сироп от бъз

  • 97 852
  • 112
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 183
Семената отделят някакво токсично вещество.
За това се взима по една чаена лъжичка на ден, като профилактика и то при възрастни.
Да не говорим, че сиропа става супер концентриран и гъст.
И за това не смея.
Може би към 3 годинки.

# 106
  • Мнения: 11 757
Непредсказуема, нали се махат семенцата като се прецежда сиропа и се съхранява после само сироп? Наистина, за първи път чувам за токсичност. Свекърва ми твърди, че от най-ранна възраст е давала на децата си от този сироп.
Знам само, че се берат добре узрели плодчета и не трябва да се слагат зелени плодчета, защото са отровни.

# 107
  • Мнения: 183
Петър Димков, казва че е е най-силната българска билка.
А с билките трябва да внимателно да се процедира, защото правят големи бели.
Всички товарят черният дроб.
А и когато говорим за малки деца, те, като организми са все още незавършени, като развитие и имунна система и не ми се иска да давам силни билки.
За семената си права, че се прецеждат, но те (лично мое мнение) достатъчно престояват в сиропа преди той да се прецеди.
Не казвам че, сиропа от черен бъз е отровен-аз самата го пия , но и сега като чета информация в нета за него от производители, някои казват, да не се приема от бременни жени и кърмачки, други пък, че няма проблем ако съм бременна да го пия.
Иди разбери.. Може би някой по-запознат, да се включи.

# 108
  • Мнения: 1 780
Плодовете на черния бъз /тревистия бъзак Sambucus ebulus/ са богати на антицианови съединения, съдействащи за неутрализирането на свободните радикали. Освен това съдържат много пектин и целулоза. Те действат още потогонно, слабително, диуретично и способстват за понижаване на висока температура, което се дължи предимно на гликозидните вещества. Плодовете са богати на ценни минерали и микроелементи, които най-често не достигат в храната през зимата. Ако се изсушат правилно, витамините в тях се запазват в голяма степен.
   Бъ­за­к, лекарството се прилага много успешно против рак, но следва много да се  внимава плодчетата да се берат добре узрели, те са с черен цвят и не може да ги сбъркате.   Зе­ле­ните на цвят  са неуз­ре­ли,  съдържат цианкалий и задължително следва да ги от­стра­ни­те. Пло­дът трябва да е ме­ки­чък и тъ­мен, поч­ти че­рен. 

Тук http://www.zemianazaem.com/archives/407    е посочено че може да се дава на деца, но се започва постепенно с много малка доза, да кажем 1/2 кафяна лъжичка разредена с вода. докато се постигне  до  1 чаена лъжичка на ден. Усеща се съвсем лека тревиста горчивина, но може да се маскира с какаова напитка за по-капризни дечица.

# 109
  • Мнения: 1 437
Здтавейте на всички. Аз началото на септември правих сироп от черен бъз (ред бъз, ред захар) и днес когато махнах марличката, която му бях сложила отгоре, имаше малко мухъл. Случвало ли ви се е?

# 110
  • Мнения: 11 757
Обери отгоре, прецеди го, опитай дал е сладко. Ако е сладко като сироп и няма киселина, нищо му няма.

# 111
  • Мнения: 1 437
Благодаря ти за бързия отговор. Така и направих мисля че не киселее от утре го започваме

# 112
  • Мнения: 36
Съпругът ми пи 1 лъжица сироп, който майка му прави. Малко след приема се появиха петна по тялото му, кожата се зачерви и поду на места. Случвало ли ви се е подобно нещо? Може ли да е от сиропа? И какво се прави в такъв случай на вероятна алергична реакция или непоносимост към сиропа?

Общи условия

Активация на акаунт