Лични/семейни финанси управление и съвети

  • 11 168
  • 152
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 341
Да управляваш семейните финанси, е не по различно от една фирма, низ от решения и последващи резултати. Ще се радвам да споделите градивен опит и съвети, идеята не е кой, колко печели и затова се справя или не.

Аз ограничих доста от излишните покупки, дрехи, обувки, козметика и си дадох сметка, че колкото по-малко неща има вкъщи толкова по-лесно е и реално нямаме нужда. Емоционални покупки също, също сведох до минимум. Нося си храна от вкъщи за работа, което иначе, също е сериозен месечен разход, отбягвам, като цяло ядене, кафета навън. Периодично излизаме семейно на пицария, ресторант, но това не е всяка седмица.

Важна е ипотеката, кредитите, сметките, разумния здравословен пазар, тук се опидвам да пазарувам със списък, но все добавям още нещо и определено имам върху какво да поработя. Примерто моя позната пазарува само в петък, списъка и това е, хляба купува от прекарана само.

Поинтересувах се и за методи за спестяване, като цяло се препоръчва да има заделени пари за живот за поне шест месеца напред, покриващи разходите, но за мен е трудно постижимо. Отделям някакви средства, но в отделна сметка, защото ако всичко е на едно е по-трудно да имам поглед върху финансите. Гледам всичко да минава по банков път, повечето неща се теглят автоматично.

Събирам в една кутия монети и отделно дребни банкноти, наистина при условие, че плащам основно с карта,  се събира не малка сума, като само слагам, но не взимам.

# 1
  • Мнения: 797
Ами дотук описаното звучи добре, нормално семейство с нормални харчове. Общовалидното финансово правило е да се харчи по-малко отколкото се печели. От там нататък зависи каква е целта, дали се събират пари за покупка на нещо (апартамент, кола и т.н.) или дали просто да се пестят пари за черни дни. Според мен е важно да се фокусирате върху спестяването на пари в случай на загуба на работа или друг подобен катаклизъм, щом още не сте ги събрали. Помислете за това дали има някакви излишни сметки, например плащане за платформа, която не гледате, или твърде висока сметка за телефон, включваща екстри, които не се използват. Дали няма дрехи/предмети, които може да продадете, дори за символична сума, но поне да се отървете от излишни неща и да сте наясно какво имате и какво не, за да не купувате излишно.

# 2
  • Мнения: 5 276
Ще се радвам да споделите градивен опит и съвети, идеята не е кой, колко печели и затова се справя или не.
Когато бях в майчинство преди години, правех известно време разчет на финансите - от любопитство, нужда за контрол и поради "професионално изкривяване" Relaxed

На мен лично ми помогна да анализирам кое къде се харчи, за да имам горе долу представа дали е нужно да се оптимира. Например в нашия случай бяха частните застраховки, които поглъщаха повече, отколкото да връщат и смятам, че направихме добре, че ги преорганизирахме.

В актуалната ситуация зная кои са основните разходи и каква сума остава като свободна за хоби и развлечения. Това ми стига като информация. Ако трябва да се оптимира, бих помислила и за допълнителна работа. Познавам детегледачки, които всъщност през деня работят друго, а събират примерно за кола.

# 3
  • Мнения: 432
Един от най-важните фактори в управлението на семейните финанси е да се постигне съгласие сред всички членове на семейството по тази тема. Водеща причина за конфликти са именно парите, затова е добре партньорите да си говорят по темата и да договорят възможно най-много детайли, още щом отношенията им станат сериозни. Тези разговори могат да са много трудни, тъй като разговорите за пари в любовните отношения все още се смятат за табу. Аз не смятам, че това трябва да е така. Когато се влиза в сериозни отношения с друг човек, е добре да се изясни каква е философията на партньора за парите. Дали е спестовен или разхитителен тип, или някъде по средата на спектъра. Дали има дългове, с които му/ ѝ е трудно да се справи. Дали ще са общи или разделени финансите? Кой ще поема какви разходи? И най-вече, какви дългосрочни цели имат партньорите? Имат ли една цел? Например, ако двамата мечтаят да си купят къща в близко село до града, ако това е мечта на двамата, е много по-лесно да се спестява, дори и когато единият е с по-широки пръсти, защото имат обща мечта. Лишенията не са самоцелни.
Често този етап се пропуска и повечето връзки не са с перфектно балансирани партньори. Хората имат различен произход, различни доходи и различна финансова култура и навици. Как се управляват финансите, ако тя изкарва в пъти повече от него? Как се прави семейният бюджет, ако тя произлиза от скромно семейство, а той е от богато? Трябва ли всички тези хора да се разведат? Може ли с комуникация да се постигне баланс? Според мен, ако няма въвлечени крайности, може. Ако и двамата са склонни към компромиси, всичко може да се договори. Тук не визирам случаи на хора с крайна стиснатост и такива с патологично разточителство, които вземат заеми, за да покриват заеми.
Финансите могат да бъдат управлявани добре по повече от един начин. Общото, според мен, е съпрузите да съгласуват решенията си и да се стремят към взаимен интерес.
Как решавате финансовите конфликти, които възникват вътре във вашето семейство?
Смятате ли, че отворената комуникация за парите може да подобри финансовата стабилност и доверие във вашите отношения?


# 4
  • Мнения: 54 635
Основен принцип при целево спестяване е да се пести, докато са малки децата. На това ме научи една приятелка, преди да имам дете. И се оказа много права. Колкото растат, толкова и разходите по тях са по-големи.
Също е важно никога да не излизаш на червено. Да остават пари от всяка заплата. Такива събирания на монети никога не съм ги разбирала, но си имат фенове. Аз винаги си заделях определената сума за спестяване, когато още нямаше заплати с карта. Еднаква всеки месец. Тази сума все едно я няма, стои замразена. Като се съберат повече пари, внасям в банка.
Сега е лесно, не теглиш от картата и прехвърляш по спестовна сметка.
Друг съвет, личен опит - пазаруване само от промоции. За всичко се отнася. И пазаруване по списък.
За разбирателството между партньорите - важно е да имат еднаква финансова култура. Иначе е мъка. Единият пести, другият пилее, не става така.
И последно, пестене не значи мизерия и лишения. Всичко базово трябва да е подсигурено, за екстрите - според начина на живот и ситуациите.

# 5
  • Мнения: 8 923
'да се пазарува само в петък' - Това ме развълнува и ще се изкажа само по въпроса за храненето.

А как ще си набавяш прясна храна, всичко ще ядете от фризера и от хладилника ли? Едно и също ли е да изядеш една ябълка, откъсната днес и откъсната преди 3 месеца?
Готвената храна е хубаво също да се изяжда до 1-2 часа след готвене, а не да сготвим в неделя и цяла седмица да ядем въпросното ядене, защото започват други процеси, храната няма да е същата.
В супермаркета храните рядко са пресни и ти им прибавяш още една седмица. Пластмасовите опаковки и консервантите  запазват храните месеци наред.  Гледала ли си "Кошмари в кухнята" и какви храни се предлагат в някои малки ресторантчета? Манчев какво ги научи хората, да не готвят със замразени продукти, а с пресни, и да ползват това, което расте в техния край.

Пазарувай всеки ден, ако трябва по-малки количества, списък/без списък. Честото пазаруване не пречи да се вместваш в някакви финансови рамки, в сравнение с пазаруването в петък.

# 6
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
С пазаруването много зависи и колко е голямо домакинството. Едно е семейство с две малки деца/бебе, друго е семейство с двама тийнейджъри. Естествено, храната ще е по-голямо перо при по-големи семейства/такива с по-големи деца. Аз не съм фен на пазаруването веднъж в месеца/седмицата, а сме само двама вкъщи. Преди готвех често, но храната се изяжда за 2 дни, не седи по 5 дни в хладилника. Не обичам да замразявам много продукти.

Купувам повече нехранителни като прахове за пране, омекотители, защото много поскъпнаха и са с дълъг срок на годност.

# 7
  • Мнения: 957
Да се купуват препарати или домашни потреби на промоция има смисъл. За ежедневната храна за мен поне е прекалено голямо усилие.

Но ето например сега преживяхме първата гореща седмица, следва и втора и много топло ще е поне до средата на септември. Но за модните брандове вече е "краят на сезона" и навсякъде започват намаления. Сега ако си потърсиш зимно яке или ботуши например, ще са без пари. Така че ако не държите да сте по последен писък на модата, това е добър вариант според мен.

# 8
  • Мнения: 14 942
Доходите ми са такива, че вече слагат горна граница на цената, която мога да платя за твърде много неща. Твърдите ми разходи са такива, че вече ограничават точно какво да купувам.
Аз лично спрях да слушам част от модерните съвети от сорта спестяване на X от дохода и ограничаване на Y покупки. Единственото, което със сигурност работи при мен, е пазаруване на промо. Нито мога да спестявам качествено от трицифрена разполагаема сума, нито се чувствам по-спокойна и щастлива като не си купя чипс, когато ми се е приял веднъж в месеца.
Честно казано, мисля, че е крайно време да се спре с демонизирането на пазаруването извън най-необходимото еко-био и противопоставянето на кафетата за 50-60 лв месечно от лавката срещу ипотеката от 1000+ лв.

# 9
  • Мнения: 2 080
Да се купуват препарати или домашни потреби на промоция има смисъл. За ежедневната храна за мен поне е прекалено голямо усилие.

Но ето например сега преживяхме първата гореща седмица, следва и втора и много топло ще е поне до средата на септември. Но за модните брандове вече е "краят на сезона" и навсякъде започват намаления. Сега ако си потърсиш зимно яке или ботуши например, ще са без пари. Така че ако не държите да сте по последен писък на модата, това е добър вариант според мен.
Кои са тези брандове?  Цените и намаленията са същите, както и през зимния сезон. Освен останали единични бройки от някой огромен номер ( и пак не е “ без пари”). Повечето зимни якета даже са премахнати от сайтовете.

# 10
  • Мнения: 19 130
'да се пазарува само в петък' - Това ме развълнува и ще се изкажа само по въпроса за храненето.

А как ще си набавяш прясна храна, всичко ще ядете от фризера и от хладилника ли? Едно и също ли е да изядеш една ябълка, откъсната днес и откъсната преди 3 месеца?
Готвената храна е хубаво също да се изяжда до 1-2 часа след готвене, а не да сготвим в неделя и цяла седмица да ядем въпросното ядене, защото започват други процеси, храната няма да е същата.
В супермаркета храните рядко са пресни и ти им прибавяш още една седмица. Пластмасовите опаковки и консервантите  запазват храните месеци наред.  Гледала ли си "Кошмари в кухнята" и какви храни се предлагат в някои малки ресторантчета? Манчев какво ги научи хората, да не готвят със замразени продукти, а с пресни, и да ползват това, което расте в техния край.

Пазарувай всеки ден, ако трябва по-малки количества, списък/без списък. Честото пазаруване не пречи да се вместваш в някакви финансови рамки, в сравнение с пазаруването в петък.

За ябълките специално, ние имаме ябълкови дървета, при подходящо съхранение си издържат и по повече от 3 месеца. Това са трайни плодове, и месеци, след като са набрани, съдържат достатъчно полезни вещества. Тези по магазините, внесени от някъде си, третирани с какво ли не, със сигурност не са по-полезни, дори и да живееш с илюзията, че отиваш всеки ден до магазина да си купуваш ябълки и те са пресни. Иначе и ние пазаруваме трайните продукти веднъж на 2 седмици, мъжът ми като ходи до града, но всичко друго от местните магазинчета, които са по-скъпи, и съответно май харчим далеч повече, отколкото ако ходехме веднъж седмично до по-голям магазин.

# 11
  • Мнения: 6 038
И аз пазарувам веднъж в седмицата основни продукти, нещо дребно ако изникне от магазина тук в селото или момчето като се прибира поръчвам ако е необходимо.
Плодове понеже нямаме купуваме от борсата. Ето когато бяха черешите на магазина бяха по 4-6 лв ние на половин цена купихме, вярно количество 8-9 кг, но единия път направихме компот на другия няколко сладка и реално не се ограничаваме при хапваме. Сега съм решила ако намеря все още кайсии, че миналите седмици бях без кола и не върви по автобуса да ги нося да си купя.
Трайни продукти се научих да купувам на промоция - ориз, кафе, брашно, захар, препарати, прахове. Имам в шкафа винаги един два пакета макарони и спагети за спешни случаи иначе си правим домашна паста месото това което не си отглеждаме съхраняваме във фризер, но то е кратко време.

# 12
  • Мнения: 1 341
Да ви кажа с промоциите много внимателно, аз винаги гледам цената в дясно, която е за кг. или 100 г. и понякога, това, че е на промоция не е най-изгодно.

# 13
  • Мнения: 1 489
Освен грамажа гледам и срока на годност, че понякога са промоционални заради изтичащ такъв.

# 14
  • Мнения: 432
Доходите ми са такива, че вече слагат горна граница на цената, която мога да платя за твърде много неща. Твърдите ми разходи са такива, че вече ограничават точно какво да купувам.
Аз лично спрях да слушам част от модерните съвети от сорта спестяване на X от дохода и ограничаване на Y покупки. Единственото, което със сигурност работи при мен, е пазаруване на промо. Нито мога да спестявам качествено от трицифрена разполагаема сума, нито се чувствам по-спокойна и щастлива като не си купя чипс, когато ми се е приял веднъж в месеца.
Честно казано, мисля, че е крайно време да се спре с демонизирането на пазаруването извън най-необходимото еко-био и противопоставянето на кафетата за 50-60 лв месечно от лавката срещу ипотеката от 1000+ лв.

Мисля, че това, за което говорите в последният абзац се нарича The late Factor. Идеята на тази теория е, че малките, но чести покупки се натрупват (като това да си купуваме всеки ден кафе и други глезотии), добавени във времето тези покупки могат да се отразят значително на финансите ни. Теорията гласи че, че ако тази малка сума месечно (вие казахте 50-60 лв) за кафета се инвестира във взаимен фонд в продължение на години ще спечелите от сложната лихва.

На практика обаче, с толкова малка сума не може да се натрупа повече от един авариен фонд или спестявания за по-голяма покупка като компютър, климатик и т.н.

Всъщност тази тактика има смисъл за американците, които освен че имат кафета в Старбъкс, имат и събскрипшъни за какво ли не. В България повечето не сме така. При някой хора,  колкото и да режеш от нисък доход, няма какво да отрежеш. По-голямата част отива за покриване на базовите нужди. И в някои случаи да се жертва качеството на живот не е добра идея. И наистина, няма как да изплащате ипотека, като се откажете от кафето. Това е заблуда. За да пестиш значителни суми, трябва да имаш добри доходи. Аз съм голям почитател на спестяването и на управлението на личните финанси, но с малки суми трудно се пести за големи цели.

# 15
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Доходите ми са такива, че вече слагат горна граница на цената, която мога да платя за твърде много неща. Твърдите ми разходи са такива, че вече ограничават точно какво да купувам.
Аз лично спрях да слушам част от модерните съвети от сорта спестяване на X от дохода и ограничаване на Y покупки. Единственото, което със сигурност работи при мен, е пазаруване на промо. Нито мога да спестявам качествено от трицифрена разполагаема сума, нито се чувствам по-спокойна и щастлива като не си купя чипс, когато ми се е приял веднъж в месеца.
...

Въпрос към клиент в банката: Имате ли възможност да спестявате?
Отговор: Възможност имам, пари нямам...!

Satisfied

# 16
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
Да управляваш семейните финанси, е не по различно от една фирма, низ от решения и последващи резултати. Ще се радвам да споделите градивен опит и съвети, идеята не е кой, колко печели и затова се справя или не.

Аз ограничих доста от излишните покупки, дрехи, обувки, козметика и си дадох сметка, че колкото по-малко неща има вкъщи толкова по-лесно е и реално нямаме нужда. Емоционални покупки също, също сведох до минимум. Нося си храна от вкъщи за работа, което иначе, също е сериозен месечен разход, отбягвам, като цяло ядене, кафета навън. Периодично излизаме семейно на пицария, ресторант, но това не е всяка седмица.

Важна е ипотеката, кредитите, сметките, разумния здравословен пазар, тук се опидвам да пазарувам със списък, но все добавям още нещо и определено имам върху какво да поработя. Примерто моя позната пазарува само в петък, списъка и това е, хляба купува от прекарана само.

Поинтересувах се и за методи за спестяване, като цяло се препоръчва да има заделени пари за живот за поне шест месеца напред, покриващи разходите, но за мен е трудно постижимо. Отделям някакви средства, но в отделна сметка, защото ако всичко е на едно е по-трудно да имам поглед върху финансите. Гледам всичко да минава по банков път, повечето неща се теглят автоматично.

Събирам в една кутия монети и отделно дребни банкноти, наистина при условие, че плащам основно с карта,  се събира не малка сума, като само слагам, но не взимам.
Отдавна е установено, че при плащане с карта се харчат повече пари. Накакси намаляването на банкнотите в портмонето механично ти слагат спирачка да харчиш по-малко. Често съм слушала за този психологически момент. Докато мога да плащам в брой ще плащам така, не че нямам интернет банкиране и всички сметки мога да плащам чрез платформите на Енерго Виваком и други. Но се съобразявам с психологическият момент. Също пазарувам със списък, разбира се че купувам и странични неща, но някакси имам спирачка при самото пазаруване не се увличам.

# 17
  • Мнения: 54 635
Не е вярно това за картата.
Плащам от години с карта, просто не обичам пари в портмонето. Не харча повече, в смисъл за ненужни неща.

# 18
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Това с банкнотите въобще не е вярно при мен. Не обичам кеш. Плащам всичко вече с телефона. Следя колко харча и за какво, а и често пазарувам в интернет. Таксата с наложения платеж при някои търговци е много досадна. А и аз кеш пари не получавам, всичко идва по банков път. Много мразя да тегля пари и гледам да минимализирам употребата на кеш. А и не знам колко харча. Днес ако имам 200 лв кеш утре няма да помня къде са заминали…

# 19
  • Мнения: 6 038
Предпочитам да плащам с карта. Тегля в брой когато знам че няма как да платя с карта и за да мога да давам на момчетата джобни. Между другото и при тях (13г. и 17 г.)  не от вчера сме въвели правилно управление на финансите. Джобни получават веднъж седмично от както са 2 клас. Баткото имаше един или два пъти когато го беше похарчил неразумно, но от тогава обмисля покупки и последните месеци ме изненадва даже. Вчера разбрах, че двата месеца по 12 лева за карта за градския транспорт е спестил и ако се наложило до автобуса вървял.

# 20
  • Мнения: 1 341
Аз не искам и да пипам пари, доказано е колко са мръсни, риск от загуба, кражба, държа някакви дребни, но иначе с карта. Иначе има приложения които точно показват, къде какво сте похарчени с точност. Всичко е въпрос на избор и гледна точка, има места извън България, където става с карта, при това дори само с кредитна.

# 21
  • София
  • Мнения: 17 322
Това с харченето на повече пари, ако се плаща с карта, според мен беше валидно съвсем в началото като започнаха да навлизат картите. Поне при мен беше така, имаше един период на адаптация, но беше за кратко и мина. Сега си правя много добре сметката и нямам проблеми от това, че плащам с карта основно.

# 22
  • Мнения: 6 611
Sephora, благодаря ти, мислех, че само аз не обичам да пипам пари Simple Smile

Плащането с карта все още ми е голям проблем в малки населени места и по почивки. Просто ако нямаш в брой, няма как да платиш. Да не говорим, че често има по един банкомат в радиус от 10-тина километра.

По темата, у нас най-големият теч на пари е изхвърлянето на храна. Опитвам се да оптимизирам, търсих съвети и в друга тема, но успехът ми е променлив.

# 23
  • Мнения: 5 276
Аз най-много изхвърлям, ако пазарувам много наведнъж. При нас работи най-добре пазаруването всеки ден, магазинът е пред вратата. Събота се купуват тежките обемни неща - кафе, вода, мармалади,..

# 24
  • Мнения: 4 761
За да не се хвърля храна(или да е минимално )трябва да се реорганизира начина на пазаруване или организацията по приготвяне на храната в дома. Всяко семейство си има навици  в кухнята и трудно може да се даде универсален съвет.

# 25
  • Мнения: 1 341
Sephora, благодаря ти, мислех, че само аз не обичам да пипам пари Simple Smile

Плащането с карта все още ми е голям проблем в малки населени места и по почивки. Просто ако нямаш в брой, няма как да платиш. Да не говорим, че често има по един банкомат в радиус от 10-тина километра.

По темата, у нас най-големият теч на пари е изхвърлянето на храна. Опитвам се да оптимизирам, търсих съвети и в друга тема, но успехът ми е променлив.

И ние изхвърляме, много ми е неприятно, проблемът е, че понякога не стига, друг път остава, не намирам баланса. Иначе за плащането с карта, писах само, че са мръсни, но предаване на пари от ръка на ръка е и енергия, който вярва в такива неща.

# 26
  • Мнения: 6 611
И аз не намирам баланса, за съжаление.

Не съм добра и в "преработването" на храна, т.е. не мога да приготвя нещо хубаво от остатъци, освен с останало месо, което най-често влагам студено в някоя засукана салата.

# 27
  • Мнения: 4 761
Зависи какво имаш предвид като остатък? Остатък от вече сготвено ястие освен са се дояде не знам как да се оползотвори, такива не ми харесват замразени.
Аз поизостанали остатъци( млечни, колбаси, месо,зеленчуци, яйца  и т.п.) опозотворявам в топли сандвичи, баници , пици, спагети, омлети, гювечета, понякога някои прибирам в камерата за когато нямам време т.е. за бързо готвене .

# 28
  • Мнения: 6 611
Чат-пат гледам едно предаване по тв кулинарен канал и представят всякакви идеи за оползотворяване, които не биха ми хрумнали. Напр. пържени филийки от изостанал козунак; ястия с всякакви ограничени наличности в хладилника, ама невероятни комбинации, които на първо четене бих определила като бълвоч, а всъщност са интересни; джиджани сосове, с които да придадеш нов вкус и да съживиш вчерашната пържола; домашен сладолед, в който сметаната е заместена с малко разтопено масло и въобще замяна на продукти в различни рецепти без да е в ущърб на вкуса... Явно нямам въображение за такива неща.

# 29
  • Мнения: 4 761
Правилно си започнала с гледането - човек така учи,  трупа опит, краде идеи и практикувайки започва да добива самоувереност.

# 30
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Темата мине много интересна и кореспондира със съседна "Колко пари давате за храна месечно",но ме впечатли един абзац на авторката ,че в едно семейство е хубаво да има пари за поне 6м в случай на безработица или нещо по-лошо като болест недай си боже ...Аз го разбирам като базов минимум 6 заплати на единия ,а още по-добре и на двамата,но ми се струва адски трудно постижимо и неиздържащо във времето..Вие как го намирате и постигате ли го ? Thinking

# 31
  • Мнения: 432
Темата мине много интересна и кореспондира със съседна "Колко пари давате за храна месечно",но ме впечатли един абзац на авторката ,че в едно семейство е хубаво да има пари за поне 6м в случай на безработица или нещо по-лошо като болест недай си боже ...Аз го разбирам като базов минимум 6 заплати на единия ,а още по-добре и на двамата,но ми се струва адски трудно постижимо и неиздържащо във времето..Вие как го намирате и постигате ли го ? Thinking

Според мен, аварийният фонд представлява спестявания за покриване на минималните разходи за шест месеца. Това включва режийни разходи като ток, вода, телефони, интернет, храна, транспорт... Не става въпрос за две пълни заплати на месец. Необходимата сума може да е значителна, особено ако имате ипотека, заеми ... или не толкова, ако нямате дългове,а имате градина и долап с хранителни запаси. Зависи.

# 32
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Аз го разбирам като някакъв фонд, който покрива нуждите на домакинството при “авариен режим”. Само сметки, наем/ипотека/вноска за кредит, разходи за храна и вече според зависи нуждите на домакинството, ако има деца е по-сложно. Ние сме двама възрастни, съответно бих ограничила всякакви глезотии, хранене навън, скъпи прически, покупка на ненужни дрехи и разни удоволствия. Това ако има загуба на работно място и тн.

# 33
  • Мнения: 957
Понеже някой на предните страници ме пита - в абаут ю в момента има "финална лятна разпродажба до -60%". И якета и палта има, не ми излезе през телефона колко резултата виждам общо, но скролвах, и скролвах, и скролвах...
В Орсей има 70% намаление, има и якета и спирам, защото си харесах, а имам 4.
За мен е по-смислено да спестя 50-100 лева от нещо по-голямо, отколкото да дебна да пуснат сирене или кашкавал по-евтини с левче.

# 34
  • Мнения: 19 130
Понеже някой на предните страници ме пита - в абаут ю в момента има "финална лятна разпродажба до -60%". И якета и палта има, не ми излезе през телефона колко резултата виждам общо, но скролвах, и скролвах, и скролвах...
В Орсей има 70% намаление, има и якета и спирам, защото си харесах, а имам 4.
За мен е по-смислено да спестя 50-100 лева от нещо по-голямо, отколкото да дебна да пуснат сирене или кашкавал по-евтини с левче.

Аз яке си купувам веднъж на няколко години. Кашкавал купувам често, винаги да имаме, защото това е едно от малкото неща, които детето със сигурност яде, и като цяло за храна на месец заминават пари за няколко броя якета.

# 35
  • Мнения: 3 624
За плащането с карта съм решила проблема с две такива. От основната прехвърлям малки суми в разплащателната  и се съобразявам с тях все едно са пари в брой в портмонето ми. От години заделям 30% от заплатата си, но истината е че с всяко увеличение на цените става наложително по-строго да контролирам харчовете си. Но ние сме двама възрастни, детето отдавна е самостоятелно. Изхранването съм го организирала с годините и почти нищо не изхвърлям. И да, забранила съм на ММ да пазарува гладен. Simple Smile

# 36
  • Мнения: 54 635
Пари и аз не обичам да пипам, гнус ме е. Бях го споделила някъде покрай пандемията, отнесох много негативни коментари, та вече пропускам този факт. Зарадвах се, че има и други като мен. Simple Smile
МагниМ, и аз така. Имам 2 карти. Ползвам само тази на Револют за плащане, прехвърлям си суми, според моя си бюджет.
Освен, че не ми се налага да пипам пари, избягвам и стотинките от ресто. Много мразя монети и гледам при първа възможност да ги разкарам.
На работа всички напитки от кафемашините са безплатни, ГТ не ползвам, просто не ми трябват монети. И въобще кеш почти не ми е нужен.
Радвам се, че Марешки вече имат ПОС терминали, че много ме дразнеха с този кеш.

# 37
  • Мнения: 3 624
и аз така. Имам 2 карти. Ползвам само тази на Револют за плащане, прехвърлям си суми, според моя си бюджет.
И ние сме доволни от Револют, плащаме навсякъде когато пътуваме също. Нашите заплати ни ги превеждат по банков път и спестявам време като ползвам онлайн банкирането и плащането с карта. Много малко останаха местата където искат кеш. Пазарувам всеки ден плодовете, зеленчуците, хляб, мляко. В малки количества за да не се развалят. Мога да наготвя точно две порции за двама и го правя от години. Храна не хвърлям. А промоциите по-често ме провокират да купувам ненужни неща, затова ги избягвам. Освен ако не търся нещо специално и мога да изчакам за него.

# 38
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Основен принцип при целево спестяване е да се пести, докато са малки децата. На това ме научи една приятелка, преди да имам дете. И се оказа много права. Колкото растат, толкова и разходите по тях са по-големи.
Също е важно никога да не излизаш на червено. Да остават пари от всяка заплата. Такива събирания на монети никога не съм ги разбирала, но си имат фенове. Аз винаги си заделях определената сума за спестяване, когато още нямаше заплати с карта. Еднаква всеки месец. Тази сума все едно я няма, стои замразена. Като се съберат повече пари, внасям в банка.
Сега е лесно, не теглиш от картата и прехвърляш по спестовна сметка.
Друг съвет, личен опит - пазаруване само от промоции. За всичко се отнася. И пазаруване по списък.
За разбирателството между партньорите - важно е да имат еднаква финансова култура. Иначе е мъка. Единият пести, другият пилее, не става така.
И последно, пестене не значи мизерия и лишения. Всичко базово трябва да е подсигурено, за екстрите - според начина на живот и ситуациите.

Това с децата как става ,на мен не ми е много ясно? Thinking

Няма как да спестя от тока,понеже искам да ми е топло в трите стаи зимата и плащам по 300лв ..На баткото от закуски и джобни по 5лв на ден пак ми се струва абсурдно,въпреки,че тук много ме плюха,че в трети клас харчел толкова ..Не става само с промоции да гледаш 2 деца ,повярвай ми,освен това има почивки,празници,рожденни дни ..Съобразяваме се със заобикалящата среда ,гледам доста от нещата да взимам втора употреба,особено дрехите са си истинска находка ,но специално за обувките искам децата да носят хубави и качествени,за които за 2 чифта сандали за двамата дадох 150лв ..И такива ми ти работи,сега съм втора година майчинство и върна ли се на работа ще си пусна пак вътрешна каса да ми удържат от заплатата директно по 200-300лв ,за да се спестява..

Аааа,колата е страшна ламя,но голяма необходимост ,нея я забравих,но тя реално ни е третото дете ..

# 39
  • Мнения: 723
Спестяването на 6 заплати за авариен фонд е от най-често даваните съвети в материалите за управление на лични финанси. На мен ми отне известно време да го постигна.

Работещо за мен се оказа автоматичното спестяване - всеки месец на конкретна дата фиксирана сума да се отделя от сметката ми. В моя случай: 2 дни след заплата 10% отиват за дялове във взаимен фонд. Към момента съм доволна от доходността, но имаше един период от 5 месеца, през който бях назад и се позамислях от смисъла на начинанието. Друга сума си превеждам ръчно към друга сметка с олихвяване. Смисълът е, че първото си е абсолютно пасивно спестяване, докато второто изисква действие от мен и си живея с мисълта как върша нещо за бъдещото си добруване Money изглежда много смешно, но всъщност работи - усилието е съвсем мъничко и ненатоварващо, но пък човек помни, че го е направил и изпитва удовлетворение. Ендорфинът е най-добрият приятел на спестителя.

Пазарувам повечето неща на промоция, най-вече стоките с дълъг срок на годност. Извън промоциите пазарувам продуктите, които са ми се приискали на момента - човек трябва и да се глези.

Твърдо съм убедена, че това, което работи при всички, независимо от начин на живот, среда, образование и доходи, е премахването на течовете. Буквално:
1) подмяна на течащи кранчета;
2) изгасяне на осветлението, когато няма никой в стаята;
3) изключване от контактите на неработещите уреди;
4) спиране на отопление/охлаждането през времето, когато се проветряват помещенията;
5) ползване на ел. енергия на нощна тарифа, когато е възможно и удачно - чрез използване на таймери на съдомиялна, пералня, бойлер и др. уреди.

# 40
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

2) изгасяне на осветлението, когато няма никой в стаята;
3) изключване от контактите на неработещите уреди;
4) спиране на отопление/охлаждането през времето, когато се проветряват помещенията;


Тези не носят почти никакъв бенефит, та и даже може да са контрапродуктивни.

Скрит текст:
Ако взема една ЛЕД крушка с мощност 5 вата, оставя я да работи 365 дни в годината, в това време ама съвсем никога не я спирам и изхождам от средна цена от 0,17лв/квч нето, 0,20 с ДДС (тъкмо проверих последните цени от КЕВР, влезли в сила от 01.07.2023), излиза че електроенергията за тази крушка годишно ми струва 8,76лв. Това е ако никога, никога не я загася, работи 24 часа, 365 дни в годината... Ако на ден работи средно 5 часа една крушка, тази сума годишно намалява на 1,83лв. Това предполага, че никоя вечер тази крушка не се спира, но да кажем ок, така е.

С тези под 2лв годишно някой няма да спести особено, да не говорим ако пък част от енергията идва от соларни панели.

И аз съм против разхищението, вкл. на енергия, но ефективно не печелиш от това, даже най-много от постоянното цъкане на всяко влизане и излизане да изгори и да трябва да купуваш нова...

Същите сметки могат да се приложат и за уредите в контакти, няма да има значително ефективно спестяване...

Спирането на отопление пък е съвсем контрапродуктивно. Принципът на работа на всеки един терморегулатор е известен от години. Енергийно по-неефективно е да се спира, да не говорим пък за рамките на 5-10 минути проветряване.

Не написах горното, за да се заяждам, затова е и в скрит текст, просто като го чуя това с гасенето на лампите и си мисля наистина ли е възможно някой да е на мнение, че толкова много пести...

С останалите неща съм съгласна.

# 41
  • Мнения: 1 341
Защо да свети, като няма нужда и аз ги гася, цялата къща свети и ще свети примерно в спалнята още поне 4 часа докато стигна да си легна и това всеки ден. Но, това са навици. Същото и с хладилника, отварям взимам и затварям, сладурите вкъщи, като отворят и стои отворен, говорят си, сякаш е шкаф, така се охлажда и после трябва да работи по-интензивно за да качи температурата. Аз например също, като ползвам фурната, след
това я оставям винаги отворена ако е студено времето, така топлината затопля още повече помещението. Друго нещо имам дрехи за вкъщи, не мога да си представя с дрехите от работа, от вън да стоя вкъщи. Аз си пазя нещата и съответно ги ползвам и по-дълго време. Същото е и с течащата вода, спирам я докато си мия зъбите примерно, преценявам силата на струята и това го правя не толкова заради парите, а защото е разхищение, водата е даденост за нас, а има места, където нямат и за пиене дори.

# 42
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Разбира се, че ако няма нужда, всички гасим. Но примерите ми са от по-възрастни хора, които понастоящем не си светкат крушката в коридора, а са вече не така добре подвижни и има опасността вечер/нощем да се спънат в нещо (обувки, чехли), защото пестят от крушката, докато ходят до тоалетна... Не става дума цяла нощ да седи светнато някъде, където няма нужда, разбира се, че е безсмислено. Но горния пример с крушките съм го и чувала и виждала повече от един, два или 3 пъти, затова го споменах.

# 43
  • Мнения: 723
Криси, знам, че не се заяждаш - усещам добронамерения тон на написаното Grinning

Смисълът зад гасенето на осветлението и другите примери е, че те са малки навици, които формират определен начин на мислене и поведение. С натрупване те дават резултат. Не мисли, че всички хора са си сменили старите крушки. През 2023г. все още съществуват хора, които притежават 5х100 W в детската стая и хола, че и е повод за гордост при това. В блока на родителите ми е пълно с баби-контрабандистки на вода с течащи кранове. Последно разпределяха по 30 куб.м. на апартамент заради тарикатщини с капещи смесители и пробити не където трябва тръби.

В обратния случай: когато човек е нехаен към дреболиите в ежедневието си, става нехаен и към по-съществени неща. Осъзнавам, че вкъщи се държа като разпоредител, но ми е част от природата. От мен можеше да излезе наистина много проклет главен счетоводител Grinning но същевременно не твърдя, че човек трябва да си унищожава комфорта на живот. Твърдя, че всеки за себе си трябва да си направи анализа къде му изтичат парите без да има съществена полза или удоволствие от това. Именно тези харчове се стремя да премахна за себе си.

# 44
  • ВАРНА
  • Мнения: 213

2) изгасяне на осветлението, когато няма никой в стаята;
3) изключване от контактите на неработещите уреди;
4) спиране на отопление/охлаждането през времето, когато се проветряват помещенията;

Аз също не смятам, че трябва да плащам нещо което не го ползвам, затова си гася лампите, лятото си намалявам градусите на бойлера, загрява само нощем, ако нещо не ми стигне водата си го включвам. Ние сме двама и почти винаги ни стига, когато дойдат децата се налага за малко да го включа. Сега всички перални съдомиялни имат отложен старт. Пера на нощна енергия. Аз си падам малко еко и не смятам, че нещо трябва да ми свети след като не съм в стаята. Аз много лесно заделям пари, това изобщо не ми е проблем. Сметките не са ми големи, не ми е необходим примерно неограничен интернет на телефона. Аз дори и това което ми е в планът не го изразходвам. Когато се прибера телефонът се закача за рутера. При тези ниски лихви в банките ми е по-изгодно да купя препарат или нещо друго трайно като олио, захар на промоция и спестявам толкова пари колкото не бих получила като лихва. Замисляла съм се и аз за взаимни фондове, но сяка не ми стига смелостта.

# 45
  • Мнения: 54 635
Ток/лампи и вода спирам навсякъде, защото не обичам да се пилеят ресурси. Неслучайно на много места ги направиха с фотоклетки, да се ползват само при нужда.
Вкъщи от поне 10 години всички крушки са лед, уредите си ги избирам по параметри, да са икономични.
Ток 300 лв. никога не сме имали. Последната сметка е 49 лв., като климатикът на майка почти не се е спирал, в моята спалня го включвам за времето за сън само. Бойлер на нощна тарифа, ние сме 2 и ни стига.
Готвим много малко/рядко. Храна не се изхвърля. Зимна сметка над 130 лв. нямаме. Но сме южно изложение, с изолация, това е много голям плюс.

# 46
  • Мнения: 12
Здравейте! И на мен темата с личните/семейни финанси ми е много интересна.
По повод фонда за спешни случаи - супер индивидуално е от каква сума би имало нужда семейството, а и не всеки “спешен случай” е като другия - зависи в коя държава живееш (т.е. Какви социални “safety nets“ са ти на разположение), дали разчиташ на една или две заплати, дали си назначен или самостоятелен, в каква сфера работиш и т.н.
Ние сме четиричленно семейство (две малки деца). Заплатите ни с мъжа ми са горе долу еднакви, тоест ако единият остане без работа само половината приход отпада, работим в различни сфери, които са сравнително стабилни. Освен ако не стане някой голям икономически катаклизъм е малко вероятно двамата едновременно да загубим работата си. В нашия случай мисля, че сума за шест месеца би била излишно висока да седи просто в някоя сметка.
Ние в момента успяваме да заделяме голяма част от нетната ни заплата - около 30%. Всичко в момента отива в една ликвидна спестовна сметка, тъй като имаме намерение до края на годината да купим жилище като инвестиция. Имаме 3 заплати за т.нар спешни случаи, фонд за покупки и почивки, малко акции и ETFs, но огромна част от спестяванията отделяме за първоначалната вноска.

# 47
  • Мнения: 2 080
Понеже някой на предните страници ме пита - в абаут ю в момента има "финална лятна разпродажба до -60%". И якета и палта има, не ми излезе през телефона колко резултата виждам общо, но скролвах, и скролвах, и скролвах...
В Орсей има 70% намаление, има и якета и спирам, защото си харесах, а имам 4.
За мен е по-смислено да спестя 50-100 лева от нещо по-голямо, отколкото да дебна да пуснат сирене или кашкавал по-евтини с левче.
Тия якета са по-грозни и от тези на кварталния пазар, повечето в огромни размери и с 10-20 лв намаление.

# 48
  • Мнения: 68 976
...... В блока на родителите ми е пълно с баби-контрабандистки на вода с течащи кранове. Последно разпределяха по 30 куб.м. на апартамент заради тарикатщини с капещи смесители и пробити не където трябва тръби.

Не е от течащи кранове - ако текат в жилището, те се отчитат към инд.водомер.
За да имат родителите ви за разпределяни общи кубици, значи някой не си отчита вярно неговият водомер.
 Ако е така, това няма нищо общо с пестенето..

По темата..заделям от доходите всеки месец немалка сума. Тя не се пипа, дава ми спокойствие и сигурност. Последно ползвах част от нея за стоматологични услуги.

# 49
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 334
Интересна тема. Изчетох до тук на един дъх /както се казва/.
   Относно водата и общите кубици, схемата е такава, че ако някой не си даде данните или даде по-малко изразходени кубици, разликата от общия водомер и индивидуалните се разпределя по всички водомери и се разделя процентно /колкото повече изразходени кубици има даден водомер, толкова по-голям процент има от общия такъв/.
   Относно събирането на монети ще се включа също. Може да изглежда смешно, но преди 4 години решихме да събираме монети от 2 лева - след около една година си платихме 2 почивки с тях Stuck Out Tongue Winking Eye.
   За плащането с карта - определено не съм съгласна с мнението, че с харчи повече. Разходи кеш имам някои конкретни - джобни на сина ни, таксата за спорт на другия син, някой магазин и горе долу това е. Навсякъде, където е възможно плащам с карта. Сметки плащаме пак така поне от 6-7 години.
   Сума за авариен фонд в порядъка на 6 заплати не сме имали никога заделени. За щастие не сме и оставали толкова време без работа. Със съпруга ми работим за горе-долу еднакви пари, разходите ни почти приключват доходите ежемесечно в последните 2-3 години. Малко си "надхвърлихме" възможностите с една покупка на имот, но скоро и това ще приключи и не съжаляваме, защото уцелихме момента преди голямото вдигане на цените.
   За много неща си правим сметката, но си имаме моменти на избухване с някой непланиран разход. Хора сме все пак Innocent, не сме и вечни ...

# 50
  • Мнения: 432
Когато споделя, че се опитвам да спестявам и че много внимавам за какво харча, някой хора ме гледат с откровено неразбиране. Други със съжаление. За това мисля, че е редно да изясним някой неща. Да спестяваш, не значи да мизерстваш. Така си мислят повечето хора, които живеят от заплата до заплата.
Икономията е да се откажеш от някой неща, които са маловажни за теб и да пренасочиш спестеното другаде където ти е по-важно.

Например, аз почти не гледам телевизия. За мен месечната сметка за кабелна е излишна, когато имам интернет и обикновена антена (за случаите, когато искам да гледам новини).  Да прецъквам между сто канала не е нещо, което ми носи удоволствие, но познавам хора, които гледат телевизия и за тях тя е начин да разтоварят стреса, други пък са запалени фенове на спорта и така се радват на хобито си. За тях този разход е оправдан.
Обаче – едно от последните неща, от които бих пестила, е отоплението. За много хора не е никакъв проблем да стоят у дома с по-дебел пуловер или грейка и дебели чорапи. За мен не е комфортно, за което си и плащам. Тоест аз се отказвам от неща, които не са важни за мен, за да имам комфорт.

Да си го кажем направо – не можем да имаме всичко, не и по едно и също време. Спестяването е въпрос на приоритети и когато разполагате с комфортен доход, степенуването не е чак толкова трудно, с ниски доходи нещата стоят малко по-различно, трябва да имате повече търпение и да изберете да се откажете от повече неща в името на това да имате за важните.

Може да прочетете милиони трикове, идеи и съвети за спестяване и не всички ще резонират с вас. Правете само това, което работи за вашето домакинство, но не съдете онези, които избират различно. Основното според мен е да се простирате според чергата си и да гледате нещичко да ви остава.

Мисля, че мисловната настройка е най-трудна. И според мен най-лесно се спестява като се автоматизира. Правиш си спестовна сметка/ депозит/ взаимен фонд и настройваш определена сума автоматично да се изпраща там. Няма волеви решения. За други системата с пликовете работи най-добре. За трети нещо друго. Колкото повече идеи се споделят, толкова е по-голям шанса някой друг в нужда да намери работеща система за него.
Късмет на всички.

# 51
  • Мнения: 1 341
За пари за издръжка за 6 месеца, според някои специалисти дори 12, няма нищо общо, както беше писано по-горе професия, статус, стабилност и т.н. Всеки избира за себе си, но това е по-скоро общо правило от специалистите.
И когато събирате пари, никога не го правете с идеята "Бели пари, за черни дни", напротив спестявайте с идеята за положителното, за това, че ще ви потрябват за нещо хубаво, а не, че нещо непременно негативно ще се случи и ще ви потрябват парите.

# 52
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
Всеки както си прецени от което иска да спестява, важното е никога да не харчи повече от това което изкарва. Работата ми е свързана със получаване на запорни съобщения. Много е натоварващо. И понякога като виждаш за какви дребни суми става въпрос, а таксите и лихвите още 3 пъти, колкото дължимата сума

# 53
  • Мнения: 12
Т.нар. emergency fund си е за това - за спешни случаи. Това не са парите за готините почивки и яките преживявания - те на друго място би трябвало да се трупат.
Естествено, че всеки се надява това emergency никога да не дойде и парите да не се пипат. Като си събере човек 3те, 6те, 12те месеца, или колкото си е преценил, може да си инвестира излишните пари в каквото си реши - забавления, учение, акции, имоти.

Никой не знае предварително дали и какъв спешен случай ще му предостави животът, затова и всички съвети за фонд са с ориентировъчни стойности - строго индивидуално е, емоционално също - аз мога да спя спокойно с разходите за три месеца напред в сметката, но някой друг да предпочита да са минимум 6, без да има реален проблем на хоризонта.

Фондът за спешни случаи трябва да е ликвиден, тоест до няколко дни да имаш достъп до парите. Такива сметки обикновено не са кой знае колко доходоносни (сега може би малко повече от преди няколко години). Затова според мен е важно човек добре да прецени, според личната си ситуация, каква точно сума иска да паркира там.

# 54
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Точно така. Аварийният фонд са спестявания за бърз достъп до пари в случай на неприятни събития (обикновено загуба на работа, извънредни медицински разходи, спешни скъпи ремонти) и се прави с тази мисъл. Да не се бърка с друг вид спестявания със съвсем различни цели.

И, разбира се, имат значение отделни фактори като сигурност на работата, колко бързо би си намерил нова, помощи при загуба на работа, допълнителни (извън заплатите) приходи и т.н. за това колко голям да е аварийния фонд. Не случайно за авариен фонд винаги се говори в някакви рамки, които обикновено са между 3 месеца и 1 година (при това не заплати, а разходи на домакинство). В допълнение статиите из нета масово са американски, където нямат социалната система на Европа и много от работещите не са защитени, та и често наблягат на по-високите суми. В някои случаи хич не е рационално и далновидно да блокираш големи суми средства вместо с част от тях да погасяваш предсрочно кредити (ако имаш такива), да събираш за първоначална вноска за жилище, примерно, и/или пък да ги инвестираш и с това блокиране на средства всъщност да саботираш финасовата си стабилност и/или стремеж към финансова независимост. Всякакви финансови решения, включително тези, касаещи сумите в аварийния фонд, трябва да се осмислят през призмата на личните обстоятелства и да взимат предвид различна фактори.

# 55
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Последните два поста са много добре издържани,лошото тук е ,че всичко опира пак до нивото на доходите.
При средни и високи заплати да отделиш 10 % няма да ги усетиш ,а са си цифра,обаче на МРЗ тази сума е невъзможна ,реално може да заделяш някакви нищожни сумички,с които нищо не можеш да постигнеш и човек се отчайва и гледа да изкара месеца,имам доста такива познати ,затова дадох пример..

# 56
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
На МРЗ животът като цяло е невъзможен, какво остава да се заделя. Едно влизане в аптека е 100 лв, а какво остава за редовните разходи като ток, отопление, вода и тн.

# 57
  • Мнения: 19 130
Е, тук се правеха паралели как било едно и също, видиш ли,  дали ще вземеш заем 2000 при доход 1000 лева, или ще вземеш заем 5*2000 при доход 5*1000 лева. При положение, че в първия случай може да връщаш по 100 лева месечно пряко сили и да върнеш 2000 би ти отнело 20 месеца, а при доход 5000 може да връщаш по 3К или 4К, ако се напънеш, и 10К би ги върнал за 3 месеца.

# 58
  • Мнения: 432
Последните два поста са много добре издържани,лошото тук е ,че всичко опира пак до нивото на доходите.
При средни и високи заплати да отделиш 10 % няма да ги усетиш ,а са си цифра,обаче на МРЗ тази сума е невъзможна ,реално може да заделяш някакви нищожни сумички,с които нищо не можеш да постигнеш и човек се отчайва и гледа да изкара месеца,имам доста такива познати ,затова дадох пример..

Разбира се, че е много по-трудно да се спестява с ниски доходи. Котлона пари. Водата е мокра. Но това означава ли тези хора да вдигнат ръце и да се откажат изцяло от контрола на финансите си? Освен това, точно тези хора имат най-голяма нужда от авариен фонд.

Първо, може да са малки вноските на месец, но за една година се превръщат в сума, с която може да спаси положението. Па макар и веднъж! А без нея? Капка по капка става вир.

Второ, могат да помислят какво могат да продадат, което не ползват често, а все още има някаква стойност. По този начин да си набавят някаква ликвидна сума за спешни случаи. Живеем във времена, в които сме затрупани с вещи. Все нещо има някаква стойност и не го ползват вече.

Трето, когато им се случи да получат пари на куп. Като рента от земя, подарък от роднина, връщане на данък за родители на дете и т.н да не го профукват целия, а да го заделят в този фонд.

Четвърто, могат да опитат да намерят временна или допълнителна работа за кратко, докато изградят тази авариен фонд.

Ако нито едно от тези неща, не могат, то поне могат да купуват по една допълнителна консерва, пакет брашно и т.н за да имат долап. Това пък е аварийният фонд, който са имали бабите/ прабабите ни, за да не гладуват.

Хората са различни и с различни възможности. Не можем да спестяваме равно и не, живота не е справедлив. Обаче това, което съм забелязала е, че ненадейни харчове винаги се появяват и че заемите струват пари. Аварийният фонд е важен.

Не съм финансов експерт, но смятам, че всеки трябва да се опитва да спестява според възможностите си. Всеки трябва да си помогне сам поне малко.
Има една история, която много обичам цитат (по памет) от Крис Рок.
„Имах скапани коли, които ме изоставяха на пътя. Когато започвах да махам на другите шофьори да спрат да ми помогнат, никой не спираше. Но видеха ли ме да бутам колата си, все някой се намираше да спре и да помогне.“

# 59
  • Мнения: 14 942
Моят авариен фонд е точно пакетирана, замразена и консервирана храна. Каква цифра може да стане от спестяване на 50 лв месечно на домакинство с две МРЗ? 600 лв за една година. Спестили са една МРЗ, колко отговорно и финансово грамотно. Междувременно от куп неща са се лишили за тези 50 лв, вкл.отопление и лекарства и много вероятно да профукат едни 100 от тези 600 лв в аптеката, понеже малко са помръзнали.

Последна редакция: вт, 01 авг 2023, 17:58 от Нарцùса

# 60
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Пореден чудесен пост на metal.vixen в темата! Започваш с малко и надграждаш, няма друг начин. Не сме се родили всички със сребърна лъжичка в устата и тези, които не сме, трябва да си я изкараме/постигнем. И се започва от малките неща. Успоредно вече масово хората имаме интернет, може всеки да се обучава и да чете по какви ли не теми, които да му помогнат да си намери по-добре платена работа... Но много трудно е докато приятелите са вечер на биричка в парка или на барбекю уикенда, човек да седи вкъщи (сам) и да се мъчи да коди, учи език, следва магистратура...Трябва много вътрешна мотивация, ясна цел и готовност да се изправиш и да започнеш отново, ако не се получи първите 6-7-10 пъти. По мои лични наблюдения подобни занимания (последващи квалификации) отнемат поне едни 10-12 часа седмично извън останалите задължения. Това е...

Вече дали ще си спестиш от времето за маникюр, гримиране, от сън, от сложно готвене, от друго хоби, от цъкане в бг мама или от нещо друго - всеки трябва да направи избора за себе си.

# 61
  • Мнения: 723
Нарциса, много саркастично се изказваш, но за консервираната и замразена храна си права - също е опция за прехрана в трудни времена.

Хората на минимална работна заплата действително биха спестявали по-трудно, но именно за тях е едва ли не задължително, понеже щом са на МРЗ вероятно са и доста ниско квалифицирани, следователно лесно заменими => в трудни времена първи губят работата си. И вместо тогава да се чудят какъв път да хващат, няма ли да е именно рационално и отговорно да имат някаква, макар и мъничка сума като авариен фонд. Напълно сериозно питам, ако 10% наистина не могат да се отделят от семейния бюджет, то 5% не могат ли? Вярно е, че така една заплата за фонда ще я съберат не за 10, а за 20 месеца, но дори през този период да им се случи нещо, именно събраната малка сума може да е това, което ще ги извади от лапите на бързите кредити. А от личен опит ти казвам, че най-трудно е да започнеш да събираш - първите 2-3 вноски към аварийния фонд винаги се намира за какво друго да се изхарчат. На четвъртата вече здравословния навик да си заделяш таксата "Спокойствие" вече ще е формиран.

Недей да мислиш, че само нископлатените работници и служители имат притеснения за финансовото си бъдеще. По ред причини, с нарастването на трудовото възнагреждение/приходите от самостоятелната практика/бизнес нарастват и разходите, които са задължителни за дадения човек. А и когато човек има специфична квалификация, да - получава добри пари, но и потенциалните работни места стават все по-ограничени. Нискоквалифицираният работник пресича шосето и отива в съседната фабрика, но от специалистът се очаква да се впише във фирмена култура и да отговори на ред изисквания, които не се посочват в обяви за работа и длъжностни характеристики и често намирането на друга работа отнема месеци, а пък докато минат и конкурси, тестове и интервюта... Накратко: на никого не му е лесно, просто проблемите ни са от различно естество.

# 62
  • Мнения: 14 942
Нищо лично, но в темата добре се вижда кой е работил на ниска заплата и е разчитал изцяло на нея. Даже бих казала, че се вижда прекалено добре. Проумейте го, не знам как да го подчертая и натъртя - не става. Това не е управление на финансите, а оцеляване.
Става, ако има кой друг да плаща част или всички разходи. Иначе 4, че и 3 човека с 1200 лв доход при тези цени на брашното и киселото мляко трудно ще заделят и 20 лв.

# 63
  • Мнения: 68 976
Съгласна съм с Нарциса.

# 64
  • Мнения: 6 038
Може да се спестява, от опит казвам. В първите две годините след второто майчинство 8 месеца имахме две заплати ( една минимална и една със стотина лева над нея) и 4 месеца само  една заплата. Просто това, което ми се предлагаше не ни устройваше с две деца/ работно време и заетостта на мъжа ми. Не сме се лишавали и успявахме да спестяваме макар и минимално.
Зимнина винаги съм приготвяла, включително и днес цената на компот на магазина излиза 3, 5 - 4 лв. Днес отново сметнах 1 лв. Значи трите часа работа днес са ми спестили едни 150 лв. Като се има предвид, че всичко е купено. Това са плодовете, които не отглеждаме.
chrissy съгласна съм за последващи квалификации и понякога много повече часове отнемат, но когато има желание има и начин. Най- лесно е да се каже няма работа за мен ида чака човек наготово. И такива съм виждала. Ами не ме е срам да копая, да отгледаме храната си и да подпомагам бюджета. Живот и здраве догодина отново ще разчитаме само на едната заплата и разумно отсега заделяме.

# 65
  • Мнения: 432
Нарциса, разбирам за какво говориш. Да, има определен existensminimum, под който не може да се падне. Няма как да ти остават пари, когато не стигат и за базисните нужди.

Не е едно и също сам човек на квартира в София с 1500 лв и двама в провинцията с общ доход 1600, но в собствено жилище, с дворче.

Някои хора с ниски доходи не могат да спестяват, други могат. Зависи.
Просто споделяме опит и идеи по темата. Аз се опитвам да не съдя другите. Не познавам финансовото им положение в детайли.

А относно белите пари за черни дни, аз никога няма да забравя една история, която ми разказа една скъпа на сърцето ми приятелка от София. Бабата ѝ (като била млада) била домакиня. Работил само дядо ѝ. Живеели скромно, но в разбирателство и любов. Той всеки ден тръгвал за работа и оставял пари за пазар на жена си. Тя пазаряла и въртяла домакинството. Той работел извън дома. Един ден той се върнал по-рано от работа, фрустриран и в ужасно настроение. Тя го посрещнала и го попитала какво се е случило. Разказал, че си е загубил работата. Тя го успокоила. Отишла в хола и извадила една книга от библиотечката и вътре в нея имало събрани банкноти. Бабата била спестовница. Гледала всеки ден да има остатък, който да прибира и складира. И това с години. Много ме впечатли тази история.

Има смисъл от белите пари за черни дни.

Иначе в днешни времена има и държавни механизми за подпомагане в такива ситуации.(safety net), както припомниха други потребители по-горе.
Полага ти се обезщетение за безработица, до една година, в зависимост от натрупания стаж. Ако пак си загубиш работата или напуснеш, обезщетението е в по-малък размер и три месеца.  Може да има неточности. Ако на някой му се случи да остане без работа, трябва провери точно какво му се полага и докато дойдат тези пари, може да кара с аварийния си фонд.

# 66
  • Мнения: 12
Във връзка с организацията и управлението на семейните финанси - при нас работи много добре наличието на няколко различни банкови сметки за различни цели. Ако всичко е в един кюп малко или много се размиват нещата и губиш поглед точно с колко разполагаш в различните категории.

Ние имаме две разплащателни (на всеки възрастен, където се превежда съответната заплата) и три спестовни. В едната спестовна е аварийния фонд, във втората е сумата за първоначална вноска, а в третата са парите за големи покупки и почивки. Запълват се с фиксирани автоматични плащания всеки месец. Много е удобно според мен - при всяко увеличение на заплата или бонус можеш да надградиш съответната сметка според актуалните приоритети.

# 67
  • Мнения: 68 976
Пооредната тема във форума на тази тематика....

Много ми е интересно ако човек е на МРЗ, и си открие шест сметки - разплащателни, и пет депозита...как ще ги запълва и какво ще яде Joy

Иначе при достатъчно доход, разпределенето не е проблем. Варианти има.

# 68
  • Мнения: 723
А на мен ми е интересно как неможещ да спестява човек на МРЗ си плаща високите сметки за отопление през зимата, щом едва си покрива ниските сметки през лятото. Явно някак си успява да преразпредели бюджета. Дори и с кредити да си плаща комуналните услуги, нали после и тях трябва да изплаща - значи пак опираме до някакво преразпределение.

Пак казвам: знам, че е много трудно. Но за човек с ниски доходи е задължително да спестява. Ако ще и по 10 лв на месец да е, защото това може да е разликата между имането и нямането на ток в месеца, в който ненадейно загуби работното си място. Или в месеца, в който му се наложи спешно да посети зъболекарския кабинет.

Тета, разбери ме правилно - не набивам канчета. Просто не толерирам опитите за непоемане на отговорност и контрол върху собствената съдба. Хората с ниски доходи не си помагат, когато упорито отказват да приемат истината за положението си и отлагат до безкрай предприемането на мерки да го променят.

# 69
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Мисля, че хората с минимални доходи не биха могли да спестяват почти нищо. И ако нямат желание за допълнителни доходи, втора работа, преквалификация, за да повишат дохода си, тогава вече положението е зле.

# 70
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Тета, разбери ме правилно - не набивам канчета. Просто не толерирам опитите за непоемане на отговорност и контрол върху собствената съдба. Хората с ниски доходи не си помагат, когато упорито отказват да приемат истината за положението си и отлагат до безкрай предприемането на мерки да го променят.
На същото мнение съм и аз. Ако нещо не ти харесва и не искаш да живееш така, за мен правилният начин е да се опиташ да го промениш. При работа и доходи става дума за друга работа, други квалификации.

В крайна сметка още преди бая години в Сф имаше кол центрове и предлагаха работа на всеки, който поиска, със съотв. език. Не им бяха лоши заплатите, мои приятелки дори се бяха издигнали до нещо като тийм лийд. Не им беше целта, защото работата беше студентска, да поизкарат пари. Но не бяха недоволни от плащането. Особено с цените на наемите в Сф, които паднаха, има малки гарсониерки в крайни квартали, които са напълно плащаеми. С нелошата заплата в кол центровете, както и работата на смени, остава време за квалификации.

Под квалификации разбирам такива, които се търсят на пазара, не просто някакви. Това също е тема: често чета тук за хора, които имали примерно 2 филологии и решават да задълбочат с още една магистратура в областта, всъщност даже познавам точно такъв случай. Хубаво, ама икономимата търси инженери, IT-та, хора, работещи в производства, шофьори, не филолог с вече 4-та магистратура... Та трябва и малко поглед върху търсенето, не просто нови квалификации на сляпо, ако целта им е повишаване на дохода. Ако е като хоби и интерес - ок, няма лошо, всички имаме някакви интереси... Но все пак търсим и някаква конвертируемост.

# 71
  • Мнения: 12
Темата е за съвети и управление на семейните финанси, не съвети за управление на семейни финанси *при много нисък доход*.
А и както много от вас писаха - при нисък доход необходимостта от стабилен контрол и стратегия е толкова по-голяма. Няма как единственото решение да е “просто изкарвай повече пари”. Ако със сума Х не боравиш целенасочено, каква е гаранцията, че със сума Х + 10% ще го правиш? Или 2 по Х?
Умишлено писах целенасочено, не спестовно или ограничаващо. Бюджет значи да разпределяш парите, с които разполагаш, според приоритетите си - и това се отнася за абсолютно всички - ниски, средни или високи доходи. Никой не разполага с безкрайни финанси. (Освен когато играехме Sims с cheat кода, с който можехме да си купуваме всичко до безкрай без да ни свършват парите).

# 72
  • Мнения: 1 341
Много интересна идея това с няколкото сметки и автоматичното им захранване. Не се бях сетила.

Опитайте се да сте конструктивни и да надграждаме тематата, а не да тънем в негативизми и да мислим хората, които са на МРЗ, това е личен избор, нежелание за развитие и излизане от зоната на комфорт и да нямаш квалификация пак може да си извън хората с МРЗ, в крайна сметка не всичко е ИТ и кол център.

# 73
  • Мнения: 19 130
Те вдигнаха таксите за подръжка на сметка и карти. Аз имах сметки, които не използвам реално, и ги закрих, защото за всяка по над 5 лева месечно отиваха.

# 74
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
...и да нямаш квалификация пак може да си извън хората с МРЗ, в крайна сметка не всичко е ИТ и кол център.
Точно така е и се извинявам ако е прозвучало като единствени опции предното ми мнение, бяха само по-близки до мен примери и един възможен път към Рим.

# 75
  • Мнения: 14 942
Не всичко е и в София, за да взима висока заплата.
Твърдението, че при хората на МРЗ е личен избор, би звучало приемливо от някой, който е издрапал от тяхното ниво до ниво 5цифрен месечен доход. Иначе е меко казано безвкусно, да не кажа по-обидна дума.
То и аз съм бедна, ама...с наследствено жилище, платено от родителите образование, възможност да получа кеш от приятели и роднини на поискване и други екстри, които ме правят нещо безкрайно различно от бедняка, 'избрал' да е на МРЗ и по този начин пречещ на розовия облак на някой глезанчо. Това е реалност, не негативизъм.

# 76
  • София
  • Мнения: 691
Темата е за управлението на личните финанси и хората, които имат интерес в тази посока я намираме за полезна. Разбрах мнението ти по въпроса, но не мисля, че на някой помага това “намилане” (в поредна подобна тема) да пести по-добре или да си повиши дохода. За теб реалност за мен, а и други потребители, както прочетох е негативизъм. Не оспорвам гледната ти точка, но моля да ни позволиш тези, които не сме на МРЗ (или пък сме) все пак да се възползваме от темата и да не спамиш през коментар, за да ни убеждаваш в твоята теза. За мен е досадно и с нищо не допринася за темата. Благодаря.

# 77
  • Мнения: 1 341
Няма нужда да се извинявате, хората не разбраха, че шестиците в училище не означават отличен в професията. Плочки да можеш качествено да лепиш и наистина да си добър и да имаш малко бизнес мислене, задминаваш и ИТ по доход.

# 78
  • Мнения: 14 942
Именно, темата е за управление на финанси, а не даване на мнения кое е личен избор, без този с мнението да е изпадал в ситуация. Няма особена полза да се пофукаме колко добре си управляваме финансите, за разлика от онези на МРЗ. Та и аз бих била благодарна, ако леко надутичките постове с мнение се редуцират.

# 79
  • Мнения: 3 841
Аз следя темата с интерес и признавам, че аз съм много “боса” в спестяването . Искам да се науча

# 80
  • Мнения: 723
Понеже се припознавам като човек от "тези с надутичките постове", минавам само да кажа, че в началото на кариерата ми работех именно за минимална работна заплата, а изискванията за длъжността бяха такива, че в крайна сметка заплатата не ми стигаше да си платя бензина на колата, за да ходя на работа. Сама разбираш, че няма как дълго време за собствена сметка да спонсорирам народното стопанство. Между другото нямах роднини и познати на повикване да ми додават това, което не ми стигаше. Над половин година харчех спестеното от заработеното с неквалифициран труд в чужбина, за да имам съмнителното удоволствие да се правя на патриотка.

Доста години по-късно мога да кажа, че целият този зор си заслужаваше.

Съжалявам, ако разочаровам някого, но с тръшкане как няма светлина в тунела и всички са ни длъжни, особен напредък в живота не се постига. Започва се с малко, действа се с постоянство, мисли се за голямата цел (малко повече спокойствие срещу житейските несгоди/купуване на собствено жилище/осигуряване на страхотно образование за децата/околосветско пътешествие/смяна на местожителството/каквото и да е) и по-малко мрънкане. Накрая се получава. Ако не се получава: анализ на грешките, нов опит и те така.

# 81
  • Мнения: 68 976
Това как е по темата точно?

Сетих се...като си била тогава на МРЗ, не само че не си спестявала, а си харчила и готови пари. Ясно.

Е за това идеше реч и горе...че да управляваш малко пари....не става някак. Нали.

# 82
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Вятър и мъгла е работила на мрз с идеята, че инвестира в себе си. Знаела е, че жертва нещо, защото след години този опит ще се изплаща. Не е седяла на мрз, защото така й е било удобно, защото е мрънкала, че няма работа и тн.

Аз като студентка работех за доход под мрз. Бях на 4 часа, учех редовно, работех на граждански договор. Ами оцеляване беше. И глад съм видяла и какво ли не. А в това време моите приятелки работеха като барманки, сервитьорки, промоутърки и имаха доста по-добри доходи от мен, плюс помощ от родители. Вече сме на по 30, отдавна зарязаха нискоквалифицирания труд, но още се лутат. Като започнах първата си корпоративна работа, пак взимах по-малко от тях. Чудеха ми се на акъла. Сега много от тях работят кофти работи, едната две деца роди, един лев майчинство не взе, защото не се свърта на една работа.

Човек, каквото сам си направи… нали знаете..

# 83
  • Мнения: 6 611
Темата за фукане как успешно се справяме и за набиване на канчетата на хората на МРЗ е онази, в която коментираме дали бедността е избор. Тази е за управление на финанси.

# 84
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Не знам защо постоянно се говори за набиване на канчета. Управлението на финанси е едно със 750 лв заплата, друго е с 1750 и трето е със 7000 лв заплата. Един ще инвестира, друг ще се чуди как да отдели и 10 лв за “авариен фонд”.

# 85
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 293
Темата за фукане как успешно се справяме и за набиване на канчетата на хората на МРЗ е онази, в която коментираме дали бедността е избор. Тази е за управление на финанси.
По-скоро ми се вижда, че е за спестяване, не за управление. Говори се предимно за това как да се намалят разходите, да се пазарува с намаление, да се ползва по-евтина енергия, и т.н. ограничения. Същевременно се каза, че не е за хора които са ограничени откъм финанси и така и не се разбра към кого са насочени съветите. Но пък не се споменават основни неща като създаване на бюджет и баланса на приходи и разходи, без които колкото и да пазаруваш на -60% намаление, и да въртиш нощем пералнята пак не управляваш добре финансите си и може да тънеш в заеми.

# 86
  • Мнения: 14 942
Към съветите - пазаруване само от големи, по възможност вносни вериги, защото връщането и рекламациите там са лесни. В малките/българските магазини и вериги правят проблеми и накрая може да се окаже, че човек е платил двойна цена.

# 87
  • Мнения: 432
Знаете ли кой е най-бързият начин да удвоите парите си?
Сгъвате ги на две и си ги прибирате обратно в джоба Simple Smile

# 88
  • Мнения: 1 031
Истински случай:
Семейство с малко дете (чак догодина ще е 1-ви клас), се разболяват, кой от едно кой от друго, единия вече взима ТЕЛК пенсия (около 500 лв. с детските), на другия му предстои минаване на ТЕЛК, предполагам пак ще взима толкова, но може %-та му да е и по - висок от Род.№1. Съответно не работят. За пестене вече не говорим. Та колко е трябвало да им е "аварийния" фонд, при условие че не са се сетили преди това за Животозастраховане, поне имат жилище, което вече съвестно застраховат. Да кажем ще се справят с тези пари първоначално, но ако се повишава инфлацията още, а пенсиите по малко, пък детето си расте и ще изисква още повече финанси. И не говорим за още по-голямо влошаване на здравословното им състояние и изискване на още средства за лечение. Аз го смятам например поне още 12 год. (докато порасне и започне да се оправя само и започне работа).

Последна редакция: пт, 04 авг 2023, 10:13 от Seiko7075

# 89
  • Мнения: 6 611
Всички искаме да сме максимално подсигурени,  но не сме ясновидци все пак. Дано семейството се закрепи...

# 90
  • Мнения: 723
Seiko7075 ти говориш за хора със заболявания - съдба, която не е техен личен избор. Животозастраховането нямаше да им помогне, поради това, че при сключването на такива застраховки човек трябва да е клинично здрав, а ако се установи, че е скрил информация за здравословното си състояние, то застрахователят отказва плащане. Мисля, че наличието на дом и дете доказват, че по-рано в живота си са направили каквото е зависело от тях, за да подсигурят щастието си. Сигурна съм, че тези хора ще направят каквото зависи от тях, за да си отгледат детето, макар и в лишения.

Това, което си прочел в темата и предполагам, че те е афектирало, касае съвсем друга ситуация: на хора, които са здрави, но не правят нищо, за да подобрят живота си. Такива, които са се докарали до тук, понеже:
- не са завършили основно/средно образование, т.е. на практика липсваща или поне доста спорна квалификация;
- хора с липсващи трудови навици. Изумително е колко хора не считат за нужно да си спазват работното време. Да не споменавам тези, които не виждат нищо нередно да идват пияни/друсани на работа.
- преценили са, че шофьорската книжка е излишен лукс и така са си затворили сами вратите към редица професии и работни позиции;
- завършили са образование в нископлатена сфера или на практика несъществуваща такава, т.е. проявили са недалновидност във важен момент в живота. Хайде да сме честни: колко лингвисти, физици, нефтохимици, художници и реставратори са необходими в Етрополе, Трън, Момчилград, Кайнарджа, Лом и Хисар?
- средата им е набила в главите, че "тука е така" и съответно те искрено вярват, че заслужават, но няма да получат по-добро заплащане. Тук не намесвам широко разпространения по нашите ширини случай на мотокариста, който искрено вярва, че трябва да изкарва поне колкото директора на завода, понеже той по цял ден работи, а шефът чете вестници под климатика...В тази точка визирам по-скоро хората, които мрънкат във форумите срещу ниско заплащане и лоши условия на труд, но си трайкат в реалния свят и не си търсят друго работно място. Няма да си нарушават комфорта я...
- да споменавам ли тези, на които не може да се разчита и една сутрин просто не идват на работа? И след обаждане по телефона заявяват, че днес не им се работи, и може би ще дойдат утре? Тези лесно се разпознават по това, че си сменят работодателя през 3-4 месеца. Поведението им ми е непонятно, отдавна спрях да ги съжалявам.

Ако се замисля малко може да успея да ти изброя още няколко причини някой да е нископлатен и всичките могат да бъдат обобщени като "личен избор". И ако ти в момента по една или друга причина не успяваш да отделяш по някой лев настрани (причини много, сред които има наистина разумни), считаш ли, че спестяването е тъпа житейска политика? Ако утре си изплатиш кредитите и се повиши трудовото ти възнаграждение и в резултат получиш възможността да спестяваш, това няма ли да те направи поне малко по-спокоен за бъдещето?

# 91
  • Мнения: 14 942
На места като Етрополе, Попово, Тетевен по принцип са нужни само сервитьорки да носят кафета на даскалите и администрацията. Лингвисти със сигурност не им трябват, местата по училищата са заети.
И този пост беше за темата с избора, ама пак не баш. Такива невероятни мърлячи са всъщност изключителна рядкост. Между другото, поне доколкото съм виждала и чувала, все се оказва, че не им плащат там, откъдето се самоотлъчват. Не съм се интересувала колко са си намерили работа, където шефът не забравя да даде надника, и колко просто не искат да работят залудо.

# 92
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Примерът с хората, които са се разболели и са с телк не е масовият пример и може да се случи на всеки. Баща ми беше с телк, взимаше 450 лв пенсия. Много е тъжно предвид колко пари трябват за лекарства и колко от тези лекарства не са по каса.

Особено с такова малко дете ще е много трудно. Ако имат възможност да доработват нещо интелектуално или нещо с ръкоделия, биха могли да допълват бюджета. А после детето да работи, когато вече е на 16-17.

Такава сложна ситуация не е масовият пример, а е по-скоро лична трагедия. Виждала съм подобен пример в обкръжението си. Майка с много тежко заболяване, бащата алкохолик, който почина. Синът работеше от тийнейджър. Ами човек стана от него, трудно му беше, но се изучи, оправи си живота.

# 93
  • Мнения: 1 031
Всъщност изобщо не съм афектиран, напротив, чисто сърдечно обясних ситуацията, и във връзка с темата, исках съвет понеже се говори често за т.нар. авариен фонд. Не за стойност, а питах за колко години напред ще е необходим, във връзка с възрастта на детето. Хората всъщност имат доста сериозни спестявания, и то в кеш най - много в 2-3 по дългосрочни депозити. Те тези болести ги знаеха още, когато беше още по - малко детето и спестяваха работеха очакваха всеки момент да крашнат и парите им трябваха всеки момент. За дългосрочни инвестиции не можеше да става и дума. Сметката беше много добра, при инфлация 2-3 % год. Сега ги ограбиха с тая висока инфлация.

Лично аз смятам, че детето свиканло от малко да се труди, дори и по принуда, ще се изгради по - добре стойностно, дори и без елитно образование (курсове школи), но по - борбено и способно да оцелее, отколкото някое бутано и обгрижвано отвсякъде. Достатъчно е да е добре възпитавано с любов.

Последна редакция: пт, 04 авг 2023, 13:11 от Seiko7075

# 94
  • София
  • Мнения: 825
Понеже се заговори за преквалификация към модерна и по-добре платена професия - това е силно похвален съвет, но бих искала да напомня да се живее в реалността и по този въпрос.

Примера с двете филологии - спокойно може да се опита като фрийлансър да прави преводи, да пише тексотове, много неща. Изкарването на дори екзотични магистратури може да е свързано не с интереси и хобита, а да е част от нещо по-голямо и т.н.

Истината е, че когато нещата опират до бюджети, управление на финанси, една такава преквалификация е много трудна, защото курсовете струват пари. Е, един човек, който не може да си плати антибиотика, как може да отделя за преквалификационни курсове? И понеже очаквам да ми кажете интернет... да ви кажа честно, по интервюта (ако случайно ви поканят, нали) аз се самообучавах в интернет не стои много убедително, особено ако се стремите да влезете в сфера, за която хората учат 4 години в университет.

По отношение на бюджета: голям, малък, без значение - винаги трябва да се стремим приходите да надвишават разходите. И винаги трябва да се простираме според чергата си.

При по-ниски доходи: планираме евентуалните големи покупки в началото на годината и спестяваме целево доколкото е възможно. Проучваме до определения бюджет какво бихме могли да получим и какво е оптималното цена-качество. Не надвхвърляме определения бюджет.
При високи доходи: Стремим се към разумната достатъчност. Сега ако можем да си позволим най-доброто и това да не ни събори - не го мислим толкова, но не робуваме на марки, стереотипи, а се фокусираме в качеството.

При по-ниски доходи: пазаруваме по стриктен списък, гледаме да не излизаме от позициите и следим наличностите вкъщи. Сега, ако сме взели 2 пакета чипс няма да се свърши света, нали, но е хубаво да внимаваме, че веднъж излезли от списъка - лесно се подхлъзва човек. Пазаруваме по малко, по седмично меню, готвим си вкъщи, като внимаваме да не хвърляме храна.
При по-високи доходи: Хубаво е отново да имаме поне някакъв ориентир, да се храним здравословно с домашна храна и да внимаваме с доставките на храна отвън. Също увлича, по-лесно е, а е и вредно. Изключвам био кухни и био и фермерска храна, те са ОК, но са значително по-скъпи и отново трябва да се работи с мозък.

Ако домакинството може да си позволи парочистачка, в дългосрочен план се пести много от препарати.

Още нещо, което според мен е същесвено, особено за хора с по-ниски доходи - никога да не се просрочват сметки. Защото после се натрупват непосилни за доходите суми и се влиза в дългова спирала.

Много още мога да напиша, но няма особен смисъл. Само казвам, че ... нали знае две и двеста.

# 95
  • Мнения: 1 341
Това с преквалификацията, първо наистина да се учи нещо, което после ще носи доходи и второ не е задължително всичко да е с пари и кухи дипломи, които стоят в шкафа. Има много опции за учене и придобиване на знания  например чужд език, огромен обем информация в интернет, само желание за учене. И освен това тук се сещам за ценност и стойност, много е ценно за знаеш някакъв език, но когато не го осъзнаваш и не го ползваш реално, не ти носи доходи, този език няма стойност.

# 96
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ех, Вятър и мъгла, то ти реално каза от моя гл. точка всичко по темата. Поне в частта с това, че всеки сам прави изборите си.

-------------------

...спестяваха работеха очакваха всеки момент да крашнат и парите им трябваха всеки момент. За дългосрочни инвестиции не можеше да става и дума. Сметката беше много добра, при инфлация 2-3 % год. Сега ги ограбиха с тая висока инфлация.

...
Сейко, това, което разказваш като истотия, е голяма трагедия от гл. точка на заболяванията, но и за мен не е пример за добро управление на финанси, за което е и темата. Да знаят, че може да имат здравословни проблеми, да работят усилено, докато им е възможно и да изкарват пари, дотук вс ок. Но имайки финансите, къде е управлението после? Защо не са ги вложили в нещо, което връща пари? Не говоря за дългосрочни инвестиции, както ти казваш. Става дума за ликвидни такива. Инфлацията ограбва всички ни в този смисъл. Но не можем да променим ситуацията, само да се напаснем към нея. Исторически погледнато, инфлация от 2-3% не е много често срещана...

-------------------

Слънчезара, с 90% от мнението ти съм съгласна, даже може би със 100, но според мен не отчиташ съществен фактор - квалификацията може да се придобие не с цел някой да те наеме с нея, а ти сам да се развиеш. Например аз по интернет четох за инвестиции, стратегии, идеи, и продължавам да го правя. Не го работя професионално, правя го за себе си и не се оплаквам. Нямам желание да се превръща в нещо, което правя за някого, т.е. наемен работник инвестмънт банкър например. Но в духа на темата ми помага за личните ми финанси.

# 97
  • Мнения: 1 031

Сейко, това, което разказваш като истотия, е голяма трагедия от гл. точка на заболяванията, но и за мен не е пример за добро управление на финанси, за което е и темата. Да знаят, че може да имат здравословни проблеми, да работят усилено, докато им е възможно и да изкарват пари, дотук вс ок. Но имайки финансите, къде е управлението после? Защо не са ги вложили в нещо, което връща пари? Не говоря за дългосрочни инвестиции, както ти казваш. Става дума за ликвидни такива. Инфлацията ограбва всички ни в този смисъл. Но не можем да променим ситуацията, само да се напаснем към нея. Исторически погледнато, инфлация от 2-3% не е много често срещана...


Ами няма инвестиция, от която да излезеш от днес за утре и да си в период примерно на спад. Дали ще са жилища, акции, взаимни фондове, биткойни. За златото си е направо трагедия. То си е една цена от вече 12-13 год. Инфлация от 2-3 % (че и по малко) е имало за разглеждания период, който и аз предвиждам - 12-13 год. докато детето започне само да се издържа, но винаги е имало в краищата на 12-13 год. цикли засилена годишна инфлация 10-15%. Сега тези натрупани събития (пандемия на 100 год. се случва средно, война не е имало в нашия регион от 80 год...) - хиперинфлация поне при нас (30-40%) - наистина е трагедия. Да кажем, че имаха когато се роди детето средства за около 4-5 малки апартамента в София, или 3-4 по - големи, за даване под наем (когато бяха ниски цените). Сега пак имат това число, но стойността е друга. Но как управлява такава инвестиция с наемите двама инвалида (или един ако другия ... ) , или едно малко дете на което всеки момент му трябват пари? Не са били и безотговорни напълно, правеха депозити (тогава имаше 2-3 % дългогодишни, които биеха инфлацията), дори и взаимни фондове.

Последна редакция: сб, 05 авг 2023, 15:53 от Seiko7075

# 98
  • Мнения: 19 130
Изобщо не бих ги нарекла подобни хора "не съвсем безотговорни". Кое точно им е безотговорното? Направили са всичко по силите си. Все едно 99% от българите, ако се видят с повече пари, ще им стигне знанието и въображението да направят нещо повече от това да накупят имоти, злато или да ги държат в банката или под дюшека. И аз включително, с тази разлика, че никога не съм имала суми на стойност 4-5 апартамента.

# 99
  • Мнения: 1 031

Вече стойността е друга, беше преди 7-8 год. НО да не го разглеждаме като жилища, имат си къде да живеят, включително още едно наследствено жилище (починали са всички техни близки, няма и кой да гледа детето, дори и с пари, ако стане нещо). Имат и земеделска земя. Стойността на парите им се изпарява не през жилищна стойност, тя е без значение. Стойността на парите се изпарява през битовите сметки, хранителните продукти, облекло, образование ... Ако сега можеха да се предплатят напред 10 год, Simple Smile.  Да кажем застраховали са стабилно жилището, в което живеят, и тези 12-13 год няма да се правят някакви нови, луксозни ремонти. Но примерно ще са защитени откъм подслон, ако стане нещо.

# 100
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ами няма инвестиция, от която да излезеш от днес за утре и да си в период примерно на спад. Дали ще са жилища, акции, взаимни фондове, биткойни. За златото си е направо трагедия. То си е една цена от вече 12-13 год. Инфлация от 2-3 % (че и по малко) е имало за разглеждания период, който и аз предвиждам - 12-13 год. докато детето започне само да се издържа, но винаги е имало в краищата на 12-13 год. цикли засилена годишна инфлация 10-15%. Сега тези натрупани събития (пандемия на 100 год. се случва средно, война не е имало в нашия регион от 80 год...) - хиперинфлация поне при нас (30-40%) - наистина е трагедия. Да кажем, че имаха когато се роди детето средства за около 4-5 малки апартамента в София, или 3-4 по - големи, за даване под наем (когато бяха ниски цените). Сега пак имат това число, но стойността е друга. Но как управлява такава инвестиция с наемите двама инвалида (или един ако другия ... ) , или едно малко дете на което всеки момент му трябват пари? Не са били и безотговорни напълно, правеха депозити (тогава имаше 2-3 % дългогодишни, които биеха инфлацията), дори и взаимни фондове.


Е, чакай малко, това за теб една цена ли е? 2010 спрямо днес?

Знам, че в България инвестиция е само да накупиш имоти и да ги отдаваш под наем, но лично аз бих се спряла на сигурни компании с дивиденти, ЕТФи като S&P500, MSCI World и подобни, ако човек съвсем нищо не знае и не разбира. Купуват се и се продават с няколко клика на мишката, имат предостатъчно трейдинг обем, съотв. без проблем можеш да ги продадеш във всеки момент. Парите при моя евтин брокер се връщат по сметката за 1 до 3 дни, като вероятно има и още по-бързи брокери, ако 1 или 2 дни са проблем за обратния превод.

# 101
  • Мнения: 1 341
Ами няма инвестиция, от която да излезеш от днес за утре и да си в период примерно на спад. Дали ще са жилища, акции, взаимни фондове, биткойни. За златото си е направо трагедия. То си е една цена от вече 12-13 год. Инфлация от 2-3 % (че и по малко) е имало за разглеждания период, който и аз предвиждам - 12-13 год. докато детето започне само да се издържа, но винаги е имало в краищата на 12-13 год. цикли засилена годишна инфлация 10-15%. Сега тези натрупани събития (пандемия на 100 год. се случва средно, война не е имало в нашия регион от 80 год...) - хиперинфлация поне при нас (30-40%) - наистина е трагедия. Да кажем, че имаха когато се роди детето средства за около 4-5 малки апартамента в София, или 3-4 по - големи, за даване под наем (когато бяха ниски цените). Сега пак имат това число, но стойността е друга. Но как управлява такава инвестиция с наемите двама инвалида (или един ако другия ... ) , или едно малко дете на което всеки момент му трябват пари? Не са били и безотговорни напълно, правеха депозити (тогава имаше 2-3 % дългогодишни, които биеха инфлацията), дори и взаимни фондове.


Е, чакай малко, това за теб една цена ли е? 2010 спрямо днес?

Знам, че в България инвестиция е само да накупиш имоти и да ги отдаваш под наем, но лично аз бих се спряла на сигурни компании с дивиденти, ЕТФи като S&P500, MSCI World и подобни, ако човек съвсем нищо не знае и не разбира. Купуват се и се продават с няколко клика на мишката, имат предостатъчно трейдинг обем, съотв. без проблем можеш да ги продадеш във всеки момент. Парите при моя евтин брокер се връщат по сметката за 1 до 3 дни, като вероятно има и още по-бързи брокери, ако 1 или 2 дни са проблем за обратния превод.

Как стоят нещата с данъците, деклариране на доходност?

# 102
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аз съм запозната само с немското данъчно облагане при инвестиции в детайли, така че не съм 100% сигурна в това, което пиша за България, но доколкото знам:

- печалбите от ЕТФи, регистрирани в държава от ЕС не се облагат с данъци в България (за физ. лица)
- дивиденти мисля подлежат на 5% данък

Нека ме коригират живущите в България, защото вероятно имам неточности.

# 103
  • Мнения: 19 130
Проблемът е, че повечето хора изобщо не сме запознати с тези неща.

# 104
  • Мнения: 12
И аз не съм запозната в България, но тук в Германия има доста т.нар. необрокери (Scalable, Trade Republic…), където за няколко дни можеш да си направиш профил и да започнеш да купуваш. Аз започнах с малки суми в големите ETFs и бавно да диверсифицирам с единични акции. Но само суми, които бих могла без драма да загубя (единични акции).
Например като излезе един проектозакон за отопление на сградите тук в Германия купих акции за термопомпи, които скочиха адски много, само дето аз ги задържах и сега са на дъното. Чакам да видя как ще се развият, но общо взето съм прежалила загубата там.

# 105
  • Мнения: 6 611
Извинявайте, но това с публично търгуваните акции, купувани от хора без финансови познания, ми е като участие в хазартни игри Simple Smile

# 106
  • Мнения: 1 031
Представям си 50 годишен работник, който е закупил количество злато 2010-2011 год, все пак от някой търговец за 1800 $ тр.унция, със съответна комисионна. Сега 13 год. по - късно се пенсионира, и отива да продаде златото защото му трябват парите - със съответната комисионна (да не говорим 2022 г - 1600 тр.унция). МОже би за 20-25 год. период да бие инфлацията, но говорим за такива спешни продавания, във всеки един момент, а не когато е на връх. През това време го е съхранявал за средно 200-300 лв. на год. сейф в банка. Какво ли ще му е учудването, колко стойност е запазило златото за тези 13 год, сравнено с банкови депозити, които без никакви комисионни и разправии имаха доходност 5-6 % през тези години.

Последна редакция: нд, 06 авг 2023, 15:21 от Seiko7075

# 107
  • Мнения: 1 341
Аз съм запозната само с немското данъчно облагане при инвестиции в детайли, така че не съм 100% сигурна в това, което пиша за България, но доколкото знам:

- печалбите от ЕТФи, регистрирани в държава от ЕС не се облагат с данъци в България (за физ. лица)
- дивиденти мисля подлежат на 5% данък

Нека ме коригират живущите в България, защото вероятно имам неточности.

Аз живея също в Германия. Вие в кои приложения влизате?

Последна редакция: нд, 06 авг 2023, 15:42 от Sephora

# 108
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 293
Извинявайте, но това с публично търгуваните акции, купувани от хора без финансови познания, ми е като участие в хазартни игри Simple Smile
Ами то затова има хора с финансови познания, на които се дават за управление големите суми или най-малкото се иска съвет.
Представям си 50 годишен работник, който е закупил количество злато 2010-2011 год

Какво ли ще му е учудването, колко стойност е запазило златото за тези 13 год, сравнено с банкови депозити, които без никакви комисионни и разправии имаха доходност 5-6 % през тези години.
Щеше да е още по-учуден ако вместо злато си беше купил имот.

# 109
  • Мнения: 1 031
]Щеше да е още по-учуден ако вместо злато си беше купил имот.

Това е за хора, които разбират или имат най-малкото поне късмет. Аз лично съм загубил, още дори когато бяха евтини имотите над 6 цифрена сума от имоти, затова като видя тухла и вар и бягам назад Simple Smile. Сега пак ме принуждават с един имот и той ми отива на загуба, която ще се опитам да минимализирам.

Не е двойно, но за депозитте когато бяха поне 10 год. 5-6 % дългогодишните, почти удвояват парите за този период. Имотите може и да бият, но със всички такси, комисиони, данъци от придобиването и излизането е голяма разправия и вадене.

# 110
  • Мнения: 1 341
Загуба от имот не се среща често, явно е доста специфичен случая.

# 111
  • Мнения: 1 031
Загуба от имот не се среща често, явно е доста специфичен случая.

Каръщина, недоглеждане, бързане. А работя в тая сфера ама ... както се казва - на обущаря децата ходят боси.
И не е един случай, а няколко.

# 112
  • Мнения: 1 341
Загуба от имот не се среща често, явно е доста специфичен случая.

Каръщина, недоглеждане, бързане. А работя в тая сфера ама ... както се казва - на обущаря децата ходят боси.
И не е един случай, а няколко.

Не го мислете, радвайте се, че сте загубили, защото Господ по този начин ви е предпазил от нещо друго, чрез загуба на пари, а не на живот или здраве. Чета много по темата  психология, духовност и повярвайте ми така е, дори и Ванга казва не искай много, не можеш да му платиш цената. Вкичко има цена и се плаща в този живот. Аз бях ощетена с огромни суми от роднински делби, от няколко страни и благодарение на всичко, което чета го преодолях и си казвам да си го ползват със здраве, живота ще ми даде нещо друго и е така.

# 113
  • Мнения: 1 031

Не го мислете, радвайте се, че сте загубили, защото Господ по този начин ви е предпазил от нещо друго, чрез загуба на пари, а не на живот или здраве. Чета много по темата  психология, духовност и повярвайте ми така е, дори и Ванга казва не искай много, не можеш да му платиш цената. Вкичко има цена и се плаща в този живот. Аз бях ощетена с огромни суми от роднински делби, от няколко страни и благодарение на всичко, което чета го преодолях и си казвам да си го ползват със здраве, живота ще ми даде нещо друго и е така.

Е да, но аз го мислех и не се радвах че съм загубил, разболях се тежко от това. Вече не го мисля и го приемам, дори ми е смешно в работата ми,  колко дребнави са хората, как със светнали очи купуват продават, тарикатеят на дребно, съдят се за някоя стаичка, за някое таванче, на все някой нещо му не е изгодно... като дребни мишленца са ми. А живота не е само имоти и пари. Когато погледнеш през това, че не ти остава много живот, че живота има крайно число, поглеждаш по друг начин на нещата. Но преди ми беше много трудно да го приема. Но - Се ла ви (на български - се ля ни). Ако един печели, няма как някой друг да не загуби.

И аз в момента страдам от семейни делби и направо ще се отказвам, но дори и при този отказ ще понеса загуба от личните ми финанси.

# 114
  • Мнения: 1 341
Точна така от такива делби идват болестите. При мен сега стои един проблем и искам да да изчистим документите и за пореден път сделката се отлага, защото не са готови. Просто ужасно. Имам и други такива имоти и помолих приживе всичко да се изчисти, за да няма след това години делби, но не бях разбрана, напротив станах лошата, а навсякъде в цивилизования свят, хората го регламентират. В България само си говорим и утре с десетилетия в цялата държава стоят имоти рушащи се и хората се поболяват.

# 115
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 293
Определено, харченето също влиза в управлението на финансите 😁Това да събираш и къташ са навици от старото време, когато не е имало неща на изплащане и е нямало как другояче освен първо да събереш за да купиш после. Вече не е така. Все пак основното предназначение на парите е да се купуват неща с тях.

# 116
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

Аз живея също в Германия. Вие в кои приложения влизате?
Не разбрах. За покупка на инструменти ли? Ползвам различни брокери за различни неща. За четене на новини, трендове, анализи понякога, чета най-вече Handelsblatt, но и общо новинарски сайтове, имам и приложение за кратки новини на телефона, тук са вече ужасно много опциите...

Сейко, усмихна ме. Дори не ми е хрумвало да държа физическо злато някъде на сейф. Не говоря за някой пръстен от баба или някаква златна верижка като съм се родила, а за инвестиционно злато. То може да се държи в портфейл. Не дължиш и пари за съхранение. Лично аз не съм фен на златото, но попринцип говорим.

# 117
  • Мнения: 1 341
Имах предвид, това което написахте сигурни компании с дивиденти, ЕТФи като S&P500, MSCI World и подобни, къде търгувате, в кои приложения. И кой брокер ползвате в Германия.

# 118
  • Мнения: 12
Аз използвам Trade Republic.

Понякога слушам подкаста на Deffner & Zschäpitz за инвестиции, Finanzfluss също правят видеа по темата.

# 119
  • Мнения: 1 031

Сейко, усмихна ме. Дори не ми е хрумвало да държа физическо злато някъде на сейф. Не говоря за някой пръстен от баба или някаква златна верижка като съм се родила, а за инвестиционно злато. То може да се държи в портфейл. Не дължиш и пари за съхранение. Лично аз не съм фен на златото, но попринцип говорим.

Преди години още, когато бях решил да спестявам в злато, проучвах за това т.нар. хартиено злато. Мнозина златни спестители го отхвърлят, т.к. това зависи от фонда, който го държи. Спомням си че дори наскоро, започнаха едни банки да изкупуват физическо злато, т.к. спестителите започнали да си изискват физическия еквивалент, поради съмнения че не могат да го осигурят и че в действителност го имат. Златните спестители са особени личности, държат си го, гледат си го, БЛИЖАТ си го (не ме питайте и аз не знам защо, нещо свързано със алкалността). Не се тачи много това хартиено злато.

П.П. Аз лично също съм старомоден, и бих предпочел да оставя на детето си примерно след 30-40 год. физическо злато, отколкото някаква парола и документ, че някъде някога съм имал нещо. Дали ще го има тази институция, този фонд след 30-40 год? По - добре да го закопая в градината в гърненцето, ще е по- сигурно. Само като се сетя, колко случая пък има на забравени, изчезнали ключове на биткойн милионери, или таквиа които са загинали, всичко спестили в биткойни, и паролата си заминава с тях, и наследниците остават без нищо. Та това ми звучи подобно.

https://money.bg/finance/kakvo-tryabva-da-znaete-predi-da-invest … ate-v-zlato1.html към края на статията пише и за него ...

Последна редакция: нд, 06 авг 2023, 20:47 от Seiko7075

# 120
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Имах предвид, това което написахте сигурни компании с дивиденти, ЕТФи като S&P500, MSCI World и подобни, къде търгувате, в кои приложения. И кой брокер ползвате в Германия.

Sephora, тествах различни и останах на Degiro. От техните условия съм най-доволна и като общо взето начинещ, те ми покриваха условията и 80-90% от нещата, които исках да купя.

В последно време се концентрирах повече върху повишаване на дохода и изчистване на задължения/ипотеки, така че инвестиционно в момента карам по инерция. Живи и здрави, догодина ще премислям наново стратегията за инвестиране, ще имам и повече свободен капитал.

Но в управлението на домашните финанси така беше и предвидено за тази година. Поне за мен, финансовото планиране и съответните цели на год. база са не по-малко важни от самото трупане на капитал/спестявания.

# 121
  • София
  • Мнения: 16 104
Как стоят нещата с данъците, деклариране на доходност?
 
Добре стоят - имаш 10% ДОД. Ако си бг. гражданин и инвестиционния посредник е регистриран в Бг е длъжен да подаде данни за печеливши инвестиции за всеки потребител. Съответно ако ти имаш ПИК код за НАП след 10 март в генерираната ти данъчна декларация има автоматично попълнена графа за дохода.
Плащаш  си данъка 10% и си свиркаш.
За в Германия - не знам, но сигурно е подобно ако ИП е регистриран в техния финансов орган.

# 122
  • Мнения: 41 324
Аз съм запозната само с немското данъчно облагане при инвестиции в детайли, така че не съм 100% сигурна в това, което пиша за България, но доколкото знам:

- печалбите от ЕТФи, регистрирани в държава от ЕС не се облагат с данъци в България (за физ. лица)
- дивиденти мисля подлежат на 5% данък

Нека ме коригират живущите в България, защото вероятно имам неточности.

Точно така е. И не само на ЕТФ-и, а всякакви акции, търгувани на регулиран пазар (на борса), не са облагаеми.
За дивидента е така.
За златото не е казано специално в  закона и затова НАП е прокарала свето становище, че се облага печалбата при продажба. Тоест купил си за 100, продал за 120, облагат ти тези 20 с 10% данък. И затова трябва да се пазят фактурите за покупката, иначе се облага цялата сума.
Но ако човек си държи акциите, златото или каквото и да е и не продава не се дължи данък.

# 123
  • Мнения: 54 635
Сейко, как си изгубил от имоти?
Ако не става дума за някое затънтено село, имотите вървят нагоре. Поне в големите градове е така.

За спестяване при МРЗ - пак е възможно. За млад човек е нормално да започне с ниска заплата. Особено, ако не живее на квартира, спокойно може да си заделя по малко, просто да си изгради навици да не харчи всички пари. И да се развива, да търси по-платена работа. После лесно става. Но започнеш ли от първата заплата да излизаш на червено, лошо. Влизаш в спиралата на заеми и така си караш доживот. Става ти начин на живот.

# 124
  • Мнения: 41 324
Управлението на финансите в семейството се дели на два етапа:
- Управление на ниски доходи, така че да се вържат двата края.
- Управление на излишъците, така че да носят доход.
Респективно съветите за едно и за другото са съвсем различни.

# 125
  • Мнения: 54 635
Излишъкът зависи от личното ти поведение. Може и с голяма заплата да нямаш.

# 126
  • Мнения: 41 324
Може. И тогава ти трябват съвети по първата подточка. И ако се справиш, чак тогава по втората.

# 127
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Излишъкът зависи от личното ти поведение. Може и с голяма заплата да нямаш.
Напомня ми на нещо точно по темата. Имам колега, някъде 3г. е по-малък е от мен, и той 30+. С жена му (по-малка с няколко години) планират да правят семейство след 2-3 години. Когато той спомене, че гледат да не си харчат всичките пари (и двамата печелят добре), че си планирта отпуските от отдавна, за да са по-евтини и гледат да влагат парите (останалите) в нещо, всички го гледат като полезно изкопаемо и не разбират защо го прави...

Той им казва, че нашето поколение може и да не получи пенсии и той се опитва каквото може да пести и очите се отварят още по-широко.

По същото време другият колега (на 28) си купи чисто ново БМВ от магазина, М пакет кабрио, щото го кефи...

Та така.. Разни хора, разни идеали...

Във връзка с темата беше, не исках да пиша експлицитните изводи, а съпоставям модели на поведение, пък всеки да си прави изводите.

# 128
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Излишъците могат да служат за погасяване на кредити, за спестявания (за жилище, за кола и пр. или просто да си стоят на депозит), а не само за инвестиции, чиято цел е да носят допълнителни доходи. Освен това инвестициите са рискови начинания, някои с по-голям, други с по-малък риск, така че и не винаги са успешни; та вместо да увеличат, могат и да намалят дохода.

# 129
  • Мнения: 1 031
Сейко, как си изгубил от имоти?
Ако не става дума за някое затънтено село, имотите вървят нагоре. Поне в големите градове е така.


Разправял съм го в имотната тема няколко пъти, да не спамвам тази, но набързо - купих един панелен боклук на върха 2008 г., още толкова после дадох за ремонти, въпреки че УЖ беше готов за живеене, но със скрити проблеми (всеки път повтарям, дори и  тук ще го кажа - ПАЗЕТЕ СЕ ОТ ПАНЕЛКИТЕ и техните обитатели, те са най - големия проблем на тези жилища. Всъщност това ме разболя-ремонтите, а не точно загубата на парите) и го продадох на минимума 2015 г. двойно по - евтино. Отделно купувах други, после пак ремонти от проблеми, имам наследствени по села - там летят пари на поразия заради поддръжката - последно ми предлагаха 2500 лв. за къща в село, която е с 5 дка двор 10 стопански постройки, и една голяма жилищна сграда. Аз давам почти толкова на година за поддръжка и обикаляне, 120 лв./год. за данък и ТБО (а там няма и кофи за боклук). Сега ми набутват един наследствен, съсобствен апартамент, уж голям но с толкова проблеми, още не сме го прехвърлили, и ме чакат съкооператорите да вадя пари за покриви, някакви етажни проблеми ...(то са общо 4 апартамента, а квадратурата на покрива е голяма, съответно, доста скъпо ще ми излезе), а не съм сигурен, че дори и след продажбата ще съм на някакъв +.

Последна редакция: пн, 07 авг 2023, 06:35 от Seiko7075

# 130
  • Мнения: 1 341
Имах предвид, това което написахте сигурни компании с дивиденти, ЕТФи като S&P500, MSCI World и подобни, къде търгувате, в кои приложения. И кой брокер ползвате в Германия.

Sephora, тествах различни и останах на Degiro. От техните условия съм най-доволна и като общо взето начинещ, те ми покриваха условията и 80-90% от нещата, които исках да купя.

В последно време се концентрирах повече върху повишаване на дохода и изчистване на задължения/ипотеки, така че инвестиционно в момента карам по инерция. Живи и здрави, догодина ще премислям наново стратегията за инвестиране, ще имам и повече свободен капитал.

Но в управлението на домашните финанси така беше и предвидено за тази година. Поне за мен, финансовото планиране и съответните цели на год. база са не по-малко важни от самото трупане на капитал/спестявания.

По повод ипотеката имам фиксирана лихва за още 14 г. От банката ме извикаха на среща да подпиша документ за лихвата след тези 14 г., не очаквах токова нещо и директно отказах.

# 131
  • Мнения: 2 114
Имах предвид, това което написахте сигурни компании с дивиденти, ЕТФи като S&P500, MSCI World и подобни, къде търгувате, в кои приложения. И кой брокер ползвате в Германия.

Sephora, тествах различни и останах на Degiro. От техните условия съм най-доволна и като общо взето начинещ, те ми покриваха условията и 80-90% от нещата, които исках да купя.

В последно време се концентрирах повече върху повишаване на дохода и изчистване на задължения/ипотеки, така че инвестиционно в момента карам по инерция. Живи и здрави, догодина ще премислям наново стратегията за инвестиране, ще имам и повече свободен капитал.

Но в управлението на домашните финанси така беше и предвидено за тази година. Поне за мен, финансовото планиране и съответните цели на год. база са не по-малко важни от самото трупане на капитал/спестявания.

По повод ипотеката имам фиксирана лихва за още 14 г. От банката ме извикаха на среща да подпиша документ за лихвата след тези 14 г., не очаквах токова нещо и директно отказах.
Интересно ми е, как се аргументираха за това предложение от банката.

# 132
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Деборана, в Германия това е стандартна процедура. И аз съм получавала такова писмо. Съобщават ти, че фиксираната ти по договор лихва изтича еди-кога-си и че те могат да ти предложат т.нар. последващо финансиране при такива и онакива условия. Обясняват защо са по-високи от досегашните, последно аргументираха с общо вдигнатите лихви в Европа. Ако не си съгласен, не подписваш и или си търсиш друго финансиране (ако имаш такава нужда), или си погасяваш задължението / изплащаш кредита към съответната дата напълно, по твой избор.

Но това е много, много типично за Германия, а и според мен и напълно нормално да ти съобщават такива неща и да ти предложат условията си за последващо финансиране, пък ти ако искаш приемай.

# 133
  • Мнения: 1 341
Имах предвид, това което написахте сигурни компании с дивиденти, ЕТФи като S&P500, MSCI World и подобни, къде търгувате, в кои приложения. И кой брокер ползвате в Германия.

Sephora, тествах различни и останах на Degiro. От техните условия съм най-доволна и като общо взето начинещ, те ми покриваха условията и 80-90% от нещата, които исках да купя.

В последно време се концентрирах повече върху повишаване на дохода и изчистване на задължения/ипотеки, така че инвестиционно в момента карам по инерция. Живи и здрави, догодина ще премислям наново стратегията за инвестиране, ще имам и повече свободен капитал.

Но в управлението на домашните финанси така беше и предвидено за тази година. Поне за мен, финансовото планиране и съответните цели на год. база са не по-малко важни от самото трупане на капитал/спестявания.

По повод ипотеката имам фиксирана лихва за още 14 г. От банката ме извикаха на среща да подпиша документ за лихвата след тези 14 г., не очаквах токова нещо и директно отказах.
Интересно ми е, как се аргументираха за това предложение от банката.

Аргументираха се с обстановката в момента и покачването на лихвата, но все пак 14 г. имам още. После говорих с моя позната, която е работила в същата банка цял живот и вече е пенсионера и тя ми каза, че това принципно не е нормално, ако остават 2-3 г. да, но не и толкова дълъг период.

А някой има ли опит с енергийната ефективност и кредитите за смяна на уредите за отопление и фотоволгаици?

# 134
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Sephora, за Германия още не са гласували последния закон за отопление (Heizungsgesetz), предстои след лятната почивка. Ако него визираш, там няма още кой да знае какво ще измислят. Помощи ще има само за семейства с по-ниски доходи.

Ако пък визираш KfW кредитиране и субсидии, една от най-големите програми също я спряха преди няколко години поради липса на средства. Възможно е да има обаче субсидиране на общинско ниво, в моята има някакви съвсем мижави, например. Зависи какво точно искаш да правиш и какво с какво да смениш, за някои неща все още има субсидиране или държавно кредитиране, но трябва да търсиш за точно конкретен тип проект, защото се различават. Не е една програма за енергийна ефективност и по нея да минава всичко.

# 135
  • Мнения: 2 114
Деборана, в Германия това е стандартна процедура. И аз съм получавала такова писмо. Съобщават ти, че фиксираната ти по договор лихва изтича еди-кога-си и че те могат да ти предложат т.нар. последващо финансиране при такива и онакива условия. Обясняват защо са по-високи от досегашните, последно аргументираха с общо вдигнатите лихви в Европа. Ако не си съгласен, не подписваш и или си търсиш друго финансиране (ако имаш такава нужда), или си погасяваш задължението / изплащаш кредита към съответната дата напълно, по твой избор.

Но това е много, много типично за Германия, а и според мен и напълно нормално да ти съобщават такива неща и да ти предложат условията си за последващо финансиране, пък ти ако искаш приемай.

Благодаря Криси,

Впечатление ми направи не самото наличие на предложение, а това, че са я извикали на среща, както пише авторката.
Ясно е, че ако приеме ще се подпише, но първоначално викане ...

# 136
  • Мнения: 1 341
KfW кредитиране визирах и други подобни и аз търсих, но не попаднах на нищо конкретно, нафтови уреди по никакъв начин не попадат в тези програми, само възобновяеми такива.  Сега правя проучвания за вида на уреда, Kaminfeger ме посъветва да си сменим котела с нов, но пак нафтов, доставчика на нафта ме убеждава да зареждам догоре, защото от края на годината ще има и допълнително данък върху нафтата и ще се оскъпи.  Имам няколко насрочени срещи с фирми за огледи, но явно са доста натоварени, защото чакам доста време само за да дойдат и да огледат.

# 137
  • Бургас
  • Мнения: 6 100
Много хубава тема. Да споделя и аз моите "трикове", превърнали се вече в навици. Повечето придобих, когато останах без работа, с дете в училищна възраст, което отглеждах сама, кредит и лизинг. Стана дълго, слагам
Скрит текст:
1. Погасих предсрочно лизинга със спестени пари, за да не плащам повече вноски и съответно лихва.  
2. Започнах да си водя дневник - приходи и разходи. 2-3 месеца бяха достатъчни, за да видя "пробойните" - например установих, че давам много пари за поправка на дрехи, а това е излишно. Мога да си купя нова дреха, ако 2-3 месеца не ремонтирам нищо старо.
3. Поговорих сериозно с детето да пестим от битови разходи - например да пестим тока и водата.
4. Готвене вкъщи, хранене предимно вкъщи. Храна не се изхвърля. Рециклира се, или се замразява. Обичам да готвя и рециклирането не ми е проблем, винаги мога да измисля какво да правя с останалата храна.
5. Пазаруване само по списък.
6. Козметика - сериозно преразглеждане на всичко, което имам. Спрях да купувам по 3 шампоана, докато ползвам само един. Същата работа с гримове, червила и т.н. Установих, че ако ползвам паста за зъби за 3 лв., вместо за 6, няма да ми пострада зъбният статус. Същото и със сапуните, шампоаните и т.н.
7. Препарати - спрях да купувам излишни. Например такъв за под. Евтините препарати от нерекламирани български фирми вършат същата, че и по-добра работа от свръхрекламирани скъпи. Както и вода с оцет, или сода с оцет.
8. Банков кредит - максимално дълго разсрочване, за да е ниска вноската, пестене и предсрочно погасяване на главницата. Предоговаряне във всеки момент, в който банката намали лихвата си за нови клиенти.
9. Кредитни карти, излишни сметки - закрих всичко, за да не плащам годишни такси обслужване. Оставих само 1 сметка.
10. Цигарите ги спрях. За да се мотивирам, всеки ден пусках по 1 лв. в буркан. Горе-долу толкова, колкото харчех за цигари, тогава кутията беше около 3 лв. На края на годината - 365 лв.

Относно дрехите и обувките - и до днес не пазарувам нищо излишно. Установих, че лятото мога да изкарам с два чифта сандали, които са от хубава естествена кожа, скъпи и удобни. Вместо да си купя 5 чифта по 30 лв., само защото са красиви. А зимата - с един или два чифта ботуши или боти. Любим сайт ми е remix.bg - в аутлета им намирам прекрасни дрехи от хубави марки на добри цени. Сега има разпродажби, зареждам за детето за идното лято. Бански на Roxy - 11 лв. В Спорт депо - 40 лв.
Лекарства пазарувам основно от Турция. Два пъти годишно зареждам и пакетирани стоки, препарати, прахове, олио, зехтин. Преди да открия Турция, правех същото на промоция от големите вериги.
Отдавна не живея сама, вече не се и налага да пестя и да съобразявам всеки разход, но навиците за разумно потребление си останаха. Много е важно и партньорът да е на същото мнение.

# 138
  • Мнения: 723
Tintina, съветите ти са много добри и реално приложими в много домакинства. Не виждам някакви фрапиращи ограничения.

# 139
  • Мнения: 1 341
Много хубава тема. Да споделя и аз моите "трикове", превърнали се вече в навици. Повечето придобих, когато останах без работа, с дете в училищна възраст, което отглеждах сама, кредит и лизинг. Стана дълго, слагам
Скрит текст:
1. Погасих предсрочно лизинга със спестени пари, за да не плащам повече вноски и съответно лихва.  
2. Започнах да си водя дневник - приходи и разходи. 2-3 месеца бяха достатъчни, за да видя "пробойните" - например установих, че давам много пари за поправка на дрехи, а това е излишно. Мога да си купя нова дреха, ако 2-3 месеца не ремонтирам нищо старо.
3. Поговорих сериозно с детето да пестим от битови разходи - например да пестим тока и водата.
4. Готвене вкъщи, хранене предимно вкъщи. Храна не се изхвърля. Рециклира се, или се замразява. Обичам да готвя и рециклирането не ми е проблем, винаги мога да измисля какво да правя с останалата храна.
5. Пазаруване само по списък.
6. Козметика - сериозно преразглеждане на всичко, което имам. Спрях да купувам по 3 шампоана, докато ползвам само един. Същата работа с гримове, червила и т.н. Установих, че ако ползвам паста за зъби за 3 лв., вместо за 6, няма да ми пострада зъбният статус. Същото и със сапуните, шампоаните и т.н.
7. Препарати - спрях да купувам излишни. Например такъв за под. Евтините препарати от нерекламирани български фирми вършат същата, че и по-добра работа от свръхрекламирани скъпи. Както и вода с оцет, или сода с оцет.
8. Банков кредит - максимално дълго разсрочване, за да е ниска вноската, пестене и предсрочно погасяване на главницата. Предоговаряне във всеки момент, в който банката намали лихвата си за нови клиенти.
9. Кредитни карти, излишни сметки - закрих всичко, за да не плащам годишни такси обслужване. Оставих само 1 сметка.
10. Цигарите ги спрях. За да се мотивирам, всеки ден пусках по 1 лв. в буркан. Горе-долу толкова, колкото харчех за цигари, тогава кутията беше около 3 лв. На края на годината - 365 лв.

Относно дрехите и обувките - и до днес не пазарувам нищо излишно. Установих, че лятото мога да изкарам с два чифта сандали, които са от хубава естествена кожа, скъпи и удобни. Вместо да си купя 5 чифта по 30 лв., само защото са красиви. А зимата - с един или два чифта ботуши или боти. Любим сайт ми е remix.bg - в аутлета им намирам прекрасни дрехи от хубави марки на добри цени. Сега има разпродажби, зареждам за детето за идното лято. Бански на Roxy - 11 лв. В Спорт депо - 40 лв.
Лекарства пазарувам основно от Турция. Два пъти годишно зареждам и пакетирани стоки, препарати, прахове, олио, зехтин. Преди да открия Турция, правех същото на промоция от големите вериги.
Отдавна не живея сама, вече не се и налага да пестя и да съобразявам всеки разход, но навиците за разумно потребление си останаха. Много е важно и партньорът да е на същото мнение.

Похвално! Браво!
За пода във водата чаша оцет, прочетох някъде по повод био начини за чистене. Чисти отлично и не мирише на оцет после.

# 140
  • Мнения: 54 635
Е, чак такива икономии, няма нужда. Не бих мила пода с оцет. Но при наличие на добри бюджетни марки, не бих купила най-скъпите.

# 141
  • Мнения: 6 038
Понякога е наложително миенето с оцет, при мен септична яма и много варовита вода.... Препарати е желателно да се ползват минимално.

# 142
  • Мнения: 54 635
За почистване от варовик да. Но за хигиена не.

# 143
  • Мнения: 1 341
Е, чак такива икономии, няма нужда. Не бих мила пода с оцет. Но при наличие на добри бюджетни марки, не бих купила най-скъпите.

Това не е от икономия! С оцет се почиства и дезинфекцира пода много добре. След като гледах едно предаване как дете едва не умря, докато не установят, че е от препарата с който майката беше чистилила пода, много се замислих с кави отрови чистим и колко заместители като оцет, сода, лимонтузу и т.н. чистят отлично и са безвредни.

# 144
  • Мнения: 54 635
За какъв под говорим?
Ние сме с ламинат, абсурд е да го мия с оцет.

# 145
  • София
  • Мнения: 16 104
Оцет и ламинат не ми се струва добра идея. Може би на накякви плочки да е приемливо.
Вчера спестих от сега за догодина - в Матстар има прИмоция - купи 2, плати 1 чифт. Взех си сандали за остатъка от сезона и за следващото лято. Миналогодишните ми вече са изтъркани .
Като се прибирах видях наборка съседка на пейката пред блока и седнах при нея. Застреля ме, че идеята за спестяване не струва. До другото лято не се знаело - може и да не сме живи.
Липсва ми емотикончето, което се пляска по челото.

# 146
  • Мнения: 1 341
https://advice.bg/n-113310-%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D1%82%D0%B2%D0%BE% … D1%87%D0%BD%D0%BE
Тази статия дава отговор какво може да се почисти с оцет, какви повърхности... За мен статията е много полезна и интересна.

# 147
  • Мнения: 6 038
За какъв под говорим?
Ние сме с ламинат, абсурд е да го мия с оцет.
Гранитогрес.

# 148
  • София
  • Мнения: 16 104
А колко ще спестите ако вместо препарат за 5 лв. ползвате оцет, сода и подобни? То и те ще струват около толкова. Сега за еко-био и подобни уж предимства не пиша. Да не си купя веро за напр. 3 лв и препарат за под за още толкова - 1000 г. няма да ми стигнат да спестя.
За мене е по-важно умно да се управляват финансите, да се правят  сметки за балансиране на  приходи и разходи.

# 149
  • Мнения: 54 635
Медикс за под е 2.50 на промоция в Кауфланд. Имам за половин година да мия пода. От финансова гледна точка изобщо не виждам накъде повече да пестя.

# 150
  • Бургас
  • Мнения: 6 100
Гледах едно предаване с научни изследвания, в което взимаха микробиологични проби от под, измит с препарат и с обикновена вода. Нямаше разлика. Понеже съм и алергична към препарати и силни миризми, използвам минимум препарати. За дезинфекция - обикновена белина, разредена, тя струва стотинки също.
Aisha, в mania.bg в момента има промоция плати 1, вземи 2 Simple Smile Сандали Tamaris естествена кожа два чифта за 57 лв. Simple Smile
Принципно не харесвам консуматорското мислене, уча детето да се пита преди всяка покупка "това трябва ли ми, или го искам".
Но не пестя пари за хубава храна, вино и кафе Simple Smile

# 151
  • Мнения: 54 635
Аиша, те такива, които не пестят и са на принципа утре ще умра, най-много реват от безпаричие.
В Матстар има страхотни намаления онлайн, направо без пари.
Аз пазарувам от години предимно онлайн  - дрехи и обувки, следя намаленията и имам страхотни попадения.  Сърце не ми дава да купувам на редовни цени.

# 152
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 708
Малко разредена белина във водата почиства идеално. Продуктите на Медикс и аз ги ползвам и съм доволна.

Общи условия

Активация на акаунт