Лични/семейни финанси управление и съвети

  • 11 098
  • 152
  •   1
Отговори
# 15
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Доходите ми са такива, че вече слагат горна граница на цената, която мога да платя за твърде много неща. Твърдите ми разходи са такива, че вече ограничават точно какво да купувам.
Аз лично спрях да слушам част от модерните съвети от сорта спестяване на X от дохода и ограничаване на Y покупки. Единственото, което със сигурност работи при мен, е пазаруване на промо. Нито мога да спестявам качествено от трицифрена разполагаема сума, нито се чувствам по-спокойна и щастлива като не си купя чипс, когато ми се е приял веднъж в месеца.
...

Въпрос към клиент в банката: Имате ли възможност да спестявате?
Отговор: Възможност имам, пари нямам...!

Satisfied

# 16
  • ВАРНА
  • Мнения: 212
Да управляваш семейните финанси, е не по различно от една фирма, низ от решения и последващи резултати. Ще се радвам да споделите градивен опит и съвети, идеята не е кой, колко печели и затова се справя или не.

Аз ограничих доста от излишните покупки, дрехи, обувки, козметика и си дадох сметка, че колкото по-малко неща има вкъщи толкова по-лесно е и реално нямаме нужда. Емоционални покупки също, също сведох до минимум. Нося си храна от вкъщи за работа, което иначе, също е сериозен месечен разход, отбягвам, като цяло ядене, кафета навън. Периодично излизаме семейно на пицария, ресторант, но това не е всяка седмица.

Важна е ипотеката, кредитите, сметките, разумния здравословен пазар, тук се опидвам да пазарувам със списък, но все добавям още нещо и определено имам върху какво да поработя. Примерто моя позната пазарува само в петък, списъка и това е, хляба купува от прекарана само.

Поинтересувах се и за методи за спестяване, като цяло се препоръчва да има заделени пари за живот за поне шест месеца напред, покриващи разходите, но за мен е трудно постижимо. Отделям някакви средства, но в отделна сметка, защото ако всичко е на едно е по-трудно да имам поглед върху финансите. Гледам всичко да минава по банков път, повечето неща се теглят автоматично.

Събирам в една кутия монети и отделно дребни банкноти, наистина при условие, че плащам основно с карта,  се събира не малка сума, като само слагам, но не взимам.
Отдавна е установено, че при плащане с карта се харчат повече пари. Накакси намаляването на банкнотите в портмонето механично ти слагат спирачка да харчиш по-малко. Често съм слушала за този психологически момент. Докато мога да плащам в брой ще плащам така, не че нямам интернет банкиране и всички сметки мога да плащам чрез платформите на Енерго Виваком и други. Но се съобразявам с психологическият момент. Също пазарувам със списък, разбира се че купувам и странични неща, но някакси имам спирачка при самото пазаруване не се увличам.

# 17
  • Мнения: 54 445
Не е вярно това за картата.
Плащам от години с карта, просто не обичам пари в портмонето. Не харча повече, в смисъл за ненужни неща.

# 18
  • Melmak
  • Мнения: 3 021
Това с банкнотите въобще не е вярно при мен. Не обичам кеш. Плащам всичко вече с телефона. Следя колко харча и за какво, а и често пазарувам в интернет. Таксата с наложения платеж при някои търговци е много досадна. А и аз кеш пари не получавам, всичко идва по банков път. Много мразя да тегля пари и гледам да минимализирам употребата на кеш. А и не знам колко харча. Днес ако имам 200 лв кеш утре няма да помня къде са заминали…

# 19
  • Мнения: 6 002
Предпочитам да плащам с карта. Тегля в брой когато знам че няма как да платя с карта и за да мога да давам на момчетата джобни. Между другото и при тях (13г. и 17 г.)  не от вчера сме въвели правилно управление на финансите. Джобни получават веднъж седмично от както са 2 клас. Баткото имаше един или два пъти когато го беше похарчил неразумно, но от тогава обмисля покупки и последните месеци ме изненадва даже. Вчера разбрах, че двата месеца по 12 лева за карта за градския транспорт е спестил и ако се наложило до автобуса вървял.

# 20
  • Мнения: 1 262
Аз не искам и да пипам пари, доказано е колко са мръсни, риск от загуба, кражба, държа някакви дребни, но иначе с карта. Иначе има приложения които точно показват, къде какво сте похарчени с точност. Всичко е въпрос на избор и гледна точка, има места извън България, където става с карта, при това дори само с кредитна.

# 21
  • София
  • Мнения: 17 283
Това с харченето на повече пари, ако се плаща с карта, според мен беше валидно съвсем в началото като започнаха да навлизат картите. Поне при мен беше така, имаше един период на адаптация, но беше за кратко и мина. Сега си правя много добре сметката и нямам проблеми от това, че плащам с карта основно.

# 22
  • Мнения: 6 563
Sephora, благодаря ти, мислех, че само аз не обичам да пипам пари Simple Smile

Плащането с карта все още ми е голям проблем в малки населени места и по почивки. Просто ако нямаш в брой, няма как да платиш. Да не говорим, че често има по един банкомат в радиус от 10-тина километра.

По темата, у нас най-големият теч на пари е изхвърлянето на храна. Опитвам се да оптимизирам, търсих съвети и в друга тема, но успехът ми е променлив.

# 23
  • Мнения: 5 268
Аз най-много изхвърлям, ако пазарувам много наведнъж. При нас работи най-добре пазаруването всеки ден, магазинът е пред вратата. Събота се купуват тежките обемни неща - кафе, вода, мармалади,..

# 24
  • Мнения: 4 702
За да не се хвърля храна(или да е минимално )трябва да се реорганизира начина на пазаруване или организацията по приготвяне на храната в дома. Всяко семейство си има навици  в кухнята и трудно може да се даде универсален съвет.

# 25
  • Мнения: 1 262
Sephora, благодаря ти, мислех, че само аз не обичам да пипам пари Simple Smile

Плащането с карта все още ми е голям проблем в малки населени места и по почивки. Просто ако нямаш в брой, няма как да платиш. Да не говорим, че често има по един банкомат в радиус от 10-тина километра.

По темата, у нас най-големият теч на пари е изхвърлянето на храна. Опитвам се да оптимизирам, търсих съвети и в друга тема, но успехът ми е променлив.

И ние изхвърляме, много ми е неприятно, проблемът е, че понякога не стига, друг път остава, не намирам баланса. Иначе за плащането с карта, писах само, че са мръсни, но предаване на пари от ръка на ръка е и енергия, който вярва в такива неща.

# 26
  • Мнения: 6 563
И аз не намирам баланса, за съжаление.

Не съм добра и в "преработването" на храна, т.е. не мога да приготвя нещо хубаво от остатъци, освен с останало месо, което най-често влагам студено в някоя засукана салата.

# 27
  • Мнения: 4 702
Зависи какво имаш предвид като остатък? Остатък от вече сготвено ястие освен са се дояде не знам как да се оползотвори, такива не ми харесват замразени.
Аз поизостанали остатъци( млечни, колбаси, месо,зеленчуци, яйца  и т.п.) опозотворявам в топли сандвичи, баници , пици, спагети, омлети, гювечета, понякога някои прибирам в камерата за когато нямам време т.е. за бързо готвене .

# 28
  • Мнения: 6 563
Чат-пат гледам едно предаване по тв кулинарен канал и представят всякакви идеи за оползотворяване, които не биха ми хрумнали. Напр. пържени филийки от изостанал козунак; ястия с всякакви ограничени наличности в хладилника, ама невероятни комбинации, които на първо четене бих определила като бълвоч, а всъщност са интересни; джиджани сосове, с които да придадеш нов вкус и да съживиш вчерашната пържола; домашен сладолед, в който сметаната е заместена с малко разтопено масло и въобще замяна на продукти в различни рецепти без да е в ущърб на вкуса... Явно нямам въображение за такива неща.

# 29
  • Мнения: 4 702
Правилно си започнала с гледането - човек така учи,  трупа опит, краде идеи и практикувайки започва да добива самоувереност.

Общи условия

Активация на акаунт