неонатологична грижа

  • 11 300
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
В момента в Европейския парламент се обсъждат проблемите на неонатологичната грижа. Домакин на събитието е една немска депутатка  - г-жа Ниблер. Има и организация, която е направила изследване по тази тема - EFCNI. Бих могла да съдействам за контакт на жени с такъв проблем в семейството си, да се свържат с г-жа Зилке Мадер, Председател на борда на директорите на EFCNI, тъй като организацията иска да установи контакти и в България.

# 1
  • Мнения: 3 484
Похвална инициатива

# 2
  • София
  • Мнения: 965
Д-р Първанова, бихте ли дали малко повече подробности? В каква насока ще е контакта, в смисъл усилия за подобряване на неонатологичната грижа в България или...? Какво се очаква от семействата, с които се осъществява връзка? Благодаря!

# 3
  • Мнения: 6
Да, целта е подобряване на неонатологичната грижа в България. И тъй като организацията, за която споменах - EFCNI има намерение, но все още не се е установила в България, бих могла да осъществя пряк контакт с нея, за да улесня семейства с такива проблеми.

# 4
  • Мнения: 354
Доктор Първнова,надявам се с помощта на подобни инициативи и адекватни решения  в България да се сложи край на абсурдите в неонатологичните отделения.  Липсата на психологическа помощ и минималната информация , която получават майките за недоносените си деца ,за мен са две от нещата, които  трябва да се променят.

# 5
  • Мнения: 3 484
И двете ми деца са доносени, но при второто ми раждане бях в стая с майка на седмачета - близначки. Имаше право да ги вижда по около половин час на ден, а щяха да стоят минимум месец в кувьози. Направи ми неприятно впечатление. От една страна, се замислих, може би ограничават достъпа поради риск от внасяне на инфекции. Но от друга страна е нелепо, та всички служители се разхождат с едни и същи дрехи и обувки из отделенията, а и до лавките из двора на болницата..... Но тук не е мястото да съдя кой крив, кой не...и със сигурност не във всички болници в България е така, но трябва да се намери решение на проблема. А това си е проблем. На фона на целия пейзаж назначиха на майката лекарства за спиране на кърмата...е, да, може би нямаше да могат да се хранят естествено, но е възможно храненето чрез сонда да бъде с майчината кърма, а не с адаптирано мляко...така, както е по света. Кърмата е жизнено необходима особено на недоносените според мен.

# 6
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Наистина е време някой да се заеме с такава инициатива, както според мен трябва да има и общи правила. Сега всяко отделение си създава собствен ред. Вярно е, че имаме право на избор на лечебно заведение, но пък защо трябва да местим децата си в болници в други градове. И според мен най-големите проблеми са в даването на кърма, свижданията и информацията, която се дава за децата. Истината е, не че има проблем тези три неща да са достъпни, просто на завеждащите на неонатологиите, всичко това им е в тежест или по-просто казано не им се занимава. В неонатологията в Плевен, където имаше късмет да бъде моето дете препоръчват да се носи кърма за детето, всеки ден може да стоиш при него по един час, ако е в ковьоз, дават пълна информация всеки ден дори и по няколко пъти и по телефон и на място, дават и на таткото да види детето си, има кенгуро отгреждане. И имат голям успех при отглеждането на недоносени здрави деца. Което доказва, че може нещата да бъдат както трябва. Стига на работещите в тези отделения да им пука и да са състрадателни хора, а не просто служители в клиника.

# 7
  • Мнения: 3 484
Така е. Факт е, че на човек, който не е имал подобни неприятности, му е направило впечатление Tired  bouquet

# 8
  • Мнения: 4 767
Отношенията с родителите са наистина огромен проблем.

За мен един пример за тотална недомислица е начинът, по който се дава информацията в МД. Това става в самия коридор, на 20 метра от входа, точно до изхода за изписване на бебета. Винаги съм си мислила, че здравословното състояние на човек е между него и лекаря му, има лекарска тайна и т.н. Това явно не включва децата.

Едва ли някога ще забравя лицата на едни родители, на които им съобщиха, че детето им има определен проблем със сърцето и шансът да доживее до годинка е под 10%. Тяхното отчаяние, настояването им още веднъж да извикат специалист - под уплашените и съчуствени лица на трийсетината други родители, които вероятни си мислеха "Добре, че не сме ние." И всичко това на фона на поздравленията и радостните възгласи при изписването на поредното здраво, розово бебе.

Ами не е нормално за мен това! Изисква се малко усет за такт и лека промяна в организацията. Не мога да си обясня как е възможно на самите неонатолози да не им правят впечатление тия неща.

# 9
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
 jp, наистина отношението на лекарите към родителите е най-големия проблем, поне доколкото съм чела и са ми разказвали. Аз и друг път съм разказвала, но и сега ще кажа...
Аз съм ходила почти три месеца на свиждане абсолютно всеки ден. В началото бях толкова зле, че като бях на свиждане са ми предлагали стол да седна, да не ми прилошее, но никой лекар не ме посъветва да си стоя вкъщи и да не ходя. Напротив, постоянно ми казваха, че е добре да стоя до детето да му говоря, да му пея и т.н. Винаги е идвал лекар с папката за детето, показва ми изследванията, обяснява всичко, как се храни, колко пъти се е изходило, има ли усложнения, какви медикаменти се вливат. После питат имам ли въпроси и са ми отговаряли, дори и на най-безмислените. После лекаря отива при друго дете и ми казва, айде вие постойте и си поговорете с детето има още време. Всичко това ми действаше много успокойтелно, тъй като говорих на бебето, какво ще му купим, какво ще правим като се прибере вкъщи... и на фона на целия ужас в мен, си тръгвах направо щастлива. Бебето ми наистина беше много зле, само 920 гр. Като мина известно време ми даваха и да го пипам, макар че честно казано ме беше страх. Миех се с дизенфектант и даже ме насърчаваха, да го галя, че е полезно за него и нищо лошо няма да му направя. Важно е да усеща пулса и да чува гласа на майката, тъй като са му единственото познато нещо.
Близостта на родителя с детето макар и само за час на ден, според мен е много важна, първо опознаваш детето, започваш да го обичаш, да си представяш живота си след като се прибере вкъщи, започваш да го приемаш дори и с недостатъците, някак разбираш че е прекрасно и ще го гледаш каквото и да се случи, приемаш нещата по-лесно, виждаш че не си сам и има хора, които искат да ви помогнат. По този начин лекарите помагат не само на детето да оживее и оздравее, а и на родителите да не се предават и да са силни и пълноценно да се грижат след това за детето си. Когато почувстваш подкрепа нещата не изглеждат толкова страшни и безнадеждни.

Последна редакция: пт, 07 май 2010, 14:26 от Stanislava_

# 10
  • Мнения: 354
Станислава, завиждам ти благородно. Цял живот ще помня как със сълзи на очи стоя пред вратата на неонатологията в Монтана , а шефката на отделението не ме пуска да видя сина си.

# 11
  • Мнения: 1 765
Д-р Първанова, благодаря, за контакта, който се опитвате да установите със семействата ни.

Интересува ме, дали предпочитат да говорят с родители, чиито деца, в момента се отглеждат в неонатологично отделение или биха искали да обсъдят проблемите и с такива, които са минали през това и за щастие децата им са вече вкъщи, живи и здрави ( доколкото е възможно, поради усложненията, които за съжаление настъпват доста често ).

Бих била щастлива, ако мога да съм от полза, още повече, че и езика няма да е бариера. Майка съм на момиченце родено 26 г.с, 850 гр, престояло в болница почти 6 месеца.

Станислава, завиждам ти благородно. Цял живот ще помня как със сълзи на очи стоя пред вратата на неонатологията в Монтана , а шефката на отделението не ме пуска да видя сина си.

Станислава, наистина е имала късмет в това отношение, Камчи. Всеки Божи ден ходех за сведения, не казвам, че не са ме пускали, напротив, но едва 2-3 седмици преди изписването ми беше разрешено да я милвам, гушкам, храня.

Последна редакция: пт, 07 май 2010, 19:38 от AnMary

# 12
  • Мнения: 4 767
Stanislava_, радвам се за вас! Чувала съм и друг път добри неща за неонатологията в Плевен.

Мъжът ми се беше засилил да носи компютър с камера при кувьоза. Едва го убедих да не настоява - макар че за мен това не е никак лоша идея.

# 13
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Това с камерата съм го чувала и аз. В Европа има такива клиники, които ти дават код за достъп към сайт, където можеш да гледаш детето си в определени часове на денонощието на живо.
От нещата, които съм чела и аз си мисля, че съм голяма късметлийка, както и детето ми. Истината е, че нещата могат да се решат и лекарите в неонатологиите знаят как да стане това. Само, че малцина го правят, останалите разчитат на това, че родителите са смазани от случилото им се и могат да приемат всичко, само и само детето им да живее и да се грижат за него.
Честно казано такива ужасни истории за отношението на лекарите към родителите съм чела тук, че не веднъж съм плакала и имам чувството, че ако аз бях в подобна ситуация просто нямаше да издържа.

# 14
  • Мнения: 6 604
Честно казано такива ужасни истории за отношението на лекарите към родителите съм чела тук, че не веднъж съм плакала и имам чувството, че ако аз бях в подобна ситуация просто нямаше да издържа.
   И аз си мислех, че няма да издържа, ама ей-на оцелях. След всички глупости,простотии и ужасии,на които се наслушах.
Напълно подкрепям това:
 
За мен един пример за тотална недомислица е начинът, по който се дава информацията в МД. Това става в самия коридор, на 20 метра от входа, точно до изхода за изписване на бебета. Винаги съм си мислила, че здравословното състояние на човек е между него и лекаря му, има лекарска тайна и т.н. Това явно не включва децата.

Едва ли някога ще забравя лицата на едни родители, на които им съобщиха, че детето им има определен проблем със сърцето и шансът да доживее до годинка е под 10%. Тяхното отчаяние, настояването им още веднъж да извикат специалист - под уплашените и съчуствени лица на трийсетината други родители, които вероятни си мислеха "Добре, че не сме ние." И всичко това на фона на поздравленията и радостните възгласи при изписването на поредното здраво, розово бебе.

Ами не е нормално за мен това! Изисква се малко усет за такт и лека промяна в организацията. Не мога да си обясня как е възможно на самите неонатолози да не им правят впечатление тия неща.
Както и това,  че 7 дни лежах в стая,в която майки на всеки три часа гушкаха и кърмеха децата си,а аз излизах от стаята и плачех. Защото можех да си виждам детето веднъж на ден,по 15 мин, през стъклото на кувиоза. И никога няма да забравя думите ма една "лекарка"-Какво ми плачеш-ти си виновна ,че е на системи и на антибиотици.
Спирам,че....
  Антония Първанова -дано успеете в начинанието си. И всички болници да са такива като тази,за която разказва Stanislava_

Общи условия

Активация на акаунт