля, че и свекърва ми е кръстена според кумската дума. Не е кръстена на баба си, а както кума/кумата са определили. Баба й е била с по-хубаво име, според мен. За първи път от нея съм го чула това за кумовете, сега и от вас.

# 129
  • Мнения: 46 553
Поне видяхме, че всяко време си има своите особености и става дума за мода през определен период, не за вековна традиция, която мъжът на авторката иска да наруши Simple Smile
И все пак тя има последната дума (от посочените Диана ми харесва най-много).

# 130
  • Мнения: 12 307
Това с кумовете е много странно, не вярвах, че е вярно! Мисля, че и свекърва ми е кръстена според кумската дума. Не е кръстена на баба си, а както кума/кумата са определили. Баба й е била с по-хубаво име, според мен. За първи път от нея съм го чула това за кумовете, сега и от вас.
Леля ми и чичо ми по бащина линия носят дословно имената на кумовете на баба и дядо. Мои братовчедки са с имена, избрани от кръстниците им... Явно традициите са били различни и кръщаването на баба и дядо са само една част от тях.

# 131
  • Мнения: 6 778
В нашия край по времето на баба и дядо кръстникът в бил много важен човек. Както знаете, кръстника става духовен родител. Наистина е уважаван като родител и е поемал ангажименти около детето. Баба ми е разказвала за нейна братовчедка, изучила се, защото кръстника е поел разходите, дете от селото, което е загубило родителите си и е отгледано от кръстниците. Познавах кумовете на баба и дядо. Бяха си близки и много се уважаваха. Леля ми е кръстница на голямото им дете, а баща ми на малкото. Аз съм кръстница на първото дете на малкия син, чийто кръстник е баща ми. До тук продължи традицията. В днешно време се разми и много връзки и отношвния са се изгубили, то няма и как.

# 132
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 300
Когато аз съм се родила ,дошла кумата на майка ми с два куфара с подаръци .Била убедена,че ще нося нейното име-Димитричка.
Но майка ми се заинатила,отказала да ме кръсти така.
Кумата бясна си тръгнала с куфарите и от тогава не са се виждали повече.
Но пък аз съм с хубаво име.

# 133
  • Мнения: 2 504
Изобщо не разбирам фиксацията на някой човек изрично да му се каже, че еди-кой-си малък човек е кръстен със същото име. И какво от това? То бива да се харесваш и обичаш толкова много, ама чак пък.

# 134
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 300
Възприема се като уважение.
Ама всъщност не е точно така,ако името е наложено на сила.

Общи условия

Активация на акаунт