Медицина завършена с ниска диплома

  • 4 016
  • 62
  •   1
Отговори
# 30
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 407
Аз като друг потребител, по-назад  искам да попитам как така го записахте като чуждестранен студент? С двойно граждянство ли е, завършил е средно в чужбина ли? Макар, че и така да е, не би трябвало това да му е попречило да участва в изпитите на КСК. Питам, защото на чуждестранните  студенти се преподава на английски и може това да го затруднява.
Преди 3 семестъра, когато е започнал в МУ Варна, годишната такса за чуждестранните е била същата - 8000 евро и би трябвало да сте я обмислили тогава. И платената форма за българи не е помръдвала от 2022 г. все е 12 000 лв на година. Вече сте го притиснали тогава, и щом му харесва, мисля че не е редно сега да обръщате нещата така, че и изтъквайки като причина ниските му оценки и финансовата част.  Като големи хора, родителите би трябвало да сте предвидили и такава възможност - да не се справя добре. Вече е започнал и иска да продължи, а вие с недоволството си и притискайки го да се откаже, не му помагат хич, лишавате го от нужното спокойствие за да учи. Малко като концерт пожелание, това не е някой 3 месечен курс докато е ученик, за който родители да решават ще го бъде, или не е за него. Вие сте натиснали да учи медицина, но сега и той го иска и вече не е дете, мислете и за това. Дайте му възможност без натиск. Нека минат и по-трудните изпити в 4-ти семестър -  
физиология, анатомия, биохимия. Ако все още има желание, нека да продължи.

ПП Сравненията по назад с девойката, нежелаеща да продължи в специалността, нямат общо с този казус. Тя беше влязла в държавна поръчка, след солидна подготовка, освен желанието на родителите и, сама го е искала, макар и не със сърцето си а  повече с разума си. При нея беше настъпило отвращение след като започват упражненията в болница. По описаната от нея ситуация личеше че тя изпитва аабсолютно нежелание да общува с пациенти, дори имаше неприязън, не искаше да ги слуша, да ги докосва, не понасяше да и мирише на болница. Затова посочихме  варианти за работа извън досег с пациенти. В случая, младежът още не е стъпвал на упражнение в болница - във Варна това става в 5-ти семестър, а младежът сега завършва 3-ти.

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 09:00 от Беллора

# 31
  • Мнения: 304


Не сме доценти/професори и не сме богати

Под чуждестранен студент какво имате предвид? Платено обучение ли?
Няма как българин да бъде "чуждестранен" студент във МУ Варна.
Синът завърши средно образование в чужбина и сега учи с чужденците в България, платено е.
Това е много важна особеност. Предполагам сте прекарали в чужбина няколко години, децата/юношите се озовават в нова ситуация, трудна. При връщането в Бг, са със статут на чуждестранна диплома за средно образование. И затова родителите плащат за университета в България.
Ако е това, което ви измъчва и подсъзнателно искате "да оправите нещата", няма смисъл да се измъчвате. Като родител, както и да постъпиш, все ще сбъркаш, казват.
Просто изяснете това със сина ви и го оставете да избере той какво иска в живота.
На друго място казвате, че той "не може да мисли дългосрочно". И вие не сте успели да мислите дългосрочно, щом за 6 години нещата се развиват не по плана ви.
Никой не може да мисли дългосрочно.. Вече животът е такъв, променя се много бързо, дори за 5 години това, какво искаме, може да се завърти на 180°.
Но не би трябвало да живеете живота на сина ви, да вземате вие решенията, после да ги оправяте, и после отново да решавате.

На него какво оставяте да прави?

# 32
  • Мнения: 1 242
Познавам ЛЛ който даже не беше завършил, а имаше пациенти от няколко години, и ходеше отвреме-навреме да взима някакви изпити докато накрая се дипломира. Това не му пречеше на работата.
Въпроса е студента наистина да иска да учи това, а не просто някакво висше.

# 33
  • Мнения: 989
Аз мисля, че трябва да продължи щом наистина го иска. Това колко изкарва на изпита може да се дължи не само на мързел, но и на други неща като това, че учи всичко на английски, проблеми с концентрацията и паметта, може да се притеснява много по време на изпита и това да води до ниски резултати. Обърнете внимание на тези неща,вие си го познавате и знаете какви ги върши през семестрите.

Знам, че звучи страшно да те лекува един ден човек, който едва си е взел изпитите, но не вярвам изобщо да не знае за какво иде реч.

# 34
  • Мнения: 614
Има голямо значение, че в гимназията е учил в чужбина и на чужд език. Не му е лесно. Всъщност, това е много съществена подробност.

# 35
  • Мнения: 1 378
Темите на девойката ги дадох в отговор на молба на друга съфорумничка по-назад в темата. Тя написа, че отговорите могат да бъдат полезни на майката - за това, какво друго може да работи човек, завършил медицина.

Иначе, конкретно по тази тема - и аз мисля, че е по-добре да оставите младежа да завърши, щом иска. Мотивирайте го да учи повече, да получава по-добри оценки. Ако му е трудно в чисто езиков аспект, може би е добре да задълбочи познанията си по-английски, особено ако в средното образование не му е преподавано на английски, а му е бил допълнителен език.

Медицината се учи най-вече в практиката. Ако има желание - ще успее. Да имаш желание и по-нисък успех е по-добър вариант, отколкото да получаваш високи оценки, а да нямаш желание да завършиш и да работиш в тази сфера. Оценките могат да бъдат подобрени с повече усилия от негова страна. Ако младежът не е гнуслив, ако не го плашат болничната среда и пациентите - нека да продължи.

С финансовия аспект проблемът е по-сложен, но дали не би могъл да работи почасово, когато има възможност, или през ваканциите, за да има някакъв доход и да си покрива някои разходи?

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 11:03 от Radilena

# 36
  • Мнения: 5 017
Когато имаш време, може да работиш за баща си, чужд човек няма да наеме работник, който ще ходи когато си поиска.

# 37
  • Мнения: 1 378
Знам случай на студентка по медицина, която работеше като рецепционистка в хотел през лятото. Познавам и студенти, които изпълняват доставки на храна по домовете или работят като сервитьори, когато са свободни, работят на паркинги и т. н. Болниците наемат и санитари. Има възможности.

# 38
  • Мнения: 1 918
Синът Ви е едва 3-ти семестър студент. Пред него остават много повече семестри учене. Очевидно му е било трудно в началото, още повече, че се връща от чужбина. Възможно е в следващите години успехът му да се повиши и след време да стане наистина добър в професията. За лекари не знам, но съм виждала в музея на Елин Пелин свидетелство за завършен клас, където има четворка по български език, а за Чудомир съм чувала, че е имал двойки по всичко, с изключение на рисуване. Оценките не са винаги мерило за знания, още по-малко за талант.

# 39
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 407
Абе то има възможност за почасова работа, но доколко си струва заради малко джобни пари, особено в неговато положение с ниските оценки да рискува съвсем да паднат. На фона на 8 000 евро годишна такса, едва ли на родителите ше са им проблем 200-300 лв джобни ...
Върнах се и видях отговор на това което питам в горното мнение как така е записан като чуждестранен студент. Или не съм го видяла първия път, или мнението е редактирано, през мобилната версия не мога да разбера. Както и да е, но това доста променя нещата за студента, особено ако средното го е учил на различен от английския език. Чуждите групи за упражнения са съставени от една преобладаваща националност - само немци, само индийски индийци, английски индийци, араби, турци, само гърци и т.н. и са повече капсуловани като са от една и съща националност, тук-там има някой за цвят с различна от преобладаващата за групата националност...  В този смисъл младежът дали е успял да си намери среда? Ако не е, ще му е трудно, защото понякога се дават екипни задачи, трябва да има комуникация с колегите от групата си. Домашния натиск сигурно също го мъчи. Дайте му време да свикне. Времето е пари да, особено с тези огромни такси, но вие сте го насадили в тази ситуация, така че сега му помогнете, като не го притискате толкова скоро след началото.
Впрочем не опитахте ли първо да кандидатства с българи? В българските групи има дори украинци минали успешно през  БГ КСК за МУ.  В групата на сина ми има македонец (не се вписва много, общува предимно с други македонци)

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 13:50 от Беллора

# 40
  • Мнения: 4 205
Първите 3 семестъра се учат общи работи, които после изобщо няма да му трябват, така че все едно какви са му оценките от тях. Същината идва в 4 курс, тогава влизат в клиники, дотогава е обща подготовка на доста отвлечени теми. След 20-30 г практика не вярвам някой да ги помни, ерго- да са му затрябвали в ежедневната работа.
Има успешно реализирали се и тук, и в чужбина с невисоки дипломи. Едно число не е критерий за нищо.

# 41
  • Мнения: 3 345
Ако наистина има страст в това, което прави ще се реализира и с ниска диплома - навсякъде има глад за кадри, особено за лекари при все, че всеки завършил бяга в чужбина.

П.С.
Доказано е, че тройкаджиите са по-амбициозни от отличниците защото въпреки ниските си оценки не се отказват. Или както имаше един виц:
"За 20тата годишнина от завършването ни ще се събираме на яхтата на Иванчо-тройкаджията".
Не подценявайте децата с нисък успех, те също се борят за своето място под слънцето и понякога дори изпреварват отличниците.

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 15:26 от Arielle

# 42
  • Мнения: 402
Амбициозни са тройкаджиите ама друг път. Мързеливци та дрънкат. Ако толкова мечтае да стане лекар, защо не седне да научи биология и химия от училище, да се яви на кандидатстудентски изпити и да се прехвърли държавна поръчка?

# 43
  • Мнения: 25 641
Ако не те беше домързяло да прочетеш всички постове, щеше да знаеш защо не може да кандидатства за държавна поръчка.
Ако ще мятаме обвинения в мързел...

# 44
  • Мнения: 12 141
Познавам ЛЛ който даже не беше завършил, а имаше пациенти от няколко години, и ходеше отвреме-навреме да взима някакви изпити докато накрая се дипломира. Това не му пречеше на работата.
Въпроса е студента наистина да иска да учи това, а не просто някакво висше.
Това е абсурдно. Без диплома не може да сключи договор с НЗОК. Вероятно е вземал специалност.

Общи условия

Активация на акаунт