Лични/семейни финанси управление и съвети

  • 11 098
  • 152
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 262
Да управляваш семейните финанси, е не по различно от една фирма, низ от решения и последващи резултати. Ще се радвам да споделите градивен опит и съвети, идеята не е кой, колко печели и затова се справя или не.

Аз ограничих доста от излишните покупки, дрехи, обувки, козметика и си дадох сметка, че колкото по-малко неща има вкъщи толкова по-лесно е и реално нямаме нужда. Емоционални покупки също, също сведох до минимум. Нося си храна от вкъщи за работа, което иначе, също е сериозен месечен разход, отбягвам, като цяло ядене, кафета навън. Периодично излизаме семейно на пицария, ресторант, но това не е всяка седмица.

Важна е ипотеката, кредитите, сметките, разумния здравословен пазар, тук се опидвам да пазарувам със списък, но все добавям още нещо и определено имам върху какво да поработя. Примерто моя позната пазарува само в петък, списъка и това е, хляба купува от прекарана само.

Поинтересувах се и за методи за спестяване, като цяло се препоръчва да има заделени пари за живот за поне шест месеца напред, покриващи разходите, но за мен е трудно постижимо. Отделям някакви средства, но в отделна сметка, защото ако всичко е на едно е по-трудно да имам поглед върху финансите. Гледам всичко да минава по банков път, повечето неща се теглят автоматично.

Събирам в една кутия монети и отделно дребни банкноти, наистина при условие, че плащам основно с карта,  се събира не малка сума, като само слагам, но не взимам.

# 1
  • Мнения: 794
Ами дотук описаното звучи добре, нормално семейство с нормални харчове. Общовалидното финансово правило е да се харчи по-малко отколкото се печели. От там нататък зависи каква е целта, дали се събират пари за покупка на нещо (апартамент, кола и т.н.) или дали просто да се пестят пари за черни дни. Според мен е важно да се фокусирате върху спестяването на пари в случай на загуба на работа или друг подобен катаклизъм, щом още не сте ги събрали. Помислете за това дали има някакви излишни сметки, например плащане за платформа, която не гледате, или твърде висока сметка за телефон, включваща екстри, които не се използват. Дали няма дрехи/предмети, които може да продадете, дори за символична сума, но поне да се отървете от излишни неща и да сте наясно какво имате и какво не, за да не купувате излишно.

# 2
  • Мнения: 5 268
Ще се радвам да споделите градивен опит и съвети, идеята не е кой, колко печели и затова се справя или не.
Когато бях в майчинство преди години, правех известно време разчет на финансите - от любопитство, нужда за контрол и поради "професионално изкривяване" Relaxed

На мен лично ми помогна да анализирам кое къде се харчи, за да имам горе долу представа дали е нужно да се оптимира. Например в нашия случай бяха частните застраховки, които поглъщаха повече, отколкото да връщат и смятам, че направихме добре, че ги преорганизирахме.

В актуалната ситуация зная кои са основните разходи и каква сума остава като свободна за хоби и развлечения. Това ми стига като информация. Ако трябва да се оптимира, бих помислила и за допълнителна работа. Познавам детегледачки, които всъщност през деня работят друго, а събират примерно за кола.

# 3
  • Мнения: 410
Един от най-важните фактори в управлението на семейните финанси е да се постигне съгласие сред всички членове на семейството по тази тема. Водеща причина за конфликти са именно парите, затова е добре партньорите да си говорят по темата и да договорят възможно най-много детайли, още щом отношенията им станат сериозни. Тези разговори могат да са много трудни, тъй като разговорите за пари в любовните отношения все още се смятат за табу. Аз не смятам, че това трябва да е така. Когато се влиза в сериозни отношения с друг човек, е добре да се изясни каква е философията на партньора за парите. Дали е спестовен или разхитителен тип, или някъде по средата на спектъра. Дали има дългове, с които му/ ѝ е трудно да се справи. Дали ще са общи или разделени финансите? Кой ще поема какви разходи? И най-вече, какви дългосрочни цели имат партньорите? Имат ли една цел? Например, ако двамата мечтаят да си купят къща в близко село до града, ако това е мечта на двамата, е много по-лесно да се спестява, дори и когато единият е с по-широки пръсти, защото имат обща мечта. Лишенията не са самоцелни.
Често този етап се пропуска и повечето връзки не са с перфектно балансирани партньори. Хората имат различен произход, различни доходи и различна финансова култура и навици. Как се управляват финансите, ако тя изкарва в пъти повече от него? Как се прави семейният бюджет, ако тя произлиза от скромно семейство, а той е от богато? Трябва ли всички тези хора да се разведат? Може ли с комуникация да се постигне баланс? Според мен, ако няма въвлечени крайности, може. Ако и двамата са склонни към компромиси, всичко може да се договори. Тук не визирам случаи на хора с крайна стиснатост и такива с патологично разточителство, които вземат заеми, за да покриват заеми.
Финансите могат да бъдат управлявани добре по повече от един начин. Общото, според мен, е съпрузите да съгласуват решенията си и да се стремят към взаимен интерес.
Как решавате финансовите конфликти, които възникват вътре във вашето семейство?
Смятате ли, че отворената комуникация за парите може да подобри финансовата стабилност и доверие във вашите отношения?


# 4
  • Мнения: 54 445
Основен принцип при целево спестяване е да се пести, докато са малки децата. На това ме научи една приятелка, преди да имам дете. И се оказа много права. Колкото растат, толкова и разходите по тях са по-големи.
Също е важно никога да не излизаш на червено. Да остават пари от всяка заплата. Такива събирания на монети никога не съм ги разбирала, но си имат фенове. Аз винаги си заделях определената сума за спестяване, когато още нямаше заплати с карта. Еднаква всеки месец. Тази сума все едно я няма, стои замразена. Като се съберат повече пари, внасям в банка.
Сега е лесно, не теглиш от картата и прехвърляш по спестовна сметка.
Друг съвет, личен опит - пазаруване само от промоции. За всичко се отнася. И пазаруване по списък.
За разбирателството между партньорите - важно е да имат еднаква финансова култура. Иначе е мъка. Единият пести, другият пилее, не става така.
И последно, пестене не значи мизерия и лишения. Всичко базово трябва да е подсигурено, за екстрите - според начина на живот и ситуациите.

# 5
  • Мнения: 8 823
'да се пазарува само в петък' - Това ме развълнува и ще се изкажа само по въпроса за храненето.

А как ще си набавяш прясна храна, всичко ще ядете от фризера и от хладилника ли? Едно и също ли е да изядеш една ябълка, откъсната днес и откъсната преди 3 месеца?
Готвената храна е хубаво също да се изяжда до 1-2 часа след готвене, а не да сготвим в неделя и цяла седмица да ядем въпросното ядене, защото започват други процеси, храната няма да е същата.
В супермаркета храните рядко са пресни и ти им прибавяш още една седмица. Пластмасовите опаковки и консервантите  запазват храните месеци наред.  Гледала ли си "Кошмари в кухнята" и какви храни се предлагат в някои малки ресторантчета? Манчев какво ги научи хората, да не готвят със замразени продукти, а с пресни, и да ползват това, което расте в техния край.

Пазарувай всеки ден, ако трябва по-малки количества, списък/без списък. Честото пазаруване не пречи да се вместваш в някакви финансови рамки, в сравнение с пазаруването в петък.

# 6
  • Melmak
  • Мнения: 3 021
С пазаруването много зависи и колко е голямо домакинството. Едно е семейство с две малки деца/бебе, друго е семейство с двама тийнейджъри. Естествено, храната ще е по-голямо перо при по-големи семейства/такива с по-големи деца. Аз не съм фен на пазаруването веднъж в месеца/седмицата, а сме само двама вкъщи. Преди готвех често, но храната се изяжда за 2 дни, не седи по 5 дни в хладилника. Не обичам да замразявам много продукти.

Купувам повече нехранителни като прахове за пране, омекотители, защото много поскъпнаха и са с дълъг срок на годност.

# 7
  • Мнения: 929
Да се купуват препарати или домашни потреби на промоция има смисъл. За ежедневната храна за мен поне е прекалено голямо усилие.

Но ето например сега преживяхме първата гореща седмица, следва и втора и много топло ще е поне до средата на септември. Но за модните брандове вече е "краят на сезона" и навсякъде започват намаления. Сега ако си потърсиш зимно яке или ботуши например, ще са без пари. Така че ако не държите да сте по последен писък на модата, това е добър вариант според мен.

# 8
  • Мнения: 14 862
Доходите ми са такива, че вече слагат горна граница на цената, която мога да платя за твърде много неща. Твърдите ми разходи са такива, че вече ограничават точно какво да купувам.
Аз лично спрях да слушам част от модерните съвети от сорта спестяване на X от дохода и ограничаване на Y покупки. Единственото, което със сигурност работи при мен, е пазаруване на промо. Нито мога да спестявам качествено от трицифрена разполагаема сума, нито се чувствам по-спокойна и щастлива като не си купя чипс, когато ми се е приял веднъж в месеца.
Честно казано, мисля, че е крайно време да се спре с демонизирането на пазаруването извън най-необходимото еко-био и противопоставянето на кафетата за 50-60 лв месечно от лавката срещу ипотеката от 1000+ лв.

# 9
  • Мнения: 2 072
Да се купуват препарати или домашни потреби на промоция има смисъл. За ежедневната храна за мен поне е прекалено голямо усилие.

Но ето например сега преживяхме първата гореща седмица, следва и втора и много топло ще е поне до средата на септември. Но за модните брандове вече е "краят на сезона" и навсякъде започват намаления. Сега ако си потърсиш зимно яке или ботуши например, ще са без пари. Така че ако не държите да сте по последен писък на модата, това е добър вариант според мен.
Кои са тези брандове?  Цените и намаленията са същите, както и през зимния сезон. Освен останали единични бройки от някой огромен номер ( и пак не е “ без пари”). Повечето зимни якета даже са премахнати от сайтовете.

# 10
  • Мнения: 19 026
'да се пазарува само в петък' - Това ме развълнува и ще се изкажа само по въпроса за храненето.

А как ще си набавяш прясна храна, всичко ще ядете от фризера и от хладилника ли? Едно и също ли е да изядеш една ябълка, откъсната днес и откъсната преди 3 месеца?
Готвената храна е хубаво също да се изяжда до 1-2 часа след готвене, а не да сготвим в неделя и цяла седмица да ядем въпросното ядене, защото започват други процеси, храната няма да е същата.
В супермаркета храните рядко са пресни и ти им прибавяш още една седмица. Пластмасовите опаковки и консервантите  запазват храните месеци наред.  Гледала ли си "Кошмари в кухнята" и какви храни се предлагат в някои малки ресторантчета? Манчев какво ги научи хората, да не готвят със замразени продукти, а с пресни, и да ползват това, което расте в техния край.

Пазарувай всеки ден, ако трябва по-малки количества, списък/без списък. Честото пазаруване не пречи да се вместваш в някакви финансови рамки, в сравнение с пазаруването в петък.

За ябълките специално, ние имаме ябълкови дървета, при подходящо съхранение си издържат и по повече от 3 месеца. Това са трайни плодове, и месеци, след като са набрани, съдържат достатъчно полезни вещества. Тези по магазините, внесени от някъде си, третирани с какво ли не, със сигурност не са по-полезни, дори и да живееш с илюзията, че отиваш всеки ден до магазина да си купуваш ябълки и те са пресни. Иначе и ние пазаруваме трайните продукти веднъж на 2 седмици, мъжът ми като ходи до града, но всичко друго от местните магазинчета, които са по-скъпи, и съответно май харчим далеч повече, отколкото ако ходехме веднъж седмично до по-голям магазин.

# 11
  • Мнения: 6 002
И аз пазарувам веднъж в седмицата основни продукти, нещо дребно ако изникне от магазина тук в селото или момчето като се прибира поръчвам ако е необходимо.
Плодове понеже нямаме купуваме от борсата. Ето когато бяха черешите на магазина бяха по 4-6 лв ние на половин цена купихме, вярно количество 8-9 кг, но единия път направихме компот на другия няколко сладка и реално не се ограничаваме при хапваме. Сега съм решила ако намеря все още кайсии, че миналите седмици бях без кола и не върви по автобуса да ги нося да си купя.
Трайни продукти се научих да купувам на промоция - ориз, кафе, брашно, захар, препарати, прахове. Имам в шкафа винаги един два пакета макарони и спагети за спешни случаи иначе си правим домашна паста месото това което не си отглеждаме съхраняваме във фризер, но то е кратко време.

# 12
  • Мнения: 1 262
Да ви кажа с промоциите много внимателно, аз винаги гледам цената в дясно, която е за кг. или 100 г. и понякога, това, че е на промоция не е най-изгодно.

# 13
  • Мнения: 1 489
Освен грамажа гледам и срока на годност, че понякога са промоционални заради изтичащ такъв.

# 14
  • Мнения: 410
Доходите ми са такива, че вече слагат горна граница на цената, която мога да платя за твърде много неща. Твърдите ми разходи са такива, че вече ограничават точно какво да купувам.
Аз лично спрях да слушам част от модерните съвети от сорта спестяване на X от дохода и ограничаване на Y покупки. Единственото, което със сигурност работи при мен, е пазаруване на промо. Нито мога да спестявам качествено от трицифрена разполагаема сума, нито се чувствам по-спокойна и щастлива като не си купя чипс, когато ми се е приял веднъж в месеца.
Честно казано, мисля, че е крайно време да се спре с демонизирането на пазаруването извън най-необходимото еко-био и противопоставянето на кафетата за 50-60 лв месечно от лавката срещу ипотеката от 1000+ лв.

Мисля, че това, за което говорите в последният абзац се нарича The late Factor. Идеята на тази теория е, че малките, но чести покупки се натрупват (като това да си купуваме всеки ден кафе и други глезотии), добавени във времето тези покупки могат да се отразят значително на финансите ни. Теорията гласи че, че ако тази малка сума месечно (вие казахте 50-60 лв) за кафета се инвестира във взаимен фонд в продължение на години ще спечелите от сложната лихва.

На практика обаче, с толкова малка сума не може да се натрупа повече от един авариен фонд или спестявания за по-голяма покупка като компютър, климатик и т.н.

Всъщност тази тактика има смисъл за американците, които освен че имат кафета в Старбъкс, имат и събскрипшъни за какво ли не. В България повечето не сме така. При някой хора,  колкото и да режеш от нисък доход, няма какво да отрежеш. По-голямата част отива за покриване на базовите нужди. И в някои случаи да се жертва качеството на живот не е добра идея. И наистина, няма как да изплащате ипотека, като се откажете от кафето. Това е заблуда. За да пестиш значителни суми, трябва да имаш добри доходи. Аз съм голям почитател на спестяването и на управлението на личните финанси, но с малки суми трудно се пести за големи цели.

Общи условия

Активация на акаунт