Медицина завършена с ниска диплома

  • 4 023
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 402
Кои всички постове, тези които подкрепят лекарят тройкаджия да избута някак си "гадните изпити" и да ходи да трепе хора, да го дават по новините?
За мен лекар лесно не се става, а и не трябва.

# 46
  • Мнения: 927
Фрезия, много високопарни слова.  Момчето има още много семестри, в които може да изкара и по-високи оценки.
Ако беше прочела и правилника на МУ, щеше да си наясно, че не може да се прехвърли от платено обучение в държавна поръчка.

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 23:38 от Tina*

# 47
  • Мнения: 25 646

Например този, в които майката обяснява защо не е може да кандидатства държавна поръчка, че е кандидатствал с чужда диплома и учи медицина на чужд език, най-вероятно английски.

# 48
  • София
  • Мнения: 18 055
Не че защитавам младежа и си затварям очите за ниските му оценки, но все пак да питам критикуващите  - дипломата на личните Ви лекари, на специалистите, които посещавате и на които явно се доверявате, е закачена на стената в кабинета ли, та сте сигурни, че въпросните не са изкарвали също малко или доста изпити на магия..

Иначе доводът, че младежът учи на друг език, а не на бг,  и затова има затруднения, не ми се струва много смислен. Българчета  и представители на още много други националности  учат хуманна медицина,  дентална, ветеринарна, фармация извън родината си на английски/немски/френски, пък  се справят доста добре. Нужна е голяма доза мотивация просто. Но пък момчето е по-скоро на старта още,  когато теорията преобладава,  та тази мотивация рязко може да се нарасне по-напред във времето, когато нещата станат по-практически...

# 49
  • Мнения: 4 205
Мда... наскоро разбрах смисъла на фразата " като се знам какъв инженер съм, ме е страх да ида на доктор"

# 50
  • Мнения: 402
Аз разбирам че момчето има диплома от чужбина, но все пак е българин. Може и да има начин да се приравни към българските студенти, защото това учене с чужденците си е дране на кожи. Това исках да кажа.

# 51
  • Мнения: 1 583
И как ще оформи цялата бумащина с приравняването на средното образование? Кой знае какви безумни документи ще им се искат, които в чужбина нямат и на идея как да издадат или какво да издадат.

Надали на авторката и мъжът ѝ не им е минало през акъла, но са ларж и им се плаща повече.

Аз бих го оставила да продължи да учи.
Веднъж вече сте се намесили, утре ако прекъсне пак по родителско настояване един ден може много да му тежи и да се чувства като неудачник, още повече ако наистина му се е е събудил интереса за специалността.

Мен би ме било страх, ако детето ни реши са учи медицина, защото наистина ме е страх от по-големи вируси и пандемии от ковид и не ми се ще да е първата, която е на линия.

# 52
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 425
Трябва да има български  матури, за да може да учи по държавна поръчка.

# 53
  • Мнения: 234
Може да намери реализация в клиничните изпитвания, като завърши. Доколкото знам, плащат добре там. Също в лаборатория или в службите за трудова медицина. Има и по-леки специалности като физиотерапия.

# 54
  • Мнения: 11 921
След като има желание, нека да продължи да учи. Във всяка сфера има некадърни отличници, както и добри специалисти с 3.Осврн това, нали сме наясно, че 3 на семестрислен изпит не е като 3 в училище. Имсла съм професор, който пишеше 2за пет реда в малък текст от 3 въпроса, ако не му ги кажеш или пък по спорен въпрос, ако не кажеш мнението му. Имам колеги, много упорити, детето същото учи, амбициозно,  е, че на един изпит го късат 7пъти!!!.В случая не говоря за медицина, а за друга специалност, но просто да илюстрирам.

# 55
  • Мнения: 5
Благодаря на всички за отговорите.
Въпросът не беше дали да продължи, защото е скъпо, а дали има смисъл предвид ниските оценки.
Все пак решихме да продължи, дано му тръгне по-добре!

# 56
  • София
  • Мнения: 818
Bodlivez, имам дъщеря студентка. И като прочетох поста Ви за сина ви и ми се приплака, честно! Натиснали сте го, момчето се старае, харесва му, ама пак не стига...

За целия ми живот ми се е наложило да си покажа дипломата точно 2 пъти. Никой никога не се е интересувал какъв е успеха ми в университета.

Синът ви, учил в чужбина, адаптирал се и успял да си вземе изпитите, в първите 2 години, когато се налага да превключи на съвсем друг тип учене СЕ СПРАВЯ! Това е едно - университет, второ - МЕДИЦИНА - едно от най-тежките образования, които можете да си представите. Даже последния семестър няма поправки, значи свиква. На момчето явно му харесва. Наистина, като майка не мога да ви разбера. Давате старт на детето си, има огромен глад за специалисти, с напредването на годините ще се вземе в ръце и ще продължи. До 3 курс етежко във всеки университет. Ще се реализира, отличните студенти (обичайно) в потока се броят на пръстите на едната ръка.

# 57
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 409
Тези 2 изпита от третия семестър са от най лесните, предмети - Социална медицина (това даже не е медицинска дисциплина, преподавателите са икономисти) и Медицина на бедствените ситуазии, общо взето каквото и да отговарят студентите все е вярно. Но това е като затишие пред буря, защото макар дисциплините от четвъртия семестър да са по-общи,
 реално са много трудни, нищо общо с  изпитите от първите 3 семестъра - много четене и чисто зубрене, без тях няма да стане. Един пример с изпита по анатомия, който продължава цял ден. Включва тестова част със 120 въпроса на компютър (системата не позволява връщане и поправяне, ако някой се усети че е сгрешил) следват 60 изображения които трябва да се назоват и опишат, после изпит с 2 отворени въпроса, после устен с няколко бързи въпроса, някъде между всичко това има и практически в дисекционна зала с белязани органи и системи, които студентите трябва да назоват (нещо като демонстрация на наученото по мумиите по време на упражненията за  двете години в университета... Затова писах назад че трудното съвсем скоро предстои и ако  някой ще се отказва и сам ще се усети. С други думи до към края на 4-я семестър ще са разбрали че времето за свикване е минало преди няколко месеца и вече е доста трудно, а предстои и още по-трудно.

# 58
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Да стане патолог, има голям глад. Поне няма да умори пациента. Друго решение не виждам.
Патолозите са тези, които решават дали пациента има рак.
Често пъти това решение се взема спешно, докато пациентът е на операционната маса. Дава се тъкан на патолога и се решава дали се налага да се отстрани част от орган или целия.
Вярно е, че има глад за патолози, но е така, защото е трудно, искат се знания от всички медицински науки. Работата е напрегната, не дотам платена. На хирурзите им се носи славата колко са добри, но кой се сеща за патолога, гледал биопсиите?
Правенето на аутопсия не е толкова често в дейността им.

# 59
  • Мнения: 390
Оценките не са най-важният критерий, много отличници се провалят в практиката, в медицината са нужни много комплексни качества като хладнокръвие, хуманност, прецизност, издържливост, логическо мислене, а не механично запаметяване на теория, още повече, че първите две години се учат общи дисциплини. За мен по-сериозния проблем в МУ е безотговорното отношение към учебния процес от страна на голяма част от преподавателите. Гледат си частните ангажименти и студентите ги претупват, няма мисъл за приемственост, не ги възпитават в грижа за пациента и неговото спасяване, а се фокусират върху личните си интереси. Не знам как е по време на специализацията, но практическата подготовка в университета е доста посредствена. На фона на това оценките на изпитите са последна грижа, те са само средство за отсяване на тези, които нямат умствения капацитет да запаметяват целия този огромен обем от информация.

Общи условия

Активация на акаунт