Начални училища в Пловдив - Тема 4

  • 2 519
  • 78
  •   2
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
Да, точно така. Тези, които са дошли преди 1-2 години, нямат същото право на училище в квартала си ли? Open Mouth И да ходят на гъза на географията, пришълците недни? Wink

Шмекериите с фиктивните адресни регистрации са отвратителни като всяка шмекерия, но айде, май не може да се намери начин да се пресекат. Защо обаче да страда Х само защото Марийка е решила, че като родена в Пловдив има право на повече, не ми е ясно.

# 16
  • Мнения: 6 939
И се брои считано от дата на кандидатстване, предполагам?

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Да, точно така. Тези, които са дошли преди 1-2 години, нямат същото право на училище в квартала си ли? Open Mouth И да ходят на гъза на географията, пришълците недни? Wink

Шмекериите с фиктивните адресни регистрации са отвратителни като всяка шмекерия, но айде, май не може да се намери начин да се пресекат. Защо обаче да страда Х само защото Марийка е решила, че като родена в Пловдив има право на повече, не ми е ясно.
Много груб тон ми държите. Може би съм ви засегнала? Обаче аз не мога да съм едновременно на моя адрес, на този на майка си или пък на жилище което отдаваме под наем или пък на офиса на собствената ни фирма нали така? Обаче офиса ни е до желаното училище, бабата също. Или може би трябваше да наритам майка ми от нейното жилище заради точките за училище? То хубаво, ама пък там има проблем с яслата и градината понеже няма места. Оказва се, че за 7 години трябва да се размятам из квартала, че първо да ни приемат в ясла, пък после в градина, накрая и в училище!?
Някакви предложения как се процедира в този случай?

# 18
  • Мнения: 473
Определено системата не е добре измислена - моето дете беше в едно от по-желаните училища и 2/3 от нашия клас изобщо не живееха в Пловдив дори, а в околните села. Но може би са заели местата на някое дете от съседен район, което не се е класирало.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
Като казвам, че шмекериите с фиктивни адреси са отвратителни, имам предвид точно каквото казвам. Очевидно нямам предвид някой някъде да се размята, а просто да приеме, че не му е гарантирано "желаното училище", ако в квартала на въпросното училище живеят деца, които също го желаят и запълват местата.

Цитат
Може би съм ви засегнала?
И откъде този извод? Може би обяснявам защо предложението не става?
Кое точно да ме засегне, при положение, че нямам никакъв проблем в това отношение - не само аз, ами и майка ми и дядо ми сме родени и живели цял живот в Пловдив, дъщеря ми учи в "желаното училище" (съседен район), но то е на пет минути от нас, първо, и нямаше да е трагедия, ако учеше в кое да е от другите близки училища, второ? А, да не забравя да кажа, не само не ми се е налагало да правя врътки с фиктивни адреси, но и не съм си и помисляла да го разглеждам в контекста на "налага се"?
Тия от околните села, изместили децата от квартала, ако има такива, и те сигурно са така - с врътки с адресни регистрации. Явно не е измислен начин да се победят врътките и определено начинът не е поставяне на изискване за давност на регистрацията.
Малоумие е да не мога да се запиша да уча близо до дома си, ако искам - без значение дали съм дошла вчера, или по-миналия ден. Това не е по заслуги за дълъг стаж на живеене в Пловдив, а не всяка адресна регистрация, направена вчера, е фиктивна. Това е, което цели системата да гарантира - място в кварталното училище. За да не се налага да си возиш детето до Тракия от Кършияка, понеже някой друг си бил харесал училището в твоя квартал.
Другото не е гарантирано, а ако стане.
В старата тема имаше идея за допълнителни точки за еднакви постоянен и настоящ адрес. И това не става. Вярно е, че два адреса в Пловдив (не един в Пловдив и един в Хасково, очевидно) при сегашната система дават точки за повече училища, за разлика от тези с един и същ. Обаче няма причина да се поставят в по-лошо положение хората с различни адреси. Те така или иначе не могат да си направят комбинация от двата. Накрая дете като моите с два съвсем истински адреса в два района ще трябва да отиде в трети, щото няма точки за тия двата - откъде накъде? Всъщност ако живееш само на настоящия адрес, училището по постоянен не ти върши работа. Моят постоянен адрес например е в района на нежелано в момента училище, но в съседен район на няколко желани. Ми не ми върши работа никое от тях.
Категорично несправедливо е това, за което пише Мишленце, но начинът за преодоляването му не е нито точки за години живот в Пловдив, нито точки за еднакви адреси. Не мога да предложа начин, но този не е - води до още по-несправедлив резултат.

Последна редакция: пт, 22 мар 2024, 00:39 от Магдена

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Например точките за подготвителна група са само 2. Освен това нямаш никаква привилегия ако искаш да си в съседен район на твоя, дори да си и по постоянен и по настоящ адрес от години. Например аз съм в Кършияка на бул. България по права линия като тръгна от нас има три училища по булеварда, но ще имам и същия брой точки както и някой от Коматево или Смирненски например за тези училища.
И за да не съм голословна само да кажа, че района ми е П.Волов. И по-скоро бих се изселила от Пловдив, отколкото да запиша детето си там, при това подбудите ми далеч не са, че това училище е с изцяло деца от малцинствата. Всяка седмица идва фадрома да чисти мизерията пред входа на училището, гуми се горят почти ежедневно до едната страна на училищния двор. Десетки бездомни кучета. Не знам защо нашият комплекс не е в един район с другите комплекси около ПУ и гимназиите? Просто нямам обяснение. Даже самите учители, които обхождат квартала да събират деца за първи клас като дойдат до нас и казват Вие не сте за нас. Последните една-две години дори не си правят труда да идват.
Да не говорим, че не се дават точки за месторабота на родителите, аз работя до желаното училище, но друг родител може да работи е Съдийски, Тракия, Център. На него може да му е по-добре детето да учи до местоработата му, а не като излезе в 17:30 от работа да се чуди как да прелети през града.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
И точно тия проблеми никак не се решават с допълнителни точки за години "стаж" по адресна регистрация.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
И точно тия проблеми никак не се решават с допълнителни точки за години "стаж" по адресна регистрация.
Ами не се решава, само че в сегашната ситуация родителите нямат друг вариант. Конкретно аз нямам. Моето дете има еднакъв брой точки за което и да е училище в града и за това в което може да го заведа пеша за 15 Мин.  и за това за което ще му трябва 1 час път с кола. Това не е нормално. Казвам, че ако има принцип на отседналост, то той да е за деца от квартала или районите на Пловдив, а не  едното е от едната страна на улицата и училището му е в района, а другото дете на 50 метра от другата страна на улицата и училището не му е в района. Обаче същото това училище е най-близкото такова до дома и на двете деца. Вместо районите да са на квадрати и правоъгълници да ги направят по по-справедлив начин. Например окръжност, ако си в радиус до 300 метра получаваш макс. точки без значение от кога живееш там, ако си до 500 метра малко по-малко точки, ако си от същия квартал също да получаваш точки или местоработата на родителите да е в близост до училището например.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
Цитат
Вместо районите да са на квадрати и правоъгълници да ги направят по по-справедлив начин. Например окръжност, ако си в радиус до 300 метра получаваш макс. точки без значение от кога живееш там, ако си до 500 метра малко по-малко точки, ако си от същия квартал също да получаваш точки...
Ми нямам против, ако мен ме питат (не ме питат), но горе не се говореше за това.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Скрит текст:
Последните две години някои деца от подготвителната не успяха да се класират за 1-ви клас. За най-сигурно се дава съвет за смяна на адресната регистрация, иначе гаранция почти няма.
Възползвам се да питам, понеже работите в системата-това че адресната регистрация е направена толкова скоро доколко гарантира достатъчен брой точки, ако имате наблюдение?
В нашия случай се налага да я сменим година преди кандидатстването и ме гложди дали не рискуваме. За Кочото иде реч.

В сайта за кандидатстване мисля, че пише, вие като родители можете да се регистрирате и да видите, аз като учител мога само да гледам броя на кандидатите по училища.

Миналата година при нас имаше много деца от други райони с равен брой точки, системата ги раздели наполовина без никаква логика кой да влезе и кой - не. Дори дете на колежка беше предпоследно в списъка на класираните - директорът каза, че трябва да черпи, че е изкарало късмет.

Редактирам и добавям точкообразуването, излезе ми.

https://priem.plovdiv.bg/points_reception

Аз искам да видя броя на кандидатите за миналата година и класираните последни с какви точки са били. Обаче никъде няма такава справка за минали класирания. Малко в полумрака, така все едно нещо тайно става и ти до последно не знаеш къде ще се паднеш в класирането. Намерих за университети, за след 7 клас класирания само за първокласници не намерих.
С това точкуване излиза, че цял живот може да живееш в Пловдив, децата ти да са родени в Пловдив, но ако си дори в съседен район на училището изпадаш от класацията, от тези, които са дошли в града преди 1-2 години. Дори от тези, които са дошли буквално днес, но имат адрес в района на желаното училище.

Днес питах колегите и щях да ви кажа, но явно бързахте. Значи миналата година имаше към 45-50 деца с по 37 точки, 22 останаха извън класирането, както казах на случаен принцип.

# 25
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 760
За мен това райониране е тотално сбъркано. Адресът на детето е най-малкото, което би трябвало да определя училището, в което то ще учи. Ако нямаше такива недомислени правила, нямаше да има и родители, които да търсят вратички, за да запишат детето си в желаното училище. За мен адресния критерий е дискриминиращ по отношение на образованието на децата. Защо трябва моето дете да учи там, където му е определил някой чиновник, а не там, където родителите му решат да го запишат? И, да, от тези съм, които са си сменили адреса на детето още след раждането му и не ме е срам от това! И не, не е фиктивно, води се при баба си и баща си, въпреки че не живеем там. В днешно време, когато 90% от родителите си водят и вземат детето с кола до и от училище, е нелепо адресът да е водещ. Би следвало да се помисли над това да се направят привлекателни всички начални училища, за да има желаещи за тях! А не да се ограничава наплива на децата по адресен признак!

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Ами направиха го по  райони, защото имаше деца, които живеят залепени за дадено училище и нямаше място да учат там. То каквото и да се измисли, винаги ще има нещо, което няма да е доуточнено и да не се харесва. Съвършенството не съществува.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
Цитат
Адресът на детето е най-малкото, което би трябвало да определя училището, в което то ще учи.
Явно тука нямаме единомислие - според мене е най-голямото. Wink

И дълги години, не само сега, е било точно така. И по наше време беше. Нормално е да учиш в първи клас в близко до дома ти училище и това се опитва да осигури системата.

Послепис. Ако някой има начин да направи еднакво привлекателни училищата - и "циганските", и тия със заспалите директори като моето от първи клас по постоянен адрес (както чувам), и всички останали - да се пробва. Аз не бих разчитала на успех. То имаше един виц - "аз не съм тактик, а стратег".

В първи клас всяко нормално училище е подходящо. Ако щерката не беше в "Ботев", щеше да е в "Яворов", "Райна Княгиня", "Христо Г. Данов" - ми училища като училища, какъв да ми е проблемът с тях.
Даже и в "циганското" "Йовков" да беше, нямаше да вдигна въоръжено въстание. Ей тука ни е разликата, за някои е правилно, дори задължително, да стават в пет и да бият път през трафика, щото за мойто дете трябва да се осигури "най-доброто".

Последна редакция: пт, 22 мар 2024, 13:48 от Магдена

# 28
  • Мнения: 1 789
С брат ми имаме 9 години разлика. По негово време наистина е било като сега. Учил е в квартала. Но времето е било друго и с малко помощ от майка ми по български е влязъл в АГ с немски.
За мен нямаше райони и аз учех в по централна част близо до на майка ми работата, но за кандидатстването ходих на уроци в 7. клас.
Сега реалността е такава, че чувам за много деца, които ходят на уроци от 5. клас. Аз също не искам да запиша дъщеря си в квартала, но нямам избор. И с времето все повече се убеждавам, че не си струва да се боря, защото образованието навсякъде не извежда подготвени деца. Не е заради учители, училища, а самата система има сериозни пропуски.
Не съжалявайте, ако детето не отиде в желаното училище, това е само първи клас.
Иначе за почти сегрегираните училища, подкрепям. Това не е равен старт за едно дете. Не съм расист. Работила съм с такива деца и в такава среда едно дете няма как да разгърне потенциал. Учителят няма възможност да преподава на толкова различни равнища.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Ами и аз нямам против Райната, Яворов (каката беше там) или Ботев ама нямам точки и за там и като изляза сутрин от нас минавам през тези училища, но наредбата е такава, че имам минимален брой точки, наравно с всички други жители на Пловдив.
Няма да си запиша детето в П.Волов, каката инженер физик, докторант ще става, а малкия на 7 може да пише, да чете и да смята (това с много вложени средства, нерви и труд от наша страна и от страна на учителката в подготвителната група) и сега да го захвърля в П.Волов.
Каква майка ще съм аз?
Аз ще пиша едно единствено желание и каквото сабя покаже.

Общи условия

Активация на акаунт