Образование у дома?

  • 25 916
  • 270
  •   1
Отговори
# 45
Няма спор. Училището в дома е до университета, ако ще се учи в университет. Предполага се, че когато децата са в университетска възраст, са вече достатъчно зрели и психически устойчиви за да приемат предизвикателствата на академичния живот. Няма я и простащината, характерна за средните училища. С други думи, домашното образование си е свършило работата, като е изградило човек с принципи и визия за живота, които може аргументирано да защити пред колегите си. Пък да учи, няма лошо. Има обаче често срещани случаи, при които домашните ученици се включват директно в семейния бизнес или тръгват на работа, това също е добре. Важното е, че работаят, което ги прави обществено активни и полезни за обществото граждани.

# 46
  • Мнения: 7 821
В тази тема, много новорегистрирани и гости, много нещо  Shocked ... Чухме/прочетохме гледната ви точка, няма нужда да я натрапвате!

По темата - в България, основното образование е задължително, доколкото знам. А изискванията на МОН важат не само са държавните и общински училища, а и за частните.

# 47
Правилно Ели, всеки действа според "доколкото знае"

# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
Златке,

А във вашата фирма чували ли сте за длъжностно разписание и единен класификатор на професиите? Знаете ли, че за всяка длъжност в компанията се прави описание по изисквания за степен на образование, стаж и т.н.? Как ще стане тази работа да назначиш за счетоводител човек, който няма удостоверение за основно или диплома за средно образование? И същото важи и за обикновените работници. По КТ се прави досие на всеки постъпил и се искат копия от всички дипломи и удостоверения за квалификация, които да отговарят на изискванията за длъжността. И на това се подчиняват и чуждите компании, не само българските.
Съмнявам се дали по белите държави се допуска отклонение при назначаването на длъжностите и правните норми.

# 49
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Тъй, няма отговор на моите въпроси...
Пак да питам или по-скоро да помоля сем. Порумбачанови, да разкажат как процедират с децата си, как точно ги обучават, те с каква специалност са и усещат ли се по някой предмет не знаещи и не можещи (визирам музика и др. изкуства, примерно).

Мерси.

# 50
  • Мнения: 3 479
А аз искам да попитам сем. Порумбачанови, какво ще направят, ако някое от техните деца поиска да тръгне на училище?
Колкото и да влияем на децата си и да се опитаме да проектираме върху тях нашите желания и виждания за света, те все пак са отделни от нас личности и в един момент може да имат други потребрости и желания. И тогава?
Готови ли сте да разрешите на децата си да тръгнат на училище, въпреки, че според вас това би било лошо за техния живот и развитие?

# 51
Радостина, ти от небето ли падаш?! Какви глупости пишеш. Не е вярно, че се искат дипломи, при персонала без ръководни функции, а повечето средни и мощни фирми не се интересуват и от дипломите на ръководните си кадри. Дипломи се искат в държавните структури, където явно работиш – няма лошо де. Що за абсурди са това!? Частника, винаги намира начин да се отчете пред държавата, не бери грижа, хората са изобретателни.

Помисли и върху въпроса, защо всички настоявате, че е нужно да имате акредитация от държавата, за да успеете в живота? Простата истина е, че богатите хора, не са отличниците на випуска, често дори са без образование. Но имат талант да наемат хора с „дипломи”, които са готови да работят за пари, понеже, в университета не са ги научили, как парите да работят за тях.

Шани, отговарям ти накратко: Аз съм историк, жена ми икономист. Правим програма на децата за годината и я следваме. Купуваме учебници от САЩ и България (обикновено при българските, тези на които не пише „одобрено от МОН”, са по-добри). Ползваме много енциклопедии и художествена литература. Не сме ползвали досега чужда помощ за музиката и аз и жена ми сме музикално грамотни и свирим. За другите изкуства си има частни школи, чиито услуги могат да се ползват, така е и за спорта – сина ни ходи на плуване. Да, възможно е да усетим, че сме некомпетентни за нещо, но когато това стане, ще намерим изход. Важното е, първо да направим всичко според възможностите си за да се убедим, че ние сме неспособни. Факт при домашното образование е, че родителите задължително учат с децата.

# 52
Скъпоценна, на твоя въпрос: Ти готова ли си да прибереш децата си вкъщи, ако те нежелаят да ходят в държавно училище? Вие очевидно не познавате децата си за да си въобразявате, че те биха предпочели да не са с родителите си. Досега не съм чул или срещнал човек, който като дете да е отишъл с желание в детската градина или в школото. Това е така, защото естествената среда на децата е в дома.

# 53
Здравей Радостина,

не се притеснявай - всичко с фирмата си е наред.

Това, което обясних, е че не ме интересуват дипломите на хората, а какво разбират и какъв реален опит имат в дадената област.
Не ме интересува колко сертификата по английски ще ми покажат - то само като прочета един е-майл към клиенти и се чудя дали да плача или да плача повече..
И тъй като те интересуват документите - да ти обясня, че работя с отличници (по документи) в областа на много модерните високи технологии.
Наблюдава се ниска писмена култура и хаотичност в работата, само че за съжаление нямаме време да връщаме когото и да било в първи клас..

Ако имаше начин да накарам дипломите да работят - щях да го направя...

Ама няма.

Поздрави,
Златка

# 54
Искам само да доуточня за Шани: не си мисли, че образованите родители са гаранция, за успеха на хомскуларите. Програмист номер 1 на САЩ е хомскулар. Баща му е фермер, майка му домакиня, и какво от това, детето им е гениален програмист, защото баща му не му е купил трактор за да оре успоредно с него, а компютър, понеже е видял таланта на детето си. Това е, което не става в държавните училища.

# 55
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Не знам за другите, но моите деца искат да ходят на училище, макар, че съм се замисляла за образование в къщи за малкия. Интересна ми стана темата.


Към авторката на темата, ще помоля да се включи една мама от Варна, чието дете се обучава по индивидуална програма. Ако може да се регистрирате за да ви пише на лични.

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
От небето не падам аз, а май вие живеете на друга планета. Няма такъв филм с дипломите, защото има законови изисквания. Може да има изключения на самоуки в някоя професия, но никой няма да те наеме във висшето управление, ако нямаш МВА като втора специалност. И това за програмистите може да се среща при младите момчета, но със сигурност те няма да растат в йерархията.
Колкото и да съм привърженик на алтернативните форми на обучение, в реалния живот се искат дипломи на повечето места. Да, сега ще ми обясняваш как най-богатите не били с дипломи - това е фолклор, който се шири навсякъде по света, включително и в нашата мила Родина, че и в Америка под формата на американската мечта за всеки, който не е изкарал и най-простия колеж. Изключенията винаги правят впечатление и около тях се заформят всякакви митове и легенди.

Нямам против домашното обучение, стига да е съобразено с държавните стандарти и накрая детето да вземе диплома, с която да може да кандидатства в който университет или работа иска. Може в момента българската образователна система да е на ръба на абсурда, но който иска да учи - учи. Индивидуалното обучение е за деца, които имат специални образователни нужди, независимо дали са с увреждания или са толкова надарени, че темпото по държавните стандарти да им е бавно. По-скоро трябва системата да се обнови основно, а не децата да се спират от училище.

Като сте толкова ербап за ненужността на дипломите, защо не си ги нарежете на парченца и не ги хвърлите в коша? Но няма да го направите, нали?

Последна редакция: чт, 13 мар 2008, 21:49 от RadostinaHZ

# 57
Ти готова ли си да прибереш децата си вкъщи, ако те нежелаят да ходят в държавно училище?

Много точен въпрос. Ама колко родители го задават на децата си?

# 58
  • Мнения: 3 540
Здравейте!
Престанете спора! Все пак живеем в БГ и си има закони които и да не ни допадат трябва да се спазват.
Аз работя в голяма хотелска верига упавлявана от чужденци и на отговорни позиции са само вишисти в повечето случаи без покритие!
Имам дъщеря вече 2ра година на индивидуално обучение и съм запозната с всички особености на този вид обучение.
Сблъсках се с много проблеми ,но е дълго за обяснение!
Ако желае Silvi1968,може да се срещнем и да поговорим!
Ако се беше регистрилала щях да й дам тел. на лични ,но ....!
Ето моя емейл: v_a_n_q1966@abv.bg

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти готова ли си да прибереш децата си вкъщи, ако те нежелаят да ходят в държавно училище?

Много точен въпрос. Ама колко родители го задават на децата си?

Мисля, че въпросът не е точно зададен. Какво да питам децата - дали не искат да учат в държавно, дали не искат в частно или изобщо не искат да ходят на училище?
Доколкото разбирам се касае за алтернатива училище vs. домашно обучение. Това е различно от избора между държавно и частно училище.

Да, питала съм многократно децата дали искат да ходят на училище, дали им харесва и ако могат да избират дали биха останали да учат вкъщи. Не ми е ми е проблем да минат на обучение като частни ученици, мога да се справя. Но те искат да си ходят на училище, защото им е приятно да са с различни учители и си имат приятели там. Обсъждаме това, което се случва в училище, конфликтите и групичките в класовете. Имаме късмет, че в класа са малко деца и имат силна връзка помежду си. Училището е държавно.


Ваня,
Много ми е чудно как тези чужденци са допуснали некадърници на най-отговорните позиции. Големи глупаци са, нали? Явно им е все едно кой и как им управлява парите.

Последна редакция: чт, 13 мар 2008, 22:45 от RadostinaHZ

Общи условия

Активация на акаунт